• Nauka domowa uczniów

•

Autor proponuje następujące rozłożenie odrabiania pracy domowej:

- odrabianie na przemian zadań trudnych i łatwych, co zapobiegnie szybkiemu zmęczeniu,

- przeplatanie zadań pisemnych ustnymi oraz przestrzeganie następującej zasady: do odrabiania zadań z następnego przedmiotu przechodzić dopiero po dokładnym opracowaniu materiału z przedmiotu przygotowanego poprzednio.

Stworzył następujący regulamin odrabiania pracy domowej:

1. Odrabiaj zadane prace zawsze w tym samym czasie, najlepiej między godziną 16-20.

2. Odrabiaj lekcje w tym dniu, w którym zostały zadane.

3. Rozłóż równomiernie pracę na poszczególne dni tygodnia.

4. W każdym dniu wykonaj najpierw zadania bieżące, po ich ukończeniu przystępuj do odrabiania zadań okresowych (powtórki, lektura, referaty, sprawozdania).

5. Przed pracą przewietrz pokój, przygotuj stół, przejrzyj rozkład lekcji, przygotuj potrzebne podręczniki, zeszyty i przybory do pisania.

6. Po zapoznaniu się z całością pracy, ułóż jej plan (ustal kolejność wykonania zadań, zaplanuj krótkie przerwy między poszczególnymi zadaniami).

7. Pracuj równomiernie, starannie, bez pośpiechu.

8. Po ukończeniu pracy przygotuj potrzebne ci na następny dzień do lekcji książki, zeszyty i przybory.

Uczeń, który będzie posiadał taki regulamin nauki, przyswoi sobie jego zasady i będzie stosować się do nich, na pewno straci mniej czasu na czynności przygotowawcze, jego praca będzie bardziej efektywna, a tym samym łatwiej i pewniej osiągnie on powodzenie szkolne.

DO NAJWAŻNIEJSZYCH ZADAŃ RODZICÓW NALEŻĄ:

USTALENIE PORY ODRABIANIA PRACY DOMOWEJ PRZEZ DZIECKO;

Ważnym elementem jest odpowiednia pora do pracy dziecka w domu. Pora ta powinna być uzależniona między innymi od wieku dziecka i jego indywidualnych potrzeb. Należy także

uwzględniać wszystkie zasady racjonalnej pracy umysłowej. Dziecko nie może zabierać się do lekcji,np. bezpośrednio po przyjściu ze szkoły oraz po posiłku. Rodzice odpowiedzialni za dobre samopoczucie i prawidłowy rozwój dziecka muszą tak zharmonizować czynności i zajęcia, by wszystkie potrzeby dziecka były zaspokojone.

MIEJSCE PRACY DLA DZIECKA PODCZAS ODRABIANIA PRACY DOMOWEJ; Obowiązkiem rodzica jest zapewnienie dziecku warunków do pracy w domu. Dla dobrej pracy ucznia ważna jest odpowiednia wysokość stołu i krzesła oraz właściwe oświetlenie.

USUNIĘCIE WSZYSTKIEGO,CO ROZPRASZA UWAGĘ DZIECKA

Rodzic powinien zadbać o to, aby telewizor został wyłączony na czas odrabiania przez dziecko pracy domowej oraz zrezygnować z słuchania w tym czasie głośnej muzyki przez pozostałych członków rodziny.

ZAPEWNIENIE DZIECKU POTRZEBNYCH PRZYBORÓW I NARZĘDZI;

Rodzic powinien zadbać, aby potrzebne podczas odrabiania prac domowych przybory i narzędzia(tj .ołówek, długopis, kredki, gumka, podręczniki, zeszyty,itp.)–znajdowały się w jednym miejscu ponieważ dziecko nie powinno tracić czasu na ich szukanie.

PRZESTRZEGANIE RÓWNOMIERNEGO ROZŁOŻENIE PRACY DZIECKA PRZY ODRABIANIU ZADANYCH LEKCJI;

Czas odrabiania zadań domowych przez ucznia w młodszych klasach nie powinien przekraczać godziny. W dużym jednak stopniu zależy to od samego dziecka, jego uzdolnień, możliwości koncentracji uwagi i od sprawności pracy.

STOSOWANIE POCHWAŁ WOBEC DZIECKA

Stosowanie przez rodziców pochwał i zachęt jest niezmiernie ważne dla dziecka. Powinno ono także być informowane gdy jego praca nie jest najlepszej jakości. Jednak komentarze rodziców powinny być konstruktywne.

NAJCZĘŚCIEJ POPEŁNIANE PRZEZ RODZICÓW BŁĘDY TO:

• Przesadna ambicja i stawianie zbyt wysokich wymagań, ciągła krytyka efektów pracy dziecka;

• Nadmierna kontrola i wyręczanie, które nie pozwalają na samodzielność i rozwijanie odpowiedzialności;

• Lekceważenie obowiązków szkolnych dziecka i niedostrzeganie jego sukcesów;

• Bezustanne przypominanie i popędzanie, które rodzą bierny opór;

• Zbyt szybkie objaśnianie dziecku zadania, zanim ono samo podejmie próbę zastanowienia się nad problemem, już uzyskuje pomoc. Taki nadmiar troski hamuje rozwój samodzielności.

• Karanie za niepowodzenia szkolne –może być przyczyną stanów lękowych i spowodować trudności w koncentracji uwagi;

• Przypominanie o konieczności odrobienia lekcji tonem rozkazującym i w stanie poirytowania;

• Stosowanie dodatkowej nauki jako kary;

• Deprecjonowanie znaczenia w życiu dorosłym wykształcenia i wiedzy.

Bibliografia:

Zborowski J., Praca domowa ucznia szkoły podstawowej, Warszawa 1955.

Zborowski J. „Nauka domowa uczniów szkoły podstawowej. Proces nauki domowej ucznia” Warszawa 1961.

Polak W., Organizacja pracy domowej, Warszawa 1965.