•

Szkoła Podstawowa nr 15 z Oddziałami Sportowymi w Raciborzu jest największą szkołą w mieście, jednak rozmieszczenie placówki w kilku budynkach połączonych korytarzami pozwala uczniom czuć się w niej kameralnie. W budynku A, w którym uczą się dzieci klas I – III znajdują się sale lekcyjne, gabinety specjalistyczne oraz szatnie z indywidualnymi szafeczkami. Wszystkie sale dydaktyczne dostosowane są do potrzeb uczniów 7-mio letnich. Zarówno ławki i krzesełka, jak i różnorodne pomoce dydaktyczne zakupiono z myślą o zapewnieniu jak najlepszych warunków nauki i rozwoju dzieci, które rozpoczną edukację szkolną. W większości sal lekcyjnych nauczyciele korzystają z zestawów multimedialnych podłączonych do Internetu, dzięki czemu lekcje są jeszcze bardziej efektywne i urozmaicone. Część sal dydaktycznych wyposażona jest w tablice interaktywne stwarzające możliwość tworzenia nowoczesnych, dynamicznych, interaktywnych ćwiczeń.  Uczniowie widzą duże i kolorowe obrazy, a także mogą je przesuwać, kolorować, czy obracać za pomocą swoich rąk. Wszyscy uczniowie w szkole uczestniczą w zajęciach informatycznych, które odbywają się w 3 salach z komputerami podłączonymi do Internetu.
                    Z myślą o najmłodszych, w ramach programu „Radosna Szkoła”, stworzono salę umożliwiającą rozwój małej i dużej motoryki. Znajdują się tu uwielbiane przez uczniów ogromne gąbkowe klocki i piłki, szczudła, skakanki, teatrzyk kukiełkowy, gry konstrukcyjne, zręcznościowe, manipulacyjne i in.
                     Na pisemną prośbę rodziców organizujemy naukę języka mniejszości narodowej lub grupy etnicznej.
                 Szkoła oferuje uczniom bogaty wachlarz zajęć pozalekcyjnych. Uwzględniają one zarówno potrzeby uczniów uzdolnionych, jak i tych, którzy maja różnego rodzaju trudności. Zajęcia prowadzone są w świetnie wyposażonych w specjalistyczne pomoce i środki dydaktyczne gabinetach. Dzieci z wadą wymowy korzystają z pomocy logopedy, który dysponuje nowoczesnym warsztatem pracy i programami interaktywnymi ułatwiającymi pokonywanie wad wymowy. Dla uczniów z różnego rodzaju deficytami i problemami pedagodzy, pszycholog oraz inni specjaliści szkolni organizują zajęcia terapeutyczne i korekcyjno – kompensacyjne.
                    W przypadku, gdy dzieci słabiej radzą sobie z nauką kierowane są na zajęcia dydaktyczno – wyrównawcze, aby umożliwić im pokonanie trudności. W celu zapewnienia uczniom wszechstronnej pomocy i wsparcia szkoła ściśle współpracuje z Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną, TPD, OPS i innymi instytucjami.
                   Aby wzmocnić poczucie bezpieczeństwa uczniów zamontowano w szkole monitoring oraz karty dostępu do szkoły.
                     Z myślą o potrzebach najmłodszych uczniów szkoła organizuje opiekę świetlicowa, gdzie w oczekiwaniu
          na rodziców dzieci mogą zrelaksować się, pobawić, odrobić lekcje, czy skorzystać z komputera.
                 W placówce funkcjonuje stołówka szkolna. Obiady przygotowywane są na miejscu i zaspokajają wymagania największych niejadków. Dzięki pomocy sponsorów wielu uczniów korzysta z bezpłatnych obiadów i śniadań.      Placówka stwarza uczniom warunki wszechstronnego rozwoju poprzez udział w różnego rodzaju projektach.
                 SP 15 jako szkoła z oddziałami sportowymi dysponuje doskonała bazą. Zajęcia wychowania fizycznego odbywają się w 3 przestronnych salach gimnastycznych, a przy sprzyjających warunkach atmosferycznych na boiskach „Orlik” lub na placu zabaw.

W przypadku złego samopoczucia lub drobnych kontuzji uczniom udziela pomocy szkolna pielęgniarka, która w skzole jest obecna codziennie. Dzieci z wadami postawy korygują je pod okiem nauczycieli – specjalistów w salce bogato wyposażonej w sprzęt rehabilitacyjny i sportowy. Wszyscy uczniowie klas młodszych uczą się pływać. Swoje uzdolnienia sportowe mogą następnie rozwijać w klasach sportowych o profilu pływackim lub lekkoatletycznym.        Wykształcona i doświadczona kadra pedagogiczna zapewnia wszystkim uczniom osiąganie sukcesów na miarę ich możliwości. Uczniowie zarówno klas starszych, jaki młodszych reprezentują miasto w konkursach przedmiotowych na szczeblu międzynarodowym, ogólnopolskim, wojewódzkim i powiatowym zajmując w nich najwyższe lokaty. Placówka osiąga również wspaniałe wyniki w sporcie. W Wojewódzkim Współzawodnictwie Sportowym Szkół o Puchar Śląskiego Kuratora Oświaty w latach 2009 – 2012 szkoła zajęła pierwsze miejsce i została uhonorowana Zbiorową Odznaką SZS Województwa Śląskiego.

Absolwentami SP 15 w Raciborzu są m.in. Ryszard Wolny, Artur Paczyński i Artur Noga.