• 25 listopada: Dzień Pluszowego Misia
     • 25 listopada: Dzień Pluszowego Misia

     • Klasa 2c i 3 c odwiedziły szkolną bibliotekę, aby powspominać z dzieciństwa wszystkie bajeczki oraz  literaturę poświęconą Misiom,

      Jubilatom święta ustanowionego w 2002 roku, czyli 100 rocznicę powstania maskotki.

      Historia oparta na prawdziwym wydarzeniu, kiedy to prezydent

      Stanów Zjednoczonych Theodore Roosevelt podczas polowania uratował małego, rannego niedźwiadka.

      Różne misie z różnych książek,począwszy od Kubusia Puchatka, Misia Uszatka, czy Koralgola, dzieci mogły podziwiać w bibliotece. Bogata kolekcja zarówno książek, jak i maskotek przyciągnęła nie tylko uczniów, ale również i przedszkolaków.

      Pani Ola i  Pani Grażyna zaprezentowały niektóre pozycje, które warto przeczytać. Estera Kurzydem

    • Spotkanie z Jolantą Reisch - Klose
     • Spotkanie z Jolantą Reisch - Klose

     • Kolejna wizyta w Bibliotece Miejskiej klasy 2 c i 3 d, to spotkanie z Jolantą Reisch – Klose, dziennikarką, pisarką, laureatką konkursów dziennikarskich i literackich. Spotkanie pod hasłem : „Snuj się, snuj bajeczko …”, poświęcone było prezentacji napisanych bajek, np.: „Przygody kropelki Amelki” , „Ćma Beatka”, w których autorka czerpała wiedzę z życia codziennego  oraz  biografii Jana Pawła II i Franciszka Jorgo Bengolii, obecnego papieża. Oprócz tego dzieci wspólnie z pisarką tworzyły własne opowieści, korzystając z autorskich metod  pisarki: „ magicznych kamieni”, kart wyobraźni oraz story cubes oraz własnej wyobraźni. Spotkanie przebiegło w miłej i twórczej atmosferze.  Dzieci świetnie się bawiły, no i oczywiście czegoś nowego się znowu dowiedziały i  nauczyły. Estera Kurzydem

    • Już od 15 lat pomagamy schronisku!
     • Już od 15 lat pomagamy schronisku!

     • Właśnie minęło 15 lat odkąd pierwszy raz została zorganizowana w naszej szkole zbiórka na rzecz  Schroniska dla zwierząt w Raciborzu. W listopadzie przekazaliśmy kolejną dużą porcję: karmy, koców, misek i innych artykułów dla zwierząt. To najmłodsi uczniowie naszej szkoły nie są obojętni na los bezdomnych zwierząt. Akcja corocznie cieszyła się dużym zainteresowaniem. Cieszy nas postawa uczniów , którzy niejednokrotnie za swoje kieszonkowe zakupili potrzebne zwierzętom produkty. Bardzo dziękujemy wszystkim zaangażowanym w akcję dzieciom i ich opiekunom. Jesteśmy przekonane, że nasza akcja będzie kontynuowana. 

      Organizatorki: Beata Górska, Alicja Głuch.

    • Impreza czytelnicza
     • Impreza czytelnicza

     • 18 listopada gościliśmy u sześciolatków z Przedszkola nr 15 w Raciborzu, którzy czasowo przebywają na terenie naszej szkoły. Uczniowie recytowali i czytali młodszym kolegom i koleżankom ciekawe fragmenty różnych książek ze zbiorów szkolnej biblioteki.

      Nawyk czytania i zapał do książek trzeba kształtować w dzieciństwie. Pragnąc rozbudzić ten zdrowy entuzjazm w naszych uczniach organizujemy cyklicznie imprezy promujące czytelnictwo. 

      Uczniowie klasy IIIb recytowali wiersze Jana Brzechwy i Juliana Tuwima, natomiast przedstawiciele klasy VIIc i Vd czytali fragmenty ciekawych książek dobranych do grupy sześciolatków. W imprezie uczestniczył również uczeń klasy Ia, który pięknie przeczytał długi wiersz i został nagrodzony gromkimi brawami. Przedszkolaki aktywnie uczestniczyły w spotkaniu, uważnie słuchając i odpowiadając na zadawane pytania. Po imprezie wszyscy przeszliśmy z sali do szkolnej  biblioteki, gdzie dzieci mogły zobaczyć bogate zbiory bajek, wierszy, opowiadań i lektur dla najmłodszych i najstarszych. Na pamiątkę każdy maluch otrzymał kolorową zakładkę z akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Aby spotkanie z książką w szkole nie było tylko jednorazowym wydarzeniem, zostawiliśmy grupie sześciolatków ponad 50 pozycji różnych książek by mogły je pooglądać i się nimi nacieszyć. 

      Serdecznie zachęcamy rodziców do systematycznego czytania swoim dzieciom choć parę minut dziennie.

    • Pasje uczniów 6a
     • Pasje uczniów 6a

     • Ostatnie tygodnie w klasie sportowej 6a obfitowały w sukcesy.

      Wśród uczniów nie brakuje osób, które rozwijają swoje pasje także poza szkołą. Jedną z nich jest Sara Radwan, która od pięciu lat, trzy razy w tygodniu, trenuje taekwondo. Za nią już sporo turniejów i kilka tytułów, ostatni zdobyła niedawno. Po stoczeniu pięciu walk, również z zawodnikami o klasę wyższymi, uplasowała się na pozycji Wicemistrzyni Polski Kadetów w Takewondo.

      Drugą osobą, która stanęła ostatnio na podium jest Dawid Wańdoch. Dawid od roku trenuje zapasy i ma już za sobą pierwszy sukces sportowy. Podczas zawodów z okazji jubileuszu Unii Racibórz, Dawid stoczył trzy walki i zdobył złoty medal w swojej kategorii.

      Zarówno Sarze, jak i Dawidowi gratulujemy - i sukcesów, i wytrwałości w treningu. Trzymamy kciuki za następne medale oraz za dalszą motywację do sportowego rozwoju.:)  

    • 11 listopada na basenie
     • 11 listopada na basenie

     • 11 listopada Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości w SP nr 15 z Oddziałami Sportowymi    

      W dniu 10 listopada uczniowie klas pływackich, tj. IVc, Vc, VIa, VIIc wzięli udział w obchodach 11 listopada Święta Niepodległości na pływalni H2Ostróg.

      Wyzwaniem dla młodych pływaków, uczniów klasy Vc i VIIc, było przepłynięcie 25 m z flagą Polski. Po uroczystym przekazaniu flagi nastąpiło odśpiewanie hymnu narodowego. Każdy z pływaków miał za zadanie przepłynąć jak najdłuższy dystans w ciągu 11 minut pod czujnym okiem trenerów Grażyny Kłody, Ewy Rudzkiej-Bałys i Janusza Lukoszka.

      Na koniec niezwykłego dnia na pływalni dzieci otrzymały upominki. Wszystkim serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i gratulujemy.                                               

    • Śniadanie daje moc!
     • Śniadanie daje moc!

     • 8 listopada klasa 1c wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Śniadanie daje moc”, będącej elementem edukacji zdrowotnej. Dzieci poznały piramidę żywienia - zasady racjonalnego odżywiania i podziału produktów żywnościowych. Rozmawiały na temat znaczenia warzyw i owoców, produktów zbożowych, nabiału, mięsa i jego przetworów w diecie człowieka. Następnie samodzielne przygotowały kanapki. Ostatnim etapem tej akcji było wspólne śniadanie, które miało w tym dniu magiczną moc.

    • 103. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę
     • 103. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę

     • Szkoła Podstawowa nr 15 z Oddziałami Sportowymi im. Jana III Sobieskiego świętowała 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

       

      W szkole Święto Niepodległości obchodzone było 10 listopada. Z tej okazji uczniowie klas IVa, VIIa i VIIIa przygotowali audycję radiową zatytułowaną “Droga do Niepodległej”. W tym dniu uczniowie klas I-VIII uczestniczyli w akcjach “Kotylion” i “Szkoła do hymnu”. Uczniowie przyszli do szkoły ubrani na biało-czerwono, nosili biało-czerwone kotyliony oraz w salach lekcyjnych              o godzinie 11.11 odśpiewali  “Mazurka Dąbrowskiego”.

       

      Uczniowie klas młodszych obejrzeli prezentację o polskich symbolach narodowych i Józefie Piłsudskim. Wykonali prace plastyczne – godło Polski i portret Józefa Piłsudskiego. Ponadto przypomnieli sobie wiersze “Kto Ty jesteś?” oraz “Barwy ojczyste”. Rozwiązali krzyżówkę dotyczącą niepodległości Polski. W każdej klasie uczniowie wykonali przepiekną gazetkę z okazji  Święta Niepodległości.

       

      Uczniowie klas lekkoateltycznych Vd, VIa, VIId pod kierunkiem nauczycieli wychowania fizycznego - Pani Ireny Nogi i Pani Lidii Zawadzkiej - uczestniczyli w biegu “11 okrążeń na 11 listopada”. Uczniowie w biało-czerwonych sportowych strojach przebiegli 11 okrążeń na boisku szkolnym “Orlik” oraz również odśpiewali hymn narodowy, włączając się do akcji “Szkoła do hymnu”.

       

      Uczniowie klas pływackich Vc, VIa i VIIc wraz w trenerami pływania - Panią Grażyną Kłodą, Panią Ewą Rudzką-Bałys i Panem Januszem Lukoszkiem - brali udział w akcji “11 minut ciągłego pływania”. Uczniowie pływali przez 11 minut z biało-czerwoną flagą oraz odśpiewali hymn narodowy.

       

      11 listopada dyrekcja, nauczyciele oraz uczniowie klasy VIIIa i VIIIb uczestniczyli w miejskich obchodach Święta Niepodległości. Odbyła się uroczysta msza św. w intencji ojczyzny w kościele WNMP w Raciborzu oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem arcybiskupa Józefa Gawliny.

    • Odwołanie kiermaszu świątecznego
     • Odwołanie kiermaszu świątecznego

     • ze względu na sytuację epidemiczną w kraju oraz w naszym regionie, zwiększającą się liczbę osób zarażonych oraz przebywających na kwarantannie, decyzją Rady Rodziców SP15 odwołuje się kiermasz świąteczny, który miał się odbyć w piątek 19.11.2021.

    • Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek w bibliotece szkolnej
     • Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek w bibliotece szkolnej

     • 5 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Z tej okazji szkolna biblioteka zaprosiła uczniów ze świetlicy na lekcje biblioteczne oraz wystawę bajkowych książek. Jest to święto wszystkich bajkowych postaci i dobry moment, aby przypomnieć sobie naszych ulubieńców. Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale też przekazują ważne prawdy życiowe. Uczniowie mogli spędzić czas na przeglądaniu różnych pozycji oraz wypożyczyć interesującą bajkę.

      Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek to nie tylko okazja do świetnej zabawy, ale także doskonała możliwość rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Książki  kształtują dziecięcą fantazję, pamięć, bogacą słownictwo, warto więc po nie sięgać jak najczęściej.

      Zapraszamy serdecznie do naszej szkolnej biblioteki, nie tylko po bajki. Posiadamy bardzo bogaty księgozbiór, a w nim sporo nowości.

    • Miejskie obchody Święta Niepodległości
     • Miejskie obchody Święta Niepodległości

     • Poniżej pełny program obchodów Narodowego Święta Niepodległości w dniu 11 listopada 2021 r. W miarę możliwości prosimy o przekazanie informacji (plakatu) przez dziennik elektroniczny rodzicom.

      Uroczysta Msza Św. rozpocznie się o godz. 11:00 w Kościele WNMP przy ul. Mickiewicza. Poczty sztandarowe spotykają się o godz. 10:40 przed głównym wejściem do kościoła.

      Obecność pocztów sztandarowych prosimy potwierdzić do dnia 9.11.2021 r. do godz. 12:00 na adres promocja@um.raciborz.pl

       

      Serdecznie zapraszamy!

    • Telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka
     • Telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka

     • Ogólnopolska infolinia dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów POMAGAMY (800 800 605) od 1 listopada br. zastąpiona będzie telefonem zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Nowy bezpłatny numer, pod którym dzieci i młodzież będą mogły otrzymać wsparcie psychologiczne, to 800 12 12 12. Telefon i czat internetowy będą czynne przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Czat nie wymaga logowania oraz instalowania żadnej aplikacji. Połączenia telefonicznie nadal pozostaną bezpłatne, a rozmówcy będą mieli zapewnioną dyskrecję i anonimowość.

       

      Poniżej przekazujemy link do strony Rzecznika Praw Dziecka, na której znajdą Państwo wszystkie informacje związane z Dziecięcym Telefonem Zaufania RPD: https://brpd.gov.pl/dzieciecy-telefon-zaufania-rzecznika-praw-dziecka/

      Departament Wychowania i Edukacji WłączającejMinisterstwo Edukacji i Nauki

    • BADMINTON. Awans do ćwierćfinału
     • BADMINTON. Awans do ćwierćfinału

     • 5.11. 2021 w Hali Arena Rafako odbyły się zawody drużynowe w badmintonie. Zawody, organizowane przez Szkolny Związek Sportowy, miały charakter Finału Miejskiego w kat. dziewcząt i chłopców.

      W grupie młodszej (kl.4-6)

      Dziewczęta zajęły II miejsce, a naszą szkołę reprezentowały: Amelia Kokot – kl. 7e, Paulina Łacek – kl. 5b, Milena Polaczek – kl. 5b.

      Chłopcy również zajęli II miejsce, grając w składzie: Jakub Kołodziejski – 7a, Kacper Tarnowski – 5c.

      W grupie starszej (kl.7-8)

      Dziewczęta zajęły III miejsce, a zagrały w składzie: Alicja Grzesik – kl. 7e, Paulina Stefanowska – kl. 7e.

      Chłopcy zajęli I miejsce w mieście i awansowali do ¼ finału wojewódzkiego, który odbędzie się 19.11.21 w Rudniku. W składzie zwycięskiej drużyny grali: Jakub Koczwara – kl 7c oraz Kacper Okulowski – kl. 7d.

      Nauczycielem, który przygotował i sprawował opiekę na zawodach, była Ewa Sienkiewicz.

      Wszystkim uczestnikom zawodów gratulujemy.