• Finał Wojewódzki w Grach i Zabawach
     • Finał Wojewódzki w Grach i Zabawach

     • 15.06.2023 w Rudzie Śląskiej rozegrano Finał Wojewódzki Igrzysk Dzieci w Grach i Zabawach, organizowany przez Śląski Szkolny Związek Sportowy w ramach współzawodnictwa sportowego szkół „o Puchar Śląskiego Kuratora Oświaty” w roku szkolnym 2022/2023.

      Drużyna SP 15 reprezentowana przez uczniów:

      z klas 2 w składzie: Magdalena Winkler, Noemi Śpica, Alicja Najwer, Nikola Faryna, Bartosz Puzio z kl. 2a, Aleksandra Paskuda, Bartłomiej Janik, Aleksander Smołka, Hlib Tiutiunnyk z kl. 2c oraz Michał Konsek z kl. 2b

      z klas 3 w składzie: Magdalena Błaszczyk, Bianka Zdrzałek, Filip Halfar, Bartłomiej Pawlas, Kamil Soczyński, Timur Zemlianyi, Celina Konopka z kl.3a, Lena Lichecka, Szymon Bartosik, Julia Korus z kl. 3c

      z klas 4 w składzie: Katarzyna Jarosz, Wiktoria Bałys, Alicja Barycka, Natalia Chuda, Emilia Myszakowska, Artem Ivanov, Borys Hadaś, Ignacy Paskuda, Michał Błaszczyk, Aleksander Szapert z kl. 4d

      dzielnie walczyła o każdy punkt w rywalizacji ze szkołami z - Dąbrowy Górniczej, Suszczu i Rudy Śląskiej. Jednak zabrakło jednego punktu do zdobycia miejsca medalowego i ostatecznie SP 15 zajęła 4 miejsce w finale.

      Zespół przygotowali i wspierali podczas zawodów: Beata Szyjka, Joanna Hanslik i Janusz Lukoszek.

      Gratulujemy uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów.

    • Piłka siatkowa plażowa
     • Piłka siatkowa plażowa

     • 16.06.2023 w niezwykle upalne przedpołudnie, ósmoklasiści naszej szkoły po raz ostatni mieli okazję z tym roku szkolnym reprezentować naszą szkołę, tym razem w Mistrzostwach Raciborza w Piłce Siatkowej Plażowej. Byli to: Zofia Nikodym (8d) i Emilia Przybyła (8d) oraz Maciej Klima (8d), Kacper Kabat (8d), Franciszek Szerszunowicz (8d) i Patryk Zientek (8a) 

      Dziewczęta zakończyły swoje zmagania na etapie grupowym natomiast chłopcy spisali się rewelacyjnie zajmując najwyższe stopie podium. Para Maciej Klima/ Kacper Kabat zajęli miejsce I, natomiast na II miejscu uplasowała się para Franciszek Szerszunowicz/ Patryk Zientek. 

      Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

      Opiekę nad młodzieżą tego dnia sprawowała Lidia Zawadzka

    • V miejsca w województwie w siatkówce plażowej!
     • V miejsca w województwie w siatkówce plażowej!

     • 14 czerwca w Dąbrowie Górniczej odbył się finał wojewódzki w siatkówce plażowej chłopców Igrzyska Młodzieży Szkolnej. Naszą szkołę reprezentowali Adam Świerczek i Sergiusz Zdrzałek z klasy 7a. Awans na ten turniej zapewnili sobie, wygrywając zawody rejonowe 7.06 w Raciborzu. Drużyna z SP15 spisała się bardzo dobrze,zajmując 5 miejsce w województwie.Ogromne gratulacje dla Adama i Sergiusza, którzy rywalizowali ze starszym rocznikiem.

      Drużynę prowadził Adam Kurpis.

    • Klasa III b na wycieczce trzydniowej w Kotlinie Kłodzkiej 
     • Klasa III b na wycieczce trzydniowej w Kotlinie Kłodzkiej 

     • W dniach 31.05.-02.06.2023r uczniowie klasy III b pod opieką wychowawcy Alicji Głuch oraz nauczycieli pani Ewy Kozuby i pani Andrei Wochnik udali się na wycieczkę w Kotlinę Kłodzką.  

      Podróż rozpoczęła się wyjazdem spod szkoły o godzinie 8:00 rano. Po pożegnaniu z rodzicami, wyruszyliśmy w kierunku Nysy. Pogoda i humory wszystkim dopisywały. Po krótkim postoju dotarliśmy na miejsce.  

      Pierwszym zwiedzanym miejscem była miejscowość Nysa. Na początku zwiedziliśmy centrum miasteczka – rynek i zespół zabytkowych kamieniczek oraz zabytków takich jak: Wieża Bramy Wrocławskiej, Wieża Bramy Ziębickiej, Fontanna Trytona, bazylika Św. Jakuba i Św. Agnieszki, Bastion Św. Jadwigi, Piękna Studnia oraz Dwór Biskupi.  

      Kolejnym etapem naszej podróży była Kopalnia Złota w Złotym Stoku. Podczas całej trasy słuchaliśmy bardzo ciekawych opowieści pani przewodnik. Po wyjściu z kopalni przewodnik zaprowadził nas do pobliskiej Sztolni Czarna. Atrakcją tutaj była zjeżdżalnia w dół, a potem wydrążonym chodnikiem doszliśmy do największego podziemnego wodospadu w Polsce.  

      Z kopalni na powierzchnię wydostaliśmy się za pomocą niezwykłego tramwaju. Tutaj mieliśmy też możliwość odwiedzenia Muzeum Minerałów. 

      Lekko już zmęczeni wróciliśmy do autokaru i pojechaliśmy w stronę Lądka Zdroju, gdzie mieliśmy zakwaterowanie i wyśmienitą obiadokolację w pięknym ośrodku „Geovita”. Po przepysznym posiłku nadszedł wieczór niezapomnianych wrażeń min. wspólne zabawy na świeżym powietrzu wokół ośrodka, gdzie mogliśmy spożytkować niezużytą energię na placu zabaw i na boiskach do koszykówki, piłki nożnej i do tenisa ziemnego.  

      Czwartkowy ranek rozpoczęliśmy od przejazdu autokarem do Kletna. Tutaj przeszliśmy spacerem leśną drogą przez Rezerwat Przyrody do Jaskini Niedźwiedziej. Trasa turystyczna jaskini biegnie środkowym piętrem jaskini. Została świetnie przygotowana do zwiedzania. Jest ciekawie oświetlona i prowadzi wygodnym chodnikiem. Mogliśmy na niej zobaczyć około 500 m jaskini.  

      Jaskinia Niedźwiedzia jest najdłuższą jaskinią Sudetów. Korytarze jaskini pokrywają liczne i zróżnicowane formy naciekowe  okazałe stalaktyty, stalagmity, stalagnaty, kaskady, kopuły, misy martwicowe oraz draperie naciekowe. Jaskinia uznawana jest za jedną z najpiękniejszych w Polsce.  

      Kolejnym miejscem był przejazd do pięknego uzdrowiska w Lądku Zdroju, w którym skosztowaliśmy wody o działaniu leczniczym. Woda, choć nie jest specjalnie apetyczna i ma specyficzny smak, jednak pozytywnie wpływa na układ pokarmowy i łagodzi wiele innych dolegliwości. Spacerkiem przeszliśmy się po parku zdrojowym, zobaczyliśmy ciekawą fontannę, gdzie było bardzo gwarno i wesoło.  

      Po powrocie do ośrodka czekała na nas wielka niespodzianka, ponieważ był to Dzień Dziecka, zostaliśmy poczęstowani lodami i batonikami, które zafundowali nam pan przewodnik oraz pan kierowca naszego autokaru. Po wspólnych zabawach na świeżym powietrzu udaliśmy się na posiłek. Wieczorem czekała na nas jeszcze jedna atrakcja, panie zorganizowały nam dyskotekę na dużej sali gimnastycznej. Zabawa była bardzo udana, wszyscy tańczyliśmy do rytmu wielu znanych przebojów muzycznych.  

      Ostatni dzień naszej wycieczki też zapowiadał się bardzo ciekawy. Po opuszczeniu ośrodka udaliśmy się w podróż powrotną do Raciborza. Na trasie mieliśmy zaplanowane zwiedzanie z przewodnikiem PaczkowaAtrakcją średniowiecznego grodu był rynek z renesansowym ratuszem i kamieniczkami oraz jedyny w Europie warowny kościół z kamienną studnią.  

      Dodatkową atrakcją był na trasie powrotnej postój nad Jeziorem Otmuchowskim,  gdzie mogliśmy podziwiać przepiękne widoczki i pospacerować wzdłuż linii brzegowej jeziora. To już był końcowy etap naszej wycieczki. Ostatnim przystankiem był „Mc Donald”, gdzie zjedliśmy smaczny obiad.  

      Po długiej podróży o godz. 17.00 dotarliśmy do Raciborza, gdzie już czekali na nas stęsknieni rodzice. Bardzo zadowoleni i pełni wrażeń rozeszliśmy się  do domów. Jeszcze długo będziemy wspominać naszą ostatnią wspólną wycieczkę w tym roku szkolnym.  

      wychowawca  Alicja Głuch  

    • IV Dziecięcy Memoriał Ireny Szewińskiej
     • IV Dziecięcy Memoriał Ireny Szewińskiej

     • 7 czerwca 2023 na stadionie lekkoatletycznym w Konopiskach odbył się IV Dziecięcy Memoriał Ireny Szewińskiej. W zawodach udział wzięło ponad 250 młodych lekkoatletów z województwa śląskiego w kategorii U12 (rocznik 2012-2013) i U14 (rocznik 2010-2011).

      Bardzo dobrze zaprezentowali się uczniowie naszej szkoły, którzy dodatkowo uczestniczą w zajęciach „Lekkoatletyka dla każdego”. Na zakończenie letniego sezonu startowego młodzi sportowcy uplasowali się na wysokich lokatach, niejednokrotnie poprawiając swoje rekordy życiowe.

       Kategoria U12

      I m Kalina Antczak w biegu na 600m – 1:56,90

      I m Emilia Myszakowska w rzucie p. palantową- 22,5m

      II m Artem Ivanov w rzucie p. palantową - 36,5m

      III m Ignacy Paskuda w biegu na 300m – 52,72s

      III m sztafeta 4x100m MIX (K. Jarosz, I. Paskuda, K. Antczak, A. Ivanov) – 61,02s

      VI m Katarzyna Jarosz w biegu na 300m – 53,13s

      VII m Alicja Barycka w biegu na 300m – 53,32s

       Kategoria U14

      IV m Jakub Szyjka w biegu na 300m – 46,17s

      V m Bartosz Grzelak  w biegu na 300m – 46,41s

      VIII m Patrycja Krybus w skoku w dal – 4,04m

      VIII m Jakub Chomiczewski w biegu na 600m 1:59,50s

      XI m Alicja Woskowska w biegu na 300m – 48,75s

      XII m Adam Jabłoński w biegu na 300m – 52,95s

      Wszystkim serdecznie gratulujemy!

    • 7a w Edukatorium "Juliusz"
     • 7a w Edukatorium "Juliusz"

     • 7 czerwca uczniowie klasy 7a pod opieką pani Magdaleny Pordzik oraz wychowawczyni - pani Beaty Mróz-Kajstury, udali się w niedaleką, ale interesującą podróż. Pojechaliśmy do Rybnika, do nie tak dawno powstałego Edukatorium "Juliusz", w którym "spotkać się można z nauką i historią". Z zewnątrz bowiem wita nas zabytkowa architektura, natomiast w środku wkraczamy w fascynujący świat nauki.

      Nasi siódmoklasiści brali udział w zajęciach o nazwie "Poszukiwacze skarbów". Polegały one na rozwiązywaniu zadań z dziedziny medycyny i farmacji. Każda prawidłowa odpowiedź nagradzana była zaczarowanym pudełkiem, które wykorzystaliśmy na mecie poszukiwań. Więcej nie zdradzimy. ;)

      Wyprawa okazała się świetnym połączeniem zabawy z nauką. Postanowliśmy także, że do rybnickiego Edukatorium jeszcze wrócimy! :)

    • DZIEŃ SPORTU
     • DZIEŃ SPORTU

     • W niezwykle słoneczne piątkowe przedpołudnie 2.06.2022 nasza szkoła stała pod znakiem 

      sportowych rozgrywek, gdyż obchodziliśmy Dzień Sportu.

      Uczniowie poszczególnych klas startowali w różnych konkurencjach i grach sportowych.

      Najmłodsi podopieczni, pierwszaki, tego dnia biegały „Sztafety z pałeczką” na stadionie ANS, 

      które przeprowadziła pani Joanna Hanslik.

      Uczniowie klas II pod hasłem „Gotowi na sport”, po rozgrzewce przy muzyce rywalizowali w 

      „Wyścigach Rzędów”. Przeprowadziły je i nad bezpieczeństwem czuwały panie: Grażyna Kłoda

       i Ewa-Rudzka -Bałys. Klasy III pod okiem pana Adama Kurpisa, a klasy IV- p. Ewy Sienkiewicz konkurowały w „Turnieju Dwóch Ogni”. Ci nieco starsi, bo wychowankowie klas V-VI uczestniczyli w „Grach i Zabawach w Formie Wyścigów Wahadłowych” na boisku Orlik, które 

      zrealizowały panie: Lidia Zawadzka i Irena Noga, a młodzież z oddziałów VII-VIII 

      w „Turnieju Piłki Siatkowej”, który sędziował pan Janusz Lukoszek. 

      Klasy sportowe 4d i 5b tego dnia wraz w wychowawczyniami panią Joanna Sroką i Beatą Szyjką udały się na Miejski Dzień Sportu na Stadion OSiR-u.

      Tego dnia oprócz nauczycieli wychowania fizycznego dyscypliny pilnowały zarówno 

      wychowawczynie klas I-III jak i nauczyciele przedmiotów według planu zajęć poszczególnych klas.

      Nie zabrakło emocji, pozytywnej energii i wielu uśmiechów. Uczniowie, którzy nie startowali 

      z poszczególnych klas, świetnie dopingowali swoich przedstawicieli, co pozytywnie wpłynęło na wzajemną integrację.

      Tego dnia nie wynik był najważniejszy a dobra zabawa w duchu fair play.

    • Wycieczka pełna mocnych wrażeń
     • Wycieczka pełna mocnych wrażeń

     • W dniach 31.05-1.06 uczniowie klasy 6d i 6c wraz z częścią kolegów z klas: 8, 7 i 5 wybrali się na wycieczkę do Centrum Aktywnego Wypoczynku Borek.

      Zanim dotarliśmy do miejsca docelowego, postanowiliśmy po drodze zajrzeć do pięknego Krakowa. Odwiedziliśmy Smoka Wawelskiego, zwiedziliśmy Sukiennice, Kościół Mariacki i spędziliśmy trochę czasu na Rynku.

      Borek przywitał nas nie tylko piękną pogodą i pysznym jedzeniem ale także wieloma atrakcjami. Do naszej dyspozycji był Orlik, boisko do piłki siatkowej plażowej oraz Świat Solnych Skał. 

      Oprócz tego braliśmy udział w zajęciach prowadzonych przez instruktorów. Były to „Akademia Jazdy", „Zmagania z Grawitacją" oraz „ABC Kajakarstwa”. Mieliśmy okazję pojeździć na gokartach, powspinać się na ściance wspinaczkowej, a także zjechać nad kąpieliskiem na ponad stumetrowej kolejce tyrolskiej, oraz popływać na kajakach.

      Był to czas niezwykle mile spędzony, pełen integracji uczniów ale też przełamywania swoich lęków i słabości. Nasze przygody miały ciąg dalszy w drodze powrotnej, kiedy to autokar odmówił posłuszeństwa. To doświadczenie pokazało, że tak zgranej ekipie nic nie jest straszne i „co nas nie zabije to nas wzmocni”. Z pewnością będziemy mieli co wspominać!

      Opiekunami podczas wycieczki byli: p. Dominika Rydzek, p. Ewa Rudzka-Bałys, p. Grażyna Kłoda, p. Marek Biliński oraz p. Lidia Zawadzka.

    • Niecodzienny Dzień Dziecka w Urzędzie Miasta
     • Niecodzienny Dzień Dziecka w Urzędzie Miasta

     • 1 czerwca 2023 roku klasa III c wraz z wychowawcą Estera Kurzydem spędziła w raciborskim Ratuszu. Tam Uczniowie spotkali się z Prezydentem Panem Dariuszem Polowym oraz Zastępcą Panem Dominikiem Koniecznym, którzy opowiedzieli o swojej pracy i obowiązkach. Pokazali swoje gabinety, czyli miejsca codziennej żmudnej pracy.

       

      Prezydent przyjął małych gości udostępniając swój fotel oraz możliwość podpisania i przypieczętowania „dokumentów”. Pokazał również podgląd miasta na ekranie monitora interaktywnego, wiele miejsc, ulic, placów zabaw, gdzie odbywał się aktualny ruch.

      W Sali Zegarowej wszyscy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie, następnie odwiedzili Salę Kolumnową, na której przeprowadzili głosowanie. Tam dzieci poczęstowały się słodyczami i napojami, a Prezydent Dariusz Polowy na zakończenie wręczył wszystkim upominki – niespodzianki.

      Uczniowie odwiedzili również siedzibę Straży Miejskiej. Panie Strażniczki oprowadziły gości i pokazały swoje miejsce pracy. W pokoju obserwacyjnym dzieci zobaczyły ścianę ekranów, które przez całą dobę monitorują wiele miejsc w mieście, spotkały się z Komendantem Straży oraz mogły posiedzieć w samochodzie patrolowym.

      Na zakończenie aktywnego dnia uczniowie odwiedzili Lodziarnię „Miś”, gdzie „spałaszowali” pyszne lody.

      Inny niż zwykle Dzień Dziecka przyniósł wiele wrażeń i niezapomnianych przeżyć. Długo snuły się wspomnienia nietypowego dnia.

       

      Estera Kurzydem

    • Ostatnia trzydniowa wycieczka klas ósmych
     • Ostatnia trzydniowa wycieczka klas ósmych

     • W dniach 29-31.05.2023 uczniowie z klasy 8a, 8d i częściowo z klasy 8b uczestniczyli w ostatniej już, organizowanej przez wychowawców wycieczce do Jury Krakowsko- Częstochowskiej. Miejscem zakwaterowania okazał się położony w sąsiedztwie zamku Kazimierza III Wielkiego Gościniec „Orlik” w Mirowie. Ósmoklasiści mieli okazję zobaczyć Pieskową Skałę, Maczugę Herkulesa, przespacerować się po Ojcowskim Parku Narodowym, czy wejść do Groty Łokietka. Odwiedzili też Ogrodzieniec, zwiedzili Zamek i Gród na Górze Birów. Wśród atrakcji znalazła się Pustynia Błędowska, wyjazd do Podlesic i wejście na Górę Zborów oraz do Jaskini Głębokiej. Uczestnikom dopisała piękna, słoneczna pogoda. Nie zabrakło wieczornych sportowych zmagań na położonym nieopodal miejsca zakwaterowania dużym, zielonym boisku.

      Ta ostatnia już w szkole podstawowej - pożegnalna wycieczka była okazją, by zaobserwować nie tylko dobrą kondycję fizyczną naszych uczniów. Z przyjemnością można było zauważyć wzajemną życzliwość, zorganizowanie, czy kulturę osobistą ósmoklasistów- na co zwrócili uwagę- obserwujący grupę z zewnątrz: personel gościńca czy przewodnicy. Tym większa była też duma i radość ze swych wychowanków pań: Magdaleny Pordzik i Ireny Nogi oraz opiekunów: księdza Kamila Wocki, p. Jacka Osowieckiego, p. Anny Reszki. Można podsumować, że wycieczka była udana i pozostawiła miłe wspomnienia. Na długo pozostanie w pamięci uczniów i opiekunów. A wszystkim uczestnikom życzymy kolejnych fajnych wypadów – ale już z nowymi wychowawcami .

    • MISTRZOSTWA ŚLĄSKA W CZWÓRBOJU LA
     • MISTRZOSTWA ŚLĄSKA W CZWÓRBOJU LA

     • 30.05.2023 na stadionie lekkoatletycznym MOSiR w Czeladzi rozegrano finał wojewódzki w Czwórboju Lekkoatletycznym Igrzysk Dzieci z rocznika 2010 i mł.

      W rywalizacji wzięli udział mistrzowie z 16 rejonów śląska w kategorii dziewcząt i osobno chłopców. Każdy uczestnik startował w czterech konkurencjach: bieg na 60 m, skok w dal, rzut piłeczką palantową oraz bieg na: 1000 m chłopcy i 600 m dziewczęta.

      Drużyna chłopców w składzie: Nataniel Durejko 6d, Paweł Stelmach 6d, Jakub Szyjka 6c, Bartosz Grzelak 6c, Wojciech Żagiel -Ciołek 6a, Wiktor Zawisła 5c wywalczyła dla SP 15 udział w finale.

      Na Mistrzostwach Śląska SP15 reprezentowali chłopcy w składzie: Wojciech Żagiel – Ciołek 6a, Adam Jabłoński 5b, Jakub Chomiczewski 5b, Wojciech Wojtyla 5b oraz Kacper Kawka 5b, którzy są finalistami Igrzysk Dzieci Szkolnych Województwa Śląskiego w czwórboju lekkoatletycznym.

      Opiekun na zawodach: Joanna Hanslik

    • TALENT SHOW!
     • TALENT SHOW!

     • Za nami kolejna edycja szkolnego konkursu TALENT SHOW! 31 maja 2023 r. mogliśmy podziwiać 18
      występów uczniów z klas 1-7, w trakcie których uczestnicy konkursu prezentowali swoje talenty. W tym
      roku był to głównie taniec i śpiew oraz układanie kostki Rubika na czas. Jury składające się z nauczycieli
      i uczniów oceniało występy przyznając punkty od 1 do 5. Po podsumowaniu punktacji wyniki konkursu
      są następujące:
      I m-ce ex aequo:
      - Filip Alker z kl. 6B
      - Amelia Rongiers & Kinga Kosteczka z kl. 4A
      II m-ce ex aequo:
      - Oliwia Bałys z kl. 4D
      - Tymur Ihnatov z kl. 4B
      - Kinga Muzyk z kl. 4D
      III m-ce ex aequo:
      - Agata Heider z kl. 2A
      - Kalina Antczak, Alicja Barycka, Lena Karwowska, Emilia Myszakowska, Helena Zając z kl. 4D
      Wyróżnienia:
      - Zuzanna Orlińska z kl. 1A
      - Zofia Gonsior z kl. 1A
      - Joanna Heide z kl. 1C
      - Wiktoria Wysocka z kl. 3A
      - Paulina Ćwirta z kl. 4B
      - Ewa Fijałkowska z kl. 4B
      - Marcel Richter z kl. 4B
      - Aleksandra Dzimbor & Karolina Twardowska z kl. 4B
      - Darina Kutova z kl. 4D
      - Milena Polaczek z kl. 6B
      - Nataliia Kyrychenko z kl. 7A

      Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu! Nagrody i dyplomy zostaną wręczone podczas
      apelu podsumowującego rok szkolny 2022/2023.

    • Rowerowa Stolica Polski
     • Rowerowa Stolica Polski

     • Od 1 czerwca 2023  można wziąć udział w kolejnej edycji Rowerowej Stolica Polski. Jak co roku spotykamy się na trasach i kręcimy kilometry dla Raciborza, tym razem 62 miasta wezmą udział w rywalizacji. Żeby wziąć udział w Rowerowej Stolicy Polski i dołożyć swoją cegiełkę do wyniku swojego miasta/gminy wystarczy rower i smartfon. Zainstalowanie darmowej aplikacji Aktywne Miasta z właściwego dla siebie sklepu internetowego, w której dołączamy do rywalizacji „Rowerowa Stolica Polski ” wystarczy, by kręcić kilometry. W kolejnym kroku wybieramy miasto lub gminę, dla której będziemy zbierać przejechane kilometry.

      Aby jeszcze lepiej motywować się do jazdy na rowerze, przygotowaliśmy podgrupy czyli rywalizacja szkół. Pierwsze trzy osoby w ogólnej rywalizacji  rowerzystek i rowerzystów otrzymają atrakcyjne nagrody.

      Celem projektu jest przede wszystkim propagowanie aktywnego wypoczynku, promocja turystyki rowerowej, promocja jazdy rowerem jako alternatywnego środka transportu, wdrażanie idei smart city w miastach.

      Do zobaczenia na rowerowych trasach!

       

       

    • MISTRZOSTWA ŚLĄSKA W TRÓJBOJU LEKKOATLETYCZNYM
     • MISTRZOSTWA ŚLĄSKA W TRÓJBOJU LEKKOATLETYCZNYM

     • Przy pięknej słonecznej pogodzie 29.05.2023 na stadionie lekkoatletycznym MOSiR w Czeladzi rozegrano Finał Igrzysk Dzieci Szkolnych Województwa Śląskiego w Trójboju Lekkoatletycznym Dziewcząt i Chłopców z rocznika 2012 i młodszych.

      W rywalizacji udział wzięło 15 zespołów szkolnych reprezentowanych przez pięcioosobowe drużyny w kategorii dziewcząt i chłopców. Każdy uczestnik rywalizował w trzech konkurencjach: bieg na 60 m, skok w dal i rzut piłeczką palantową.

      Młodzi lekkoatleci z klasy 4d Szkoły Podstawowej nr 15 w Raciborzu stanęli na wysokości zadania i pokazali chart sportowego ducha do walki o wysoką pozycję.

      Dziewczęta zajęły III miejsce, za SP nr 7 z Częstochowy i SP 33 z Dąbrowy Górniczej. Chłopcy uplasowali się na X pozycji.

      Skład reprezentacji:

      - w kategorii dziewcząt: Katarzyna Jarosz, Kalina Antczak, Alicja Barycka, Emilia Myszakowska, Oliwia Bałys;

      - w kategorii chłopców: Ignacy Paskuda, Artem Ivanov, Borys Hadaś, Michał Błaszczyk, Wiktor Huczek.

       

      Wszystkim serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za sukcesy w kolejnych zawodach.

      Zespoły przygotowały: Beata Szyjka i Joanna Hanslik

    • III EDYCJA MISTRZOSTW RACIBORZA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH W PŁYWANIU
     • III EDYCJA MISTRZOSTW RACIBORZA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH W PŁYWANIU

     • 27 maja 2023 na pływalni H2Ostróg odbyły się zawody pływackie „ IIIEdycja Mistrzostw Raciborza Szkół Podstawowych”. W zawodach wystartowało 143 adeptów pływania z raciborskich szkółek pływackich i szkół podstawowych. Naszą szkołę godnie reprezentowały dzieci klas I-III i IV-VIII, podopieczni trenerów pływania Grażyny Kłody, Ewy Rudzkiej-Bałys i Janusza Lukoszka.

      Najmłodsi uczniowie klas I-III rywalizowali na dystansie 25m stylem dowolnym. Najlepszą zawodniczką w tej kategorii w podsumowaniu trzech edycji została Zofia Paul (Akademia SMS), zdobywając 60 pkt a najlepszym zawodnikiem został uczeń naszej szkoły Mikołaj Miczek (kl 3a), zdobywając 55pkt. Najlepsi zawodnicy otrzymali piękne puchary i pamiątkowe dyplomy.

      W kategorii klas IV-VIII zawodnicy rywalizowali w konkurencjach 50m stylem dowolnym, grzbietowym i klasycznym.

      Nagrody zwycięzcom wręczali: Prezydent Miasta Raciborza Dariusz Polowy, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 15 w Raciborzu Dariusz Malinowski, Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Krzysztof Żychski oraz radna Urzędu Miasta Ludmiła Nowacka.

      Organizatorami zawodów był Urząd Miasta w Raciborzu, Szkoła Podstawowa nr 15 z Oddziałami Sportowymi, OSIR Racibórz, partnerzy MKS-SMS Victora Racibórz.

      Celem zawodów jest propagowanie pływania jako zdrowej formy spędzania czasu wolnego, promocja pływania sportowego – zachęcanie dzieci do pływania kwalifikowanego, rozwijanie sportu pływackiego w Raciborzu, zachęcanie szkółek pływackich do współpracy w zakresie wyłaniania talentów.


       

      Serdeczne podziękowania dla nauczycieli wychowania fizycznego i wszystkich osób zaangażowanych w organizację zawodów:)


       

      Wszystkim uczestnikom zawodów gratulujemy wyników i życzymy dalszych sukcesów:)


       


       

      Wszystkie wyniki z zawodów poniżej w załącznikach.

    • Minister Justyna Orłowska zaprasza
     • Minister Justyna Orłowska zaprasza

     • na Ogólnopolski Konkurs Programistyczny dla dzieci i młodzieży

      Minister Justyna Orłowska zaprasza na Ogólnopolski Konkurs Programistyczny dla dzieci i młodzieży

      Obejrzyj video ▶

      Droga Uczniowie, 

      ruszyły zgłoszenia na Gigathon, czyli Ogólnopolski Konkurs Programistyczny dla dzieci i młodzieży. Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie.Ogólnopolski Konkurs Programistyczny Gigathon to świetna okazja dla młodych pasjonatów programowania, aby zaprezentować swoje umiejętności i zdobyć niesamowite nagrody.

      Gigathon organizujemy w trzech kategoriach wiekowych - każda z nich związana jest z innym środowiskiem programistycznym.

      Do udziału w konkursie zapraszamy dzieci i młodzież w wieku od 7 do 18 lat.

      Na zwycięzców czekają wyjątkowe nagrody, w tym m.in.:

      🔸 Konsola PlayStation 5,

      🔸 Konsola Nintendo Switch,

      🔸 Roczny kurs nauki w Gigantach Programowania

      🔸 Wyjazd wakacyjny z Gigantami Travel

      🔸 Tablet Samsung Galaxy Tab A8

      🔸 Gadżety, nagrody od partnerów i nie tylko!

      Konkurs ma trzy kategorie wiekowe, które obejmują poszczególne środowiska:

      🟣 7-9 lat (Minecraft)

      🟣 10-12 lat (Scratch)

      🟣 13-18 lat (Python, C# lub C++ do wyboru)

      Gigathon składa się z 3 etapów:

      🟠 1 etap to rozwiązanie pierwszych zadań w okresie od 29 maja 2023 do 12 czerwca 2023. Ogłoszenie wyników odbędzie się 16 czerwca.

      🟠 2 etap to rozwiązanie drugiej tury zadań w październiku 2023 roku.

      🟠 3 ostatecznym etapem jest stacjonarny Hackaton, który odbędzie się podczas akcji Koduj z Gigantami w lutym 2024 roku. Podczas wydarzenia uczestnicy będą mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności programistyczne i pracować nad projektami w grupach.Wypełnianie quizów do 1 etapu Gigathonu rozpoczyna się od 29.05.2023, 10:00.

      Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy, że uczeń bezpłatnie zarejestruje się na stronie: https://giganci.info/szkoly

      Poznaj szczegóły akcji

      Jeśli Jesteście zainteresowani udziałem w konkursie przesyłamy link do wydarzenia na Facebooku https://www.facebook.com/events/6269966853024338/

      Przesyłamy także materiały dla nauczycieli i uczniów, przygotowujące do udziału w konkursie https://giganci.info/41weVoi zachęcamy do zaglądania co jakiś czas, ponieważ będziemy dodawać nowe materiały.

      Gigathon to programistyczne wyzwanie dla wszystkich - w tym także początkujących koderów!

      Patroni honorowi:

       

      Projekt organizowany jest przez szkołę Giganci Programowania, oferującą od ponad 7 lat kursy programowania dla dzieci i młodzieży.Giganci Programowania są globalnym partnerem Microsoft dla Edukacji.

      Bądź na bieżąco z naszymi akcjami! Obserwuj nas w social mediach 

       

      Wiadomość wysłana przez:GIGANCI PROGRAMOWANIA SP. Z O.O.ul. Krucza 46 m. LU300-509,Warszawa, PolskaPL7010705680

    • PODSUMOWANIE KONKURSU HISTORYCZNO-LITERACKIEGO
     • PODSUMOWANIE KONKURSU HISTORYCZNO-LITERACKIEGO

     • Szkoła Podstawowa nr 15 z Oddziałami Sportowymi im. Jana III Sobieskiego
      w Raciborzu po raz czternasty była organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu
      Historyczno-Literackiego “II wojna światowa i czasy powojenne we wspomnieniach”.
      23 maja 2023 roku komisja konkursowa w składzie: Pan Beno Benczew – historyk,
      pracownik Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, Pan Adam Knura – historyk,
      pracownik Muzeum w Raciborzu; Pan Dariusz Malinowski – nauczyciel historii,
      dyrektor Szkoły Podstawowej nr 15 w Raciborzu, Pani Beata Mróz-Kajstura – nauczyciel
      języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 15 w Raciborzu oraz Pani Magdalena Pordzik
      – nauczyciel historii w Szkole Podstawowej nr 15 w Raciborzu, wyłoniła laureatów
      tegorocznej edycji konkursu w dwóch kategoriach.


      KATEGORIA SZKOŁY PODSTAWOWE:


      I MIEJSCE: Jan Markiewicz za pracę “Losy “Pantery” (“Kłosa”). Opowieść o
      człowieku, który ukochał ojczyznę” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 w Ostrowcu
      Świętokrzyskim; opiekun: Pani Dorota Dziubek


      II MIEJSCE: Michalina Jakubowska za pracę “II wojna światowa we
      wspomnieniach mojej prababci Teresy Baran” ze Szkoły Podstawowej nr 15 z
      Oddziałami Sportowymi im. Jana III Sobieskiego w Raciborzu; opiekun Pani Magdalena
      Pordzik


      III MIEJSCE: Milena Stręciwilk za pracę “Wina i przebaczenie” ze Szkoły
      Podstawowej nr 23 w Rzeszowie; opiekun: Pan Krzysztof Sacała


      I WYRÓŻNIENIE: Jan Jabłoński za pracę “Promyki polskości” ze Szkoły
      Podstawowej nr 202 im. Jana Pawła II w Łodzi; opiekun: Pani Beata Jakubowska


      II WYRÓŻNIENIE: Andrzej Pecuch za pracę “Ostatnie pokolenie Czertyżnego” ze
      Szkoły Podstawowej nr 2 im. Szarych Szeregów w Gorzowie Wielkopolskim; opiekun
      Pani Jolanta Stępowska


      III WYRÓŻNIENIE: Joanna Maria Prus za pracę “Spojrzenie” ze Szkoły
      Podstawowej nr 157 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Adama Mickiewicza w
      Warszawie; opiekun: Pani Adriana Adamczuk


      KATEGORIA SZKOŁY PONADPODSTAWOWE:

      I MIEJSCE ex aequo: Jakub Nowak za pracę “Historia mojego pradziadka –
      bohatera niezłomnego (na podstawie Jego osobistych wspomnień)” z II Liceum
      Ogólnokształcącego im. Jana Śniadeckiego w Kielcach; opiekun: Pani Monika Pustówka


      I MIEJSCE ex aequo: Dawid Sobkiewicz za pracę “Rodzina Szpernów w
      olszowskiej konspiracji” z I Liceum Ogólnokształcącego im. Jarosława Dąbrowskiego
      w Tomaszowie Mazowieckim; opiekun: Pan Cezary Seredyn


      II MIEJSCE: Agata Terebus za pracę „II wojna światowa i czasy powojenne we
      wspomnieniach” z II Liceum Ogólnokształcącego im. Mieszka I w Szczecinie; opiekun:
      Pani Ewa Madruj


      III MIEJSCE: nie przyznano


      Laureatom oraz ich opiekunom serdecznie gratulujemy. Zapraszamy wszystkich
      zainteresowanych do kolejnej edycji konkursu, która rozpocznie się w styczniu 2024
      roku.

    • Konkurs EKOMAT
     • Konkurs EKOMAT

     • 18 maja uczniowie w składzie: Łucja Szymiczek i Franciszek Sergiel z klasy 6d (opiekunowie p. Małgorzata Latoń i p. Daria Soszyńska) reprezentowali naszą szkołę w konkursie matematyczno-przyrodniczym EKOMAT, który tradycyjnie odbywał się w SP nr 18 w Raciborzu. Na dzieci czekało 30 zadań z matematyki i przyrody Raciborza i jej okolic. Zestaw rozwiązywano jako drużyna. Po napisany teście odwiedziliśmy Sowę – strefę odkrywania, wyobraźni i aktywności. Na dzieci czekały różnorodne eksponaty na salach ekspozycyjnych oraz nietypowe zadania w przestrzeni swobodnego tworzenia czyli w Majsterni. Po zabawie przyszedł czas na ogłoszenie wyników. Poziom był bardzo wysoki. Wyniki przedstawiały się następująco: 1 miejsce: ZSP nr 1 w Markowicach, 2 miejsce: SP nr 13 w Raciborzu. 3 miejsce: SP nr 4 w Raciborzu. Naszym uczniom, który spisali się bardzo dobrze dziękujemy za godne reprezentowanie szkoły. Życzymy powodzenia w innych konkursach!

    • Awans do finału wojewódzkiego w "Grach i Zabawach"
     • Awans do finału wojewódzkiego w "Grach i Zabawach"

     • 11.05.2023 w Radlinie rozegrano półfinał wojewódzki Gier i Zabaw, organizowany przez Śląski Szkolny Związek Sportowy w ramach współzawodnictwa sportowego szkół „O Puchar Śląskiego Kuratora Oświaty” w roku szkolnym 2022/2023.

      Drużyna SP 15 ( 5 dziewczynek i 5 chłopców w każdym roczniku: 2014 i młodsi, 2013, 2012) pokonała  zespoły: SP 15 z Rybnika, SP 3 z Radlina, SP z Radziechowy, zajmując 1 miejsce z awansem do finału wojewódzkiego.

      Naszą szkołę reprezentowali uczniowie:

      - klas 2 w składzie: Magdalena Winkler, Noemi Śpica, Alicja Najwer, Nikola Faryna z kl.2a, Aleksandra Paskuda, Bartłomiej Janik, Aleksander Smołka, Hlib Tiutiunnyk z kl.2c oraz  Michał Konsek i  Karol Pytlik z kl.2b;

      - klas 3 w składzie: Magdalena Błaszczyk, Bianka Zdrzałek, Filip Halfar, Bartłomiej Pawlas, Kamil Soczyński, Timur Zemlianyi, Maria Teodorowicz- Tomaszek z kl.3a, Lena  Lichecka, Szymon Bartosik, Julia Korus z kl.3c;

      - klas 4 w składzie: Katarzyna Jarosz, Wiktoria Bałys, Alicja Barycka, Natalia Chuda, Emilia Myszakowska, Artem Ivanov, Bartosz Hałacz, Ignacy Paskuda, Aleksander Szapert z kl.4d oraz Jakub Siorak z kl.4c.

      Zespół przygotowali i wspierali podczas zawodów: Beata Szyjka, Joanna Hanslik i Janusz Lukoszek.