• Sztafetowe biegi przełajowe
     • Sztafetowe biegi przełajowe

     • FINAŁ MIEJSKI SZTAFETOWYCH BIEGÓW PRZEŁAJOWYCH DZIEWCZĄT I CHŁOPCÓW

      28.09 2021 w Parku Zamkowym odbyły się Finały Miejskie Sztafetowych Biegów Przełajowych Igrzyska Młodzieży Szkolnej Dziewcząt i Chłopców.

      Naszą szkołę reprezentowali uczniowie w składzie :

      Grupa starsza dziewcząt:Wiktoria Karpińska,Anna Zabłocka, Emilia Przybyła, Zofia Nikodym, Oliwia Kaszuba, Łucja Pytel.

      Grupa starsza chłopaków: Alex Lesik, Paweł Stuchly, Maciej Klima, Adam Brzozowski, Grzegorz Sobczyk, Radosław Woskowski.

      Grupa młodsza dziewcząt:Magda Woitena, Alicja Woskowska, Martyna Pytlik, Emilia Myszakowska, Maja Winkler, Hanna Kąś oraz rezerwa Alicja Hendryks i Łucja Szymiczek.

      Grupa młodsza chłopaków:Wojciech Jarosz, Kacper Kabat,Mateusz Wańdoch,Roch Kowalczyk, Bartosz Grzelak, Jakub Szyjka oraz rezerwa Adam Świerczek i Sergiusz Zdrzałek

      Naszym biegaczom przyszło stanąć w szranki z takimi szkołami jak SP8, SP18, SP1, SP4, SP13, SP3, SSP. Reprezentanci spisali się doskonale. Zarówno dziewczęta i chłopcy w kategorii starszej zdobyli II miejsce, natomiast grupy młodsze dziewczynek i chłopców okazały się być bezkonkurencyjne, zdeklasowały swoich rywali i zajęły miejsce I

      Tym samym wszystkie grupy awansowały do rozgrywek na szczeblu rejonowym, które już niebawem.

      Gratulacje za wytrwałość i niejednokrotnie pokonywanie swoich słabości!

      Opiekunami grup byli trenerzy Irena Noga, Adam Kurpis oraz Lidia Zawadzka.

    • Europejski Dzień Sportu Szkolnego
     • Europejski Dzień Sportu Szkolnego

     • 24 września odbyła się siódma edycja EUROPEJSKIEGO DNIA SPORTU SZKOLNEGO (ESSD) w Polsce. To wielkie, międzynarodowe święto ruchu, w którym biorą udział szkoły z całej Europy, a nawet Ameryki Południowej i Azji! Główną ideą wydarzenia jest zachęcenie uczniów do bycia aktywnym sportowo w dobie postępującej „epidemii siedzenia”. Tematem przewodnim tegorocznego wydarzenia były nieoczywiste przestrzenie do ruchu. Można było wykorzystać szkolne korytarze, schody, klasy lekcyjne czy przyszkolne tereny zielone. Nasza szkoła przyłączyła się do tej akcji. Uczniowie grali w gry zespołowe, urządzali wyścigi rzędów, przeciąganie liny, aktywnie spędzali również przerwy. Zobaczcie sami jak się bawiliśmy!

    • Spotkanie z pisarką
     • Spotkanie z pisarką

     • Dnia 24 września 2021 roku w Bibliotece Miejskiej odbyło się spotkanie z pisarką dziecięcą Zofią Stanecką. 

      Na spotkanie to została zaproszona klasa II c z wychowawcą Esterą Kurzydem oraz klasa druga z SP 13.

      Pani Zofia bardzo ciekawie przeprowadziła spotkanie , a w zasadzie warsztaty pisarskie dla dzieci. Najpierw przybliżyła swoją postać, twórczość i niektóre książki, potem dzieci przy jej pomocy, próbowały same stworzyć krótką opowieść o  wymyślonej bohaterce. Nie było to łatwe, ponieważ w zdaniach nie można było użyć żadnych dwuznaków, ani spółgłosek miękkich.

      Sławę Pani Zofii przyniosła seria  pt.: ”Basia”.

      Dwie spośród jej książek, „Świat według dziadka” i „Domino i Muki. Po drugiej stronie czasu”, zostały wpisane na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej.

      W 2018 roku do kin w całej Polsce trafiło pięć odcinków serialu animowanego „Basia”, zrealizowanego przy współpracy autorek serii książek .

      Na zakończenie spotkania dzieci mogły zakupić książeczki wraz z autografem autorki. Oto niektóre z tytułów: „Thor i Loki”, „ Robot Robert”, „ Troja”, „Historia pewnego statku”.

       Estera Kurzydem

    • Festyn Ekologiczny na raciborskim Rynku
     • Festyn Ekologiczny na raciborskim Rynku

     • W piątek 24 września na raciborskim Rynku odbyła się impreza z udziałem najmłodszych mieszkańców Raciborza, która została zorganizowana z okazji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.

      W festynie wzięli udział uczniowie  naszej szkoły z klasy IIb, IIa i IIId pod opieką wychowawców i opiekunów:  Pani Alicji Głuch, Pani Elżbiety Jagiełło-Pisanko, Pani Małgorzaty Grabowskiej oraz Pani Oliwii Joszko. Uczniowie zaprezentowali się z różnymi programami artystycznymi oraz piosenkami oczywiście o tematyce ekologicznej. Pięknie recytowali wierszyk pt.: „Teatrzyk Ekologiczny”, wspaniale odegrali swoje role w przedstawieniu pt.: „Na ratunek Ziemi”, doskonale wyśpiewali piosenki „Zielony dom” oraz „Ziemia – wyspa zielona”, nie zabrakło również pięknego tańca do muzyki klasycznej A. Vivaldiego, P. Czajkowskiego oraz C. Orffa.

      Celem Festynu Ekologicznego było zwiększenie świadomości społecznej na temat wpływu powietrza na zdrowie i jakość życia ludzi. Tematem była ochrona powietrza, którym oddychamy, segregacja odpadów i wykorzystywanie surowców wtórnych.   

      Atrakcją festynu były liczne gry i konkursy o tematyce ekologicznej, oryginalne dmuchańce. Uczestnicy festynu mogli sprawdzić swoją wiedzę o odpadach, biorąc udział w różnych quizach ekologicznych. Dzieci mogły wykazać się szybkim ślizgiem na dmuchanej zjeżdżalni, pokonać niesamowity tor przeszkód, rzucając wielką kostką do gry, czy ułożyć z ogromnych puzzli ekologiczny obrazek, a także sprawdzić swoją celność, rzucając piłeczkami do celu.

      Równolegle z zabawami i konkursami trwały warsztaty kreatywne z wykorzystaniem surowców wtórnych. Nie zabrakło pokazu nowo powstałych przedmiotów z wykorzystania surowców wtórnych. Dzieci podczas jednej z zabaw edukacyjnych mogły doświadczyć, iż segregacja odpadów nie jest trudna i każdy z nas może mieć wpływ na to jak wygląda nasze środowisko.

      Impreza spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców, których nie zabrakło w tym dniu. Wśród publiczności raciborskiej byli obecni  również rodzice występujących dzieci, którzy gromkimi brawami nagrodzili małych artystów - przyjaciół przyrody. A na koniec każde z występujących dzieci otrzymało słodycze i napoje ufundowane przez UM.

       

      Kolejny festyn już za rok.

      Alicja Głuch

    • Europejski Dzień Zrównoważonego Transportu
     • Europejski Dzień Zrównoważonego Transportu

     • 24 września 2021 nasi uczniowie uczestniczyli w  Europejskim Dniu Zrównoważonego Transportu na raciborskim zamku. Uczestnicy mogli skorzystać z wielu atrakcji, m.in. z kuchni polowej, która serwowała pyszną grochówkę; z symulatorów wypadków czy dmuchanej ścianki wspinaczkowej. Brali także udział w konkurencjach strzeleckich i rowerowych, w warsztatach pierwszej pomocy oraz w pokazie rowerów nietypowych. Na koniec została wylosowana  nagroda główna - rower o wartości 2000 zł. Niestety, nie poszczęściło się nikomu z naszej szkoły.

    • Pasowanie na ucznia sportowca
     • Pasowanie na ucznia sportowca

     • W bieżącym roku szkolnym w naszej szkole udało się utworzyć dwie sportowe klasy IV. Jedna o profilu pływackim druga o profilu lekkoatletycznym.

      W piątek 24 września 2021r. odbyła się tradycyjna uroczystość pasowania na ucznia sportowca w której wzięli udział uczniowie w/w  klas: IVB i IVC.

      Życzenia osiągania jak najlepszych wyników w nauce i sporcie złożyli sportowcom: kierownik do spraw organizacji szkolenia sportowego Pani Ludmiła Nowacka, trenerzy pływaków: Ewa Rudzka-Bałys i Janusz Lukoszek oraz trenerzy lekkoatletów: Joanna Sroka i Elżbieta Galicka.

      To duże przeżycie dla dzieci. Sportowcy musieli zaliczyć zwinnościowy tor przeszkód. „Nie było łatwo” – mówi jeden z uczestników. „Trzeba było się trochę napracować”.

      Dzieci miały do zaliczenia: czołganie, bieg z piłką, rzut do kosza, skoki na skakance, turlanie i bieg tyłem w płetwach.

      Przed aktem pasowania uczniowie złożyli uroczyste ślubowanie z okazji wstąpienia do grona pełnoprawnych sportowców (pływaków i lekkoatletów).

      Startującym dzieciakom pomagały starsze pływaczki z klasy VIIC. Za pomoc serdecznie dziękujemy.

    • Powitanie jesieni
     • Powitanie jesieni

     • 23 września klasy II c i III d  wraz z wychowawcami Panią Esterą Kurzydem i Panią Oliwią Joszko, powitały jesień w Gospodarstwie Edukacyjnym „Kuźnia u Kowola” w Kuźni Raciborskiej.

      „Ekologia w domu i zagrodzie”, „ Kalejdoskop łąki i lasu”, ”Co nasi dziadowie robili, że tak długo żyli?’, to niektóre elementy  warsztatów, które dzisiaj odbyły dzieci u państwa Kowol. Podzielone na trzy grupy poznawały między innymi: stare sprzęty gospodarskie, stroje regionalne, historię rodziny i sąsiadów, rośliny łąk i ptaki występujące w okolicy lasów kuźniańskich, karmiły zwierzęta gospodarskie. W przerwach dzieci miały możliwość zabawy na placu zabaw z animatorem oraz sprawdzenia swoich umiejętności w strzelaniu z łuku do celu.

      Była też  przejażdżka wozem do lasu. Tam obserwowały warstwową budowę oraz poznawały nazwy roślin w poszczególnych częściach lasu.

      Był też poczęstunek. Na zakończenie dzieciaki mogły spróbować kiełbasek z grilla, pysznej lemoniady oraz wypieków Pani Agnieszki.

      W zagrodzie panowała miła atmosfera, a gospodarze stanęli na wysokości zadania. Wszystkie dzieci były bardzo zadowolone, wracały pełne wrażeń i wspominały najciekawsze chwile z pobytu w gospodarstwie.

                                                                                       Estera Kurzydem

    • Nauka przez doświadczenie
     • Nauka przez doświadczenie

     • .21.09 2021 uczniowie klasy 3a oraz 3b wyjechali na wycieczkę, która z pewnością na długo utkwi w ich pamięci.

      Eskapada składała się z dwóch równie ciekawych miejsc.

      Pierwszym z nich był Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu, gdzie na dzieciaki czekało wiele atrakcji.

      W cieniu starego, przepięknego drzewostanu bukowego dzieci miały okazję z bliska spotkać ciekawe gatunki zwierząt, między innymi jelenie, dziki, sarny, kozy i niezwykle śmiałe alpaki. Zwierzęta były na tyle towarzyskie, że dawały się głaskać i dosłownie jadły dzieciom z ręki :)

      Spacer po parku umilała nam tzw Aleja Bajkowa składająca się z 11 ruchomych i dźwiękowych ekspozycji znanych bajek takich jak Królewna Śnieżka, Czerwony Kapturek czy Kot w Butach.

      Jak na klasy ogólnorozwojowe przystało, nie mogliśmy sobie odmówić aktywnej zabawy na świeżym powietrzu, a to za sprawą niezwykle atrakcyjnego placu zabaw, gdzie czekały na nas huśtawki, trampoliny, zjeżdżalnie, karuzele i wiele innych..

      Na szczycie „ścieżki edukacyjnej” dotarliśmy do Sowiarni, gdzie w wolierach można było oglądać te będące symbolami mądrości ptaki oraz Sokolarni, tj. stacji ptaków drapieżnych takich jak kanie, myszołowy, jastrzębie, bieliki amerykańskie, ale i sokół indyjski i jedyną w naszym kraju aguję.

      Największą atrakcją Sokolarni były pokazy lotów ptaków drapieżnych, w czasie których w zupełnie swobodnym locie, można było podziwiać je nad naszymi głowami i to wszystko w otoczeniu przepięknego krajobrazu Beskidu Śląskiego.Ta część wycieczki była niecodzienną lekcją przyrody.

       

      Na drugą część wycieczki udaliśmy się do Chlebowej Chaty w Górkach Małych.

      Trzecioklasiści dowiedzieli się jak wyglądała dawna wieś, jak przed laty radzili sobie ludzie, kiedy nie było prądu, lodówki czy prysznica, co trzeba zrobić aby z małego ziarna powstał bochen chleba.

      Uczniowie w praktyce wzięli udział w procesie powstawania masła i twarogu, czyli oddzielania śmietany od mleka, ubijania masła i formowania w ćwiartki, produkcji twarogu. Dodatkowo własnoręczne formowali oraz wypiekali podpłomyki. Wszystkie te czynności zakończyły się wyborną degustacją wytworzonych produktów: masła, maślanki, sera, serwatki, podpłomyków.

      Zaprezentowano nam również maszyny dawniej wykorzystywane przy uprawie i obróbce ziarna - drogę "od ziarenka do bochenka". Każdy z uczniów już wie co to m.in. pług, cep, brona, żniwiarka czy snopowiązałka. W stodole był czas na zabawę na starych traktorach, wozach i maszynach. To była swoistego rodzaju podróż do przeszłości.

      Na koniec młodzi sportowcy wysłuchali bardzo ciekawej prezentacji, w której omówiono sposoby pozyskiwania miodu, pokazano sprzęt pasieczny i przybliżono nam ciekawostki z życia pszczół.

      Wycieczka dostarczyła nam ogromnej dawki wiedzy, inspiracji i pozytywnej energii.

      Opiekunami wycieczki były wychowawczynie klas: Małgorzata Rostowska, Irena Piszcz oraz Małgorzata Kozioł i Lidia Zawadzka

    • Sprzątali świat!
     • Sprzątali świat!

     • Przyległe do szkoły ulice to nasz najbliższy świat. O ład i porządek należy dbać wszędzie, a zwłaszcza we własnym otoczeniu. Mimo niesprzyjającej od rana pogody, uczniowie klas starszych wyszli  w teren. To już 28 raz w Polsce ochotnicy wzięli worki do rąk uzbrojonych w rękawice  i ruszyli, aby zebrać śmieci rzucone byle gdzie. Nie był to tylko spacer! Tegoroczna akcja odbyła się pod hasłem "Myślę, więc nie śmiecę”. Wniosek wynikający z ilości zebranych odpadów jest prosty. Nie wszyscy przemyśleli jeszcze swoje zachowanie w obejściu ze śmieciami. Apel, aby zachowywać się rozsądnie i kulturalnie jest nadal aktualny!

    • Spotkanie pierwszaków ze strażniczkami miejskimi
     • Spotkanie pierwszaków ze strażniczkami miejskimi

     • 16 i 21 września odwiedziły naszą szkołę przedstawicielki Straży Miejskiej. Strażniczki spotkały się z uczniami klas I. Pokazały pierwszakom prezentację, w której przypomniały o zasadach bezpieczeństwa obowiązujących na drodze, na podwórku, w domu i w szkole. Na pamiątkę spotkania uczniowie otrzymali odblaskowe worki i książeczki „Straż Miejska… nie tylko dzieciom”.

    • Konkursy z okazji Europejskiego Dnia Języków
     • Konkursy z okazji Europejskiego Dnia Języków

     • Z okazji zbliżającego się Europejskiego Dnia Języków, który obchodzony jest w całej Europie co roku 26 września, ogłaszamy w naszej szkole 2 konkursy.

                 

      Pierwszy z nich przeznaczony jest dla uczniów klas I-VIII. Zadaniem uczestników konkursu jest    zaprezentowanie ciekawego przepisu kulinarnego typowego dla wybranego kraju europejskiego. Przepis można przedstawić jako:

      - plakat (format A2), forma plastyczna dowolna

      - prezentację multimedialną (max. 10 slajdów)

      - krótki filmik, na którym uczestnik konkursu przygotowuje daną potrawę

      Młodsi uczniowie (kl. I-IV) mogą wykonać pracę w języku polskim, zaś starsi (kl. V-VIII) w wybranym języku obcym, którego się uczą.

       

      Drugi konkurs przeznaczony jest dla uczniów kl. IV-VIII i polega na wykonaniu budowli przestrzennej charakterystycznego elementu z wybranego kraju europejskiego (może to być budynek, pomnik, wieża lub typowe dla danego kraju rekwizyty itp.). Forma wykonania i wymiary pracy dowolne.

       

      Termin dostarczenia wszystkich prac konkursowych: 30 września 2021 r.

      Uczniowie klas 1-3 mogą oddawać swoje podpisane prace do swoich nauczycieli języka angielskiego, natomiast uczniowie klas 4-8 do sali D27.

       

      Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów do wzięcia udziału w konkursach!

    • Wycieczka do Zagrody Edukacyjnej
     • Wycieczka do Zagrody Edukacyjnej

     • 16 września klasy I c i III a pojechały na wycieczkę do Zagrody Edukacyjnej w Kuźni Raciborskiej. W ramach warsztatów ekologicznych gospodarze opowiadali o zwierzętach i roślinach pól i lasów, zachowaniach proekologicznych oraz prezentowali filmy edukacyjne. Dzieci zapoznały się także ze sposobami hodowli koni, kóz, kur i kaczek. Dodatkową atrakcją było karmienie tych zwierząt. Ciekawym doświadczeniem okazało się pranie w baliach, strzelanie z łuku, rzucanie podkową oraz inne zabawy integracyjne na świeżym powietrzu. Niezapomnianym przeżyciem był przejazd wozem przez las. Na zakończenie właścicielka gospodarstwa poczęstowała wszystkich przepyszną babką i orzeźwiającą lemoniadą. Do szkoły uczniowie wrócili bardzo zadowoleni z udanej wycieczki. Teraz niecierpliwie oczekują następnej wyprawy.

    • Turniej piłki nożnej
     • Turniej piłki nożnej

     • W piątek 17.09.2021 r. odbył się „Turnieju Piłki Nożnej dla Szkół Podstawowych  klas 1-3”, zorganizowany przez Unię Racibórz w Arenie Rafako.

      W turnieju wzięli udział uczniowie szkoły SP 15 oraz  SP 13, ZSP 3, SP 3, SP 4, SP 8, ZPS 4.

      Rywalizacja przebiegała w przyjaznej atmosferze oraz w duchu fair play.

      Nasza drużyna zajęła miejsce tuż za podium – (3 mecze wygrane i 3 przegrane).

      Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Krzysztof Żychski oraz Prezes Unii Racibórz Kamil Paruzel wręczyli najlepszym trzem zespołom puchar, dyplom, a wszystkim zawodnikom pamiątkowe medale.

      Reprezentacja naszej szkoły składała się z  uczniów klas III: Michał Błaszczyk, Borys Hadaś, Wiktor Huczek, Artem Ivanov, Grzegorz Karpiński, Ignacy Paskuda, Marcel Przebinda, Maksymilian Siedlaczek, Jędrzej Sulski, Wojciech Tarnowski, Artur Wróbel.

      Opiekunem grupy była Ewa Sienkiewicz

      Podziękowania i powodzenia w kolejnych turniejach!

    • Sukcesy Mikołaja z 2a
     • Sukcesy Mikołaja z 2a

     • 2 tygodnie temu Mikołaj odniósł największy swój sukces zdobywając 2. miejsce w Puchrze Europy Euro Tour w Pradze w kategorii U12 oraz 3. miejsce w kat U15 

      Jest nam niezmiernie milo pochwalić się sukcesami ucznia naszej szkoły Mikołaja Miczek z klasy 2a. Mimo tak młodego wieku odnosi już sukcesy w Polsce w Juniorach do lat 15 a nawet do lat 18, jak również na zawodach międzynarodowych na desce SUP.

      2 tygodnie temu Mikołaj odniósł największy sukces zdobywając 2. miejsce w Puchrze Europy Euro Tour w Pradze w kategorii U12 oraz 3. miejsce w kat U15 

      Puchar Polski w Poznaniu: 1. miejsce w kategoriI do lat 18.

      Puchar Polski Warszawa: 3. miejsce w kategorii U12 w biegu technicznym 3. miejsce w biegu sprint.

      4. miejsce na Mistrzostwach Polski w Gdansku w Juniorach U15

      4 miejsce podczas Zawodów Legend of Ox w Austri (Puchar Alp)w kategori do lat 15.

      Gratulujemy Mikołajowi i życzymy kolejnych sukcesów

       

      https://www.polskieradio.pl/10/217/Artykul/2797766,Sukcesy-raciborskich-juniorow-w-SUP-Euro-Tour-w-Pradze?fbclid=IwAR1W1iHtYNtZXGw6DcWYrMlFygqQtHu3HjhqTko20b9eXV9Dggug11GmKOk

    • EkoElfy z SP 15 znowu maszerują
     • EkoElfy z SP 15 znowu maszerują

     • W przedostatni weekend września cała Polska angażowała się w akcję „Sprzątania Świata”.Jak co roku i nasza szkoła wzięła aktywny udział  w tym przedsięwzięciu. Starsi uczniowie wraz z opiekunami porządkowali wyznaczony teren. Młodsi  swoje poparcie dla ochrony środowiska zamanifestowali nieco inaczej. 

           Już po raz trzynasty Ekoelfy wymaszerowały  „w miasto” uświadamiać raciborzan „ Jak ważną sprawą jest ochrona otaczającego nas środowiska” oraz co robić, żeby żyło nam się dobrze, według idei hasła: „ Myślę, więc nie śmiecę”.

           Uczniowie wraz z wychowawcami i rodzicami przygotowali własnoręcznie wykonane ulotki o tematyce ekologicznej propagujące ideę dbałości  o środowisko, jego ochronę poprzez segregowanie zużytych odpadów, oszczędzanie wody, energii, papieru oraz ochronę powietrza. Dodatkowo  klasy przygotowały  kolorowe transparenty  z hasłami, zielone baloniki, no i oczywiście strój zielonego Ekoelfa.

      7 klas I-III z wychowawcami: Panią A.Urban, Panią M.Grabowską, Panią O.Joszko, Panią E.Kozubą, Panią A.Głuch,Panią I.Piszcz oraz Panią E.Kurzydem,inicjatorką tej akcji, maszerowało raźno przez miasto, śpiewając ekologiczne piosenki i wręczając   przechodniom samodzielnie przygotowane ulotki. Dzieciaki wzbudzały podziw i zainteresowanie mieszkańców Raciborza.

       „Dbaj o środowisko, bo to nie śmietnisko”, „ Szanuj Ziemię, to nasz dom”, „ Nie truj sąsiada” rozbrzmiewało tego dnia na ulicach naszego miasta.

            „Najważniejsze, żeby nie śmiecić lecz segregować  i częściej jeździć rowerem niż autem”- tak tłumaczyły   przypadkowym przechodniom małe Ekoelfy z „15”.

                                                                                                  Estera Kurzydem

    • Wycieczka do kopalni srebra
     • Wycieczka do kopalni srebra

     • NIEZAPOMNIANE PRZEŻYCIA W KOPALNI SREBRA W TARNOWSKICH GÓRACH

      14.09.2021 uczniowie klasy 3b oraz 2a wybrali się na wycieczkę do Tarnowskich Gór. Celem wycieczki było zwiedzanie Zabytkowej Kopalni Srebra, która jest nie tylko wielką śląską atrakcją, ale też miejscem znajdującym się na liście UNESCO.

      Uczniowie mieli okazję spacerować podziemnymi korytarzami oraz podziwiać wyrobiska komorowe ukształtowane przez człowieka – „Gwarka” i przyrodę. Poznali historię górniczego regionu, zwiedzając Multimedialne Muzeum Górnictwa.

      Niezwykłym przeżyciem było spotkanie z legendą kopalni, a zarazem tajemniczą postacią-Skarbnikiem, który opowiedział wiele ciekawych historii z przeszłości.

      Po wyjściu z kopalni dzieci zwiedziły Skansen Maszyn Parowych, w którym znajduje się niezwykła kolekcja maszyn używanych w dawnym przemyśle górniczym. Mogli tam podziwiać eksponaty z przełomu XIX i XX wieku, które niegdyś były cudem techniki i pozwalały na szybszą i bardziej wydajną pracę.

      Atmosferę tajemniczości w kopalni tworzyło delikatne światło lamp górniczych. Podziemna przeprawa oraz pokonanie fragmentu trasy łodziami dostarczyła wszystkim wielu pozytywnych wrażeń i była największą atrakcją.

      Wycieczka była niezapomnianym przeżyciem, ciekawym doświadczeniem oraz miło spędzonym czasem..

      Opiekunami grupy były panie: Małgorzata Rostowska, Małgorzata Grabowska, Małgorzata Kozioł oraz Lidia Zawadzka.

    • Pierwsza wycieczka za nami
     • Pierwsza wycieczka za nami

     • W piękną słoneczną środę 8 września uczniowie klas 3b i 2a, wybrali się do Kuźni Raciborskiej, aby w   gospodarstwie edukacyjnym ,,Kuźnia u Kowola” uczestniczyć w ciekawych warsztatach ekologicznych "Kalejdoskop łąki i lasu, czyli co bioróżnorodności każdy uczeń wiedzieć powinien”.

      Ileż tam było atrakcji!

      Po wysłuchaniu ciekawych informacji o historii regionu, wszyscy uczestnicy spróbowali swoich sił w strzelaniu z łuku i rzutach podkową do celu. Bezpośredni kontakt ze zwierzętami i przyrodą dużo nauczył  sprawiając przy tym wiele przyjemności, a koń dosłownie jadł im z ręki. Oczywiście nie mogło zabraknąć przejażdżki wozem konnym, kiełbaski z ogniska, a także słodkich wypieków gospodyni.

    • Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022
     • Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022

     • "Czy wakacje mogłyby trwać wiecznie?" - nad tym pytaniem 1 września głowili się prowadzący akademię z okazji rozpoczęcia kolejnego roku szkolnego. Wiemy wszyscy, że nie. Zamiast więc załamywać ręce, zakasajmy rękawy i zróbmy wszystko, żeby dziesięć nadchodzących miesięcy wykorzystać jak najlepiej. Niech będzie to czas sukcesów, realizowania celów, spełniania marzeń i osiągania tylko satysfakcjonujących wyników w nauce i pracy.

      Tego życzymy uczniom, nauczycielom i wszystkim pracownikom naszej szkoły.

    • List Ministra Edukacji i Nauki
     • List Ministra Edukacji i Nauki

     • List ministra Przemysława Czarnka do dyrektorów szkół, nauczycieli i uczniów 

      Szanowni Państwo Dyrektorzy,
      Drodzy Nauczyciele i Uczniowie,

      z radością i optymizmem rozpoczynamy nowy rok szkolny 2021/2022. Cieszymy się, 
      że po długotrwałym okresie nauki zdalnej uczniowie i nauczyciele wracają do swoich szkolnych obowiązków. Wiemy, jak ważny dla rozwoju intelektualnego i społecznego młodego człowieka jest bezpośredni kontakt z nauczycielem oraz możliwość przebywania 
      w grupie rówieśniczej. Wspólnota szkolna ma nieocenioną wartość.

      Aby od 1 września nauka mogła odbywać się w sposób stacjonarny, Ministerstwo Edukacji 
      i Nauki przez całe wakacje realizowało działania ukierunkowane na bezpieczny powrót 
      do szkół. We współpracy z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektoratem Sanitarnym opracowaliśmy wytyczne sanitarne. Są one wsparciem dla dyrektorów szkół w organizacji procesu nauki. Wspólnie z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych zapewniamy także środki bezpieczeństwa dla szkół – stacje dezynfekujące z funkcją mierzenia temperatury, termometry bezdotykowe, maseczki, rękawiczki i płyny do dezynfekcji. Stale zachęcamy również do szczepień nauczycieli oraz dzieci od 12. roku życia i prowadzimy akcję informacyjną w tej sprawie. Bezpieczeństwo uczniów, nauczycieli, pracowników szkół 
      oraz rodziców to obecnie jedno z kluczowych zadań Ministerstwa Edukacji i Nauki. 

      Realizujemy także programy wsparcia uczniów po długotrwałym okresie kształcenia 
      na odległość, które rozpoczęliśmy już wiosną tego roku. Chcemy aktywnie przeciwdziałać negatywnemu wpływowi nauki zdalnej na rozwój dzieci i młodzieży, dlatego opracowaliśmy „Narodowy Program Wsparcia Uczniów po Pandemii” i przeznaczyliśmy na jego realizację dodatkowe środki. Przedsięwzięcie obejmuje działania związane ze zdrowiem (profilaktyka krótkowzroczności), poprawą kondycji fizycznej, wsparciem psychologiczno-pedagogicznym, jak również z pomocą w opanowaniu i utrwaleniu materiału. 

      „Narodowy Program Wsparcia Uczniów po Pandemii” to kompleksowy projekt, którego celem jest wyrównywanie szans edukacyjnych i pobudzanie młodych ludzi do rozwijania swoich zainteresowań. Idea równego dostępu do wiedzy i stwarzania uczniom 
      jak najlepszych szans do rozwoju – niezależnie od ich miejsca zamieszkania – była także impulsem do opracowania projektu Stref Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności. 
      Będą to lokalne centra nauki, do których zostaną przeniesione najlepsze doświadczenia edukacyjne i wystawiennicze Centrum Nauki Kopernik. Projekt zakłada powstanie takich placówek w 32 miejscowościach w całej Polsce. Dzięki nim uczniowie będą mogli uczestniczyć w pasjonujących doświadczeniach, w atrakcyjny sposób zdobywać wiedzę 
      i poznawać najnowsze osiągnięcia oraz zdobycze nauki blisko swojej szkoły, a także miejsca zamieszkania. Pierwsze pilotażowe Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności zostaną uruchomione jeszcze w tym roku, a kolejne w latach 2022-2023. 

      Nowy rok szkolny to także czas rozpoczęcia nowych przedsięwzięć edukacyjnych 
      i wychowawczych. Jednym z nich jest projekt „Poznaj Polskę”, który startuje już 6 września. W ramach tego programu szkoły otrzymają środki na dofinansowanie wyjazdów do muzeów, miejsc pamięci, obiektów kultury czy instytucji popularyzujących osiągnięcia nauki. 
      To pierwsze tego rodzaju przedsięwzięcie, które w tak dużym stopniu wspiera edukację patriotyczną. Gorąco zachęcam młodych ludzi do udziału w tym projekcie, do poznawania polskiej historii i miejsc ważnych dla naszej tożsamości narodowej. 

      U progu nowego roku szkolnego składam wszystkim uczniom najlepsze życzenia. Starajcie się jak najlepiej wykorzystać nadchodzący czas, aby w czerwcu przyszłego roku 
      móc z satysfakcją odebrać szkolne świadectwa. Dążcie do poszerzania swojej wiedzy, a także do rozwijania własnych pasji oraz talentów. Spełniajcie marzenia i realizujcie ambitne cele. Pamiętajcie, aby ze wszystkich szkolnych sytuacji, nawet z niepowodzeń, czerpać doświadczenie i naukę na przyszłość.

      Najlepsze życzenia kieruję także do wszystkich nauczycieli i wychowawców, dziękując 
      za wspieranie młodych ludzi w trudnym czasie pandemii. W nowym roku szkolnym będą Państwo nie tylko przekazywać wiedzę, ale także kształtować postawy i charaktery młodych ludzi. Życzę, aby najbliższe miesiące obfitowały w sukcesy edukacyjne i wychowawcze. 
      Dla swoich uczniów są Państwo autorytetami i mistrzami, którzy przygotowują ich do wejścia w dorosłe życie. 

      Wszystkim nauczycielom, uczniom i rodzicom życzę spokojnego i bezpiecznego nowego roku szkolnego 2021/2022. Mam nadzieję, że nauka stacjonarna będzie trwała w szkołach nieprzerwanie do przyszłorocznych wakacji. 

      Z wyrazami szacunku 
      Przemysław Czarnek 
      Minister Edukacji i Nauki