• Bezpieczeństwo w sieci

• 6 zasad bezpieczeństwa dziecka w sieci

Kontroluj ale z umiarem

Zainstalowane na urządzeniach programy chroniące dzieci przed szkodliwymi treściami mogą być skuteczną bronią przed płynącymi z sieci niebezpieczeństwami. Wprowadzenie blokady materiałów pokazujących przemoc czy innych niebezpiecznych treści umożliwia większość programów antywirusowych, dostępne są także dedykowane do tego aplikacje. (Należy jednak korzystać z nich z umiarem i dostosować poziom kontroli do wieku dziecka. W przypadku kilkuletnich dzieci programy dopuszczające do odwiedzania jedynie wcześniej zatwierdzonych stron są jak najbardziej uzasadnione. Jednak w przypadku nastolatków lepsze rezultaty można osiągnąć poprzez edukację, rozmowę i uświadamianie istniejących zagrożeń.

1.

Poznaj zachowania dziecka w sieci

Rodzice, którzy chcą chronić swoje dzieci przed zagrożeniami płynącymi z sieci, powinni wspólnie z nimi z niej korzystać. Warto poprosić dziecko, aby pokazało nam swoją ulubioną grę i wytłumaczyło jej zasady, pomogło założyć konto w jego ulubionych serwisach lub po prostu pokazało, jak spędza czas w internecie. Wspólne korzystanie z komputera lub tabletu jest dobrą okazją, by zidentyfikować zagrożenia i porozmawiać o nich z najmłodszymi.

1. Miej komputer na oku

Niezależnie od tego, czy dziecko korzysta ze wspólnego komputera, czy ma własny, powinien on stać w miejscu, w którym rodzina przebywa wspólnie w ciągu dnia. Jeśli urządzenie dzieli cała rodzina, warto utworzyć dla najmłodszych osobne konto bez uprawnień administratora. Dzięki temu nawet w przypadku infekcji wirusem, dane pozostałych domowników nie będą zagrożone.

1. Sprawdzaj zabezpieczenia

Gdy dziecko ma swój własny komputer pamiętaj, aby od czasu do czasu sprawdzać jego zabezpieczenia – czy są zainstalowane najnowsze aktualizacje oraz czy program antywirusowy działa prawidłowo.

1. Ustal zasady

Warto wprowadzić precyzyjne zasady regulujące np. przez ile godzin dziennie dziecko może korzystać z komputera, które strony odwiedzać, w jakie gry grać oraz jakie informacje wolno mu udostępniać w sieci, a które powinno zachować dla siebie. Zasady te można spisać i powiesić obok komputera.

1. Rozmawiaj z dzieckiem
          2.

Rozmowa i edukacja są najlepszymi sposobami na uchronienie dziecka przed zagrożeniami czającymi się w sieci. Czas, który na to poświęcimy będzie wart dużo więcej niż wszelkie blokady i ograniczenia. Co ważne, nie należy zostawiać dziecka samego z problemami związanymi z internetem, nawet gdy uważamy, że ma większą wiedzę od nas w tym temacie.

DAJ SOBIE POMÓC!!!

Skorzystaj z bezpłatnej pomocy telefonicznej i online dla uczniów, rodziców i nauczycieli!

ZAGROŻENIA W INTERNECIE,

ZGŁOSZENIA NIELEGALNYCH TREŚCI