• Wycieczka integracyjna 4b
     • Wycieczka integracyjna 4b

     • W piątek uczniowie klasy 4b ze swoją wychowawczynią - panią Jolantą Otlik - wybrali się na swoją pierwszą, wspólną wycieczkę. 

      Już przed godziną 8:00 zwarci i gotowi na pełen wrażeń dzień, stawili się przed swoją salą, by stamtąd wyruszyć na dworzec PKP. Pociąg do Rybnika - bo tam właśnie wybrali się czwartoklasiści - przyjechał punktualnie, nic więc nie zepsuło nam dobrych humorów.

      Celem wyprawy było kino. Uczniowie obejrzeli interesujący film "King - mój przyjaciel lew" o pięknej relacji człowieka i zwierzęcia. Do jego treści klasa 4b będzie wracała na lekcji wychowawczej.

      Pogoda dopisała, film przypadł do gustu, a menu w KFC również nie zawiodło, toteż czwartoklasiści i ich opiekunowie wycieczkę uznają za udaną. :)

    • Święto Dyni
     • Święto Dyni

     • Nasza szkoła była jednym ze współorganizatorów dzisiejszego Święta Dyni, które odbyło się w Parku Jordanowskim. Uczniowie wystąpili na scenie, były wiersze, piosenki i przedstawienie. Oklaskom nie było końca. Rodzice upiekli ponad 200 babeczek, które dzieci mogły ozdobić i zabrać do domu. Wszystkie wypieki zniknęły w mgnieniu oka. Nauczyciele wf przygotowali zabawy sportowe. Było również drążenie dyni. Ponadto uczniowie mogli uczestniczyć w zajęciach: ,,Mania włóczkowania”, ,,Migaj z nami”, ,,Cebu-love”, ,,Dynia czytelnicza, ,,Plener malarski” i w wielu innych aktywnościach. Ten dzień był pełen wrażeń i radości!

    • Sprzątanie świata
     • Sprzątanie świata

     • "Sprzątanie świata - Polska" to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. Od 1994 roku, we wrześniu wraz z setkami tysięcy wolontariuszy, młodzieżą, dorosłymi - wszystkimi, którym zależy na ochronie środowiska, prowadzimy działania propagujące ograniczanie powstawania odpadów, selektywną zbiórkę i recykling, a także wyszukujemy i w miarę możliwości usuwamy dzikie wysypiska. Działaniom tym towarzyszy cała gama innych działań: zakładanie zieleńców, sadzenie drzew, krzewów i kwiatów, organizowane są konkursy (plastyczne, piosenki), wystawy, festyny, koncerty, zabawy, ogniska, rajdy piesze i rowerowe.

      "Sprzątanie świata - Polska" angażuje i integruje społeczności lokalne. Na zdjęciach klasa VId z wychowawczynią p.Lidią Zawadzką oraz klasa VIc z wychowawczynią p.Grażyną Kłodą. 

    • Marsz ekologiczny w ramach akcji „Sprzątanie Świata 2022”  
     • Marsz ekologiczny w ramach akcji „Sprzątanie Świata 2022”  

     • 16 września 2022r. uczniowie klas I - III wzięli udział w Marszu Ekoelfów pod hasłem „WSZYSTKIE ŚMIECI SĄ NASZE”. Dzieci w zielonych strojach symbolizujących ochronę środowiska przeszły ulicami miasta, wręczając mieszkańcom ulotki proekologiczne przez siebie zrobione, nawołujące do dbałości o czystość przyrody na co dzień oraz segregacji śmieci. Oczywiście nie zabrakło transparentów z hasłami zachęcającymi do dbania o środowisko.  

      Mamy nadzieję, że udział w akcji zaowocuje w przyszłości dobrymi ekologicznymi nawykami oraz przyniesie pozytywne efekty nie tylko wśród dzieci, ale także ich rodziców i mieszkańców naszego miasta. 

      Ewa Kozuba, Alicja Głuch

    • Warsztaty terapeutyczne
     • Warsztaty terapeutyczne

     • W dniach o9 - 12.09.2022 w Szkole Podstawowej nr 15 z Oddziałami Sportowymi odbyły się warsztaty terapeutyczne dla uczniów klas 6-8, którzy przybyli z Ukrainy.

      Liczba uchodźców przybywających do Polski z powodu wojny w Ukrainie wciąż wzrasta.

      Bariera językowa, ogromny lęk związany z wydarzeniami z niedalekiej przeszłości oraz najbliższą przyszłością towarzyszy zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

      Celem zajęć z zakresu pomocy pedagogicznej uczniom z Ukrainy jest :

      • wsparcie rozwoju spójności grupy, do której dołączają nowe osoby

      • obniżenie poziomu lęku w grupie, do której dołączają nowi uczniowie

      • wzmocnienie relacji pomiędzy uczniami

      • budowanie atmosfery bezpieczeństwa i zaufania

    • ŚWIĘTO DYNI
     • ŚWIĘTO DYNI

     • z okazji pierwszego dnia jesieni 23 września w Ogródku Jordanowskim organizowane jest Święto Dyni. W ramach atrakcji będzie m.in. gotowanie zupy dyniowej, nauka włóczkowania, pokaz wycinania rzeźb z warzyw czy też możliwość obejrzenia ula z pszczołami. Na plakacie zawarte są zajęcia bez zapisów, można jednakże wziąć również udział w zajęciach dla grup zorganizowanych, które również odbędą się na terenie Ogródka Jordanowskiego. Uczniowie SP15 wystąpią z programem artystycznym. Koordynatorem w naszej szkole jest pani Oliwia Joszko.

      W programie:

      10.00 zajęcia dla grup zorganizowanych, występy artystyczne, stoisko fotograficzne, wodne tatuaże, slalom dyniowy, kuchnia błotna, fotobudka, korony z owoców lasu.

      12.00 prelekcja o życiu pszczół.

      12.30 gotowanie na scenie.

      13.00 karmniki z dyń.

      14.00 Tai chi – ćwicz z nami! Bańki gigant i malowanie twarzy

      15.00 występy artystyczne wychowanków MDK, kiermasz dla Mikołaja Kubali z SMA, dyniowe maski, mania włóczkowania, kolory i kształty liściem malowane, sadzonkobranie, zabawa co kryje dynia? jesienny szlak - gra terenowa, warsztaty kiszenia, dyniowe rzeźby.

      16.00 rozdanie nagród laureatom konkursu ZIELONO MI. W trakcie całego wydarzenia lemoniada i zupa dyniowa dla każdego! Jak również wiele innych atrakcji!

       

    • Pomóż nam zbierać Talenciaki!
     • Pomóż nam zbierać Talenciaki!

     • SZKOŁA PODSTAWOWA NR 15 włącza się do programu „SZKOŁY PEŁNE TALENTÓW”.

      Inicjatorem programu lojalnościowego "Szkoły pełne talentów" jest Lidl.

      Każdy, kto zrobi zakupy w Lidlu, będzie mógł wesprzeć wybraną przez siebie szkołę, w tym naszą.

      Jak to działa?

      Za produkty kupione w Lidlu zdobywasz vouchery - "talenciaki".

      „Talenciaki” przekazujesz do szkoły.

      „Talenciaka” otrzymujesz za każde wydane 50 zł, ale pod warunkiem, że na paragonie będzie widnieć co najmniej jeden owoc lub warzywo.

      „Talenciaki” wyposażone są w kod alfanumeryczny oraz QR, za pomocą których możesz wesprzeć wybraną Placówkę Oświatową, w tym naszą, w celu uzyskania przez nią Nagrody.

      „Talenciaki” możesz przypisać do wybranej szkoły w następujący sposób:

      - Skanując aparatem swojego smartfona kod QR znajdujący się na odwrocie Talenciaka, wybrać Placówkę Oświatową beneficjenta i przypisać do niej Talenciaka.

      - Wchodząc na stronę Kampanii szkoli.lidl.pl w przeglądarce internetowej wybrać żądaną Placówkę Oświatową po przekierowaniu na szkoly.lidl.pl, przyposać kod alfanumeryczny znajdujący się na Talenciaku, następnie przyisać Talenciak do Placówki Oświaowej będącej beneficjentem Talenciaka.

      - Można też umieścić Talenciaka w fizycznej formie w specjalnie przygotowanych do tego celu pojemniku usytuowanym u nas w szkole.

      Pojemnik będzie stał przy sekretariacie uczniowskim na stoliku oraz w świetlicy szkolnej.

      W przypadku problemów technicznych z przypisaniem Talenciaka do wybranej Placówki Oświatowej, masz prawo skorzystać z pomocy infolinii pod nr +48 22 262 99 00 w godzinach od 8:00 do 16:00.

      Uwaga!!! „Talenciaki” mogą być przypisane do danej szkoły od 05 września 2022 roku do 20 listopada 2022 roku. Szkoła wymieni "talenciaki" na pomoce naukowe, sprzęt sportowy i elektroniczny.

      https://szkoly.lidl.pl/VoucherDonation/index

    • Bieg Fair Play -2022
     • Bieg Fair Play -2022

     • 7 września obchodzony jest Światowy Dzień Fair Play ustanowiony (w 2020 roku) przez Międzynarodowy Komitet Fair Play (CIFP). To inicjatywa, mająca na celu promocję fair play i wartości etycznych w sporcie i w życiu. Polski Komitet Olimpijski i Klub Fair Play PKOl, włączając się w obchody Światowego Dnia Fair Play, zorganizował „Bieg Fair Play PKOI”.

      SP 15 jako szkoła z długoletnią tradycją sportową, w tym roku postanowiła po raz pierwszy, choć zapewne nie ostatni dołączyć do akcji i w dniach od 7-13.09.2022 nasi nauczyciele wychowania fizycznego na swoich lekcjach oraz treningach organizowali ze swoimi uczniami „Biegi Fair Play” oraz uczniowie klas pływackich „Pływanie z Fair Play”.

       Dodatkowo podczas zajęć nauczyciele wf organizowali pogadanki na temat obowiązujących norm i wartości w sporcie, jakimi powinien kierować się każdy, kto bierze udział we współzawodnictwie sportowym; przypomnieli wychowankom jaka postawa powinna być reprezentowana na boisku; wpajali, że zwycięstwo nie jest celem, który należy osiągnąć za wszelką cenę i jak ważne jest respektowanie zasad oraz myślenie zespołowe, w tym umiejętność dopasowania. Po tych zajęciach uczniowie zapamiętają, że każdy gracz, sędzia, trener i inne osoby w myśl zasady fair play traktowane powinny być z szacunkiem.

      Klasy, które z entuzjazmem wzięły udział w akcji, to: 4c, 4d, 5b, 5c, 6c, 6d, 7a, 8a, 8c, 8d, 

      Koordynatorem akcji z ramienia szkoły była Lidia Zawadzka ze wsparciem nauczycieli wychowania fizycznego: Ireny Nogi, Beaty Szyjki, Joanny Hanslik, Ewy Sienkiewicz, Adama Kurpisa, Joanny Sroki, Grażyny Kłody, Ewy Rudzkiej-Bałys, Janusza Lukoszka.

    • UWAGA KONKURS!!! UWAGA KONKURS!!!! UWAGA KONKURS!!!
     • UWAGA KONKURS!!! UWAGA KONKURS!!!! UWAGA KONKURS!!!

     •  

      Z okazji Międzynarodowego Dnia Kropki – święta kreatywności i pomysłowości świetlica organizuje szkolny konkurs, który polega na policzeniu kropek znajdujących się na plakacie. 

      Policz kropki, które znajdują się na plakacie. Zapisz na kartce ich liczbę, swoje imię, nazwisko oraz klasę. Karteczkę wrzuć do pojemnika. Możesz głosować tylko raz! W przypadku większej ilości głosów od tej samej osoby, jej głosowanie uznaje się za nieważne.

      Konkurs trwa do 23 września (piątek). W kolejnym tygodniu wyłonimy zwycięzcę. Nagrody czekają!!

    • Tydzień dla profilaktyki chorób zakaźnych
     • Tydzień dla profilaktyki chorób zakaźnych

     • Uświadomienie potrzeby dbania o własne zdrowie oraz kształtowanie umiejętności niezbędnych do jego ochrony stanowi ważny cel edukacji zdrowotnej. Intensywny rozwój zagrożeń cywilizacyjnych skłania nas do podejmowania bardziej aktywnych metod jej prowadzenia. Wiedza o zdrowiu to pierwszy krok do świadomej i trwałej zmiany postaw, w tym higieniczno-sanitarnych. Dlatego wspólnie z Głównym Inspektorem Sanitarnym oraz organizacjami pozarządowymi Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało  dla szkół pakiet materiałów edukacyjnych.

      Informacje ze strony Ministerstwa Edukacji i Nauki

      https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/tydzien-dla-profilaktyki-chorob-zakaznych

      W ramach akcji tematem przewodnim Tygodnia dla chorób zakaźnych jest przekazywanie wiedzy i umiejętności potrzebnych do dbania o zdrowie własne i najbliższych. Formuła kampanii edukacyjno-informacyjnej pozwala na uwzględnienie pomysłów i atrakcyjnych inicjatyw uczniów, samorządu uczniowskiego, rady rodziców, które zostaną przygotowane we współpracy z nauczycielami. Do wspólnych działań szkoły mogą zaprosić przedstawicieli lokalnej społeczności, w tym z placówek ochrony zdrowia (lekarz, ratownik medyczny), stacji sanitarno-epidemiologicznej.

      Harmonogram Tygodnia dla profilaktyki chorób zakaźnych:

      • od 25 do 31 sierpnia 2022 r. – przekazanie szkołom materiałów edukacyjnych;
      • od 1 do 9 września 2022 r. – tydzień przygotowawczy:

            – poinformowanie rodziców dzieci i młodzieży o zaplanowanym Tygodniu dla profilaktyki chorób zakaźnych;

            – przygotowanie lokalnej kampanii – stoisk, festynu/pikniku na terenie szkoły;

      • od 12 do 16 września 2022 r. – przeprowadzenie akcji Tygodnia dla profilaktyki chorób zakaźnych w szkole.

      Linki do materiałów:

      Filmy edukacyjne dotyczące profilaktyki chórób zakaźnych

    • Konkursy z okazji Europejskiego Dnia Języków
     • Konkursy z okazji Europejskiego Dnia Języków

     • Z okazji zbliżającego się Europejskiego Dnia Języków, który obchodzony jest 26 września, nauczyciele języków obcych ogłaszają konkurs „Moje zagraniczne wakacje”.            

      Zadaniem uczestników konkursu jest przedstawienie swoich zagranicznych wakacji w dowolnej formie (np. plakat, prezentacja multimedialna, kilkuminutowy filmik). Mile widziane są zdjęcia z wakacji; krótki opis tego, co się zwiedziło lub doświadczyło; zwroty w obcym języku, których uczniowie używali, czy też się nauczyli i inne ciekawostki.  

      Dla osób, które nie były na wakacjach za granicą, temat konkursu brzmi „Moje wymarzone zagraniczne wakacje”, gdzie uczniowie mogą opisać np.:  gdzie chcieliby pojechać, co chcieliby zwiedzić, czy też jakich zwrotów w obcym języku chcieliby się przed wyjazdem nauczyć. Forma również dowolna.

      Konkurs przeznaczony  jest dla uczniów klas IV-VIII.   Termin dostarczenia  prac konkursowych: 23 września 2022 r. Prace należy dostarczyć swoim nauczycielom języka angielskiego.

      Serdecznie zapraszamy  do wzięcia udziału w konkursie!

      M. Chrystof

       

    • Zbiórki ekologiczne
     • Zbiórki ekologiczne

     • Od 1 września wznawiamy zbiórkę czystych butelek plastikowych po napojach i środkach czystości pochodzących z gospodarstw domowych, za wyjątkiem odpadów niebezpiecznych. Zebrane butelki powinny być zgniecione i pozbawione nakrętek (nakrętki zbieramy osobno). Składamy je w workach w piwnicy budynku A. Zgodnie z regulaminem szkolnym Rodzice/Opiekunowie uczniów klas 1-3 proszeni są o przyniesienie worków z butelkami do drzwi budynku A i przekazanie ich dzieciom, które wniosą je do szkoły.

      W dalszym ciągu zbieramy też baterie oraz plastikowe nakrętki.

      Zbiórki będą trwały do 14 października.

      Koordynator działań ekologicznych Aleksandra Urban

      Zasady punktacji w konkursie zbiórek ekologicznych.

       

      Zbiórka butelek plastikowych

      - Liczbę punktów obliczamy mnożąc pojemność butelki (litry) przez 4.

       

      Zbiórka zużytych baterii

      - zegarkowe – 1 p.

      - paluszki (AA, AAA) – 10 p.

      - R9 i R14 – 20 p.

      - R20 – 40 p.

      - płaskie 3R12/4,5V – 50 p.

       

      Plastikowe nakrętki zbieramy charytatywnie.

      Informacje o przyznanych punktach zbierają wychowawcy klas i przekazują koordynatorowi.

    • 11. edycja “Koduj z Gigantami”
     • 11. edycja “Koduj z Gigantami”

     • Wrzesień pod znakiem programowania i bezpieczeństwa w sieci, dzięki warsztatom dla dzieci
      i młodzieży "Koduj z Gigantami: Cyberbezpieczeństwo"

      Co łączy cyberbezpieczeństwo z programowaniem? 11. edycja “Koduj z Gigantami”, czyli
      największe w Polsce bezpłatne warsztaty programistyczne dla dzieci i młodzieży! Akcja
      edukacyjna potrwa od 3 do 25 września i odbędzie się stacjonarnie w prawie 100 miastach w
      całej Polsce oraz online. Wydarzenie wspierają MEN, GovTech, Janusz Cieszyński Sekretarz
      Stanu w KPRM ds. Cyfryzacji, NASK i ORE. Jak wziąć udział w zajęciach?
      Wiek i miejsce już dawno przestały być barierą w nauce programowania. Powszechny dostęp
      do urządzeń i nowych technologii sprawia, że dzieci już od najmłodszych lat mogą rozpocząć
      naukę zawodu przyszłości. Programowanie stało się jedną z najbardziej pożądanych
      umiejętności na świecie.
      Rozwój cyfrowych kompetencji pozwala w pełni korzystać z obecnych możliwości
      technologicznych, poszerza perspektywę, a przede wszystkim daje przestrzeń do wpływu na
      otaczające środowisko. Nawet jeśli dziecko obierze inną ścieżkę zawodową, podstawowe
      umiejętności które nabędzie podczas nauki programowania, jak na przykład rozwój
      kreatywnego i analitycznego myślenia, w przyszłości przełoży się na świadome korzystanie z
      nowych technologii i szybsze odnalezienie się w cyfrowej przyszłości. Szansą na postawienie
      pierwszych kroków w programowaniu są bezpłatne warsztaty “Koduj z Gigantami”, w
      których, stacjonarnie lub online, mogą wziąć udział dzieci i młodzież z całej Polski. Zapisy na
      wydarzenie są już dostępne na stronie www.kodujzgigantami.pl .
      Program zajęć “Koduj z Gigantami” dostosowany jest do dzieci i młodzieży w różnym wieku,
      dzięki czemu uczestnicy mogą jak najefektywniej czerpać wiedzę z zajęć. Wszystko to
      odbywać się będzie w przyjaznym dla nich środowisku przy wykorzystaniu popularnych gier
      komputerowych, znanych aplikacji czy języków programistycznych. Tym razem jednak,
      uczestnicy nie tylko będą programować, ale poznają też zagadnienia związane z
      cyberzagrożeniami i sposobami na bezpieczne korzystanie z sieci.
      11. edycję warsztatów postanowiliśmy poprowadzić wokół tematyki cyberbezpieczeństwa.
      Dziś ataki hakerskie są tak powszechne, że powinniśmy wyczulać na nie dzieci już od
      najmłodszych lat, aby wiedziały jak zadbać o bezpieczne hasło, jak odróżnić fałszywe strony i
      jak się bronić przed czyhającymi na nich w sieci zagrożeniami - mówi Dawid Leśniakiewicz,
      współorganizator warsztatów.
      Na młodszych uczestników warsztatów czekają zajęcia z programowania w języku Scratch
      oraz w świecie popularnej i lubianej przez dzieci gry Minecraft. Dzieci w wieku 10-12 lat
      także zmierzą się z nauką programowania w języku Scratch lub będą mogły wybrać zajęcia
      prowadzone w środowisku App Inventor. W przypadku warsztatów online, do wyboru są
      także warsztaty z tworzenia stron internetowych. W trakcie lekcji, uczestnicy dowiedzą się na
      czym polega Phishing, jak stworzyć własny generator silnych haseł oraz jak rozpoznawać
      zagrożenia.
      Starsi uczestnicy warsztatów zmierzą się zaś z kodowaniem w znanych i popularnych
      językach programowania, które są powszechnie używane w branży IT.
      W trakcie warsztatów z programowania w językach Python oraz C# zarówno w formie
      stacjonarnej, jak i online, młodzież w wieku 13-19 lat dowie się m.in . jak tworzyć generatory
      haseł czy aplikacje blokujące reklamy.
      Na uczestników, oprócz ogromnej dawki wiedzy i zabawy, czekają gadżety przygotowane
      przez organizatorów - szkołę Giganci Programowania.
      W tej edycji jednak nie tylko dzieci będą miały okazję, aby zdobywać wiedzę. Dla chętnych
      rodziców uczestników przygotowaliśmy specjalny webinar z cyberbezpieczeństwa, podczas
      którego zwrócimy uwagę na zagrożenia w sieci, sprawdzimy czy nasze hasła nie zostały
      zhakowane i pokażemy przykłady hakerskich wyłudzeń - dodaje Dawid Leśniakiewicz.

      Zapisy na warsztaty już się rozpoczęły, akcja będzie prowadzona we wrześniu w całej Polsce,
      zarówno w formule stacjonarnej jak i online. Udział w wydarzeniu jest całkowicie
      bezpłatny, konieczna jest jedynie rejestracja na wybrane warsztaty.
      Więcej informacji o wydarzeniu dostępnych jest na stronie www.kodujzgigantami.pl .
      Zajęcia odbywają się 10 i 11 września od godziny 9:00 do 18:35 w Raciborzu przy ulicy
      Mickiewicza 10A ( budynek Banku Credit Agricole) na 1 piętrze, sala nr 2.
       e-mail:   raciborz@giganciprogramowania.edu.pl
      te:l +48 798 745 200
      www.kodujzgigantami.pl

    • List Ministra Edukacji i Nauki
     • List Ministra Edukacji i Nauki

     • Z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2022/2023 Minister Edukacji i Nauki skierował list do dyrektorów szkół, nauczycieli oraz uczniów. Przedstawił w nim kluczowe programy i przedsięwzięcia MEiN związane z unowocześnianiem edukacji oraz zmiany, które zaczną obowiązywać od 1 września.

      List_Ministra_Edukacji_i_Nauki_na_rozpoczecie_roku_2022-2023.pdf

       

      Co nowego w roku szkolnym 2022/2023?

      Wprowadzenie nowego przedmiotu historia i teraźniejszość, zmiany w zakresie edukacji dla bezpieczeństwa, uproszczenie procedury awansu zawodowego, nowe zawody w szkolnictwie branżowym, zwiększenie liczby specjalistów w szkołach – to tylko niektóre zmiany, które zaczną obowiązywać od 1 września. W nowym roku szkolnym 2022/2023 będą także kontynuowane najważniejsze programy i przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki. Zostanie również ogłoszony konkurs na utworzenie branżowych centrów umiejętności.

      https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/nowy-rok-szkolny-20222023