Pszczoły, ule i miód
Pszczoła to jest owad. Pszczoła zapyla kwiaty. Może użądlić swoim żądłem, a gdy już użądli to wtedy traci życie. W ulu jest królowa, a pozostałe pszczoły to robotnice i trutnie. Pszczoły wytwarzają miód.
To wiedzieli uczniowie przed zajęciami z pszczelarzem, jednak odwiedziny pana Tomasza wiele zmieniły. Pan Tomasz - tata Leona jest inżynierem górnikiem, ale z zamiłowania hoduje pszczoły i wie o nich naprawdę dużo. Pan Tomasz opowiadał, pokazywał zdjęcia i filmy, przyniósł fragment ula, strój ochronny i urządzenie do dymienia. Uczniowie mieli też możliwość spróbowania pyłku, z którego powstanie miód. Po zajęciach dzieci wiedziały już, że:
-
na świecie istnieje około 20 000 gatunków pszczół, większość z nich nie została jeszcze opisana,
-
najmniejsze pszczoły miodne to pszczoły karłowate (wschodnioazjatyckie), mają do 0,2 mm, największe pszczoły to Megachile Pluto, które rosną do 40 mm,
-
pszczoły miodne żyją w rojach, w jednym roju żyje około dwudziestu tysięcy pszczół choć zdarza się, że nawet do stu tysięcy,
-
pszczoły muszą odwiedzić około 4 milionów kwiatów, aby zebrać nektar na 1 kg miodu,
- podczas jednego "kursu" po nektar pszczoła odwiedza 50-100 kwiatów,
-
pszczoły wytwarzają miód w ten sam sposób od 150 milionów lat,
-
pszczoła robotnica może wyprodukować w swoim życiu miód w ilości 1/12 łyżeczki,
-
pszczoła lotna wylatuje 7-15 razy dziennie. Przerwy między lotami wynoszą ok. 5 min. Czas trwania lotu to ok. 25-45 min.
Panie Tomku, jeszcze raz dziękujemy za super zajęcia – Klasa 1c