11 listopada 2024 uczniowie naszej szkoły z pocztu sztandarowego uczestniczyli w miejskich obchodach Święta Niepodległości.
Cicha przerwa
W czasie trwania w naszej szkole "Tygodnia Profilaktyki" zostało wznowione działanie mające na celu eliminację hałasu i trening umiejętności wyciszenia się dla naszych uczniów pod hasłem: "Cicha przerwa". Odbywa się ona po trzeciej godzinie lekcyjnej, czyli o 10:35 i trwa 10 minut. Podczas organizacji tej formy wypoczynku, dzieci z klas 1-3 mają możliwość odpoczynku przy dźwięku muzyki relaksacyjnej, poważnej czy też słuchając bajki. Tak właśnie było dzisiaj, gdzie w zajęciach uczestniczyła duża grupa uczniów, w tym stali bywalcy oraz po raz pierwszy przyszły dzieci w klas pierwszych.
Zostań Mistrzem Kaligrafii
Czy sprawne posługiwanie się wiecznym piórem ma dziś jeszcze jakiekolwiek zastosowanie? Okazuje się, że w dobie intensywnego posługiwania się zdobyczami technologii jest to bardzo cenna umiejętność. Odręczne pisanie bowiem rozwija obszary mózgu odpowiedzialne za twórcze i kreatywne myślenie.
Z koncentracją, skupieniem i kreatywnością na pewno nie mają problemu uczestniczki Powiatowego Konkursu Pięknego Pisania "Zostań Mistrzem Kaligrafii", który odbył się 15 listopada w Miejskiej Bibliotece Publicznej już po raz szesnasty. Pięć uczennic naszej szkoły - Kamila Siara, Amelia Rongiers i Paulina Folwarczny z klasy 6a, Magdalena Jasita z klasy 8c oraz Kinga Roskosz z klasy 8a, wzięły udział w zmaganiach konkursowych. Komisja wysoko oceniła pracę Kamili Siary, która zajęła II miejsce w kategorii uczniów klas 4-6. Gratulujemy!
B. Koczwara
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
15 listopada 2024 odbyła się XIV edycja Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia.
To niezwykłe święto matematyki, które w wielu szkołach trwa nawet kilka tygodni. Uczniowie w radosny sposób przypominają sobie tabliczkę mnożenia, uczestnicząc w różnorodnych grach i zabawach. My również wzięliśmy udział w tak wspaniałej akcji pod opieką naszych nauczycieli matematyki. Wybraliśmy Mistrzów Tabliczki Mnożenia oraz rozwiązaliśmy łamigłówki matematyczno-logiczne.
Organizatorem imprezy była pani Alicja Gonsior.
4
Powiatowy Konkurs Pięknego Pisania „Mistrz Kaligrafii” rozstrzygnięty!
15 listopada w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Raciborzu odbył się XI Powiatowy Konkurs Pięknego Pisania „Zostań Mistrzem Kaligrafii”. Wzięło w nim udział 33 uczniów z klas I – III. Naszą szkołę reprezentowali laureaci Szkolnego Konkursu Kaligraficznego – Franciszek Jaszczyszyn z 3b, Magdalena Kachel z 3b i Wiktoria Kulej z 2b. Zadaniem uczestników było przepisanie fragmentu książki Justyny Bednarek – „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)”. Komisja konkursowa zwracała uwagę na charakter pisma, zachowanie odpowiednich proporcji liter, ich łączenia oraz prawidłowe rozmieszczenie tekstu i konsekwencję zapisu.
Najładniejsza praca należała do Franka, który zdobył I miejsce.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Poszukiwacze muzealnych skarbów
13 listopada klasa 3 b wybrała się do raciborskiego muzeum, gdzie uczestniczyła w lekcji „Poszukiwacze muzealnych skarbów". Podczas zajęć uczniowie zwiedzali kolejne sale muzealne i zdobywali informacje na temat historii miasta, zabytków, legend, ważnych postaci historycznych. Pod koniec lekcji dzieci dostały karty pracy, dzięki którym mogły sprawdzić swoją wiedzę.
6
Śniadanie daje moc!
Uczniowie klas Ia, Ib, Ic, I d, IId i III b wzięli udział w akcji "Śniadanie daje moc", w ramach której dzieci wspierani przez dorosłych przygotowują i jedzą wspólne śniadanie w klasie .
Celem akcji jest:
1. Zwiększanie świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka;
2. Przyczynianie się (pośrednio) do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w Polsce – poprzez edukację oraz promocję prawidłowego żywienia;
3.Edukację najmłodszych przez zaangażowanie rodziców i nauczycieli w kwestie prawidłowego żywienia dzieci.
Przygotowanie zdrowego śniadania poprzedziły lekcje na temat zasad zdrowego odżywiania. Wszyscy z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach, które dostarczyły dzieciom wielu radości.
45
Dzień Niepodległości
Obchody 106. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę w naszej szkole rozpoczęły się już w czwartek, kiedy to uczniowie klas pływackich wraz z trenerami upamiętnili to wielkie wydarzenie podczas zajęć sportowych na basenie. Nasi pływacy w biało - czerwonych strojach odśpiewali hymn oraz przepłynęli basen z flagą Polski.
W piątek 8 listopada w szkole odbyła się audycja, która przypomniała uczniom, co wydarzyło się w 1918 roku. Została ona przygotowana przez uczennice z klas 4b,5a i 6b pod kierunkiem Pani Katarzyny Halfar. O godzinie 11:11 społeczność szkolna wspólnie odśpiewała hymn narodowy.
10
Iskry Niepodległej
W minionym tygodniu uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w widowisku multimedialnym, które można było zobaczyć w specjalnie zaprojektowanej naczepie ekspozycyjnej, umieszczonej obok Pomnika Matki Polki w Raciborzu.
„Iskry Niepodległej” to widowisko Biura „Niepodległa” o wybitnych Polakach i Polkach, którzy zmienili świat, przedstawionych przy użyciu nowoczesnych technologii. Kosmiczny design, cyfrowa opowieść i elementy interaktywne przypadły do gustu naszym szkolnym odbiorcom. Pokazani zostali bohaterowie z różnych dziedzin życia tworzących naszą codzienność : techniki, medycyny, nauki, pracy społecznej, kultury, eksploracji świata i kosmosu, sportu. Uczniowie mieli także okazję na własne oczy zobaczyć rekwizyty związane ze wspomnianymi osobistościami. Był but olimpijski Natalii Kaczmarek, piłka siatkowa z autografami reprezentacyjnych siatkarzy, a także Order Orła Białego, czy Order Wirtuti Militari.
Widowisko „Iskry Niepodległej” może być inspiracją dla odwiedzających i zbudować przekonanie, że niezależnie od talentów, każdy może być iskrą zmieniającą świat. Kto wie, może i wśród naszych uczniów są tacy, którzy za kilkanaście lat staną się bohaterami kolejnej wirtualnej podróży?...
6
11 listopada 2024
W piątek 8 listopada 2024 w naszej szkole uroczyście obchodzono 106 rocznice odzyskania niepodległości
Jak co roku Święto Niepodległości 11 listopada zostało aktywnie uczczone przez uczniów klas sportowych: V b oraz VI d poprzez 11 minutowy bieg patriotyczny. Ze względu na złe warunki atmosferyczne bieg w tym roku odbył się w murach szkoły , a nie jak dotychczas na Orliku.
W szkole w tym dniu dominowały symbole narodowe.
Natomiast uczniowie klas 3c i 3d przygotowali uroczystą akademię dla swoich koleżanek i kolegów. Podczas apelu uczniowie zaprezentowali program artystyczny, który obejmował patriotyczne tańce, piosenki i wiersze. Występ przypomniał nam o takich wartościach jak wolność i patriotyzm oraz o trudnej drodze Polski do odzyskania niepodległości.
Program artystyczny razem ze swoimi uczniami przygotowały wychowawczynie - Katarzyna Lara i Elżbieta Jagiełło - Pisanko.
11
LISTA LAUREATÓW SZKOLNEGO KONKURSU Z OKAZJI „DNIA KROPKI”
Prawidłowy wynik liczby kropek to 288, najbliżej byli:
I miejsce:
WOJTYLA ANNA kl.IVb wynik 280 (8)
II miejsce:
SIENKIEWICZ PAWEŁ kl.IV c wynik 279 (9)
III miejsce:
WINKLER MAGDA kl.IVb wynik 310 (22)
ŚPICA NOEMI kl.IVb wynik 310 (22)
O terminie wręczenia dyplomów i nagród poinformujemy.
„Nie umiera ten, kto trwa w sercach i pamięci naszej”
Święto Zmarłych to czas, kiedy odżywają wspomnienia o tych, którzy odeszli, o naszych najbliższych zmarłych. W tym czasie zapalamy znicze pamięci na ich grobach jako dowód naszej miłości, przyjaźni i dobrych wspomnień.
Reprezentanci naszej szkoły, uczniowie klasy 8d, w mglisty wtorkowy dzień wybrali się na Cmentarz Jeruzalem, aby uczcić pamięć zmarłych nauczycieli oraz uczniów naszej szkoły, którzy jeszcze nie tak dawno tworzyli szkolną wspólnotę i zapalić znicz na ich grobach, ale też na grobach swoich rodzin.
W ciszy i spokoju, jakim emanuje to miejsce, dbając o właściwe zachowanie na cmentarzu, by nie zakłócać spokoju zmarłych i osób odwiedzających, uczniowie mogli po raz kolejny wziąć udział w „lekcji wychowania rodzinnego, obywatelskiego i patriotycznego”.
Był to czas zadumy i refleksji nad przemijaniem i kruchością życia.
Opiekunem wyjścia była wychowawczyni Lidia Zawadzka.
Strachy na lachy i Wszyscy Święci
W środę 30.10.2024 szkolne korytarze Piętnastki zamieniły się w siedzibę przebierańców, zjaw, upiorów, aniołów, czarownic, mumii i świętych biblijnych. Skąd wzięli się w murach naszej szkoły? Wszystko za sprawą akcji Samorządu Uczniowskiego „Strachy na Lachy i Wszyscy Święci”. Zabawa nawiązywała do zbliżającego się Święta Zmarłych oraz zwyczaju Halloween. Tego dnia uczniowie mogli się dowolnie przebrać lub zabrać ze sobą dowolny tematyczny gadżet. Inwencja uczniów nie miała granic. Stroje były wspaniałe, a atmosfera, bo o nią właśnie chodziło, była znakomita! Uśmiechów było co niemiara. Niektórzy tak zamaskowani, że trudno było się domyslić kto się „ukrył”.
Każdy „nietypowy gość” mógł dzisiaj liczyć na „ulgę” ze strony nauczycieli, a przy okazji wzbogacić się o pozytywną uwagę za udział w akcji.
Zabawa nie skończyła się wraz zakończeniem lekcji, a miała tego dnia swój ciąg dalszy w postaci dyskoteki dla klas 4-8. Jak mówi tekst piosenki „Wszyscy święci balują w niebie, złoty sypie się kurz...”. Podobnie było podczas dwugodzinnej szkolnej potańcówki. Balowali wszyscy! Ci przebrani i nieprzebrani. Był to dzień pełen pozytywnej energii i integracji. Uczniowie zgodnie przyznali, że świetnie się bawili.
Opiekunami podczas dyskoteki byli: Lidia Zawadzka, Jolanta Otlik, Jacek Osowiecki, Marek Biliński pod czujnym okiem Dyrekcji szkoły.
13
Dwójki siatkarskie
Jak co roku uczniowie naszej szkoły w odpowiedzi na zaproszenie sąsiadującej szkoły „Osiemnastki” wzięli udział w zawodach Dwójek Siatkarskich.Naszą szkołę reprezentowali panowie w składach Nataniel Durejko (8d)-Kacper Kuc (8d), Franciszek Sergiel (8d) - Adam Jabłoński (7b) i Jakub Kubiczak (8d) - Paweł Stemlach (8d).
Reprezentanci naszej szkoły podczas kilkugodzinnych siatkarskich zmagań na boiskach zaprezentowali wysoki poziom sportowy i silny charakter, walcząc o każdą piłkę.
Finalnie I miejsce zdobyła para Durejko-Kuc, miejsce II duet Sergiel-Jabłoński.
Wielkie podziękowania dla naszych siatkarzy za godną sportową postawę i gratulacje dla zwycięzców.
Opiekunem zawodów była Lidia Zawadzka.
30
Kręgle w nagrodę? Czemu nie!
Uczniowie klasy sportowej 8d mieli okazję wybrać się na kręgle dwukrotnie w ostatnim czasie. Najpierw w ramach Dnia Chłopaka, a ponieważ aktywność ta, tak przypadła ósmoklasistom do gustu, że w ramach zajęć sportowych postanowili wybrać się na nie po raz kolejny, aby rozegrać turniej klasowy.
Wybór tej formy aktywności sportowej nie był to końca przypadkowy, gdyż młodzież z 8d w ostatnim czasie wykazywała się niebywałą aktywnością na terenie szkoły. Dziewczęta podczas przerw wspierały projekty, w których szkoła brała udział (Nowy Plac Zabaw przy SP15 oraz Świetlica Marzeń w SP 15-oba zakończone sukcesem!) oraz ogromną empatią, kiedy to chłopcy przez kilka dni niestrudzenie pomagali pracownikom szkoły przy pakowaniu, segregowaniu, wnoszeniu, wynoszeniu darów dla powodzian..
Dyrekcja doceniając trud i zaangażowanie młodych postanowiła uhonorować klasę voucherami na 2h kręgle.
W imieniu klasy oraz własnym pragnę podziękować za ten wspaniałomyślny gest!
Polecamy się na przyszłość :)
Wychowawca klasy 8d
Lidia Zawadzka
7
W Centrum Bajki i Animacji OKO
22 października klasy 1b i 3b pojechały na wycieczkę do Bielska-Białej. Uczniowie odwiedzili nowo otwarte Centrum Bajki i Animacji OKO. Najpierw w kameralnej sali kinowej oglądali filmy „Reksio”, „Lolek i Bolek” oraz „Przygody Myszki” - kultowe bajki Studia Filmów Rysunkowych. Następnie zwiedzali multimedialną, interaktywną wystawę, gdzie poznali historii Studia Filmów Rysunkowych, a także zapoznali się z procesem tworzenia m.in. scenariuszy i postaci w klasycznej animacji rysunkowej 2D. Sami też mogli w parach stworzyć swój pierwszy film animowany od pierwszej postawionej kreski, przez stworzenie postaci, tła, aż po ożywienie i udźwiękowienie obrazu. Było dużo śmiechu, zabawy, a także twórczego działania.
11
Tenis stołowy
Rozgrywki w tenisa stołowego w kategorii dziewcząt i chłopców ID oraz IMS – Finał miejski.
24.10.2024 w Powiatowym Centrum Sportu rozegrane zostały finały miejskie Igrzysk Dzieci i Igrzysk Młodzieży Szkolnej w tenisa stołowego w kategorii dziewcząt i chłopców. Naszą szkołę reprezentowali: w kategorii ID chłopcy z klasy VI D – Bartosz Hałacz, Jędrzej Sulski i Artur Wróbel, którzy uplasowali się na miejscu IV. Natomiast w rozgrywkach grupy starszej –IMS udział wzięły dziewczęta i chłopcy. Dziewczęta w składzie: Anna Koczwara, Alicja Woskowska – VII B oraz Łucja Szymiczek – VIII D zajęły miejsce 3. Chłopcy: Oliwer Stadnik- VII B, Jakub Kubiczak i Wojciech Skrędzelewski - uczniowie VIII D, uplasowali się na miejscu 5.
Gratulujemy wszystkim zawodnikom i zawodniczkom.
Opiekunem grupy była Irena Noga.
23
SP15 z Pucharem Kuratora Oświaty
Dnia 21 października 2024 w Postindiustralnym Centrum Dziedzictwa Górnictwa Węglowego w Zagłębiu w Czeladzi odbyła się uroczystość Wojewódzkiej Inauguracji Sportowego Roku Szkolnego 2024/25, podczas której podsumowano Współzawodnictwo Sportowe Szkół o Puchar Śląskiego Kuratora Oświaty. Wręczone zostały Puchary Kuratora Oświaty w kategorii Igrzysk Dzieci, Igrzysk Młodzieży Szkolnej oraz Licealiady w kategorii dziewcząt i chłopców. Szkoła Podstawowa Nr 15 z Oddziałami Sportowymi z Raciborza zajęła III miejsce w kategorii Igrzysk Dzieci tuż za takimi potęgami jak zwycięska SP Nr 33 z Dąbrowy Górniczej i SP Nr 40 z Sosnowca. Sklasyfikowanych zostało 224 szkół podstawowych. Puchar Śląskiego Kuratora Oświaty z rąk pani kurator Elżbiety Modrzewskiej oraz prezesa Śląskiego Szkolnego Związku Sportowego pana Mieczysława Mielcarka odebrali reprezentanci SP nr 15: wicedyrektor szkoły p. Oliwia Joszko oraz nauczyciele wychowania – fizycznego p. Adam Kurpis i p. Irena Noga. Dzieciom – zawodnikom, nauczycielom, rodzicom oraz dyrekcji szkoły serdecznie gratulujemy!
Festiwal Pespektyw
W dniu 23.10.2024 uczniowie klas ósmych naszej szkoły wraz z wychowawczyniami mieli możliwość uczestniczenia w wyjątkowym wydarzeniu, jakim był „Festiwal Perspektyw” organizowany w Arenie RAFAKO w Raciborzu. To przedsięwzięcie zgromadziło wiele lokalnych szkół ponadpodstawowych, które zaprezentowały swoje profile oraz oferowane kierunki kształcenia.
Na miejscu każdy miał okazję porozmawiać z nauczycielami, dyrektorami i przedstawicielami szkół, a także wziąć udział w interesujących warsztatach. Możliwość zobaczenia, jak wyglądają zajęcia w różnych placówkach, była dla uczniów niezwykle inspirująca. Uczestnicy festiwalu zdobyli nie tylko wiedzę, ale także praktyczne umiejętności, które mogą przydać się w przyszłości.
Dodatkowo, wiele stoisk oferowało ciekawe materiały promocyjne, które młodzież mogła zabrać ze sobą, aby dokładniej zapoznać się z ofertą poszczególnych szkół oraz poczęstunek. W trakcie festiwalu uczniowie mieli także szansę spotkać swoich rówieśników z innych szkół czy miejscowości, co sprzyjało nawiązywaniu nowych znajomości.
14
Archiwum Aktualności