Dzień języków obcych
Dzień Chłopaka
Panowie i chłopcy! Z okazji Waszego święta wszystkie panie i młode damy z SP 15 życzą Wam spełnienia marzeń i wszystkiego, co najlepsze! Niektóre nawet założyły w piątek krawaty, żeby świętować wspólnie Wasz dzień. Właśnie w tej sposób - "Dniem Krawata" -uczczono święto chłopców w naszej szkole. Ponadto nie zabrakło niespodzianek, klasowych wyjść czy słodkiego poczęstunku.
Harcerze w naszej szkole
Marsz Ekoelfów - 2017
15 września 2017 roku odbył się coroczny Marsz Ekoelfów. Wzięli w nim udział uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich, którzy ubrani w różne odcienie zieleni z transparentami, zielonymi balonami i machaczami z bibuły przeszli ulicami naszego miasta. Podczas tego marszu uczniowie między innymi rozdawali dorosłym ekologiczne ulotki, a małym dzieciom balony. W tym czasie ich starsi koledzy sprzątali świat.
Zobacz galerię Marsz Ekoelfów - 2017.
Rocznica wybuchu wojny
We wrzesniu mija kolejna- 78 rocznica wybuchu drugiej wojny światowej. W naszej szkole 15 września uczniowie klas siódmych uczcili to honorową wartą przy tablicy pamiątkowej i flagach narodowych. Podjęli się tego harcerze i harcerka Wiktoria Berger, Piotr Turlejski, Krzysztof Piechaczek, Kacper Tracz oraz Szymon Fiegel. W tym dniu odbyła się również audycja radiowa pod kierunkiem nauczyciela historii Pana Marka Zimnickiego.Uczniowie Katarzyna Kubala,Jacek Dobrzański oraz Piotr Turlejski recytując wiersze oraz cytując uczestników tamtych zdarzeń przypomnieli o tych tragicznych w skutkach faktach.Częścią audycji były przejmujące utwory polskiej sceny muzycznej "Dziwny jest ten świat" Czesława Niemena oraz "Kocham wolność "Chłopców z Placu Broni. Druga wojna to największy w dziejach ludzkości konflikt na świecie, który pochłonął miliony istnień ludzkich...niech pamięć trwa...
Spotkanie ze Strażą Miejską
W ramach programu "Bezpieczna szkoła" uczniowie klas pierwszych wzięli udział w zajęciach z przedstawicielami Strazy Miejskiej.
Sprzątanie świata
Miniony piątek w naszej szkole upłynął pod hasłem czystości i sprzątania - nie tylko swojego biurka czy szafki, ale... całego świata, a przynajmniej miasta. Zanim wzięliśmy udział w akcji "Drugie życie naszych rzeczy", gimnazjaliści z klas II a i II b wraz z wychowawcami wybrali się do Arboretum Bramy Morawskiej, by tam - przy okazji orzeźwiającego spaceru - uprzątnąć odpady. W trakcie przechadzki po lesie mieli okazję poznać przyrodnicze osobliwości tego terenu. Tajniki roślin w Lesie "Obora" przybliżyła młodzieży nauczycielka biologii - pani Beata Rubin - Jałowiecka. Po pracy i spacerze znalazła się chwilka na posiłek w malowniczej okolicy, a także obejrzenie "Zielonej klasy", która była "dopieszczana" przed poniedziałkowym otwarciem.
zdjęcia: https://sp15raciborz.edupage.org/album/?
Drugie życie rzeczy
Jedna z akcji i działań SP 15 z okazji „Sprzątania Świata – Polska 2017” pod hasłem „Nie ma śmieci – są surowce”
Akcja „II życie naszych rzeczy, czyli sprzątam mój świat” w SP 15
Klasy VII i gimnazjum pod opieką nauczycieli zorganizowali akcję „II życie naszych rzeczy, czyli sprzątam mój świat” w ramach „Sprzątania Świata – Polska 2017”
Idea tej akcji polega na tym, że każdy sprzątać zaczyna od siebie i swojego pokoju, domu. Uczniowie przynoszą do szkoły rzeczy, które mogą jeszcze posłużyć innym, a które zapełniają nasze szafy, czy komody i za moment mogą stać się kolejnym odpadem. Rzeczy, które pozostają, po zakończonej akcji oddajemy do świetlicy szkolnej, szpitalnej, czy do Domu Samotnej Matki.
Inni uczniowie przychodzą i biorą sobie te rzeczy, które im się podobają i które chcą mieć, a przede wszystkim będą ich używać np. do następnej akcji, na którą znowu mogą oddać wziętą grę, książkę, zabawkę i przekazać dalej.
Uczniowie i nauczyciele przynieśli plecaki, torby, książki, komiksy, gry, sprzęt sportowy, zabawki, gadżety, drobną biżuterię.
Wszystkie rzeczy zostały zaadoptowane i znalazły nowych właścicieli. Uczniowie i nauczyciele uczestniczący w akcji stwierdzili, że to dobry pomysł i chcą ją powtórzyć np. przed świętami, czy pierwszego dnia zimy lub wiosny.
Jeden z uczniów wyraził się o zabawce konstrukcyjnej z CNK - „Zawsze chciałem to mieć”
Podziękowania dla wszystkich uczniów i nauczycieli, którzy posprzątali swój świat, sprawili radość innym oraz szanują nasze środowisko ograniczając gromadzenie odpadów.
Akcję koordynowała Róża Szramek.
Sukces pływaków
Pływacy z sukcesami na Zawodach Pływackich w Werdohl
Po raz 13 w ramach partnerstwa Powiatu Raciborskiego i Markiszer Kreis, uczniowie SP 15 wraz z uczniami ZSOMS nr 8 dzielnie i z sukcesami walczyli o medale podczas XXXIII Międzynarodowych Zawodów Pływackich w dniu 02-03.09.2017r. w niemieckim Werdohl. Drużynowo zajęli II miejsce w stawce 29 klubów zdobywając wspólnie 75 medali.
W pływackim festiwalu wzięło udział 388 zawodników z 29 klubów reprezentujących 4 państwa : Belgię, Holandię, Niemcy i Polskę. Drużynę MKS-SMS Racibórz reprezentowali uczniowie naszej szkoły-klasa Vc, podopieczni trenerki Grażyny Kłody zdobywając 14 medali.
Najciekawsze wyniki:
Kłoda Jakub
200m st.klas.- I m-ce, 50m st. klas. - II m-ce, 100m st.klas.-I m-ce, sztafeta 4x50m st.dow-I miejsce
50m st.dow.-V m-ce
Wojszwiło Oskar
50m.st.klas I-m-ce, 100m st.grzb. II-m-ce, 50m.st.dow – III m-ce
Jabłoński Jakub
100m st.zm-III m-ce, 4x50m st.dow.-I m-ce, 100m st.dow. VIII m-ce, 50m st.grzb i 50m st. mot.-V m-ce
Staroń Alan
50m st.mot-III m-ce, 100m st.dow IV m-ce, 50m st. dow VII m-ce
Pieróg Kuba
100m st. dow III m-ce, 50m st. dow – VI m-ce
Ruczaj Radosław
200m st. klas III m-ce, 100m st. klas. III m-ce, 50m st. klas VIII m-ce, 50m st. dow XIV m-ce
Kraśnicka Natalia
100m st. zm II m-ce, 200m st. dow IX m-ce,
Makaryk Martyna
50m st. mot III m-ce, 50m st. grzb V-m-ce, 100m st. dow VII m-ce, 50m st. dow VII m-ce
Zub Emilia
100m st. grzb VI m-ce, 100m st. dow IX m-ce, 50m st. grzb VII m-ce,
Twardy Laura
50m st.grzb VI m-ce, 100m st. grzb VII m-ce, 100mst.dow XI m-ce,
Głombik Julia
50m st.klas VI m-ce, 100m st.klas VIII m-ce, 200m st.klas VIII m-ce
Kampczyk Paulina
50m st.klas VII m-ce, 100m st. klas IX m-ce, 50m st. dow XV m-ce
Niewrzoł Marta
50m st. dow XII m-ce, 100m st.grzb X m-ce, 100m st.dow XIII m-ce
Majchrzak Anna
100m st. klas XII m-ce, 200m st.klas X m-ce
Siedlaczek Oliwia
100m st.grzb VIII m-ce, 50m st. klas X m-ce, 100m st.klas XI m-ce
Pempuś Kamil
100m st. dow IX m-ce, 50m st. dow XII m-ce, 50m st. mot VI m-ce
Rejman Szymon
100m st. dow XI m-ce, 50m st.dow XV m-ce, 100m st.grzb VI m-ce
Bezpieczeni w szkole
Podziękowania od prezydenta
Michał Paciorek, Rafał Rybiński, Jakub Durejko, Adam Mazur i Natasza Malinowska oraz rodzice: pan Piotr Drzewiński i pani Dorota Mazur na uroczystym spotkaniu w Urzędzie Miasta odebrali z rąk prezydenta miasta podziękowania za pomoc w przeprowadzce "Piątki" do "Piętnastki".
Rozpoczęcie roku szkolnego
Koniec roku szkolnego
Warsztaty dziennikarskie
W czasie tego roku szkolnego ja oraz Adam, Mateusz i Wiktoria z klasy drugiej mieliśmy okazję uczestniczyć w zajęciach dziennikarskich pod czujnym okiem doświadczonej dziennikarki, pani Sabiny Mostek. Wszystko odbywało się z okazji 800-lecia nadania praw miejskich Raciborzowi. Pierwsze zajęcia wprowadzały nas w świat tego zawodu. Na kolejnych przeprowadzaliśmy już wywiady z różnymi osobami. Spotykaliśmy się w jednym miejscu i zadawaliśmy pytania dotyczące naszego miasta. Pytaliśmy o ulubione miejsce, najlepsze wspomnienie z dzieciństwa, więzi, zmiany, życzenia, marzenia... Każdy z pytanych był inny i miał inne przeżycia. Odpowiedzi się nie powtarzały - każdy miał do powiedzenia coś innego. Na nasze pytania odpowiadali: nauczycielka, folklorystka, podróżnik, reżyser... Przykładowo rozmawialiśmy z panią Katarzyną Maciejską, panią Różą Szramek, panem Dawidem Łomnickim czy panem Adrianem Szczypińskim. Najmilej zapamiętałam pana Szczypińskiego, który wiele nam przekazał. Mogliśmy się poczuć jak profesjonaliści. Nie zabrakło co prawda błędów i wpadek, ale za to było też mnóstwo śmiechu. Do tego mogliśmy później zobaczyć siebie na YouTubie! Nauczyliśmy się wiele nowych rzeczy, przy okazji dobrze się bawiąc. Pani Sabina cierpliwie udzielała nam różnorakich porad i chętnie nam pomagała, a nawet opowiadała nam o swoich dziennikarskich przygodach. Te warsztaty były dla nas wielką frajdą i bardzo się cieszę, że mogłam w nich wziąć udział. Tutaj wielkie ukłony kieruję w stronę przemiłej pani Sabiny - dziękuję w imieniu wszystkich za wspólnie spędzony czas.
Karolina Sobierajska, kl.1a
Wyniki: „II wojna światowa i czasy powojenne we wspomnieniach”
Wyniki VIII Ogólnopolskiego Konkursu Historyczno-Literackiego
„II wojna światowa i czasy powojenne we wspomnieniach”
12 czerwca 2017 roku Gimnazjum Nr 5 im. Jana Pawła II w Raciborzu dokonało podsumowania VIII Ogólnopolskiego Konkursu Historyczno-Literackiego „II wojna światowa i czasy powojenne we wspomnieniach”. Oto wyniki w trzech kategoriach.
Kategoria szkoły podstawowe:
I miejsce - nie przyznano
II miejsce - Michał Lesik za pracę „Warto być przyzwoitym
człowiekiem…” – uczeń kl. VIb Szkoły Podstawowej nr 15 im. Jana III Sobieskiego w Raciborzu
(opiekunowie: pani Katarzyna Halfar, pan Marek Zimnicki)
III miejsce: Franciszek Makówka za pracę „Mój pradziadek Józef Makówka –
żołnierz Armii Krajowej i zesłaniec na Sybir” – uczeń kl. V b Szkoły Podstawowej nr 4 im. Ks. Stefana Pieczki w Raciborzu
(opiekun: pani Dorota Michalicka)
Kategoria szkoły gimnazjalne:
I miejsce - nie przyznano
II miejsce - nie przyznano
III miejsce: Aleksandra Adamska za pracę „Przyjdzie zwycięstwo! Jeszcze Polska nie zginęłą!” – uczennica kl. II g ze Społecznego Gimnazjum STO w Krakowie
(opiekunowie: pani Beata Mosz, pani Justyna Kosiba-Purgacz)
Kategoria szkoły ponadgimnazjalne:
I miejsce - Zuzanna Kwiatkowska za pracę „Polskę ukochał najbardziej. Ludomir Brzuskiewicz – Teofil Jurkiewicz” – uczennica z Zespołu Szkół im. Anny Wazówny w Golubiu-Dobrzyniu
(opiekunowie: pani Justyna Radzimińska, pan Marek Beyer)
II miejsce - nie przyznano
III miejsce: nie przyznano
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i jednocześnie zapraszamy do następnej edycji konkursu w roku 2018.
Wycieczka do Katowic i Chorzowa
Wycieczka do Śląskiego Parku im gen. Ziętka w Chorzowie i do Katowic do Jump City. Najpierw zwiedziliśmy chorzowskie Zoo, a następnie byliśmy na niezwykłej "lekcji w - f".
Szkolne konkursy
Wyniki szkolnego konkursu zbiórki tel. komórkowych, tonerów
i kartridży, w roku szkolnym 2016/2017
Klasy
Uczniowie
Miejsce
Klasy
Miejsca indywidualne
Uczniów
I a
I b
Julia Sztreker – 260 pkt.,
III
III Julia Sztreker
I z
II a
Julia Wawrów – 60 pkt.
II b
Natasza Malinowska – 750 pkt., Adam Mazur – 250 pkt.
I
I Natasza Malinowska
II c
Auguścik Tomasz – 160 pkt.
II z
III a
III b
Sładkowski Daniel – 700 pkt.
II
II Sładkowski Daniel
III z
Karbownik Mateusz – 250 pkt.
sekretariat
2 szt. =1,2 kg
RAZEM: 2430 pkt.= 5,7 kg
Spis zebranych odpadów od 02.01.2017 do 15.05.2017
Kartridże, tonery, taśmy
Telefony komórkowe i ładowarki
HP inkAdvantage – 1 szt.,
Samsung MLT- 1 szt
D1042S/ELS – 2 szt,
Black Laser Toner Cartridge – 1 szt.,
Grande plus – laser – 2 szt.,
Samsung Toner Cartridge –1042 - 2 szt.,
HP Black Ink Cartridge 301 XL – 1 szt.,
Black Laser Toner Cartridge TSML 2010 – 1
21XL black –2 szt.,
Razem: 13 szt. różnej wielkości o wadze 4,5 kg
Telefony komórkowe: 0
Sporządziła: R. Szramek
Smak życia
Uczniowie Gimnazjum nr 5 im. Jana Pawła II w tym roku kolejny raz wzięli udział w realizacji programu "Smak życia, czyli debata o dopalaczach". Głównymi odbiorcami tegorocznej edycji w naszej szkole byli pierwszoklasiści, którzy w trakcie lekcji wychowawczych nie tylko gromadzili informacje o zagrożeniach, jakie niosą ze sobą używki, ale także zastanawiali się, dlaczego ludzie w ogóle po nie sięgają. Gimnazjaliści mieli także okazję obejrzeć znany już w Raciborzu film "Kuzyn" przygotowany przez, obecnie już absolwentów, ZSOMS. Uzupełnieniem programu był konkurs, najpierw szkolny, a potem powiatowy pt. "Stop przemocy i dopalaczom". W marcu gimnazjaliści z klas 1 i 2 brali udział w warsztatach "Archipelag Skarbów", gdzie również poruszano tematy związane z uzależnieniami.
Archiwum Aktualności