Miś ma w oczach szklane kulki, po to misiem jest,
żeby było kogo tulić, kiedy pada deszcz.
Miś ma uszy do targania, po to misiem jest,
żeby mieć coś do kochania i wytarcia łez.
Miś ma łapy bardzo miękkie, po to misiem jest,
żeby trzymać go za rękę, kiedy tylko chcesz.
Miś ma wszystko, czego trzeba, żeby misiem być,
by do łóżka go zabierać, żeby o nim śnić.
Dzień Pluszowego Misia obchodzimy 25 listopada – właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. Święto jest bardzo sympatyczne i coraz powszechniej obchodzone na całym świecie. Samo święto nie ma jednak długiej tradycji, obchodzimy je dopiero od 2002 roku, kiedy to pluszowy miś obchodził swoje setne urodziny.
Mało kto wie, że pluszowy miś to zabawka z niezwykłą historią. Wszystko zaczęło się od prezydenta Stanów Zjednoczonych – Teodora Roosvelta, który w 1902 roku wybrał się z przyjaciółmi na polowanie. Podczas wyprawy postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent nakazał jego uwolnienie, a całą historię zilustrowano komiksem w waszyngtońskiej prasie. Jednym z czytelników gazety był pewien producent zabawek, który zainspirował się tym wydarzeniem i stworzył nową zabawkę dla dzieci, właśnie w formie pluszowego misia. Nazwał go Teddy Bear, co było oczywistym nawiązaniem do imienia prezydenta USA.
Dziś pluszowy miś to kultowa zabawka na całym świecie i mimo upływającego czasu oraz pojawiania się coraz bardziej nowoczesnych rozrywek dla dzieci, bywa największym przyjacielem dziecka. Popularność maskotki sprawiła, że zaczęto ją chętnie wykorzystywać w powstających bajkach dla dzieci. Na tej fali powstało wiele kultowych misiowych postaci takich jak m. in. Kubuś Puchatek, Miś Paddington, Miś Barnaba. W Polsce również narodzili się nowi pluszowi bohaterowie np. Miś Uszatek, Miś z okienka, Miś Coralgol. Wszystkie, choć wyglądem różniły się od siebie, były pluszowymi niedźwiadkami. Ponadczasowość pluszowych misiów sprawiła, że bajki są chętnie oglądane przez kolejne pokolenia dzieci. Sam pluszak jest ponadto symbolem dobra, miłości, ciepła, łagodności i opiekuńczości, czyli tego, czego jako ludzie bardzo pragniemy. Nic dziwnego, że pluszowe misie z dzieciństwa często towarzyszą nam również w dorosłości i są chętnie wybierane jako maskotki uświetniające różne miejsca czy wydarzenia.
Dzień Pluszowego Misia jest obchodzony na całym świecie. Są miejsca, w których ten dzień jest wyjątkowo celebrowany i są to przede wszystkim żłobki, przedszkola, szkoły, szpitalne oddziały dziecięce. Wszędzie tam, gdzie pojawiają się dzieci, 25 listopada następuje prawdziwa celebracja tego sympatycznego święta. Z okazji Dnia Pluszowego Misia organizowane są uroczystości i występy, wiele szkół przeprowadza konkursy związane z tą zabawką, biblioteki organizują publiczne czytanie książek o pluszowym misiu, a dzieci tego dnia mogą przynosić ze sobą do przedszkola lub szkoły swoje ulubione pluszaki. Święto ma wymiar również symboliczny. Miś, który kojarzy się z ciepłem i dobrocią, inspiruje do przeprowadzania w tym dniu wielu akcji dobroczynnych np. zbiórek zabawek na rzecz potrzebujących dzieci.
I jak tu nie świętować tak wyjątkowego dnia?
Wyjątkowy Dzień Misia w SP 15
25 listopada 2020r. obchodziliśmy także w naszej szkole to niezwykłe święto, choć w trochę innej formie niż zwykle. Głównymi bohaterami uroczystości zostali przyjaciele z bajek i książek – miś Puchatek, Uszatek, Paddington, Yogi, a także inne ulubione przytulanki dzieci.
Z tej okazji biblioteka szkolna oraz świetlica przygotowały słuchowiska, filmy, bajki, fragmenty lektur do wykorzystania przez wychowawców na lekcjach z uczniami. Są one dostępne także na stronie internetowej szkoły w zakładce „Biblioteka” i „Świetlica”.
Dzięki zaangażowaniu uczniów i rodziców została przygotowana także wirtualna wystawa. Uczniowie klas I – III wysyłali nam zdjęcia ze swoimi ukochanymi misiami oraz innymi przytulankami, a także różnorodne praca plastyczne, których tematem były misie. Wśród zebranych prac dominowały rysunki i obrazki malowane farbami, ale znalazły się również formy przestrzenne wykonane techniką origami, lepione z płatków kosmetycznych i innych ciekawych materiałów plastycznych.
Dziękujemy wszystkim uczniom i rodzicom za włączenie się do wspólnego świętowania oraz za przesłane zdjęcia i prace plastyczne.