Serdecznie zapraszamy dnia 11.02.16 (czwartek) o godz.16.30 do auli Gimnazjum nr 5 na wieczorek poetycki. To cykliczna impreza przygotowywana przez uczniów. W tym roku program obejmuje twórczość Jacka Kaczmarskiego.
Przygotowania w toku.
Serdecznie zapraszamy dnia 11.02.16 (czwartek) o godz.16.30 do auli Gimnazjum nr 5 na wieczorek poetycki. To cykliczna impreza przygotowywana przez uczniów. W tym roku program obejmuje twórczość Jacka Kaczmarskiego.
Przygotowania w toku.
Konkurs gimnazjalny o Żołnierzach Wyklętych
8 lutego 2016 roku w auli szkolnej Gimnazjum nr 5 im. Jana Pawła II w Raciborzu, już po raz drugi, odbył się konkurs wiedzy pomiędzy raciborskimi gimnazjami poświęcony tematyce Żołnierzy Wyklętych.
Konkurs „Żołnierze Niezłomni, Wyklęci” jest konkursem dwuetapowym. Podczas pierwszego etapu gimnazjaliści, na podstawie broszury o historii Żołnierzy Wyklętych, rozwiązują krzyżówkę z 18 hasłami. W drugim etapie uczestniczą uczniowie, którzy rozwiązują test wiedzy z zakresu działalności Żołnierzy Wyklętych w latach 1944-1963.
W tegorocznym konkursie wiedzy „Żołnierze Niezłomni, Wyklęci” wzięło udział 47 gimnazjalistów z czterech raciborskich gimnazjów – Gimnazjum nr 1 im. Wisławy Szymborskiej, Gimnazjum nr 2 im. Czesława Miłosza, Gimnazjum nr 3 im. Augustyna Weltzla oraz Gimnazjum nr 5 im. Jana Pawła II.
Wyniki obydwu części konkursu będą ogłoszone dnia 4 marca 2016 roku podczas wieczornicy z okazji 1 Marca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, która odbędzie się o godzinie 17.00 w auli naszego gimnazjum. Serdecznie zapraszamy wszystkich uczestników konkursu, jak również mieszkańców Raciborza, naszych uczniów, rodziców i nauczycieli.
3 lutego Gimnazjum nr 5 odwiedził poseł Prawa i Sprawiedliwości Czesław Sobierajski. Parlamentarzysta odwiedził uczniów, którym patronuje Jan Paweł II, z prelekcją i wystawą o Ojcu Świętym. W żywym słowie poseł przedstawił i życiorys świętobliwości, i jego moralne drogowskazy, szczególnie te kierowane przez papieża do młodzieży. Uwagę uczniów skupiły przede wszystkim wystawione liczne pamiątki po papieżu Polaku, zgromadzone przez posła.
Pisali o nas http://www.naszraciborz.pl/site/art/1/0/47844.html#3
27.01.2016r dwunastoosobowa grupa uczniów z klasy II i III Gimnazjum nr 5 w Raciborzu pojechała w raz z opiekunami p.A. Dąbkowską i p.J. Brzezina do Rybnika na rozgrywki Ligi Szkolnej w Tchoukballu. W rozgrywkach przeprowadzanych w tym dniu w Zespole Szkół Budowlanych brały udział 3 drużyny szkół ponadgimnazjalnych.
Nasi uczniowie obserwowali mecze, taktykę gry i sposób sędziowania nowej gry drużynowej uprawianej od niedawna w G 5.
Uczniowie ZSB z Rybnika (ci sami, którzy w czerwcu ubiegłego roku, zaproszeni przez Gimnazjum nr 5 prezentowali tę grę na Gimnazjadzie, odbywającej się na Hali Rafako) w przerwach między meczami rozgrywali z naszymi uczniami krótkie fragmenty gry (np. atak na bramkę po podaniu partnera).
Po zakończonych rozgrywkach pani Gabriela Gurgul (trener tchoukballu – nauczyciel ZSB) przeprowadziła specjalnie dla naszej młodzieży 1,5 godzinny trening. W czasie treningu zawodnicy poznawali różne techniki łapania i podawania piłki, sposoby oddawania rzutów na bramkę i proste elementy taktyczne gry. Początki były trudne i nie wszystko wychodziło tak jakby chcieli, ale efekty ich pracy pod kierunkiem fachowca były widoczne w czasie przeprowadzanej gry – akcje były coraz bardziej przemyślane i skuteczne.
Dziękujemy pani trener za zaproszenie na te zawody i za trening, który przeprowadziła dla naszych uczniów. Było to dla nich wspaniałe przeżycie, tchoukball pochłonął ich całkowicie. Gramy na lekcjach i na zajęciach dodatkowych. To wspaniała gra, pozbawiona agresji i skupiająca się na pracy zespołowej, pozwalająca jednak na zaprezentowanie indywidualnych umiejętności. Dziękujemy Rybnikowi i zapewniamy, że już niedługo nasza drużyna przyjedzie do nich na swój pierwszy mecz.
Pierwszy semestr zakończył się w Gimnazjum nr 5 apelem podsumowującym.
Pół roku swojej pracy podsumował Samorząd Uczniowski, który przypomniał o niektórych spektakularnych akcjach, np.: przygotowanie upominków dla wszystkich chłopców i panów z okazji Dnia Chłopaka, prowadzenie kawiarenki podczas festynu szkolnego, włączenie się w akcję CEO - „Młodzi głosują” i w akcję „Znicz” - zbiórkę zniczy na groby polskich żołnierzy na Ukrainie, zorganizowanie happeningu z okazji II Ogólnopolskiego Święta Praw Dziecka, zorganizowanie dla wszystkich uczniów szkoły imprezy „Noc z Kulturą”, połączonej z różnymi warsztatami, zabawą andrzejkową i oglądaniem filmów edukacyjnych. Ponadto prowadzili akcje charytatywne: a) „Góra grosza”, sprzedaż kartek świątecznych dla fundacji „Corda Surdum”, pomagającej ludziom bezdomnym i niepełnosprawnym. Do udanych zaliczyć należy wprowadzone comiesięczne akcje z cyklu „Wesołych Dni w G5” i tak odbył się: „Dzień sennego przytulasa”, „Dzień czapeczki Mikołaja”, „Dzień szalonej fryzury”.
Podczas apelu z rąk dyrektora szkoły wyróżnienia i nagrody odebrali przodujący uczniowie i zasłużone klasy, tj.:
uczeń z najwyższą średnią: Agata Wydra z kl. 1c, klasa z najwyższą średnią – 1b, klasa z najwyższą frekwencją –1a, uczniowie z najlepszą frekwencją (100%)- Dominik Kopiec z kl.2b, Joanna Wolnik z kl.2b.
Część apelu poświęcono na podsumowanie zbiórki surowców wtórnych, np. zebrano 2763 szt. baterii, a w zbiórce tej na pierwszym miejscu uplasował się Adam Niedbała z kl.1b. (szczegółowe dane w gazetce "Mikser")
Karnawał to czas zabawy, dlatego 25.01.2016 r. w Gimnazjum Nr 5 odbyła się zorganizowana przez Samorząd Uczniowski dyskoteka karnawałowa. Licznie przybyli uczniowie w przeróżnych przebraniach bawili się wyśmienicie przy rytmach karnawałowej muzyki. Wśród tańczących można było zobaczyć: pielęgniarkę, kowbojkę, sympatyczne diabełki, roześmiane wampirki, króla sali, zalotne kotki, myszkę, wojskowego, góralkę itd. Towarzystwo było liczne, śliczne i wspaniale się bawiące. I o to przecież chodzi w karnawale...
Dnia 23 stycznia w naszym gimnazjum odbyła się pierwsza lekcja tchoukballa. Tchoukball, zgodnie z zamysłem twórcy gry, dr. Hermanna Brandta, to sport dla wszystkich. Ze względu na swoją konstrukcję, w meczu tchoukballowym bez większych trudności mogą wspólnie grać osoby młodsze i starsze, kobiety i mężczyźni, osoby wysportowane oraz te o słabszej formie fizycznej. Tchoukball jest grą zespołową rozgrywaną zwykle z udziałem drużyn siedmioosobowych (pięcioosobowych w przypadku odmiany plażowej). Aby rozpocząć nie trzeba jednak zebrać pełnych drużyn. Już przy 4 osobach w drużynie można cieszyć się pełnią możliwości kombinacyjnych i taktycznych. Już w roku 1971 szwajcarscy i francuscy miłośnicy tchoukballu utworzyli Międzynarodową Federację Tchoukballu - FITB, z dr. Brandtem w roli prezesa organizacji, a w roku 1976 udało się zorganizować pierwszy turniej międzynarodowy.
Nasi uczniowie zapoznali się z zasadami czuka, wzięli udział w rozgrzewce i ćwiczeniach podstawowych technik, a na koniec rozegrali z zapałem pasjonujące mecze. Ta ekipa ma ogromny potencjał! Nauczyciele wychowania fizycznego mają nadzieję, że udało się w nich rozbudzić zainteresowanie tym pięknym sportem i że stworzą oni zgraną drużynę, która z pasją będzie dążyła do szczytu tchoukballowych możliwości.
Turniej Piłki Nożnej Halowej o Puchar Dyrektora G5
Dnia 20 stycznia 2016r. Gimnazjum Nr 5 im. Jana Pawła II w Raciborzu we współpracy z OSiR zorganizowało II Turniej Piłki Nożnej dla uczniów gimnazjów. W rywalizacji wzięlo udział w sumie 11 drużyn: 8 z raciborskich szkół, 1 z Kietrza i 2 z Kędzierzyna-Koźla. Mecze były bardzo zacięte, kilka z nich zakończyło się karnymi. Każda z drużyn wyłoniła swojego najlepszego zawodnika. Sędziowie wybrali najlepszego strzelca, zawodnika oraz bramkarza. Puchar Dyrektora Gimnazjum Nr 5 oraz Puchar przechodni Dyrektora OSiR wywalczyła drużyna z Kietrza. Drugie miejsce zdobył zespół z Kędzierzyna, a na trzecim miejscu uplasowali się zawodnicy z Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi z Raciborza. Dziękujęmy za udział i zapraszamy za rok!
Dzień "szalonej fryzury" w G5
13 stycznia -Samorząd Uczniowski w ramach tzw "Wesołych Dni w G5" zorganizował „Dzień szalonej fryzury". W tym dniu chłopcy i dziewczyny, mali i duzi, wszyscy co żyw przyszli do szkoły w różnych dziwnych i szalonych fryzurach. Było miło i wesoło, bo tak jest w n a sz y m gimnazjum.
Szanowni Państwo,
w imieniu Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka przekazuję link do listu w związku ze zbliżającymi się feriami zimowymi.
List dostępny jest pod linkiem: http://brpd.gov.pl/list-do-dzieci-i-mlodziezy-w-zwiazku-ze-zblizajacymi-sie-feriami-zimowymi
REGULAMIN KONKURSU WIEDZY pt. „Żołnierze Niezłomni, Wyklęci”
§ 1 Postanowienia ogólne
§ 2 Cele konkursu
§ 3 Zasady udziału w konkursie
§ 4 Terminarz konkursu
Rozwiązane krzyżówki z całej szkoły wraz z załącznikem nr 1 należy dostarczyć do dnia 8 lutego 2016 roku. Szczegóły w zakładce KONKURSY.
I edycja konkursu z zeszytu ćwiczeń
Dnia 11 stycznia 2016 roku w Gimnazjum Nr 5 im. Jana Pawła II w Raciborzu odbyła się pierwsza edycja wewnątrzszkolnego konkursu z zeszytu ćwiczeń z historii dla klas I.
Uczniowie klas pierwszych zmagali się z tematyką starożytnej Mezopotamii, Egiptu oraz Grecji. Najlepszymi okazali się Natasza Malinowska z klasy I B, która zajęła I miejsce, Adam Mazur również z klasy I B, który uplasował się na II miejscu oraz Mateusz Falkiewicz, który zajął III miejsce.
Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy wszystkich pierwszoklasistów do udziału w następnej edycji, która już w marcu 2016 roku.
Szkolne spotkanie opłatkowe
Tak jak w godzinach wieczornych do Betlejem przybieżeli pasterze, tak do Gimnazjum nr 5 późnym popołudniem przybyli absolwenci i obecni uczniowie na szkolne spotkanie opłatkowe. Tradycją szkoły stało się wspólne kolędowanie w ostatnim dniu nauki roku kalendarzowego. W przystrojonej w świąteczne ozdoby auli spotykają się uczniowie, nauczyciele, rodzice i grono absolwentów G-5.
Po godzinie 17 uczniowie, nauczyciele i liczna grupa absolwentów przełamali się opłatkiem, złożyli sobie życzenia i rozpoczęli wspólne kolędowanie. Wszyscy spędzili ten wieczór w bardzo miłym, świątecznym nastroju, podsumowując mijający rok.
Boże Narodzenie to bardzo ważne święto w tradycji kościoła katolickiego. Wszyscy ludzie w tym czasie jednoczą się w przeżywaniu narodzenia pańskiego. Humorystyczne przedstawienie, przeplatane wspólnym śpiewaniem kolęd, wprowadziło nas w ten szczególny, świąteczny nastrój.
Na zakończenie spotkania w auli, samorząd uczniowski rozdał słodkie nagrody za najpiękniejszy świąteczny wystrój klasy.
Po jasełkach, już kameralnie, każda klasa ze swoim wychowawcą uczestniczyła w Wigilii klasowej. Były życzenia świąteczne i noworoczne, poczęstunek oraz wspominanie wesołych chwil mijającego roku.
22 grudnia uczennice Gimnazjum nr 5 odwiedziły Centrum Matki z Dzieckiem "Maja", gdzie powitała nas pani Izabela Zdanowicz, nauczycielka historii Gimnazjum nr 5 oraz wychowawca i socjoterapeuta w ośrodku.
Dziewczęta, działające w Kole Przyjaciół Książki, przyniosły dzieciom zebrane w naszej szkole wiersze, bajki, puzzle i kolorowanki. Prezentując przyniesione książki, czytały ich fragmenty, pokazywały kolorowe obrazki, rozmawiały z maluchami o ich wrażeniach po wysłuchanej lekturze. Możliwość czynnego udziału w zabawie powodowała żywą reakcję zgromadzonej w świetlicy widowni. Dzieci po wysłuchaniu bajek wesoło bawiły się i układały puzzle edukacyjne.
"Udało nam się zgromadzić 45 książek dla najmłodszych. Wierzę, że pełne przygód opowieści są w stanie dostarczyć maluchom wiele radości i zachęcić je do sięgania po książki w starszym wieku, a to jest dla nauczyciela bibliotekarza bardzo ważne"- mówi organizatorka akcji "Podaruj dzieciom książkę i swój czas" Grażyna Chudy.
Szanowni Państwo rodzice, opiekunowie prawni oraz darczyńcy
opłaty za obiady i dobrowolne wpłaty na Radę Rodziców G5 prosimy wnosić przelewem na konta
Nr konta do wpłat za obiady: 80 1050 1328 1000 0022 3847 0203
Nr konta do wpłat na Radę Rodziców G5: 11 1240 1343 1111 0000 2717 0225
Jednocześnie dyrektor szkoły informuje, że wpłaty gotówkowe nie będą przyjmowane.
Numery kont podane są również w zakładce "O szkole".
Drodzy absolwenci G5!
Jak co roku chcielibyśmy podzielić się z Wami wigilijnym opłatkiem. Zapraszamy Was w mury naszej szkoły dnia 22.12. (wtorek) o godz.17 na spotkanie opłatkowe. Mamy nadzieję, że jak co roku, a będzie to siedemnasty raz, wspólnie pokolędujemy przy choince i świątecznych smakołykach.
Samorząd uczniowski i grono pedagogiczne
Gimnazjum Nr 5 w ogólnopolskim programie „Szkoła z klasą 2.0”
Czy może powstać chmura w butelce, a szron na puszce? Co to jest kondensacja? Jak odkrywcy i wynalazcy XIX wieku dokonali swoich odkryć? Czy interpunkcja jest nam potrzebna? Odpowiedzi na te i inne ciekawe pytania poszukują nasi uczniowie na lekcjach geografii, języka polskiego oraz historii w ramach realizacji ogólnopolskiego programu „Szkoła z klasą 2.0”.
Gimnazjum Nr 5 im. Jana Pawła II w Raciborzu już po raz drugi bierze udział w programie „Szkoła z klasą”. „Szkoła z klasą” działa nieprzerwanie od 2002 roku. Przez ostatnie lata program nosi nazwę „Szkoła z klasą 2.0”. Trudno dziś - w epoce powszechnego dostępu do Internetu i telefonu, który staje się przenośnym komputerem - udawać, że można uczyć tak jak kiedyś, gdy nauczyciel był jedynym źródłem wiedzy, a uczniowie ślęczeli nad podręcznikami. W świecie wiedzy dostępnej na wyciągnięcie ręki, nauczyciel staje się tylko (i aż) przewodnikiem w zdobywaniu takich umiejętności, jak korzystanie z informacji, myślenie naukowe i krytyczne, twórcze podejście do problemu. A także podstawowej umiejętności – uczenia się przez całe życie.
Nauczyciele wybrali dla uczniów jedną z ośmiu bardzo ciekawych ścieżek edukacyjnych, a mianowicie „Odkrywaj, eksperymentuj, dociekaj” do realizacji zarówno na przedmiotach ścisłych, jak i humanistycznych. Na lekcjach geografii uczniowie klasy I a „wytworzyli” chmurę w plastikowej butelce. Na lekcjach historii klasa II z badała, w jaki sposób odkrywcy i wynalazcy II połowy XIX wieku dokonali swoich osiągnięć np. jak Thomas Edison wynalazł żarówkę i fonograf; jak Gugliemo Marconi odkrył fale radiowe; jak bracia Lumiere skonstruowali kinematograf; jak Alfred Nobel wynalazł dynamit; jak Louis Pasteur wynalazł szczepionkę przeciw wściekliźnie czy jak Aleksander Graham Bell skonstruował telefon. Na języku polskim uczniowie klasy I a sprawdzali czy interpunkcja naprawdę jest potrzebna. Zadania te sprawiły uczniom wiele radości i przyjemności, a efekty ich pracy były zaskakujące.
W realizację programu włączyli się nauczyciele geografii pani Róża Szramek, języka polskiego pani Beata Mróz-Kajstura i historii pani Magdalena Pordzik. Koordynatorem całości projektu jest pani Renata Dradrach-Szweda, nauczyciel matematyki i informatyki. Pan dyrektor Dariusz Malinowski odpowiada za realizację zadania dyrektorskiego „TIK – spacer edukacyjny”.
W najbliższych tygodniach kolejne zadania czekają na naszych uczniów. Co będą odkrywać, czego dociekać czy jakie eksperymenty przeprowadzać? Już w lutym 2016 roku będziesz wiedział, Mój Drogi Czytelniku...
Uczniowie, rodzice i nauczyciele Gimnazjum Nr 5 im. Jana Pawła II w Raciborzu wzięli udział w dniach 18 – 23.10.2015 w Ogólnopolskim Tygodniu Kariery (OTK) pod hasłem „Poznaj swojego doradcę kariery”
Dla wszystkich uczniów zostały przygotowane ankiety dotyczące wyboru zawodu i znajomości osób w szkole, które mogą im pomóc w wyborze ich drogi kariery, wizytówki nauczycieli – doradców zawodowych w G – 5, spotkania z ludźmi wybranych zawodów, prelekcje z przedsiębiorczości, lekcje wychowawcze dotyczące wyboru zawodów (pielęgniarką i policjantem) oraz konkursy szkolne: plastyczny „Mój wymarzony zawód” (dla klas pierwszych) oraz konkurs na pracę multimedialną, film, czy audycję "Dlaczego praca jest pani/pana pasją?" ( dla uczniów klas II i III).
Uczniowie klasy III a 16 października 2015 r. uczniowie klasy III a uczestniczyli w Festiwali Perspektyw, który odbywał się w Arenie Rafako. Celem przedsięwzięcia było zapoznanie młodzieży gimnazjalnej, rodziców i nauczycieli z ofertą szkół ponadgimnazjalnych . Podczas festiwalu gimnazjaliści mieli więc okazję spotkać się i porozmawiać z uczniami raciborskich szkół ponadgimnazjalnych. Mogli zapytać o to, jakie predyspozycje są pożądane w określonym zawodzie. Dodatkową atrakcją była możliwość wypróbowania swoich sił w wybranym zawodzie, można więc było na chwilę zostać geodetą, fotografem, kucharzem albo chemikiem i np. przygotować szminkę z wazeliny i cienia do powiek. Uczniowie klasy III a zwiedzali Powiatowy Urząd Pracy w Raciborzu w dniu 23.10.2015 r.i uczestniczyli także w prelekcji w PUP.
Dla rodziców nauczyciele doradztwa zawodowego przygotowali ankiety na temat potrzeb i oczekiwań wobec nauczycieli i zajęć doradztwa zawodowego w gimnazjum oraz wizytówki nauczycieli – doradców zawodowych w G – 5. Pani Róża Szramek dokonała podsumowania ankiet uczniów i rodziców a Pani Dradrach Szweda wykonała prezentacje multimedialne, na których przedstawione zostały wyniki ankiet w postaci wykresów. Zostały one zaprezentowane uczniom na lekcjach wychowawczych oraz rodzicom na zebraniach w klasach w dniu 18.11.2015 r. Prezentacje te zostały także umieszczone na stronie internetowej naszego gimnazjum w zakładce doradztwo zawodowe.
Dla uczniów biorących udział w szkolnych konkursach zostały przygotowane nagrody i dyplomy, które Pan dyrektor Dariusz Malinowski wręczał uczniom podczas „Nocy Kultury” w dniu 27.11.2015 roku. Wyniki konkursów zamieszczone zostały na stronie głównej naszego gimnazjum.
OTK.
W konkursie plastycznym „ Mój wymarzony zawód” przyznano
I miejsce dla Wiktorii Szymury z kl. I c
II miejsce dla Martyny Zielińskiej z kl. I a
II miejsce dla Weroniki Frączek z klasy I b,
III miejsce dla Mateusza Sychterza z kl. I b,
Wyróżnienie za udział w konkursie uzyskały:Wiktoria Trompeta z kl. I b, Natalia Krusch z kl. I a, Patrycja Urban z kl. I a
W konkursie multimedialnym „Dlaczego praca jest Pani/Pana pasją?" brali udział uczniowie klas II i III, którym przyznano:
I miejsce dla Wiktorii Żydek z kl. III a
II miejsce dla Piotra Procek z kl. II z
III miejsce dla Marcina Wójcickiego z kl. II a
Wyróżnienie za udział w konkursie uzyskały: Anna Dąbkowska z kl. II a, Natalia Podlasek z kl. II z, Aleksandra Bartusz z kl. III a
Powered by aSc EduPage