W 1940 r. Niemcy ogrodzili murem część centrum Warszawy i stłoczyli tam prawie pół miliona
Żydów ze stolicy i okolic. Uwięzieni w getcie umierali wskutek głodu, chorób, niewolniczej pracy i ginęli w egzekucjach.
19 kwietnia 1943 r. dwa tysiące Niemców wkroczyło do getta, by je ostatecznie zlikwidować.
Przeciwstawiło się im kilkuset młodych ludzi z konspiracyjnych Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB) i
Żydowskiego Związku Wojskowego. Powstańcy byli zmęczeni, wycieńczeni i słabo uzbrojeni. Wiedzieli, że nie mają szans, ale woleli zginąć i ocalić swą godność.
Przez kilka tygodni Niemcy równali getto z ziemią. Pojmanych powstańców i mieszkańców zabijali na miejscu lub wywozili do obozów zagłady. Nielicznym Żydom udało się wydostać kanałami z płonącego getta. 16 maja Niemcy na znak zwycięstwa wysadzili Wielką Synagogę przy ul. Tłomackie. Getto warszawskie przestało istnieć.
Co roku czcimy pamięć powstańców getta.
19 kwietnia 2017 roku będziemy obchodzić 74. rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim. Na pamiątkę tych wydarzeń pielęgnujemy akcję "Żonkile". Żonkile związane są z Markiem Edelmanem, który w każdą rocznicę powstania, otrzymywał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie bukiet żółtych kwiatów. Pamiętając o bohaterach z 1943 r. nauczyciele i uczniowie Gimnazjum nr 5 w Raciborzu wezmą udział w akcji "Żonkile" wychodząc na ulice Raciborza i rozdając ludziom symboliczne żółte kwiaty.