W ostatnim przedświątecznym dniu nauki - 19.12 o godz 18.00 w Gimnazjum Nr 5 odbyła się wigilia szkolna dla wszystkich uczniów, nauczycieli i absolwentów- zorganizowana przez Samorząd Uczniowski.Goście dopisali. Na początku głos zabrał dyrektor szkoły p.Dariusz Malinowski a po nim przewodnicząca SU - Dajana Krzykała, która złożyła wszystkim świateczne życzenia. Potem tradycyjne był opłatek, życzenia, poczęstunek i wspólne kolędowanie. Było bardzo uroczyście, wesoło, smacznie i ...tłoczno.
Aktualności
Wigilia SU i absolwentów
"I ty możesz zostać Mistrzem Ortografii"
Jeszcze przed świętami w Gimnazjum Nr 5 im. Jana Pawła II odbył się Szkolny Konkurs Ortograficzny "I ty możesz zostać Mistrzem Ortografii". Celem konkursu było rozbudzenie zainteresowania kulturą języka ojczystego oraz kształcenie umiejętności samokontroli ortograficznej.
Na pojedynek z ortografią zdecydowało się 12 uczniów uczęszczających na zajęcia pozalekcyjne pomagające ćwiczyć zasady poprawnej pisowni, korygować popełniane błędy oraz w ciekawy sposób poszerzać wiedzę z języka polskiego. Wszyscy uczestnicy ukończyli trudny test składający się z 12 zadań, w różnorodny sposób sprawdzający zdobyte umiejętności pisania bez błędów oraz zastosowanie ich w praktyce.
Mistrzem Ortografii został uczeń klasy Ia Tomasz Karczmarz.
Gratulujemy Mistrzowi i wszystkim uczestnikom, dziękujemy za udział i życzymy dalszych sukcesów!
Absolwenci!
Drodzy absolwenci G5!
Jak co roku chcielibyśmy podzielić się z Wami wigilijnym opłatkiem. Zapraszamy Was w mury Waszej, już byłej, szkoły dnia 19.12. (piątek) o godz.18. na spotkanie opłatkowe.
Samorząd uczniowski i grono pedagogiczne
Jasełka
Jasełka i spotkania klasowe.
Konkurs historyczno-literacki
Zaproszenie do wzięcia udziału w VI Ogólnopolskim Konkursie Historyczno-Literackim
Już po raz szósty Gimnazjum Nr 5 im. Jana Pawła II w Raciborzu jest organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Historyczno-Literackiego „II wojna światowa i czasy powojenne we wspomnieniach”.
Tematem konkursu mają być losy członków rodzin oraz ich przodków, jakie przeżyli w okresie II wojny światowej, jak również w powojennej rzeczywistości. Konkurs ma na celu kształtowanie postaw obywatelskich i patriotycznych wśród młodzieży.
Honorowy patronat nad konkursem objęli: Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, Starosta Powiatu Raciborskiego, Prezydent Miasta Racibórz, Dyrektor Muzeum w Raciborzu, Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej okręg Katowice oddział Racibórz, Przewodniczący Związku Sybiraków w Raciborzu. Medialny patronat nad konkursem objęły „Nowiny Raciborskie”, Radio Vanessa, portal internetowy naszraciborz.pl.
Konkurs odbywa się w trzech kategoriach: dla uczniów klas szóstych szkół podstawowych, dla uczniów wszystkich klas gimnazjalnych oraz dla uczniów wszystkich klas szkół ponadgimnazjalnych. Prace pisemne w dowolnej formie literackiej wraz ze zdjęciami, dokumentami należy składać od 10 grudnia 2014 roku do 10 maja 2015 roku w sekretariacie szkoły lub przesłac na adres szkoły. Uroczysta gala podsumowująca konkurs odbędzie się dnia 5 czerwca 2015 roku w auli szkolnej Gimnazjum Nr 5 im. Jana Pawła II w Raciborzu.
Już teraz gorąco zachęcamy wszystkich do udziału w VI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Historyczno-Literackiego „II wojna światowa i czasy powojenne we wspomnieniach”. Na najlepszych czekają bardzo atrakcyjne nagrody książkowe i rzeczowe ufundowane przez Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Muzeum Powstania Warszawskiego. Nie zwlekaj, weź udział i TY!!!
REGULAMIN w zakładce KONKURSY
Mikołajki
5 grudnia na pierwszej lekcji grzecznych uczniów odwiedził święty Mikołaj, rozdając łakocie i prezenty. Mikołaj chodził od klasy do klasy przy dźwiękach dzwoneczka.
Później przyszedł czas na zorganizowane w szkole konkursy: szachowy oraz układanie na czas Happy Cube. Dzień wcześniej na lekcjach wychowania fizycznego, przy świątecznej muzyce, młodzież brała udział w biegu z workiem prezentów i w czapce Mikołaja.
Uczniowie wraz z opiekunami bawili się świetnie, biorąc udział w zabawie lub dopingując kolegów.
Bieg mikołajkowy
Dnia 3.11.2014r. w naszej szkole odbył się Bieg mikołajkowy. Na lekcjach wf przy świątecznej muzyce młodzież brała udział w biegu z workiem prezentów i w czapce Mikołaja. Zwyciężyła klasa, która w określonym czasie pokonała największą liczbę okrążeń na sali gimnastycznej. Rywalizację wygrała klasa I z (155,5 okrążenia), drugie miejsce zajęła 1a (145 okrążeń), a trzecie miejsce klasa 3a ( 136 okrążeń).
Zapal świeczkę
G5 wspiera akcję IPN „Zapal Światło Wolności”
Młodzież Gimnazjum Nr 5 im. Jana Pawła II w Raciborzu włącza się do ogólnopolskiej akcji społeczno-edukacyjnej Instytutu Pamięci Narodowej „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”.
Celem przedsięwzięcia jest upamiętnienie ofiar stanu wojennego, a sam udział w akcji jest bardzo prosty. Wystarczy, że dnia 13 grudnia 2014 roku o godzinie 19.30 zapalimy symboliczne Światło Wolności w dwojaki sposób. Można to zrobić wirtualnie za pomocą aplikacji przygotowanych przez Instytut Pamięci Narodowej na stronie internetowej www.pamiec.pl/13grudnia lub tradycyjnie, umieszczając paląca się świecę w oknie. Zapraszamy wszystkich mieszkańców Raciborza do wzięcia udziału w akcji IPN.
Ponadto w szkole zorganizowane zostaną inne inicjatywy. Samorząd Uczniowski przygotował plakaty promujące akcję, a nauczyciele wiedzy o społeczeństwie ogłosili wśród uczniów klas I-III dwa konkursy - na prezentację multimedialną poświęconą okresowi stanu wojennego w Polsce w latach 1981-1983 oraz na fotografię Własnego „Światła Wolności”
Zapalmy więc wszyscy symboliczne „Światło Wolności” 13 grudnia 2014 roku o godzinie 19.30, aby upamiętnić ofiary stanu wojennego w Polsce. Weź koniecznie udział i Ty, Drogi Czytelniku!
Plakat o tolerancji
Tolerancja - jedno słowo a znaczy tak wiele: cierpliwość i wyrozumiałość dla odmienności, poszanowanie cudzych uczuć, poglądów, upodobań, wierzeń, obyczajów i postępowania, choćby były całkowicie odmienne od naszych albo zupełnie z nimi sprzeczne.
Podzieleni na grupy próbowaliśmy wyrazić te wartości na plakatach. Musieliśmy przestrzegać regulaminu, w którym zawarte były cele konkursu, takie jak: zgodność treści plakatu z tematem, zaangażowanie całej grupy, ciekawa forma przedstawienia treści, wykorzystanie całej powierzchni papieru.
Najlepiej z ujęciem tematu konkursu zamkniętego w formie plakatu poradziła sobie grupa, w której skład wchodzili: Zuzia Rychlik IIIa, Ola Pocentajło IIIb, Filip Żurakowski Ib, Daniel Konopka Ia, Jessica Zielska Ib i Daniel Bielicki Ib.
Wszyscy nagrodzeni zostali dodatnimi punktami z zachowania i gromkimi brawami, a nagrodzone plakaty zawisły w naszym gimnazjum, aby przypominać wszystkim jak ważne jest poszanowanie cudzej odrębności i inności.
Noc tolerancji
Świetna zabawa andrzejkowa, konkursy, warsztaty filmowe, promocja zdrowej żywności - to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych przez Samorząd Uczniowski podczas Nocy Tolerancji.
W piątkowy wieczór 28 listopada wszyscy chętni uczniowie Gimnazjum Nr 5 zebrali się w sali gimnastycznej. Zgodnie z polską tradycją obchodziliśmy w naszej szkole wieczór wróżb i zabaw andrzejkowych, połączony z warsztatami filmowymi oraz dyskoteką.
Wspólnie zatroszczyliśmy się o zdrowy poczęstunek, a Samorząd Uczniowski zadbał o dekorację sali, zorganizował muzykę, konkursy, wróżby i kącik filmowy. Dużą atrakcją były wróżby andrzejkowe. W rolę wróżbitek wcieliły się uczennice klasy III a, a swoją przyszłość chcieli poznać przede wszystkim ... chłopcy.
Chwilą refleksji nad sobą była projekcja filmu o tolerancji wśród młodzieży. Tolerancja oznacza cierpliwość i wyrozumiałość dla odmienności, ale czy z ręką na sercu potwierdzimy, że zawsze kierujemy się tą wartością w życiu codziennym?
Wspólnie spędzony czas, dobra zabawa, ale i praca w grupie, współdziałanie, integracja, spojrzenie w głąb siebie to wartości, które towarzyszyły nam podczas Nocy Tolerancji. Mimo, że zakończyła się ona dopiero o 8:00 rano w sobotę nikt się nie nudził!
Zbiórka żywności
- Andrzejkowe sobotnie przedpołudnie uczniowie - wolontariusze z Gimnazjum Nr 5 im. Jana Pawła II spędzili w sklepie E. Leclerc biorąc udział w przedświątecznej zbiórce żywności. Swoim czasem podzielili się z nami: Kamil, Paweł, Wiktoria, Magda, Szymon, Julka, Anita i Zuzia.
W sumie podczas dwudniowej zbiórki organizowanej na terenie Raciborza zebrano nieco ponad 700 kg żywności.
Dziękujemy wolontariuszom za ich zaangażowanie oraz wszystkim darczyńcom za dobrą wolę i otwartość na drugiego człowieka.
Konkurs ćwiczeń
Dnia 26 listopada 2014 r. odbyła się II edycja wewnątrzszkolnego konkursu z zeszytu ćwiczeń z historii dla klas I-III.
Uczniowie zmagali się z zadaniami z następujących działów: klasy pierwsze z historią starożytnej Grecji, klasy drugie z historią Polski i Europy w epoce Odrodzenia, natomiast klasy III z historią ziem polskich w I połowie XIX wieku.
Najlepszymi znawcami historii w Gimnazjum Nr 5 okazali się Natalia Włodarczyk, Marcin Wójcicki, Daniel Konopka z klasy I a, Sebastian Olczak i Monika Heider z klasy II a oraz Dajana Krzykała i Marta Tambor z klasy III a, jak również Karol Sobczyński z klasy III b.
Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy do udziału w następnej edycji konkursu.
Naval
"Wszystko się może zdarzyć, gdy głowa pełna marzeń..."
W poniedziałek 24 listopada, spotkaliśmy się z niecodziennym gościem. Na nasze zaproszenie odpowiedział były żołnierz jednostki Grom, raciborzanin z urodzenia - Naval.Spotkanie było barwną opowieścią o tym, że każdemu potrzebne są marzenia po to, żeby mieć do czego dążyć i co spełniać, a początek drogi nie przesądza o jej końcu.
Podczas spotkania mogliśmy obejrzeć prezentacje na temat Gromu, zobaczyć i przymierzyć sprzęt, który towarzyszył Navalowi podczas jego misji, jak również poznać kulisy towarzyszące powstaniu książki "Przetrwać Belize".Wielkie gratulacje dla Filipa z kl. 1B, który popisał się błyskawicznym refleksem i najszybciej znalazł odpowiedź na pytanie, jakie miasto jest stolicą Belize, a w nagrodę otrzymał od naszego gościa czapeczkę Black Hawk.
Możecie również odwiedzić stronę internetową Naval Polska, gdzie znajdziecie mnóstwo informacji i filmików na temat Gromu i Navala.
A tym z was, którzy mają bardziej artystyczne dusze, dedykuję słowa piosenki Anity Lipnickiej "wszystko się może zdarzyć, gdy serce pełne wiary..." Zdjęcia: https://gimnazjum5raciborz.edupage.org/album/?
Dzień życzliwości
21 listopada w dniu Światowego Dnia Życzliwości -Samorząd Uczniowski w ramach tzw "Wesołych Dni w G5"obchodził „Dzień życzliwości i przywitań połączony z Dniem pluszowego misia”. W tym dniu chłopcy i dziewczyny, mali i duzi, wszyscy co żyw przyszli do szkoły przynosząc swoje ulubione pluszowe misie i witając się nimi z koleżankami, kolegami a nawet z nauczycielami– przytulali się życzliwie, życząc sobie miłego dnia. Tego dnia w G5 było bardzo, bardzo wesoło !!! Nasz szkolny "zliczacz " ogłosił, że w akcji wzięło udział prawie 60% uczniów wszystkich klas. BRAWO!!!
W grudniu kolejny „wesoły dzień”, a mianowicie dzień 12.12 ogłaszamy "Dniem dresu”. W tym dniu przychodzimy do szkoły w dresie pokazując, że potrafimy być na luzie i mieć dystans do siebie.
Będzie wesoło - I O TO CHODZI !!!Foto: Dzień życzliwości.
15.Monodram
Do bardzo udanych imprez, w tegorocznym, szkolnym kalendarzu, należy zaliczyć organizowany przez naszą szkołę powiatowy konkurs "Monodram, czyli teatr jednego aktora". Fantastyczni uczestnicy, profesjonalne jury, obfite nagrody i znakomite portfolio na portalu naszraciborz - cóż dodać? Dziękujemy, zapraszamy za rok.
Pisali o nas TUTAJ .
Nagrody przyznane zostały w dwóch kategoriach: szkoła podstawowa i gimnazjum. W żadnej z kategorii jury nie przyznało pierwszego miejsca.
Kategoria SP:
II miejsce
Monika Kociołek - SP 15
Dawid Wypler - SP 15
III miejsce
Magdalena Borsuk - SP 15
Julia Herok - SP Kobyla
Gimnazja:
II miejsce Julia Georges - G1
III miejsce Weronika Modlichwyróżnienie Maciej Salomon - G5
lekcja języka angielskiego
17 listopada przeprowadzona została innowacyjna lekcja otwarta, podczas której nauczyciele mieli okazję przyjrzeć się pracy z zastosowaniem oceniania kształtującego. Jest to forma sprawdzania umiejętności uczniów, która staje się coraz popularniejsza w szkołach.
Zajęcia z języka angielskiego w klasie I a przygotowała i przeprowadziła pani Bożena Ploszka. Lekcja poświęcona była doskonaleniu umiejętności komunikowania się, tym razem uczniowie skupili się na tworzeniu i prezentowaniu dialogów dotyczących pomysłów na spędzanie wolnego czasu i odwiedzanie ciekawych miejsc. W trakcie zajęć pani Bożena Ploszka wprowadziła ocenianie kształtujące, na które składają się: jasne i zrozumiałe dla ucznia określenie celu lekcji, podanie kryteriów oceny, wskazanie mocnych stron wykonanego zadania, zwrócenie uwagi na to, co wymaga poprawy oraz wyjaśnienie, jak tej poprawy dokonać. Istotną rolę w ocenianiu kształtującym odgrywa także samoocena i ocena koleżeńska, dzięki której uczniowie pomagają sobie nawzajem, rozbudowując tym samym swoją wiedzę i umiejętność współpracy.
Wszystkie te elementy zostały zastosowane podczas lekcji i zaprezentowane nauczycielom. Zaangażowanie uczniów w wykonywanie zadań, otwartość i aktywność jednoznacznie pokazały, że odpowiada im taka forma pracy i informacji o tym, co już opanowali, a nad czym jeszcze powinni popracować.
Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka
- 19.11.2014 roku w przededniu I Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka w Gimnazjum Nr 5 odbył się happening.
Przedstawiciele wszystkich klas spotkali się na auli, gdzie opiekun Samorządu Uczniowskiego - p. Jola Otlik przedstawiła cel spotkania:
"20 listopada będziemy po raz pierwszy obchodzić w Polsce Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka na pamiątkę uchwalenia 20 listopada 1989 roku przez Zgromadzenie Narodów Zjednoczonych najważniejszego dokumentu określającego prawa dziecka - a mianowicie Konwencji o Prawach Dziecka. W myśl tego dokumentu "dziecko" - to każda istota ludzka poniżej 18 roku życia. Konwencja zawiera zestaw obowiązków i norm międzynarodowych mających na celu obronę dzieci przed zaniedbaniem i wykorzystywaniem."
Następnie uczniowie tworzyli własną listę ich praw jako dzieci. Powstały bardzo ciekawe prace, w których powtarzały się następujące prawa:
Wszystkie dzieci mają prawo :
do życia i prawidłowego rozwoju fizycznego, psychicznego i umysłowego
do miłości i wychowania przez oboje rodziców, także gdy rodzice nie mieszkają razem
do nauki, wypoczynku i pełnej opieki medycznej, gdy zajdzie taka potrzeba
do wypowiedzi, własnego zdania w ważnych dla nich sprawach,
do swobody myśli, sumienia i religii
do szanowania ich godności i prywatności
do życia bez przemocy i poniżania
do informacji z różnych źródeł wiedzy
do ochrony przed złym traktowaniem i krzywdzeniem fizycznym i psychicznym
do ochrony w sądach i urzędach, aby ich sprawy uwzględniały przede wszystkim ich dobro, a dopiero potem interesy dorosłych.
Plakaty zawisły na szkolnych korytarzach, aby wszyscy mogli się z nimi zapoznać.
H2O
19.11 klasa I z była z wychowawcą na basenie - H20 w ramach Wf z klasą.
Takie wyjścia wpisały się już na stałe w program zajęć wf w naszej szkole.
Jest to wspólny pomysł wszystkich uczniów i nauczycieli wf wypracowany podczas debaty wf z klasą.
FOTO: H2O.
Monodram
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie MONODRAM, CZYLI TEATR JEDNEGO AKTORA
POD PATRONATEM STAROSTY POWIATU RACIBORSKIEGO I PREZYDENTA MIASTA RACIBÓRZ.
- Konkurs jest adresowany do uczniów gimnazjów oraz ostatnich klas szkół podstawowych z terenu miasta Raciborza i powiatu raciborskiego.
- Uczniowie przygotowują 1 utwór do prezentacji scenicznej, występują indywidualnie;
- Prezentacja utworu nie może przekraczać 10 minut. Prezentowane utwory mogą mieć dowolną tematykę, jednak odpowiednią do wieku i wrażliwości ucznia.
- Konkurs odbędzie się 21 listopada w auli Gimnazjum Nr 5 o godz. 9oo .
Oferujemy profesjonalne jury i wartościowe nagrody.
Archiwum Aktualności