• Festiwal Perspektyw
          • Festiwal Perspektyw

          •  

            Uczniowie SP 15 z wizytą u „zawodowców” podczas „Festiwalu Perspektyw” 2018
            podczas Tygodnia Kariery.


            W dniu 18.10.2018 uczniowie klas gimnazjalnych i ósmych naszej szkoły zdobywali konkretne
            wiadomości w celu poszukiwania swojej dalszej ścieżki kształcenia na kolejnym już zorganizowanym
            także dla nich „Festiwalu Perspektyw”. Wcześniej na zajęciach doradztwa zawodowego w szkole
            uczniowie przygotowywali konkretne pytania, jakie chcieliby zadać uczniom i nauczycielom szkół
            ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych. Uczniowie mogli zapoznać się ze szkołami
            ponadgimnazjalnymi i ponadpodstawowymi w bardzo atrakcyjny sposób. Uczniowie naszej szkoły
            projektowali np. koszulki, naklejki, znaczki, malowali, wbijali gwoździe, obserwowali, co potrafią
            roboty, drony, czy drukarki 3D. Dużym zainteresowaniem cieszyły się kolorowe stoiska kucharzy,
            techników ochrony środowiska, hotelarstwa, fotografów, liceum plastycznego i wielu innych. Długa
            kolejka ustawiła się do fryzjera, aby urozmaicić swoje fryzury i co ciekawe nie były to tylko
            dziewczęta. Chłopców najbardziej interesowały: informatyka, logistyka i budownictwo. Wielu
            uczniów interesowało się wieloma szkołami, bo jeszcze niektórzy z nich wyboru nie dokonali a to była
            świetna okazja, żeby przyjrzeć się z bliska oferowanym kierunkom kształcenia.
            Była to świetna lekcja doradztwa zawodowego. Podczas poszukiwań swojej wymarzonej szkoły
            uczniowie zbierali wytrwale pieczątki na swoich kartach pracy, uzyskując także informacje o
            kierunkach kształcenia, możliwościach zatrudnienia oraz prawdziwej pasji swoich starszych kolegów i
            koleżanek, którzy im o tym opowiadali zachęcając do danego kierunku kształcenia.
            Jedna z uczennic naszej szkoły z klasy 3 G z wylosowała nagrodę.
            R. Szramek

            Festiwal Perspektyw.

        • Wycieczka Ostrawa
          • Wycieczka Ostrawa

          • 19 października uczniowie klasy I D, III A i III B pojechali na wycieczkę do Małego i Dużego Świata Techniki w Ostrawie. Na dzieci czeka wspaniała zabawa połączona z poznawaniem tajników nauki w prosty i przystępny sposób. W interaktywnym muzeum techniki uczniowie zobaczyli szereg wynalazków, które w znaczący sposób wpłynęły na rozwój przemysłu i techniki całego świata. Mogli też obejrzeć proces wytwarzania energii elektrycznej lub poznać, jak funkcjonuje ogniwo Volty. Miłośnicy potężnych maszyn zobaczyli wszystkie rodzaje silników od maszyny parowej, dmuchawy gazowej, po silnik elektryczny i spalinowy. Świat Techniki to naprawdę rewelacyjne miejsce. Wszystkiego można było dotknąć i każdy z pewnością dowiedział się czegoś nowego.
            Również odwiedziliśmy Park Miniatur „Miniuni”  w Ostrawie. Spacer po tym terenie dostarczył wielu emocji dzieciom. Uczniowie podziwiali typowe budowle europejskie i światowe między innymi londyński Big Ben, paryską Wieżę Eiffla czy starożytne piramidy egipskie. Do szkoły dzieci wróciły bardzo zadowolone i pełne wrażeń. Ewa Kozuba, Małgorzata Rostowska, Teresa Stein.

             Wycieczka Ostrawa.

        • Dzień drzewa
          • Dzień drzewa

          • DZIEŃ DRZEWA W SP15

            10 października obchodzony jest jako DZIEŃ DRZEWA. Ciekawym sposobem świętowania tego dnia w naszej szkole były wycieczki klas IV do leśnej szkółki kontenerowej w Nędzy. Szkółka ta jest największym w Polsce i najnowocześniejszym gospodarstwem , które produkuje sadzonki drzewek- około 8 mln sztuk rocznie! Młode świerki, buki, dęby, modrzewie i inne gatunki hodowane są na specjalnych podłożach , w których rosną korzystne dla drzew grzyby. Dowiedzieliśmy się, że sadzonki z Nędzy nie tylko są wysadzane w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie, ale trafiają do lasów w całym regionie, a także są eksportowane za granicę, m.in. do Czech, Austrii czy Szwecji. Zajęcia składały się z trzech części: ciekawej prezentacji i wykładu o zwierzętach polskich lasów, części terenowej pośród sadzonek i pieczenia kiełbasek w ładnie urządzonej altanie.

            Dzień drzewa.

        • Wycieczka: Kuźnia Raciborska
          • Wycieczka: Kuźnia Raciborska

          • 17 X klasy I a i I b pojechały na wycieczkę do Zagrody Edukacyjnej w Kuźni Raciborskiej. W ramach warsztatów ekologicznych gospodarze opowiadali o zwierzętach i roślinach pól i lasów. Dzieci zapoznały się także ze sposobami hodowli koni, kóz, kur i kaczek. Dodatkową atrakcją było karmienie tych zwierząt. Ciekawym doświadczeniem okazało się wspólne rozpalanie ogniska, pranie w baliach, jak i zabawy integracyjne na świeżym powietrzu. Niezapomnianym przeżyciem był przejazd wozem drabiniastym przez las. Na zakończenie właścicielka gospodarstwa poczęstowała wszystkich przepyszną babką i orzeźwiającą lemoniadą. Do szkoły uczniowie wrócili bardzo zadowoleni z udanej wycieczki. Niecierpliwie oczekują następnej wyprawy.

            Wycieczka: Kuźnia Raciborska.

        • Turniej czytelniczy
          • Turniej czytelniczy

          •  „Z książką na wesoło”

            Czytelników pozdrawiamy,

            Innych tutaj zapraszamy.

            Książek mamy tu niemało,

            miło będzie się czytało!”
            (hasło drużyny klasy VII a)

            18 października, w ramach Miesiąca Bibliotek Szkolnych, w naszej szkole odbył się Turniej czytelniczy dla klas VII „Z książką na wesoło”. Celem zabawy była promocja czytelnictwa i biblioteki szkolnej.

            W turnieju wzięły udział czteroosobowe drużyny klas VII, które zmierzyły się w 5 konkurencjach: "Zgaduj – zgadula" (odgadywanie tytułu i autora książki po wysłuchaniu fragmentu utworu), "Kalambury" (drużyna odgaduje tytuł książki, który stara się podpowiedzieć kapitan za pomocą gestów i mimiki), "Świat jest teatrem" (zadaniem reprezentantów drużyn było przeczytanie fragmentu wybranej książki, m. in. jako prezydent, przedszkolak, nauczyciel), ułożenie i zaprezentowanie hasła promującego książkę lub bibliotekę. Wszyscy uczniowie brali aktywny udział w zabawie, gorąco dopingując występujących.
            Po podliczeniu punktów za wszystkie konkurencje jednogłośnie zwyciężyła drużyna klasy VII c w składzie: Ala Krakowczyk, Paulina Drożdż, Remigiusz Nowak i Krzysztof Płaczek. Organizacją turnieju zajęły się panie bibliotekarki Grażyna Chudy i Aleksandra Stępień.

            Turniej czytelniczy.

        • Wycieczka: Nędza
          • Wycieczka: Nędza

          •  Celem wycieczki do Nędzy było zwiedzanie, słynącej na całą Europę, kontenerowej szkółki leśnej. Zwiedzanie poprzedziła prelekcja o zwierzętach występujących w naszych lasach. Prezentacja i guiz oraz zwiedzanie terenu szkółi i zapoznanie sie z jej możliowściami zostały entuzjastycznie przyjęte przez adresatów wycieczki, uczniów klas czwartych. W nagrodę za uważne podejście do tematu ochrony zasobów naszych lasów uczniowie relaksowali sie przy ognisku.

            Wycieczka: Nędza.

        • Sztafeta przełajowa
          • Sztafeta przełajowa

          • Dzisiaj w Parku Zamkowym odbyły się finały miejskie w sztafetowych biegach przełajowych dziewcząt i chłopców. W grupie starszej naszą szkołę reprezentowały dziewczęta z klasy VIII d w składzie: Róża Tkacz, Aleksandra Smal, Matylda Frątczak, Nicole Bęś, Aleksandra Szyndler i Patrycja Rębisz. Sztafeta dziewcząt uplasowała się na II miejscu i awansowała do Rejonów, które odbędą się 26.10.2018 r. Natomiast sztafeta chłopców uplasowała się na V miejscu. Skład grupy: Maksymilian Konopacki, Dawid Kuziak, Bartosz Nikodym, Mateusz Łapin, Jacek Dobrzański i Kacper Mańkowski.

             Sztafeta przełajowa.

        • Przełaje
          • Przełaje

          • 16.10.2018 r w parku nad Odrą odbył się finał miejski w sztafetowych biegach przełajowych dziewcząt i chłopców. Naszą szkołę reprezentowały dziewczęta w składzie:Julia Oczek kl.6c,Oliwia Barycka kl.5d,Hania Kąś kl.4d,Weronika Sekuła 6d,Karolina Bałazy 5d,Kamila Joszko 6d oraz rezerwowe:Vivien Suliga 5e i Marta Niewrzoł 6c.Uczennice w pięknym stylu wywalczyły I m, zostawiając rywalki daleko w tyle.Następny finał tym razem powiatowy odbędzie się w piątek 26.10.2018 r również w naszym parku.Trzymamy kciuki.

            Przełaje.

        • Bieg
          • Bieg

          • Dziś (16.10.2018.) w parku Zamkowym odbyły się finały miejskie biegów przełajowych.
            W grupie młodszej udział w biegu brali uczniowie do klasy VI i V  szkoły podstawowej. 
            Uczniowie naszej szkoły tj. Cwik Piotr, Joszko Miłosz, Karkocha Ignacy, Oszek Kacper, Ronin Maksymilian, Rutowicz Michał wywalczyli I miejsce, a co za tym idzie przeszli do kolejnego etapu na szczeblu rejonowym, trzymamy kciuki o dalszy awans, gratulacje.   Izabela Kiersztyn

             Bieg.

        • Jan Paweł II
          • Jan Paweł II

          • Z okazji Dnia Papieskiego, jak również w związku z przypadającą 16 października 40. rocznicą wyboru Papieża – Polaka, nasza szkoła zorganizowała konkurs plastyczny dla raciborskich przedszkoli pt. „Lolek, Karol, Jan Paweł II - Papież”.

            Celem konkursu było uczczenie 40. rocznicy wyboru na Stolicę Piotrową kard. Karola Wojtyły, popularyzacja wiedzy o życiu i świętości Jana Pawła II, rozbudzenie zainteresowania wśród dzieci osobą Papieża – Polaka , motywowanie do naśladowania św. Jana Pawła II, pielęgnowanie pamięci o św. Janie Pawle II.

            Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i upominki, a trzy pierwsze zajęli:

            I m. Hanna Piątek- przedszkole nr 23

            II m. Milena Adamczewska- przedszkole nr 13

            II m. Błażej Marcyanik- przedszkole nr 13

            III m. Helena Wallach- przedszkole nr 13

            III m. Lidia Wilczyńska- przedszkole nr 23

            Taki sam konkurs został przeprowadzony wśród uczniów SP 15. Rysunki przedszkolaków oraz wybrane prace uczniów można zobaczyć na wystawie w kościele NSPJ.

            Wyniki Szkolnego Konkursu Plastycznego pt. Lolek, Karol, Jan Paweł II – Papież

            1m - Paweł Kępczyk, Karol Jasita i Bartosz Koczwara
            2m - Filip Klejny i Lena Piszczek
            3m - Olaf Gieroń i Michał Mormul
            wyróżnienia - Aleksandra Gawęda, Hanna Ryczkowska, Oliwia Barycka oraz Zofia Janicka

            Jan Paweł II.

        • Policjanci w kl. 7
          • Policjanci w kl. 7

          • 10 października odbyło się spotkanie uczniów klas siódmych z funkcjonariuszem policji, aspirantem Edytą Mazur. Temat poruszany z młodzieżą dotyczył odpowiedzialności karnej nieletnich. Podczas prelekcji pani aspirant omówiła konsekwencje i skutki czynów karalnych popełnianych przez młodzież. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach, zadawali pytania na nurtujące ich tematy.

            Policjanci w kl. 7.

        • Zawody w ramach programu „Lekkoatletyka dla każdego”.
          • Zawody w ramach programu „Lekkoatletyka dla każdego”.

          • 9 października 2018 r.  na stadionie MOSiR- u w  Rudzie Śląskiej odbyły się wojewódzkie zawody LDK.

            Reprezentacja Raciborza liczyła 43 osoby w tym 30 uczniów z naszej szkoły.
            Na starcie stanęło 510 młodych adeptów lekkiej atletyki z naszego województwa. Uczniowie szkół podstawowych walczyli o medale w dwóch kategoriach wiekowych: dziewczęta i chłopcy U 14 ( rocznik 2005-2006) i dziewczęta i chłopcy U 12 ( rocznik 2007 i młodsi).
            Bardzo dobrze zaprezentowała się uczennica kl. V d zdobywając brązowy medal w skoku w dal z wynikiem 4,26 m tuż za podium rywalizację ukończyła jej klasowa koleżanka Oliwia Barycka skacząc na odległość 4,14 m. Są to rekordy życiowe obu zawodniczek. Piąte miejsce w skoku w dal zajął Karol Jasita z wynikiem 3,78 m. W finale biegu na 100m z wynikiem 13,55 s znalazł się w finale Kacper Czerwiński zajmując ostatecznie siódme miejsce.
             Ciekawsze wyniki naszych uczniów w kategorii U 12:
            III m Karolina Bałazy – skok  w dal – 4,26 m
            IV m Oliwia Barycka – skok w dal – 4,14 m
            V m Karol Jasita – skok w dal – 3,78 m
            VI m Maksymilian Ronin – 600m – 1:56,52
            VII m Tomasz Wieczorek – p. palantowa – 32,5 m
            IX m Miłosz Joszko - 600 m – 2:06,34
            X m Jakub Just – p. palantowa – 29 m
            XI m Tomasz Kos – 600 m – 2:08,85
            XII m Hanna Ryczkowska – 60 m – 9,97 s
            Kategoria U 14:
            VII m Kacper Czerwiński – 100 m – 13,55 s
            XI m Kamila Joszko – 600 m – 1:56,10

             

            Wszystkim serdecznie gratulujemy uzyskania rekordów życiowych!!!
        • Spotkanie z policjantem
          • Spotkanie z policjantem

          • 8 października pierwszoklasistów odwiedzili policjanci. Najpierw policjant z drogówki rozmawiał z dziećmi na temat zasad bezpiecznego zachowania na drodze. Następnie pan dzielnicowy przypomniał uczniom o bezpieczeństwie w domu, szczególnie wtedy, gdy nie ma rodziców. Dzieci ćwiczyły również pozycję, jaką należy przyjąć, gdy zagraża im obcy pies. Na koniec spotkania policjanci rozdali pierwszakom plany lekcji z alarmowymi numerami telefonów i instrukcją udzielania pierwszej pomocy, a uczniowie podziękowali wierszem i piosenką.

            Spotkanie z policjantem.

        • Straż Miejska
          • Straż Miejska

          • 5 października odwiedzili naszą szkołę przedstawiciele Straży Miejskiej. Strażnicy spotkali się z uczniami klas I. Pokazali pierwszakom filmik i prezentację, w których przypomnieli o zasadach bezpieczeństwa obowiązujących na drodze, w domu i w szkole. Na pamiątkę spotkania uczniowie otrzymali odblaski i kolorowanki "Straż Miejska dzieciom".

            Straż Miejska.

        • „Odra – sercem Raciborza”
          • „Odra – sercem Raciborza”

          • Marta Klejny odebrała nagrodę za pracę "Odra sercem Raciborza".

            Pod koniec minionych wakacji Państwowe Gospodarstwo Wodne wraz z Wojewodą Opolskim zorganizowało konkurs plastyczny pod tytułem „Odra – rzeczna droga”. Został on ogłoszony we wszystkich województwach, przez które przepływa Odra (zachodniopomorskie, lubuskie, dolnośląskie, opolskie, śląskie). W konkursie wzięło udział kilkuset uczestników, w tym również uczennica naszej szkoły - Marta Klejny. Przygotowała pracę pod tytułem „Odra – sercem Raciborza”. Marta pokazała, jak raciborzanie spędzają czas nad Odrą: na wałach nadodrzańskich, na przystani, na plaży, placu zabaw, ścieżce rowerowej oraz dla spacerowiczów. Praca została wykonana w technice kolażu. Marta zdobyła II miejsce. Gratulacje.

        • Wycieczka: Chlebowa chata
          • Wycieczka: Chlebowa chata

          • Dnia 3.10 klasy II a i II c wyjechały na wycieczkę w okolice Brennej do „ Chlebowej chaty”. Celem wycieczki było zapoznanie uczniów z tym, jak wyglądało życie ich pradziadków. W chacie zostały zgromadzone przedmioty niezbędne do życia i wyposażenie domu oraz maszyny rolnicze używane bardzo dawno temu. Dzieci poznały drogę wyrobu chleba „ Od ziarenka do bochenka”. Samodzielnie mogły wyrobić masło i ser. Z przygotowanego ciasta własnoręcznie wykonały podpłomyki, które następnie zjadały z masłem, miodem i smalcem. Zapach wydobywający się z pieca spowodował, że apetyty się zaostrzyły. Zajęcia miały formę warsztatów. Ważną częścią wycieczki była prezentacja związana z życiem pszczół. Zgromadzone przedmioty potrzebne do pracy pszczelarza w pasiece, oraz informacje dotyczące ciężkiej pracy pszczół pozwoliły uczniom zrozumieć jak ważna jest ochrona terenów zielonych- łąk i roślinności. Podsumowaniem wycieczki był następny dzień, kiedy uczniowie mogli wspólnie zjeść drugie śniadanie- upieczony w chacie chleb z samodzielnie wyrobionym masłem. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że dawne życie było bardzo ciężkie, a praca na roli wymagała ogromnego wysiłku. Beata Górska, Alicja Głuch.

             Wycieczka: Chlebowa chata.