• Klasowe laboratorium - odkrywanie przez działanie
     • Klasowe laboratorium - odkrywanie przez działanie

     • 28.09 w kl. 2d odbyły się pierwsze zajęcia w ramach innowacji pedagogicznej Klasowe laboratorium - odkrywanie przez działanie”. W tym miesiącu temat przewodni to „Czegoż to woda nie potrafi”. Zajęcia rozpoczęły się od zabawy, podczas której uczniowie musieli odpowiadać na pytania związane z wodą. Dzieci zdały sobie sprawę, że woda jest niezbędna dla życia ludzi, roślin i zwierząt i nie można jej marnować. Następnie uczniowie przeszli do eksperymentowania, szukając odpowiedzi na pytania: dlaczego świeczka przykryta szklanką gaśnie? Dlaczego po zgaśnięciu świeczki woda wpływa do szklanki?  Dlaczego w szklance pełnej wody zmieści się aż tyle monet? Czy produkty szybciej rozpuszczają się w wodzie zimnej czy ciepłej? Następnie przyglądali się „kolorowej lawie” wywołanej przez dodanie musującej tabletki do pojemnika z olejem i wodą. Na koniec uczniowie wykonali pracę plastyczną, oczywiście z użyciem wody :).

       

    • „Niezwykłe przygody Sindbada żeglarza”
     • „Niezwykłe przygody Sindbada żeglarza”

     • Dnia 28 września klasy Ib, IIa, IIb oraz IIIc wyjechały do Gliwic na spektakl teatralny na lodzie pt.: „Niezwykłe przygody Sindbada żeglarza”. Uczniowie z zachwytem oglądali lodową opowieść opartą na motywach baśni Bolesława Leśmiana. Tytułowy bohater przemierzał odległe krainy w poszukiwaniu miłości i szczęścia. Łyżwiarze mieli wspaniałe bajkowe kostiumy, a dodatkowym atutem przedstawienia były efekty pirotechniczne. Występom towarzyszyła świetnie dobrana oprawa muzyczna. To wszystko zapierało dech w piersiach. Wydarzenie to z pewnością na długo pozostanie w pamięci dzieci i opiekunów 😉. 

    • ŚWIAT MŁODYCH BADACZY  
     • ŚWIAT MŁODYCH BADACZY  

     • Dnia 25 września 2023r. uczniowie klasy III A wzięli udział  w warsztatach chemicznych "Słodko, czyli kwaśno", organizowanych pod patronatem firmy Henkel w ramach projektu edukacyjnego ,,Świat Młodych Badaczy” Na zajęciach dzieci wykonywały różne eksperymenty badawcze. Nauczyły się metody rozpoznawania kwasów papierkiem lakmusowym. Następnie panie prowadzące wyjaśniły uczniom, skąd w ich buziach bierze się kwas mlekowy, który niszczy zęby tak samo jak kwas octowym niszczy skorupkę jajka. Młodzi odkrywcy dowiedzieli się o tym samodzielnie w drodze eksperymentu. Naocznie przekonali się również, jaką ochronę przed działaniem kwasów zapewnia pasta do mycia zębów. Na zakończenie każde dziecko otrzymało dyplom oraz broszurę "Badaj i eksperymentuj w domu!", z opisem 15 kolejnych eksperymentów, które można samodzielnie przeprowadzić w swoich domach. Serdecznie dziękujemy firmie Henkel za niezapomniane przeżycia, ciekawe doświadczenia i przybliżenie uczniom świata nauki. 

      Ewa Kozuba 

    • Śląska Olimpiada Specjalna
     • Śląska Olimpiada Specjalna

     • 27.09.2023 podczas Śląskiego Mityngu  Lekkoatletycznego Olimpiad Specjalnych, grupa WSPANIAŁYCH  WOLONTARIUSZY Szkolnego Koła Wolontariatu „Razem Silniejsi”, działająca przy SP15 w Raciborzu, dzielnie pomagała przy prowadzeniu ceremonii otwarcia i zamknięcia imprezy, opiekowała się niepełnosprawnymi zawodnikami , asystowała przy sędziowaniu, wspomagała tworzenie grup sprawnościowych zawodników biorących udział w zmaganiach sportowych. Wielkim sercem i zaangażowaniem wykazali się : - z klasy VII D:Michel Anzolin Nataniel Durejko, Milena Dziadkowiec, Kalina Figiel, Lena Gawryluk, Anna Kowalczyk, Milena Krawczyńska, Jakub Kubiczak, Julia Lis , Julia Marcinkowska, Franciszek Sergiel ,Bartłomiej Skrędzelewski, Wojciech Skrędzelewski, Łucja Szymiczek, Nicole Wańdoch, Patryk Wojtaszewski, Jakub Wziontek, Milena Zacharko, Ariel Żuk-Żukowski -z klasy VIII B: Paulina Skrędzelewska Wolontariusze wykazali się wysokimi zdolnościami interpersonalnymi, komunikacyjnymi, organizacyjnymi oraz umiejętnościami pracy w grupie i z osobami niepełnosprawnymi- niezwykle sympatycznymi. Nasi Wspaniali mieli ręce pełne roboty, gdyż w tym roku do zmagań zgłosiło się sporo ekip: „Animusz” Racibórz, „Fair Play” Rybnik, „Halembianka” Ruda Śląska, „Chabry” Wodzisław Śląski, „Motyl” Tychy, „Tygrysy” Gorzyce, „Koniczynka „Żory”, „Gumisie” Zabrze, „Sokoły” Miedary, „Promyk” Rybnik , Zawodnicy startowali zarówno w konkurencjach biegowych: 50m, 100m, 400m jak i technicznych: skok w dal z rozbiegu, skok w dal z miejsca, pchnięcie kulą, rzut piłeczką palantową. Wszyscy zostali uhonorowani pamiątkowymi medalami. Wynik odrywał rolę drugorzędną. Organizatorzy zgodnie przyznali, że nieoceniona była pomoc wolontariuszy naszej szkoły i w dużej mierze dzięki nim olimpiada  przebiegła bardzo sprawnie. Cieszymy się ogromnie, że tak liczna grupa uczniów naszej szkoły potwierdziła po raz kolejny , że „nie taka młodzież straszna jak ją malują” Dziękujemy organizatorom za zaufanie i zapewne to nie ostatni raz będziemy wspierali Śląskie Olimpiady Specjalne Polska Czujnym okiem „pracę” naszych uczniów nadzorowali tego dnia Lidia Zawadzka, Adam Kurpis oraz Anita Dastig.

    • Wycieczka do Ochab
     • Wycieczka do Ochab

     • 25.09 klasy IIc i IId wybrały się na wycieczkę do Dream Park w Ochabach. Wycieczkę uczniowie rozpoczęli od zwiedzenia najsłynniejszych budowli architektonicznych z całego świata m.in. Wieży Eiffla, Łuku Triumfalnego, Krzywej Wieży w Pizie. Następnie przeszli szlakiem prehistorycznych gigantycznych gadów. Największych wrażeń dostarczyły kino 6D oraz bumber cars. Oprócz tych atrakcji wszyscy mogli skorzystać z placu zabaw, parku linowego oraz zwiedzić dom do góry nogami. Dzieci wróciły zmęczone, ale bardzo szczęśliwe. 

    • Pasowanie na pływaka
     • Pasowanie na pływaka

     • 26.09.2023 na pływalni H2Ostróg podczas zajęć na basenie, odbyło się uroczyste pasowanie na pływaka klasy IV C w składzie: Bartosik Szymon, Butko Maksym, Chobot Zuzanna, Grzesiuk Antonina, Gucik Maja, Jasita Weronika, Joszko Joanna, Korus Julia, Krzanicka Anna, Kulpa Nikola, Lichecka Lena, Lis Wojciech, Malcherek Magdalena, Małek Zuzanna, Miczek MIkołaj, Morawiec Mikołaj, Paskuda Antoni, Płaczek Piotr, Sinszek Wojciech, Siwoń Filip, Warchał Mateusz, Wardalińska Aleksandra, Wiktorowicz Aleksander, Wita Martyna.

      Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych adeptów do uprawiania pływania i rozwijania swoich umiejętności pływackich.

      Uczniowie złożyli uroczystą przysięgę. Każdy uczeń przepłynął 200m st. dow. a w nagrodę wszyscy uczestnicy otrzymali czepki oraz pamiątkowe dyplomy.

      Opiekunowie Grażyna Kłoda i Janusz Lukoszek

    • Święto Dyni
     • Święto Dyni

     •  22 września w Parku Jordanowskim odbyły się miejskie obchody Święta Dyni. Naszą szkołę z krótkim występem reprezentowały klasy: 2b, 2c i 2d. Pogoda dopisała, więc spędziliśmy bardzo miło dzień.
    • Piknik edukacyjny nad Jeziorem Pławniowickim
     • Piknik edukacyjny nad Jeziorem Pławniowickim

     • „Aktywni Błękitni - Szkoła przyjazna wodzie” to projekt realizowany w ubiegłym roku szkolnym pod kierunkiem pań: Małgorzaty Grabowskiej i Małgorzaty Latoń. Nasza szkoła została wyróżniona, zajmując 4 miejsce, spośród 40 szkół uczestników projektu. W nagrodę uczniowie klasy VIa i ubiegłoroczni wychowankowie pani Małgorzaty Grabowskiej zostali zaproszeni na piknik edukacyjny nad Jezioro Pławniowickie. Spotkanie i zajęcia odbyły się 15 września. Po rozdaniu nagród i smacznym poczęstunku uczniowie udali się na pokazy Policji, Straży Pożarnej i WOPRu. Poznali zasady udzielania pierwszej pomocy, dowiedzieli się jak działają niektóre z urządzeń hydrotechnicznych oraz wzięli udział w quizach i konkursach związanych z tematyką wodną. Piękna pogoda, urokliwe miejsce i ciekawe pokazy były wspaniałą nagrodą za zaangażowanie w realizowany projekt!

    • Tydzień szczęścia
     • Tydzień szczęścia

     • Hasło na rok 2023 brzmi: Z OPTYMIZMEM I NADZIEJĄ!

      „Szczęśliwi, którzy nauczyli swoje dzieci cieszyć się drobnymi rzeczami.”Jeremias Gotthelm

      Celem Ogólnopolskiego Tygodnia Szczęścia w Szkole w szkole jest zwrócenie uwagi na narzędzia psychologii pozytywnej, które można wykorzystywać w edukacji przedszkolnej, szkolnej, akademickiej, a które przekładają się na dobre zdrowie, efekty kształcenia i lepsze życie.

      Wyzwanie na ten rok: przygotowanie krótkiej formy artystycznej (scenka rodzajowa, skecz, pantomima, utwór literacki itd. na temat: „OPTYMIZM TO DLA MNIE…” lub „NADZIEJA OZNACZA DLA MNIE…” i opublikowanie nagranej scenki do dnia 24 września (niedziela) na Waszym YouTube lub Facebooku z hasztagiem:

      #tydzienszczesciawszkole2023 #happinessatschool

      Ponadto w ramach świętowania można zaplanować wiele aktywności albo jedną – na każdy dzień albo na kilka.

      Ważne, by poruszyć kwestię szczęścia i dobrostanu w narracji i w różnych wymiarach – emocji, poczucia sensu, zaangażowania, bliskości z innymi, odkrywania swoich mocnych stron i pozytywów u innych, zdrowia, odpoczynku czy zaangażowania.

      Chodzi o podjęcie w tym czasie tematyki szczęścia, które przejawia się, według Martina Seligmana, w:

      • przeżywaniu pozytywnych emocji – różnorakich, bo to jest i radość, i duma, wdzięczność, zachwyt,
      • uruchamianiu zaangażowania, doświadczaniu FLOW
      • wzmacnianiu relacji
      • nadawaniu sensu i znaczenia wydarzeniom, sytuacjom
      • odkrywaniu i uruchamianiu w praktyce mocnych stron, talentów oraz wykorzystywaniu ich dla dobra wspólnoty – koleżeńskiej, szkolnej, sąsiedzkiej, rodzinnej.

      #tydzienszczesciawszkole2023 #happinessatschool

       

      Dni szczęścia 2d 1.MOV

       

       

       

    • Warsztaty muzyczne
     • Warsztaty muzyczne

     • 19 i 20 września odbyła się w szkole pierwsza część warsztatów muzycznych prowadzonych przez Pana Jarosława Mrozka ze Szkoły Muzycznej Yamaha. W warsztatach uczestniczyli uczniowie klas 1-6. Pan Jarek przekazał dzieciom podstawowe techniki gry na instrumentach klawiszowych. Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, ponieważ każde dziecko miało okazję zagrać prosty utwór na instrumencie klawiszowym. Dziękujemy Panu Jarkowi za tę wyjątkową lekcję muzyki. 

      Karolina Siwoń

    • Mały Memoriał
     • Mały Memoriał

     • We wtorek 19 września reprezentacja naszej szkoły uczestniczyła w Evencie Lekkoatletycznym: „Mały Memoriał im. Janusza Kusocińskiego, Mistrzostwa Raciborza szkół podstawowych w lekkiej atletyce”.

      Dzieci rywalizowały w trzech kategoriach wiekowych: 2014 i młodsi, dzieci młodsze 2012-2013, dzieci starsze 2010-2011 w konkurencjach: skok wzwyż, skok w dal, pchniecie kulą, bieg na dystansie 60, 300, 600 oraz 1000 m.

      Nasi młodzi sportowcy zdobyli 33 medale!

      Rocznik 2014 i młodsi:

      bieg 60 m dziewcząt

      2 miejsce Magdalena Winkler z wynikiem 9,95

      bieg 600 m dziewcząt

      1 miejsce Aleksandra Paskuda z wynikiem 2:25,30

      bieg 600 m chłopców

      1 miejsce Karol Pytel z wynikiem 2:12,88

      skok w dal dziewcząt

      1 miejsce Alicja Najwer z wynikiem 3,10

      3 miejsce Noemi Śpica 2,71

      skok w dal chłopców

      1 miejsce Oskar Bucior z wynikiem 2,88

      3 miejsce Cezary Tamioła 2,80

      Rocznik 2013 - 2012:

      bieg 60 m dziewcząt

      3 miejsce Yelyzaveta Godzula z wynikiem 9,44

      bieg 60 m chłopców

      3 miejsce Bartłomiej Pawlas z wynikiem 9,36

      bieg 300 m dziewcząt

      3 miejsce Oliwia Bałys z wynikiem 0:57,27

      bieg 600 m dziewcząt

      1 miejsce Kalina Antczak z wynikiem 2:01,40

      bieg 1000 m chłopców

      1 miejsce Filip Halfar z wynikiem 3:36,14

      skok w dal dziewcząt

      1 miejsce Katarzyna Jarosz z wynikiem 3,80

      skok w dal chłopców

      2 miejsce Ignacy Paskuda z wynikiem 4,21

      skok wzwyż dziewcząt

      3 miejsce Emilia Myszakowska z wynikiem 1,05 m

      Milena Adamczewska z wynikiem 1,05 m

      skok wzwyż chłopców

      1 miejsce Bartosz Hałacz z wynikiem 1,20 m

      3 miejsce Michał Błaszczyk 1,15

      Rocznik 2011 i 2010:

      bieg 60m chłopców

      2 miejsce Wojciech Żagiel – Ciołek z wynikiem 8,20

      bieg 300 m dziewcząt

      2 miejsce Alicja Woskowska z wynikiem 0:49,19

      bieg 300 m chłopców

      3 miejsce Bartosz Grzelak z wynikiem 0:46,18

      bieg 600 m dziewcząt

      1 miejsce Anna Kowalczyk z wynikiem 2:37,02

      2 miejsce Lena Gawryluk 2:39,59

      3 miejsce Wiktoria Wolak 3:31,84

      bieg 1000 m chłopców

      3 miejsce Jakub Chomiczewski z wynikiem 3:30,85

      pchnięcie kulą

      2 miejsce Patryk Wojtaszewski z wynikiem 7,83m

      3 miejsce Nataniel Durejko z wynikiem7,33

      skok wzwyż chłopców

      2 miejsce Jakub Szyjka z wynikiem 145cm

      skok wzwyż dziewcząt

      1 miejsce Łucja Szymiczek z wynikiem 120cm

      2 Kalina Figiel z wynikiem 115cm

      skok w dal dziewcząt

      2 miejsce Patrycja Krybus wynikiem 3,86

      skok w dal chłopców

      1 miejsce Kacper Kuc z wynikiem 4,34

      3 miejsce Wiktor Zawisła 4,09

      Gratulujemy!

    • ZBIERAMY TALENCIAKI
     • ZBIERAMY TALENCIAKI

     • Szkoła Podstawowa nr 15 przystąpiła do akcji „Szkoły Pełne Talentów” organizowane przez Lidl Polska.

      Akcja polega na zbieraniu „Talenciaków” po dokonanych zakupach w sieci sklepów Lidl na terenie całego kraju.Zrób zakupy w Lidlu. Odbierz Talenciaki. Każde 50 zł (wydane na zakupy zawierające minimum jeden owoc lub warzywo) = 1 Talenciak.

      Zebrane Talenciaki przekaż szkole (pudełko przy sekretariacie uczniowskim i w świetlicy) lub elektronicznie skanując kod QR smartfonem. Szkoła wymieni Talenciaki na wybrane przez siebie nagrody i pomoce naukowe dla uczniów.

      AKCJA TRWA DO 5.11.2023.

      https://szkoly.lidl.pl/Talenciaki/szkola?partyId=87040011409

    • Udany początek drugiej części sezonu lekkoatletycznego
     • Udany początek drugiej części sezonu lekkoatletycznego

     • W sobotę 7 października 2023 na stadionie OSiR-u  odbył się Finał Drużynowych Mistrzostw Śląska U16, w którym wystartowali nasi młodzi adepci sportu, uzyskując wartościowe wyniki i rekordy życiowe:

      Jakub Szyjka - 600m 1:40,05

      Ignacy Paskuda - 300m 46,00

      Aleksander Deneszewski – 300m 51,25

      Patrycja Krybus – 300m 53,99

      Katarzyna Jarosz – 300m 55,02

      Jakub Chomiczewski – 600m 1:59,56

      Wiktor Huczek –600m  2:22,02

       

      Wszystkim serdecznie gratulujemy!

    • Wycieczka
     • Wycieczka

     • 12 września 2023 r. uczniowie klas III a i III b wyruszyli na wycieczkę do Jura Parku w Krasiejowie. Celem wycieczki było poznanie prehistorycznego świata dinozaurów. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od przejazdu Tunelem Czasu. Następnie udaliśmy się na krótki spacer po ścieżce edukacyjnej, która mierzy 1500 m. Uczniowie mogli dotknąć i zobaczyć dinozaury w naturalnej skali. Podczas zwiedzania Pawilonu Paleontologicznego przez szklaną podłogę oglądaliśmy skamieniałości płazów i gadów. Ogromne wrażenie zrobiło Kino 5D i Oceanarium. Na koniec naszej wycieczki uczniowie mieli czas na wspólną zabawę na dużym placu zabaw. Piękna pogoda i dobry nastrój towarzyszył wszystkim uczestnikom wycieczki przez cały dzień. 

    • Bieg Fair Play 2023
     • Bieg Fair Play 2023

     • Z okazji Światowego Dnia Fair Play przypadającego 7 września uczniowie naszej szkoły brali udział w projekcie „Bieg fair play PKOl” Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

      W dniach 7-15 września na zajęciach sportowych uczniowie klas 1a, 2a, 2b, 3a, 3c, 4d, 5d, 6b, 7d, 8a sprawdzali swoją aktywność biegową pokonując okrążenia wokół boiska szkolnego.

      Nieważny był wynik, ale chęć uczestnictwa, uśmiech, dobiegnięcie do mety i uznanie idei fair play za kluczową w życiu i relacjach społecznych.

      „Fair play nadaje sportowi charakter piękna. Fair play to wspólny język, cement sportu, który jest w stanie zjednoczyć cały sportowy świat. Jest wielu mistrzów, ale mistrz mistrzów to ten, który trenuje, rywalizuje i żyje w duchu fair play” – Jeno Kamuti, prezes Międzynarodowego Komitetu Fair Play

      Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w inicjatywie promującej właściwe postawy i wartości.

    • Konkursy z okazji Europejskiego Dnia Języków
     • Konkursy z okazji Europejskiego Dnia Języków

     • Z okazji zbliżającego się Europejskiego Dnia Języków, który obchodzony jest 26 września, nauczyciele języków obcych ogłaszają dwa konkursy:

      - konkurs dla klas IV - VIII: Najładniejsza budowla przestrzenna 3D, związana z krajem europejskim lub angielskojęzycznym. Może to być np.: budynek, wieża, most, statua, czy też angielska budka telefoniczna – ważne, aby kojarzyło się to z danym krajem.  Użyte materiały i wielkość pracy są dowolne. W konkursie mogą brać udział grupy maksymalnie trzyosobowe.

      - konkurs dla klas I-III: Plakat na temat wybranego kraju europejskiego. Forma pracy dowolna. Konkurs dla osób indywidualnych.

      Prace należy dostarczać swojemu nauczycielowi języka angielskiego, lub do klasy C18 w terminie do 29.09.2023. Prace muszą być podpisane nazwiskami wykonawców wraz z informacją co dana praca przedstawia.

      Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie!

      M. Chrystof i M. Madecka

    • Zapraszamy na wycieczkę do Wiednia!
     • Zapraszamy na wycieczkę do Wiednia!

     • WYCIECZKA do WIEDNIA

      dla klas VII - VIII

      Śladami Jana III Sobieskiego”

       

      PROGRAM:

       Kahlenberg: wjazd na królujące nad Wiedniem wzgórze,

      z którego Jan III Sobieski rozpoczął „Odsiecz Wiedeńską”

      Na górze wizyta w polskim kościele św. Józefa.

       przejazd Ringstrasse pod Operą, Parlamentem, Teatrem

      Dworskim i Ratuszem Miejskim

       spacer z przewodnikiem po Starym Mieście: Hofburg (pałac), słynne ulice Kohlmarkt i Graben, Katedra św. Szczepana.

        obiad

       

      Data: 20.10.2023

      Cena: 270zł + 16 EUR(obiad) /os

      Zapisy: u p.K.Cyfka (biblioteka) lub p.J.Otlik (sala D01)

    • Brąz Ignasia!
     • Brąz Ignasia!

     • W dniach 31.08-1.09.2023r odbył się Ogólnopolski Finał Lekkoatletycznych Nadziei Olimpijskich w Toruniu. Brało w nim udział ponad tysiąc  młodych lekkoatletów z całego kraju, wyłonionych podczas wojewódzkich eliminacji.

      Do reprezentacji województwa śląskiego zakwalifikowało się pięciu uczniów naszej szkoły.

      W pierwszym dniu rywalizacji w biegach przełajowych na dystansie 800m 13 miejsce zdobyła Kalina Antczak, 50 miejsce - Kasia Jarosz, 57 miejsce – Filip Halfar . W biegu na 1000m na 54 miejscu dobiegł Jakub Szyjka.

      Następnego dnia rewelacyjnie zaprezentował się Ignacy Paskuda, zdobywając brązowy medal w dwuboju lekkoatletycznym (600m  - 1:52,38 + skok w dal – 4,26m) oraz sztafeta  24x200m z naszymi przełajowcami w składzie.

      Młodych sportowców w ich zmaganiach wspierały gwiazdy lekkiej atletyki m.in. Monika Drapała-Popowicz, Anna Jesień, Wioleta Frankiewicz, Marek Plawgo, Paweł Wojciechowski, Norbert Kobielski, Tomasz Czubak,  Marek Zakrzewski.

      Oprócz zmagań sportowych nasi uczniowie zwiedzali Toruń i uczestniczyli w warsztatach wypieku piernika ozdobnego w Muzeum Piernika Toruńskiego.

       

      Gratulacje dla  naszych młodych sportowców i serdeczne podziękowanie dla rodziców za zaangażowanie i wsparcie.