• Puchar Dyrektora dla 2A i 3C
     • Puchar Dyrektora dla 2A i 3C

     • 26 października 2023 na sali gimnastycznej odbył się SZKOLNY  TURNIEJ  GIER  I  ZABAW o Puchar Dyrektora SP 15 z Oddziałami Sportowymi dla klas II i III.

      Po zaciętej rywalizacji w pięciu zabawach:

      - sadzenie ziemniaków,

      - sztafeta wahadłowa z pałeczką,

      - przeskoki przez skakankę,

      - sztafeta z piłką lekarską,

      - sztafeta zwinnościowa

      w klasach II puchar zdobyła 2a, drugie miejsce zajęła 2b, trzecie miejsce 2c i czwarte miejsce 2d.

      Ogromne emocje towarzyszyły rywalizacji klas III w zabawach:

      - toczeniu piłki w tunelu,

      - sztafecie gwiaździstej,

      - wyścigu kangurów,

      - rzutach do ruchomego celu,

      - podskokach ze skakanką.

      Za zwycięstwo w trzech zabawach puchar odebrała klasa 3c, drugie miejsce zajęła 3a, natomiast trzecie miejsce przypadło klasie 3b.

      Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych (nie tylko sportowych) sukcesów.

    • „Sprinty pływackie na pływalni ZSOMS”
     • „Sprinty pływackie na pływalni ZSOMS”

     • 29 października 2023r na pływalni ZSOMS w Raciborzu odbyły się Międzynarodowe Zawody Pływackie o Puchar Marszałka Województwa Śląskiego „Puchar Sprintu”. W zawodach wystartowało 139 zawodników z 15 klubów z Polski i reprezentacji Czech.

      Naszą szkołę i Klub Mks-Sms Victoria Racibórz godnie reprezentowali uczniowie klas pływackich 4c,5c,6c i 7c. Najmłodsi z klasy 4c, dla których był to pierwszy start w zawodach takiej rangi, pływali w składzie: ( Joszko Joanna ,Jasita Weronika , Lichecka Lena, Siwoń Filip (Akademia Pływania), Paskuda Antoni ,Miczek Mikołaj, Morawiec Mikołaj, Bartosik Szymon. Trener Grażyna Kłoda kl 5c Smołka Emilia , Paulina Kulik , Dudek Jakub ,Siorak Jakub, Miłosz Zacharko, Hubert Komor, Siedlaczek Maksymilian ,Rozkrut Jesika, Głombik Julia, Ewa Warsz Karol Gieroń, Samuel Hetman) .Trener Janusz Lukoszek kl 6c (Paweł Bednarz, Wiktor Zawisła,Wojtek Zawisła, Adam Joszko, Śpiewak, Kampczyk,Zuzanna Dziezok Pola Mularska, Emilia Mielnik , Marek Wadowski,Seweryn Sobiech ,Andrii Shavkun, Mateusz Kalata .Trener Ewa Rudzka-Bałys

      Kl 7c ( Paulina Osińska, Zofia Frydryszek, Hnna Pomiotło, Magdalena Jasita, Wioletta Rosina, Jakub Szyjka,Bartosz Grzelak .Antoni Przybyła,Kacper Tarnowski, Aleksander Wala ,Kacper Kozlik. Trener Grażyna Kłoda

      Zawodnicy dzielnie rywalizowali i niejednokrotnie pobijali swoje rekordy życiowe . Wszystkim zawodnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

    •     PODSUMOWANIE ZBIÓRKI DLA SCHRONISKA W RYBNIKU 
     •     PODSUMOWANIE ZBIÓRKI DLA SCHRONISKA W RYBNIKU 

     • W październiku na terenie naszej szkoły po raz kolejny w ramach akcji charytatywnej „Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę”  odbyła się zbiórka darów: karmy, smyczy, obroży, koców i zabawek dla podopiecznych ze schroniska w Rybniku. 

      Celem tego przedsięwzięcia była poprawa standardu pobytu zwierząt w schronisku, kształtowanie postawy przyjaciela zwierząt oraz wdrażanie dzieci i osób dorosłych do aktywnego udziału w zbiórce darów. Organizatorkami akcji były: Alicja Głuch i Ewa Kozuba, które były odpowiedzialne za jej przeprowadzenie wśród uczniów klas I-III. Akcja miała przede wszystkim uświadomić uczniom, jak ważna jest bezinteresowna pomoc, a także zwrócić uwagę, na potrzeby schronisk – szczególnie podczas okresu zimowego. 

      Akcja spotkała się z ogromnym odzewem. Cieszymy się, że tak wielu uczniów odpowiedziało na nasz apel i wzięło udział w naszej akcji. Los bezdomnych, porzuconych zwierząt nie jest obojętny dzieciom naszej szkoły. Dlatego dziękujemy serdecznie  wszystkim uczniom i rodzicom za aktywny udział włączenia się w zorganizowaną akcję charytatywną. Cieszymy się, że poruszyliśmy Wasze serca. DZIĘKUJEMY!!! 

      Pracownicy i opiekunowie zwierząt serdecznie podziękowali nam za okazane serce i wsparcie. 

                                         Dzielenie się tym co mamy – to dobry nawyk! 

       

                                                                         Organizatorki akcji 

                                                                   Alicja Głuch i Ewa Kozuba 

       

    • Bycie EKO nie jest trudne
     • Bycie EKO nie jest trudne

     • Bycie EKO nie jest trudne! Przekonali się o tym uczniowie klas 4a, 4b, 5a i 5d biorący udział w warsztatach "RecyklON", które odbyły się w naszej szkole.

      Pierwsza część eventu miała charakter edukacyjny i polegała na projekcjach filmów. W filmie pt. "Wszystko o odpadach", Jan Makowski z Raciborskiego Centrum Recyklingu omówił jak wygląda cykl recyklingu w Raciborzu.

      https://youtu.be/3VvSdhEET8g

      Kolejny film przedstawiał uczniów Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 "Mechanik” w Raciborzu opowiadających o alternatywnych źródłach energii. Karol Herba, Natalia Smołka i Piotr Cwik z kierunki technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej odpowiedzieli m.in. co to jest panel fotowoltaiczny, jak z wiatru pozyskać prąd oraz jak działa pompa ciepła?

      https://youtu.be/I-FTy7DgizA

      Panie z Wodociągów Raciborskich Ewa Pośpiech i Agnieszka Kostera opowiadały jak ważne jest oszczędzanie wody.

      https://youtu.be/iPqz-kiIoGA

      Uczniowie Budowlanki Joanna Tatarczyk, Weronika Toman, Klaudia Gross i Piotr Turlejski z kierunku technik analityk w krótkich scenkach zaprezentowali jak należy żyć ekologicznie.

      https://youtu.be/0GqGtqVwIJ4

      Warto również zapoznać się z materiałami na temat tego jak działa raciborska kompostownia https://youtu.be/1iLr2iydr-0 oraz Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, czyli PSZOK https://youtu.be/bKKQe3zvMic   

      Druga część zajęć miała charakter warsztatowy. Uczniowie mieli za zadanie prawidłowo posegregować odpady, po czym wzięli udział w interaktywnym quizie na platformie Kahoot, w którym w każdej grupie wyłoniono trzech laureatów, którzy dostali nagrody rzeczowe. Każdy uczestnik otrzymał też certyfikat uczestnictwa oraz specjalny planer do obserwacji domowych nawyków.

      "Niniejszy materiał powstał w ramach dofinansowania ze środków NFOŚiGW z Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej część 2) Funduszu Ekologii"

       

    • Kalinka i Ignaś nie zwalniają tempa!
     • Kalinka i Ignaś nie zwalniają tempa!

     • 21 października w Wiśle-Łabajowie odbyły się Mistrzostwa Śląska w Biegach Górskich „Bieg na Stożek”. 

      Świetnie zaprezentowali się uczniowie naszej szkoły z klasy V d, którzy startowali  na dystansie 800 m z przewyższeniem +61m w kategorii U12. 

      Na wymagającej, górzystej i kamienistej trasie bardzo dobrze swoje siły rozłożył Ignacy Paskuda i po znakomitym finiszu zwyciężył w biegu chłopców, zdobywając złoty medal. 

      W kategorii dziewcząt, na tej samej trasie, jako trzecia przekroczyła linię mety Kalina Antczak, zdobywając brązowy medal. 

      Młodym sportowcom serdecznie gratulujemy!

      Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie i wsparcie. 

       

    • Wiedeńskie obchody czterdziestolecia SP15
     • Wiedeńskie obchody czterdziestolecia SP15

     • Ten okrągły jubileusz uczniowie i nauczyciele postanowili uczcić w sposób nietypowy. 20 września 2023 roku wyruszyli na wyprawę śladem swojego patrona – Jana III Sobieskiego, czyli do Wiednia.

      Zwiedzanie stolicy Austrii rozpoczęliśmy od odwiedzenia wzgórza Kahlenberg. To stąd 12 września 1683 roku Jan III Sobieski dowodził wojskami polsko-cesarskimi w słynnej bitwie pod Wiedniem,w której rozgromił armię Imperium Osmańskiego. Na wzgórzu Kahlenberg znajduje się polski kościół pod wezwaniem św. Józefa, w którym złożyliśmy kwiaty w imieniu całej społeczności Szkoły Podstawowej nr 15. Mieliśmy także okazję wysłuchać interesującej lekcji historii związanej z Odsieczą Wiedeńską i osobą naszego patrona. Przewodnik zwrócił także uwagę, że przybywamy na Kahlenberg w szczególnym momencie, bo to nie tylko 40 rocznica powstania naszej szkoły, ale i 340 rocznica bitwy pod Wiedniem.

      Po odwiedzeniu wzgórza zobaczyliśmy kilka urokliwych miejsc w stolicy Austrii. Przejechaliśmy słynną Ringstrasse, podziwiając po drodze Parlament czy Operę, spacerowaliśmy po Starym Mieście, oglądając pałac Hofburg i Katedrę świętego Szczepana, a na koniec spróbowaliśmy lokalnych przysmaków-sznycla wiedeńskiego oraz tortu Sachera.

      Wycieczka była pierwszą częścią obchodów czterdziestolecia naszej szkoły. Podczas wyjazdu opiekunami uczniów klas 7 i 8 były panie: Andrea Wochnik, Krystyna Cyfka, Jolanta Otlik i Beata Mróz – Kajstura.

    • 6 miejsce w województwie!
     • 6 miejsce w województwie!

     • W Miejsko-Gminnym Ośrodku Promocji Kultury w Koziegłowach odbyła się 9 października Wojewódzka Inauguracja Sportowego Roku Szkolnego 2023/2024 oraz Sejmiku Szkolnej Kultury Fizycznej.  Jednym z punktów programu, oprócz obchodów 70-lecia Śląskiego Szkolnego Związku Sportowego, podczas inauguracji odbyło się ogłoszenie wyników i wręczenie nagród za osiągnięcia we współzawodnictwie sportowym szkół za rok szkolny 2022/2023 o Puchar Śląskiego Kuratora Oświaty 

      W kategorii Igrzysk Dzieci, na ponad 1200 szkół podstawowych, zajęliśmy zaszczytne 6 miejsce. To wielki sukces! Szkolna delegacja w składzie: Dyrektor Norma Małecka- Pawlik oraz nauczycielki wychowania fizycznego pani Joanna Sroka oraz pani Lidia Zawadzka miały przyjemność odebrać tego dnia puchar oraz pamiątkowy dyplom.

      Gratulujemy młodym sportowcom, ich nauczycielom wychowania fizycznego oraz trenerom!

    • Sukces w Rudzie Śląskiej
     • Sukces w Rudzie Śląskiej

     • 19 października 2023 w Rudzie Śląskiej dziewczęta młodsze w składzie:

      Kalina Antczak, Alicja Barycka, Natalia Drożdż, Katarzyna Jarosz, Alicja Woskowska, Aleksandra Paskuda i Emilia Myszakowska wywalczyły IV miejsce w Finale Igrzysk Dzieci Szkolnych Mistrzostw Województwa Śląskiego w sztafetowych biegach przełajowych dziewcząt. Dziewczyny spisały się świetnie, zostawiając za sobą aż 12 drużyn z województwa śląskiego.

      Wszystkim startującym dziewczętom ze Szkoły Podstawowej nr 15 z Oddziałami Sportowymi w Raciborzu serdecznie gratulujemy!

    • Zajęcia ze Strażą Miejską
     • Zajęcia ze Strażą Miejską

     • W dniu 25 września 2023 r. naszą szkołę odwiedzili przedstawiciele Straży Miejskiej. Inspiracją do spotkania była tematyka związana z bezpieczeństwem w szczególności dzieci klas pierwszych w ruchu drogowym oraz sposobów zachowania się w obecności obcych. Uczniowie przypomnieli sobie zasady obowiązujące na ulicy, w szkole i w domu. Funkcjonariusze Straży Miejskiej utrwalali z dziećmi zasady prawidłowego przechodzenia przez jezdnię. Dużą uwagę poświęcili noszeniu przez dzieci odblasków. Podkreślono, iż taki mały element jak odblask może uratować im życie i sprawić, że staną się widoczne przez kierujących pojazdem z odległości kilkudziesięciu metrów. Na koniec spotkania każdy jego uczestnik otrzymał odblask oraz worek z elementami odblaskowymi. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem słuchali, jak bezpiecznie zachowywać się w jego najbliższym otoczeniu. Dzieci aktywnie brały udział w zajęciach, odpowiadały na pytania gości i wiedzą jak zadbać o bezpieczeństwo swoje i najbliższych.

    • Sztafetowe biegi przełajowe
     • Sztafetowe biegi przełajowe

     • Dzisiaj w Parku Zamkowym odbyły się SZTAFETOWE BIEGI PRZEŁAJOWE. Rywalizacja odbyła się na dystansach 6 razy 800m dziewczęta, 6 razy 1000m chłopcy w Igrzyskach Dzieci oraz Igrzyskach Młodzieży Szkolnej. Szkoła Podstawowa nr 15 z Oddziałami Sportowymi w Raciborzu ulokowała się na następujacych pozycjach:

      Dziewczęta młodsze zajęły I m w rywalizacji miejskiej i rejonowej w składzie:Alicja Woskowska, Patrycja Krybus, Emilia Myszkowska, Kalina Antczak, Aleksandra Paskuda, Alicja Barycka oraz Katarzyna Jarosz. Tym samym uzyskały kwalifikację do finału wojewódzkiego, który odbędzie się 19 października 2023.

      Chłopcy młodsi zwyciężyli w mieście, a w rejonie zajęli III m. Skład drużyny: Jakub Chomiczewski, Aleksander Deneszewski, Kacper Kawka, Paweł Toporowski, Filip Halfar, Ignacy Paskuda oraz Wiktor Wranik.

      W Igrzyskach Młodzieży Szkolnej sztafeta dziewcząt w składzie: Zofia Mazurkiewicz, Łucja Szymiczek, Martyna Pytlik, Milena Dziadkowiec, Alicja Hendryks, Zuzanna Sebzda oraz Anna Kowalczyk zajęła II m w mieście, natomiast chłopcy w składzie: Ariel Żuk-Żukowski, Nataniel Durejko, Franciszek Sergiel, Bartosz Grzelak, Jakub Szyjka, Adam Świerczek oraz Kyrylo Hruzin zajęli miejsce III.

       

    • Konkursy z okazji Europejskiego Dnia Języków
     • Konkursy z okazji Europejskiego Dnia Języków

     • 26 września obchodziliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków.

      Z tej okazji przeprowadzono w szkole dwa konkursy i mamy przyjemność ogłosić wyniki! :)

      W konkursie dla klas IV – VIII „Najciekawsza budowla przestrzenna 3D, związana z krajem europejskim lub anglojęzycznym” zwycięzcami zostali:

      - I miejsca ex aequo:

      1. Hanna Wereszczyńska i Antoni Sergiel - klasa 4B - Atomium w Brukseli.

      2. Bartosz Grzelak - klasa 7C - Londyński autobus.

      - II miejsca ex aequo:

      1. Milena Adamczewska i Lilianna Matlak - klasa 5D - Angielska budka telefoniczna.

      2. Milena Dziadkowiec, Łucja Szymiczek, Franciszek Sergiel - klasa 7D - Wenecja.

      - III miejsca ex aequo:

      1. Oliwia Sobota - klasa 7B - Tower Bridge.

      2. Dawid Zdebik - klasa 6B - Kościół w Rejkiawiku.

      Wyróżnienia:

      1. Katarzyna Jarosz - klasa 5D - Royal guard.

      2. Darina Kutowa i Alicja Barycka - klasa 5D - Big Ben (duży).

      3. Julia Urbas – klasa 5D - Angielska budka telefoniczna (mała) .

      4. Bartosz Magott - klasa 7B - Obidos Castle.


       

      W konkursie dla klas I-III „Plakat na temat wybranego kraju europejskiego” najwyższe miejsca zdobyli:

      - I miejsce: Bartosz Urbas - klasa 2D.

      - II miejsce: Jakub Magott - klasa 3B.

      - III miejsce: Oskar Jakubowski, Marcin Mórawski, Tymek Zajączkowski - klasa 3B.

      Wyróżnienie: Wiktoria Kęska – klasa 2D.


       

      Serdecznie gratulujemy!

      M. Chrystof i M. Madecka

    • Dzień Zabaw Integracyjnych
     • Dzień Zabaw Integracyjnych

     • Dnia 6 października 2023 roku, w naszej szkole odbył się Dzień Zabaw Integracyjnych w dwóch klasach pierwszych: IB i IC. Zabawy zorganizowały wychowawczynie : Estera Kurzydem i Teresa Stein. Pani Estera przeprowadziła „ wyścigi rzędów” w drużynach mieszanych: „sadzenie kartofli”, „przewlekanie szarfy”, „bieg z piłką lekarską” i inne zabawy. Pani Teresa prowadziła zabawy z chustą animacyjną. Dzieci chętnie uczestniczyły i były bardzo zaangażowane.

      Po zabawach i  wspólnej integracji wszyscy spożyli pyszny poczęstunek przygotowany przez rodziców. Na koniec dzieci  wspólnie spędziły czas  na placu zabaw zacieśniając nowe  znajomości. Pogoda dopisała, dobry humor również. Z dużym entuzjazmem zakończyliśmy ten wspaniały dzień. Uczniowie stwierdzili, że „ takich dni powinno być znacznie więcej”.

                                                                                 

                                                                                             Estera Kurzydem

    • Mistrzostwa Śląska U12
     • Mistrzostwa Śląska U12

     • Ostatnim akcentem sezonu lekkoatletycznego były Mistrzostwa Śląska U12, które odbyły się 7 października w Rudzie Śląskiej.

      Rewelacyjnie zaprezentowali się:

      Kalina Antczak, zdobywając złoto w biegu na 600m wynikiem 1:52,63s i Ignacy Paskuda, który wywalczył złoto skoku w dal z wynikiem 4,48m i brąz w biegu na 300m – 46,77.

      Tuż za podium znaleźli się: Alicja Barycka w biegu na 1000 m, uzyskując 3:43,10s i Bartosz Hałacz w skoku wzwyż 120cm.

      Dobrze spisali się pozostali młodzi adepci lekkiej atletyki, uzyskując w swoich konkurencjach wysokie miejsca i rekordy życiowe:

      5m Emilia Myszakowska –p. palantowa 28m

      5m Artem Ivanov – p.palantowa 37m

      7m Sztafeta 4x100m Chł. 60,97s

      8m Wiktor Huczek – p. palantowa 35m

      8m Wiktor Huczek – 1000m 3:58,69s

      9m Sztafeta 4x100m Dz. 63,11s

      16m Michał Błaszczyk – skok w dal 3,71m.

       

      Gratulacje i wielkie brawa!

       

      Do zawodów młodych lekkoatletów przygotowywały Beata Szyjka i Joanna Hanslik.

    • Dzień Uśmiechu
     • Dzień Uśmiechu

     • W piątek przypadał Światowy Dzień Uśmiechu :):) A, że „Zawsze jest jakiś powód do uśmiechu, wystarczy go tylko znaleźć” i nie od dziś wiadomo, że „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”, Samorząd Uczniowski wraz z opiekunkami p. Jolantą Otlik oraz p.Lidią Zawadzką zaprosił uczniów oraz nauczycieli do udziału w akcji „PODZIEL SIĘ UŚMIECHEM”. Każda chętna osoba mogła tego dnia na holu głównym zaprezentowć swój piękny uśmiech w specjalnie przygotowanej na te okoliczność ramie.

      Tego dnia także Panie pracujące w świetlicy: p.Monika Marcyanik, p.Katarzyna Lara oraz p. Patrycja Siemińska-Rybuś zorganizaowały akcję "ZARAŻAMY UŚMIECHEM". Każdy z uczniów i nauczycieli otrzymał naklejkę emotkę z uśmiechem, którą z radością umieścił na swoim ubraniu czy plecaku.

      Tego dnia nasza szkoła była przepełniona pozytywną energią a uśmiechów było co niemiara.

      Oby na co dzień przybywało nam wszystkim powodów do uśmiechu bo przecież „Nic co nosisz nie jest ważniejsze niż twój uśmiech” (Connie Stevens)

      A oto nasze uśmiechy dla wszystkich…:)

    • Festiwal Sztafet - festiwal sukcesów!
     • Festiwal Sztafet - festiwal sukcesów!

     • 4 października na stadionie OSiR odbył się Finał Powiatowy Festiwalu Sztafet w ramach zawodów Śląskiego Szkolnego Związku Sportowego w kategorii: Igrzyska Dzieci (rocz.2011 i młodsi) i Igrzyska Młodzieży Szkolnej(rocz. 2009 i 2010). Bardzo dobrze w biegach sztafetowych zaprezentowali się uczniowie naszej szkoły.

       

      W grupie starszej:

      2 miejsce sztafeta 4x100m Dz ( Kalina Figiel, Martyna Bach, Milena Dziadkowiec, Zuzanna Sebzda)

      2 miejsce sztafeta olimpijska Dz (Martyna Pytlik, Zofia Mazurkiewicz , Łucja Szymiczek, Alicja Hendryks)

      3 miejsce sztafeta 4x100m Chł (Adam Świerczek, Mateusz Wańdoch, Sergiusz Zdrzałek, Kacper Leksza)

      2 miejsce sztafeta olimpijska Chł ( Bartosz Grzelak, Franek Sergiel, Ariel Żuk-Żukowski, Wojciech Żagiel-Ciołek)

       

      W grupie młodszej sztafety dziewcząt i chłopców zwyciężyły swoje biegi rozstawne, awansując do finału

      wojewódzkiego, który odbędzie się 12 października w Rudzie Śląskiej.

       

      Składy sztafet:

      4x100 Dz ( Katarzyna Jarosz, Natalia Drożdż, Oliwia Bałys, Zuzanna Bedryj)

      Sztafeta szwedzka Dz (Patrycja Krybus, Alicja Barycka, Alicja Woskowska, Kalina Antczak)

      4x100 Chł (Kamil Koczwara, Szymon Kulej, Wiktor Wranik, Olivier Stadnik)

      Sztafeta szwedzka Chł ( Adam Jabłoński, Aleksander Deneszewski, Ignacy Paskuda, Jakub Chomiczewski).

       

      Wszystkim serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za sukcesy w kolejnych zawodach!

       

      Opiekunami podczas zawodów byli: Adam Kurpis i Beata Szyjka.

    • POLA NADZIEI
     • POLA NADZIEI

     • Jak co roku nasza szkoła wzięła udział w akcji ,,Pola nadziei". Uczniowie posadzili cebulki żonkili. Rośliny zakwitną na wiosnę tworząc pole nadziei. Ma ono przypominać o ludziach cierpiących, oczekujących naszej pomocy i opieki w najtrudniejszych chwilach życia.

    • Bezpieczeństwo na drodze z sukcesem
     • Bezpieczeństwo na drodze z sukcesem

     • Jak co roku nasi uczniowie z olbrzymim sukcesem wzięli udział w konkursie Bezpieczeństwo w Ruchu Drogowym zorganizowanym przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Raciborzu. W tegorocznej edycji Konkursu udział wzięło 52 uczniów z dwunastu szkół podstawowych. Uczestnicy podzieleni zostali na dwie grupy klasy 4-6 oraz 7-8.

      W kategorii klas 4-6:

      1 miejsce drużynowo SP15

      1 miejsce indywidualnie Jakub Dudek

      2 miejsce indywidualnie Milena Adamczewska

       

      W kategorii klas 7-8:

      2 miejsce drużynowo SP15

      1 miejsce indywidualnie Łucja Szymiczek

      Tegoroczny sukces uczniów SP15 jest największy w historii uczestnictwa w konkursie BRD !

    • 8a i 6c w czeskich jaskiniach
     • 8a i 6c w czeskich jaskiniach

     • Ołomuniec, Kromieryż, okolice Brna aż wreszcie Jaskinie: Sloupsko - sosuvske i Punkevni oraz malownicza, choć okraszona przerażającą historią Przepaść Macochy - takie kierunki były celem turystów z klas 8a i 6c. Tym razem postanowili oni rozpocząć rok szkolny od odwiedzenia nowych miejsc, bo przecież egzamin ósmoklasisty tuż tuż, a wiadomo, że podróże kształcą. :)

      Podczas tej dwudniowej wyprawy również nie brakowało okazji do poszerzania swojej wiedzy, choćby o ołomunieckich zabytkach czy zjawiskach krasowych. Zważywszy na to, że dopisała nam iście wakacyjna aura, śmiało możemy stwierdzić, że przepis na wycieczkę idealną mamy już gotowy i sprawdzony! :) 

      Lubiącym naturę, spacery i piękne widoki z domieszką adrenaliny wydzielanej w ciemnych jaskiniach serdecznie polecamy wyprawę na Morawski Kras!

      Naszą przewodniczką była pani Maria Orzechowska-Maćkowiak, natomiast opiekunkami grupy były panie: Krystyna Cyfka, Andrea Wochnik, Małgorzata Chrystof i Beata Mróz-Kajstura.

    • Wycieczka integracyjna
     • Wycieczka integracyjna

     • 26.09 pierwszoklasiści z Ia i Ic brali udział w wycieczce integracyjnej do lasu Obora.

      Dzieci najpierw odwiedziły Arboretum, gdzie oprócz oglądania pięknych, leśnych widoków zapoznały się z wieloma ciekawostkami przyrodniczymi. Przeszły ścieżką dydaktyczną, gdzie poszerzyły swoją wiedzę na temat leśnej flory i fauny, a także ochrony przyrody.

      Na uczniów czekały też inne atrakcje – taras widokowy i zabawy w Zaczarowanym Ogrodzie z piękną kolekcją roślin. Wielką radość sprawiła dzieciom wizyta w mini-ZOO, oglądanie zwierząt i możliwość ich nakarmienia specjalną karmą. Nie mniejszą radość wzbudził plac zabaw dla dzieci oraz wspólny piknik na łące. Dokładając do tego piękną pogodę i dobry humor, jaki wszystkim towarzyszył, można śmiało powiedzieć, że ta pierwsza wycieczka naszych najmłodszych uczniów była bardzo udana,a dzieci bawiły się doskonale.

    • Dwa medale Mistrzostw Śląska U14
     • Dwa medale Mistrzostw Śląska U14

     • 30 września w Rudzie Śląskiej odbyły się Mistrzostwa Śląska U14 w lekkiej atletyce. W zawodach wystartowało ponad 360 zawodników z 25 śląskich klubów.  Naszą szkołę i klub MKS-SMS „Victoria” Racibórz reprezentowała dziewięcioosobowa grupa młodych lekkoatletów z klasy 7c i 6b. Srebrny medal w pchnięciu kulą (2kg) zdobyła Zosia Frydryszek wynikiem 9,09m, a brązowy medal  Dominik Musiolik również w pchnięciu kulą (4kg) wynikiem  6,84m.

      O wielkim pechu może powiedzieć Bartosz Grzelak, który dobiegł na 2 miejscu w biegu na 600m, ale został zdyskwalifikowany za przedwczesne zbiegnięcie z toru.

       

      Pozostali zawodnicy dzielnie walczyli, uzyskując rekordy życiowe:

      Alicja Woskowska  300m – 48,31

      Aleksander Deneszewski 300m -51,05

      Adam Jabłoński 300m – 52,90

      Kamil Koczwara 300m – 55,82

      Jakub Chomiczewski 1000m – 3:29,39

      Wala Aleksander pchnięcie kulą – 5,37

      Sztafeta 4x100M (J. Chomiczewski, A. Deneszewski, A. Jabłoński, B. Grzelak) – 59,96

       

      Wszystkim serdecznie gratulujemy!