W dniach 31.05.-02.06.2023r uczniowie klasy III b pod opieką wychowawcy Alicji Głuch oraz nauczycieli pani Ewy Kozuby i pani Andrei Wochnik udali się na wycieczkę w Kotlinę Kłodzką.
Podróż rozpoczęła się wyjazdem spod szkoły o godzinie 8:00 rano. Po pożegnaniu z rodzicami, wyruszyliśmy w kierunku Nysy. Pogoda i humory wszystkim dopisywały. Po krótkim postoju dotarliśmy na miejsce.
Pierwszym zwiedzanym miejscem była miejscowość Nysa. Na początku zwiedziliśmy centrum miasteczka – rynek i zespół zabytkowych kamieniczek oraz zabytków takich jak: Wieża Bramy Wrocławskiej, Wieża Bramy Ziębickiej, Fontanna Trytona, bazylika Św. Jakuba i Św. Agnieszki, Bastion Św. Jadwigi, Piękna Studnia oraz Dwór Biskupi.
Kolejnym etapem naszej podróży była Kopalnia Złota w Złotym Stoku. Podczas całej trasy słuchaliśmy bardzo ciekawych opowieści pani przewodnik. Po wyjściu z kopalni przewodnik zaprowadził nas do pobliskiej Sztolni Czarna. Atrakcją tutaj była zjeżdżalnia w dół, a potem wydrążonym chodnikiem doszliśmy do największego podziemnego wodospadu w Polsce.
Z kopalni na powierzchnię wydostaliśmy się za pomocą niezwykłego tramwaju. Tutaj mieliśmy też możliwość odwiedzenia Muzeum Minerałów.
Lekko już zmęczeni wróciliśmy do autokaru i pojechaliśmy w stronę Lądka Zdroju, gdzie mieliśmy zakwaterowanie i wyśmienitą obiadokolację w pięknym ośrodku „Geovita”. Po przepysznym posiłku nadszedł wieczór niezapomnianych wrażeń min. wspólne zabawy na świeżym powietrzu wokół ośrodka, gdzie mogliśmy spożytkować niezużytą energię na placu zabaw i na boiskach do koszykówki, piłki nożnej i do tenisa ziemnego.
Czwartkowy ranek rozpoczęliśmy od przejazdu autokarem do Kletna. Tutaj przeszliśmy spacerem leśną drogą przez Rezerwat Przyrody do Jaskini Niedźwiedziej. Trasa turystyczna jaskini biegnie środkowym piętrem jaskini. Została świetnie przygotowana do zwiedzania. Jest ciekawie oświetlona i prowadzi wygodnym chodnikiem. Mogliśmy na niej zobaczyć około 500 m jaskini.
Jaskinia Niedźwiedzia jest najdłuższą jaskinią Sudetów. Korytarze jaskini pokrywają liczne i zróżnicowane formy naciekowe okazałe stalaktyty, stalagmity, stalagnaty, kaskady, kopuły, misy martwicowe oraz draperie naciekowe. Jaskinia uznawana jest za jedną z najpiękniejszych w Polsce.
Kolejnym miejscem był przejazd do pięknego uzdrowiska w Lądku Zdroju, w którym skosztowaliśmy wody o działaniu leczniczym. Woda, choć nie jest specjalnie apetyczna i ma specyficzny smak, jednak pozytywnie wpływa na układ pokarmowy i łagodzi wiele innych dolegliwości. Spacerkiem przeszliśmy się po parku zdrojowym, zobaczyliśmy ciekawą fontannę, gdzie było bardzo gwarno i wesoło.
Po powrocie do ośrodka czekała na nas wielka niespodzianka, ponieważ był to Dzień Dziecka, zostaliśmy poczęstowani lodami i batonikami, które zafundowali nam pan przewodnik oraz pan kierowca naszego autokaru. Po wspólnych zabawach na świeżym powietrzu udaliśmy się na posiłek. Wieczorem czekała na nas jeszcze jedna atrakcja, panie zorganizowały nam dyskotekę na dużej sali gimnastycznej. Zabawa była bardzo udana, wszyscy tańczyliśmy do rytmu wielu znanych przebojów muzycznych.
Ostatni dzień naszej wycieczki też zapowiadał się bardzo ciekawy. Po opuszczeniu ośrodka udaliśmy się w podróż powrotną do Raciborza. Na trasie mieliśmy zaplanowane zwiedzanie z przewodnikiem Paczkowa. Atrakcją średniowiecznego grodu był rynek z renesansowym ratuszem i kamieniczkami oraz jedyny w Europie warowny kościół z kamienną studnią.
Dodatkową atrakcją był na trasie powrotnej postój nad Jeziorem Otmuchowskim, gdzie mogliśmy podziwiać przepiękne widoczki i pospacerować wzdłuż linii brzegowej jeziora. To już był końcowy etap naszej wycieczki. Ostatnim przystankiem był „Mc Donald”, gdzie zjedliśmy smaczny obiad.
Po długiej podróży o godz. 17.00 dotarliśmy do Raciborza, gdzie już czekali na nas stęsknieni rodzice. Bardzo zadowoleni i pełni wrażeń rozeszliśmy się do domów. Jeszcze długo będziemy wspominać naszą ostatnią wspólną wycieczkę w tym roku szkolnym.
wychowawca Alicja Głuch