Wojnowice
Co i kto łączy Racibórz z Wojnowicami?
Jakie rzadkie gatunki drzew rosną w parku przypałacowym w Wojnowicach?
Co się stało z piaskownią Popeli, z której wydobyto głaz narzutowy, który jest pomnikiem przyrody nieożywionej w Raciborzu?
Czym różni się poroże danieli i jeleni?
Ile lat ma najgrubsze drzewo w parku?
Odpowiedzi na te i inne pytania szukali dzisiaj 18.06.2015 r. uczniowie raciborskiej „Piątki” na zajęciach terenowych z geografii i biologii w Wojnowicach.
Na kilkugodzinnej wycieczce uczniowie zwiedzili park przypałacowy w Wojnowicach poznając „niezwyczajne” gatunki drzew, które w ciekawy sposób opisywała Pani Beata Rubin – Jałowiecka.
Historię głazu narzutowego polodowcowego przybliżyła uczniom Róża Szramek.
Historię pałacu i parku opowiedział w ciekawy sposób właściciel Pan Wożniak. On także opowiedział o zwierzętach w tym parku.
Pani Jolanta Otlik, która mieszka w Wojnowicach oprowadziła nas po ciekawych miejscach i pokazała nam zabytki wsi oraz miejsca pamięci i miejscowy cmentarz.
Podczas zajęć uczniowie podczas odpoczynku ocenili konkursowe prace plastyczne uczniów klas II, którzy wzięli udział w konkursie „Arboretum Bramy Morawskiej” w przepięknym parku przypałacowym, który pod wieloma względami też przypomina arboretum.
Wędrując po wsi uczniowie zobaczyli nowoczesne gospodarstwa rolne, ale także pszczelarza, który pracował przy swojej pasiece. Uczniowie zobaczyli także, gdzie i w jaki sposób składuje się śmieci.
Były to ciekawe lekcje w terenie ukazujące wielokulturowy charakter ziemi raciborskiej z jej skarbami przyrody i kultury.
Konkurs o Arboretum
Wyniki konkursu SZKOLNEGO KONKURSU Z OKAZJI DNIA ZIEMI 2015 NA TEMAT „ARBORETUM BRAMY MORAWSKIEJ”
W konkursie udział wzięło 12 uczniów, którzy wykonali prace plastyczne:
Komisja składająca się z uczniów klas trzecich oraz 3 nauczycieli w głosowaniu na najlepsze prace postanowiła przyznać następujące nagrody:
I miejsce – Julia Ejsmont – kl. II a
II miejsce – Wiktoria Żydek – kl. II a
III miejsce – Wiktoria Mazurek – kl. II a
Zwycięzcom gratulujemy!
W konkursie udział wzięli także uczniowie klasy II a:
- Sebastian Olczak
- Tomasz Sławik
- Szymon Zabłocki
- Dawid Hmielorz
- Natalia Szymura
- Szymon Zabłocki
- Mariusz Kwilisza
- Magda Fabrowska
- Zuzanna Brzezińska
Wszystkim biorącym udział dziękujemy: Organizatorzy
Gimnazjada
- Organizatorem tegorocznych zmagań sportowych było Gimnazjum Nr 5. Impreza odbyła się w hali Rafako. Uroczystego otwarcia dokonali: Pan Prezydent Mirosław Lenk oraz dyrektor Gimnazjum Nr 5 Pan Dariusz Malinowski.
Oprócz uczniów czterech raciborskich gimnazjów w zawodach sportowych udział brała także goszcząca w naszym mieście młodzież z Białorusi.
Gimnazjaliści rywalizowali w grach zespołowych, takich jak wszystkim znane dwa ognie czy przeciąganie liny oraz w konkurencjach indywidualnych, np. w rzutach do kosza czy skakaniu na długiej skakance. Był także konkurs plastyczny. Uczniowie mieli okazję sprawdzić się w nowej dla nich dyscyplinie sportowej - w tchoukballu, z którego zasadami zapoznali nas specjalizujący się w tej dyscyplinie goście z Rybnika. Wszystko odbyło się zgodnie z zasadami fair - play, przy gorącym dopingu publiczności.
Już wkrótce na naszej stronie dokładne wyniki poszczególnych konkurencji.
Gimnazjada za nami, a to znak, że wakacje tuż tuż!:)
1 miejsce w LA
17 czerwaca 2015 roku w Zespołe Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu odbył się Memoriał im. Janusza Kusocińskiego. Nasze gimnazjum reprezentowało 13 zawodników. Uczniowie startowali w następujących konkurencjach: skok w dal, skok wzwyż, pchnięcie kulą, bieg na 60m., 300m., 600m. i 1000m. Zawodnicy z Gimnazjum nr 5 im. Jana Pawła II zdobyli 6 medali i drużynowo uplasowali się na III m., za Gimnazjum SMS (Im.) i Gimnazjum nr 1 (2m.). Serdecznie gratulujemy!
Medaliści Gimnazjum nr 5:
Dajana Krzykała – skok w dal I m.
Patrycja Adamiec – skok wzwyż I m.
Wiktoria Leśnikowska – skok wzwyż III m.
Dawid Skroban – skok w dal III m.
Łukasz Bucyk –skok w dal III m.
Natalia Podlasek – 60 m. III m.
Dopalacze
- Oficer prasowy Komendy Powiatowej podkomendant Mirosław Szymański oraz pracownice Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej spotkali się z młodzieżą Gimnazjum Nr 5 w Raciborzu, by poruszyć niezwykle istotny problem, który stanowią w dzisiejszych czasach dopalacze oraz narkotyki.
W trakcie spotkania goście zwracali szczególną uwagę na zagrożenia, jakie niesie ze sobą zażywanie tych substancji, a także edukowali słuchaczy na temat odpowiedzialności prawnej.
Czym są dopalacze i narkotyki ? Jakie konsekwencje może ze sobą nieść ich zażywanie? Niestety, młodzi ludzie coraz częściej eksperymentują z różnymi substancjami psychoaktywnymi, nie zdając sobie sprawy z tego, jak bardzo jest to niebezpieczne.
Wczorajsze spotkanie miało na celu nie tylko podnieść świadomość prawną związaną z narkomanią, ale także poszerzyć wiedzę młodzieży na temat różnych niebezpiecznych konsekwencji zażywania nieznanych substancji.
15. Turniej tenisa stołowego
- 16 czerwca 2015 r. odbył się XV Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Dyrektora Gimnazjum Nr 5 im. Jana Pawła II w Raciborzu. W tym roku zawody odbyły się w gronie gości z Białorusi.
W kategorii dziewcząt udział wzięło 11 zawodniczek, a chłopców grało dziewięciu.
W klasyfikacji drużynowej zwyciężyło Gimnazjum nr 1 zdobywając 32 pkt., drugie miejsce zdobyło Gimnazjum nr 5 (28 pkt.), a na miejscu 3 uplasowali się zawodnicy z Białorusi, którzy uzyskali 12 pkt.
Wyniki rozgrywek indywidualnych:
Dziewczęta:
1m. Jessica Zielska G5
2m. Dominika Stosz G1
3m. Aleksandra Czaja G5
Chłopcy:
1m. Szymon Kuc G1
2m. Karol Pierzchała G1
3m. Denis Zaczek G5
Gratulujemy i do zobaczenia za rok!
II wojna we wspomnieniach
- 12.06.2015 r. w Gimnazjum nr 5 odbyła się uroczysta gala podsumowująca VI Ogólnopolski Konkurs Historyczno - Literacki "II wojna światowa i czasy powojenne we wspomnieniach".
Na konkurs wpłynęło 37 prac z całej Polski. Komisja w składzie : p. Adam Knura, pracownik Muzeum w Raciborzu, p. Magdalena Pordzik, nauczyciel Gimnazjum nr 5 i p. Elżbieta Preisner, emerytowana nauczycielka Gimnazjum nr 5 wytypowała i nagrodziła następujące prace:
Kategoria szkoły podstawowe: II miejsce- Matylda Bonikowska, Szkoła Podstawowa nr 7 w Grudziądzu III miejsce- Aleksandra Adamska, Społeczna Szkoła Podstawowa nr 5 STO w Krakowie wyróżnienie- Adam Garbarczyk, Szkoła Podstawowa nr 4 w Sieradzu
Gimnazjum: Grand Prix- Mateusz Zawadzki, Gimnazjum Samorządowe nr 2 w Bolesławcu I miejsce- Kamila Waręcka, Gimnazjum nr 6 w Lublinie I miejsce- Artur Wiktorowicz, Zespół Szkół Samorządowych nr 3 w Opocznie II miejsce- Bogna i Olga Łukomskie, Gimnazjum w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Kruszynie III miejsce- Martyna Topolska, Gimnazjum nr 4 w Inowrocławiu III miejsce- Agata Łukaszu, Gimnazjum nr 6 w Lublinie Wyróżnienie- Michalina Jagoda Pawłowska, Gimnazjum Dwujęzyczne nr 4 w Inowrocławiu
Szkoły ponadgimnazjalne: I miejsce- Robert Wiśniewski, ZST w Lipinie Wyróżnienie- LO w Rzeszowie.
Na gali pojawili się honorowi goście: p. Katarzyna Dziekan, p. Marian Szlapański, p. Mieczysław Sus oraz p. Adam Knura. Poznaliśmy krótką historię naszego gościa, pani Katarzyny Dziekan urodzonej w okolicach Lwowa, w miejscowości Narwia. Miała 9 lat, gdy zaczęła się II wojna światowa. Po zakończeniu wojny przeprowadziła się na Ziemie Odzyskane. Ukończyła studia polonistyczne na Uniwersytecie Wrocławskim. Ponad 30 lat życia zawodowego poświęciła pracy z młodzieżą jako nauczyciel języka polskiego w II LO im. Adama Mickiewicza w Raciborzu.
Dziś mieliśmy niezwykłą okazję spotkać się ze świadkami tamtych dawnych wydarzeń i posłuchać wzruszających wspomnień związanych z II wojną światową i latami powojennymi. Serdecznie dziękujemy i zapraszamy za rok!
Debiut poetycki Karola
11 czerwca 2015 roku zapisze się w historii Gimnazjum Nr 5 im. Jana Pawła II na długo. Był to szczególny dzień dla jednego z uczniów „Piątki” - dla Karola Sobczyńskiego z klasy III b.
Karol od kilku lat pisał wiersze. Za namową swoich nauczycieli postanowił jednak, że nie będą one trafiały do szuflady. Zaczął więc prezentować je na uroczystościach szkolnych, marząc skrycie, by kiedyś znalazły one swoje miejsce w tomiku. Kolejny raz okazało się, że marzenia się spełniają – pod koniec maja ukazał się bowiem debiutancki tomik Karola Sobczyńskiego pt. „Miłość, Nienawiść i Koniec Świata”. Tomik zilustrowany został obrazami raciborskiego artysty – pana Waldemara Senftlebena, który dopasował je do tematyki utworów Karola.
Podczas prezentacji swojego debiutanckiego tomu Karol gorąco podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do wydania książki – począwszy od tych, który czytali jego utwory jeszcze w fazie rękopisów, po tych, którzy umożliwili mu zamieszczenie ich w książce – Sponsorom i Radzie Rodziców.
W tomiku Karola Sobczyńskiego pojawiła się także reprodukcja plakatu autorstwa Joanny Maier, również z klasy III b Gimnazjum nr 5. Plakat ten zwyciężył w konkursie dotyczącym wspomnienia Żołnierzy Wyklętych.
Julia Mistrzynią Polski
Dnia 22-24.05 w hali Azoty w Kędzierzynie-Koźlu odbyły się Mistrzostwa Polski tańca mażoretkowego. W Mistrzostwach udział wzięła uczennica Gimnazjum nr 5 w Raciborzu Julia Koterba, reprezentowała zespół „Tęcza I ‘’. Już w czerwcu Julia stanie w szranki w Mistrzostawach Europy.
Z MISTRZYNIĄ rozmawia Daria Mucha, koleżanka ze szkolnej ławki.
-Julia, jak wyglądały przygotowania do mistrzostw?
*Przygotowania to ciężkie treningi; dzień w dzień trzeba wybrać się na salę i poćwiczyć. Pracować trzeba systematycznie, więc trwało to tak naprawdę już od września, na początku były tylko treningi poszczególnych elementów, a od grudnia do samego dnia mistrzostw ćwiczenie choreografii. Było to czasochłonne i męczące.
-Jak godzisz szkołę z treningiem?
*Często uczę się po nocach, ale da się przyzwyczaić do nieprzespanych nocy, mogę również liczyć na wyrozumiałość nauczycieli, np. kiedy nie mogę przyjść na kółko nadrobić zaległości, bo lecę na trening, to nauczyciele pozwalają mi napisać pracę w dodatkowym terminie.
-Kto był twórcą układu, który zagwarantował Ci Mistrza Polski? Z kim trenujesz i gdzie ?
*Moja trenerka i choreograf to Aneta Owsiak, starsza koleżanka, która kiedyś również tańczyła w naszym zespole. Najczęściej ćwiczyłyśmy na sali treningowej, ale bywało. że trenowałyśmy czasem i w warsztacie samochodowym, i w moim pokoju.
-Kto uszył twoją sukienkę? Kto ją zaprojektował?
*Sukienkę zaprojektowałyśmy z koleżankami, każda dodała coś od siebie. Strój uszyła nasza krawcowa zespołowa pani Maria, cudowna, starsza kobieta.
-Na czyje wsparcie mogłaś liczyć?
*Największe wsparcie dają mi rodzice, za to jestem im wdzięczna. Mam też grono świetnych koleżanek z zespołu.
-Co czułaś przed wyjściem na scenę?
*Stres! Ale także radość z tego, że mogę wejść na scenę i pokazać się.
-Jesteś zadowolona z występu?
*Nie do końca!
-To znaczy?
*Mogło pójść lepiej, ale cieszę się bardzo, że zostałam Mistrzem Polski!
-Czy wybierasz się na Mistrzostwa Europy, które odbędą się za miesiąc w Kędzierzynie?
*Tak, chcę sprawdzić, czy moje umiejętności wystarczają na zajęcie miejsca na podium w tak szerokim gronie.
-W takim razie życzę powodzenia!
-Jakieś wskazówki dla dziewcząt rozpoczynających przygodę z tańcem?
*Nie bać się zapisać na kurs albo do zespołu, albo chociaż na zajęcia tańca w szkole. Lekcje, choćby w szkole, to jakiś start.
-Dlaczego tańczysz? Co daje taniec?
*Tańczę, bo lubię, taniec daje radość i pozwala na chwilę zapomnieć o stresie w szkole, o obowiązkach.
-Bardzo dziękuję za wywiad i jeszcze raz życzę powodzenia!
/tekst Daria Mucha, zdj. Julia Koterba/
Wiersze Karola
Zaproszenie
Już w czwartek, 11 czerwca, Karol Sobczyński, uczeń 3 klasy Gimnazjum nr 5 zaprezentuje swój pierwszy tomik wierszy. Spotkanie zaplanowano o godzinie 18.00 w Bibliotece Miejskiej przy ul. Kasprowicza. Prezentacji utworów będzie towarzyszył wernisaż prac pana Waldemara Senftlebena - malarza, który dopasował swoje obrazy do tematyki i nastroju wierszy Karola.
Góra św. Anny
- 8 czerwca uczniowie z Gimnazjum Nr 5 im. Jana Pawła II w Raciborzu tradycyjnie wzięli udział w zlocie szkół imienia naszego patrona na Górze św. Anny. Wraz z nauczycielami i Pocztem Sztandarowym szkoły wzięliśmy udział w uroczystej Mszy św. w bazylice na Górze św. Anny.
Po mszy i prezentacji sztandarów wszyscy spotkaliśmy się w domu pielgrzyma, a następnie udaliśmy się pod Pomnik Powstańców Śląskich. Tam poznaliśmy historię Powstań Śląskich oraz zwiedziliśmy amfiteatr przy samym pomniku. Specjalnie dla nas otworzono Muzeum Czynu Powstańczego, którego lokalizacja nie była przypadkowa - to właśnie Góra św. Anny, była rejonem najkrwawszych zmagań zbrojnych III powstania śląskiego w 1921 roku i stała się symbolem walki ludu śląskiego o powrót Śląska do odrodzonej po latach zaborów Polski.
Po ciekawych zajęciach w plenerze i muzeum, posileni kanapkami i lodami kojącymi zmęczenie w ten piękny słoneczny dzień, powróciliśmy do Raciborza.
Premiera wiersza Karola
Karol Sobczyński, zadebiutował swoim wierszem przed szeroką publicznością na XI Międzyszkolnym Spotkaniu Przyjaciół Dzieci, organizowanym przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci.
Karol, na co dzień uczeń Gimnazjum nr 5 w Raciborzu, powoli dojrzewał do prezentacji swoich wierszy kolejnym odbiorcom; najpierw nauczycielom, potem rówieśnikom, ostatnio na szkolnym wieczorku poetyckim i dziś: na wielkiej scenie w DK „Strzecha”, licznemu gronu odbiorców. Jego występ połączony był z podziękowaniami dla Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Oddział Miejski w Raciborzu, które przyczyniło się do zrealizowania marzenia Karola – wydania pierwszego tomiku wierszy.
Wkrótce premiera tomiku, o miejscu i czasie niezwłocznie powiadomimy.
Plażówka
Dnia 3 czerwca 2015 roku odbył się finał miejski w rozgrywkach piłki plażowej. Nasze gimnazjum reprezentowały 2 drużyny dziewcząt: Anna Dąbkowska i Jessica Zielska (klasa I) oraz Patrycja Adamiec i Karolina Ralko (klasa III). Pierwszoklasistki doszły aż do finału, gdzie po emocjonującej walce z reprezentantkami klasy III Gimnazjum nr 3, zajęły II miejsce. Gratulujemy sukcesu i mamy nadzieję na zwycięstwo w przyszłym roku! Plażówka.
konkurs ortograficzny
„I Ty możesz zostać mistrzem ortografii”
3 czerwca w Gimnazjum Nr 5 im. Jana Pawła II odbył się konkurs ortograficzny dla młodzieży z dysleksją „I Ty możesz zostać mistrzem ortografii”, podsumowujący II półrocze nauki na zajęciach dodatkowych.
Do konkursu przystąpiło 11 uczniów uczęszczających na zajęcia pozalekcyjne, pomagające ćwiczyć zasady poprawnej pisowni, korygować popełniane błędy oraz w ciekawy sposób poszerzać wiedzę z języka polskiego. Wszyscy uczestnicy ukończyli trudny test składający się z 9 zadań, w różnorodny sposób sprawdzający zdobyte umiejętności pisania bez błędów oraz zastosowanie ich w praktyce.
Miejsce I i tytuł Mistrza Ortografii zdobył Maciej Salomon kl. Ia,
Miejsce II – Tomasz Karczmarz kl. Ia,
Miejsce III – Natalia Szymura kl. IIa.
Osobą odpowiedzialną za przebieg konkursu ortograficznego była pani Grażyna Chudy.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom, dziękujemy za udział i życzymy dalszych sukcesów nie tylko w pisaniu bez błędów!
"Niepełnosprawni są z nami"
2.06 2015 r na scenie DK "strzecha" nastąpiło podsumowanie konkursu „Niepełnosprawni są z nami”, organizowanego przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Miejski w Raciborzu oraz Gimnazjum nr 5 im. Jana Pawła II w Raciborzu.
Głównym celem konkursu było przybliżenie zagadnień niepełnosprawności, uwrażliwienie uczestników na problemy osób niepełnosprawnych, a także uświadomienie, że prawdziwa przyjaźń nie zna żadnych barier. Interpretacja tematu miała przybliżyć uczestnikom nie tylko zagadnienia związane z niepełnosprawnością (różne rodzaje niepełnosprawności), ale i wiązać się z hasłami: integracja, tolerancja, równość.
Konkurs był skierowany do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów powiatu raciborskiego.
Temat mógł być zrealizowany w dowolnej technice: prace plastyczne, również z użyciem grafiki komputerowej, prezentacje multimedialne, filmiki, prace literackie.
Laureaci:
Rafał Stottko II kl.gim. ZSO Tworków
Sandra Gajda kl.I gim. Zespół Szkół w Krzanowicach
Dagmara Zaiczek III kl. Gim. Zespół Szkół w Krzanowicach
Dominika Sztuka II kl. Gim Zespół Szkół w Krzanowicach
Jakub Bortel kl.6 Szkoła Podstawowa w Krzyżanowicach
Aleksandra Frankowicz kl.3 Szkoła Podstawowa nr 18 w Raciborzu
Wiktoria Żydek kl.2 Gimnazjum nr 5 w Raciborzu
Agata Wydra kl.6 Zespół Szkół w Krzanowicach
Rafał Porębski i jego drużyna kl.2 gim Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Raciborzu
Podziękowania dla szkół
Zespół Szkół w Krzanowicach
ZSO Tworków
Szkoła Podstawowa w Krzyżanowicach
Gimnazjum nr 5 w Raciborzu
Gimnazjum nr 2 w Raciborzu
Gimnazjum nr 1 w Raciborzu
Szkoła Podstawowa nr 18 w Raciborzu
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Raciborzu
II wojna światowa i czasy powojenne we wspomnieniach
Wyniki VI Ogólnopolskiego Konkursu Historyczno-Literackiego
„II wojna światowa i czasy powojenne we wspomnieniach”
Dnia 25 maja 2015 roku w Gimnazjum Nr 5 im. Jana Pawła II w Raciborzu odbyło się posiedzenie komisji konkursowej VI Ogólnopolskiego Konkursu Historyczno-Literackiego „II wojna światowa i czasy powojenne we wspomnieniach” w składzie: pan Adam Knura, pracownik wydziału historii Muzeum w Raciborzu, pani Magdalena Pordzik, nauczyciel historii Gimnazjum Nr 5 oraz pani Elżbieta Preisner, nauczyciel języka polskiego Gimnazjum Nr 5. Oto wyniki konkursu:
Kategoria szkoły podstawowe:
I miejsce – nie przyznano
II miejsce – Matylda Bonikowska, kl. V b
„II wojna światowa i czasy powojenne we wspomnieniach”
Szkoła Podstawowa nr 7 w Grudziądzu
III miejsce – Aleksandra Adamska, kl. VI
„Czas przeszły dokonany. Wspomnienia Zbigniewa Leopolda Kuciewicza”
Społeczna Szkoła Podstawowa nr 5 STO w Krakowie
Wyróżnienie – Adam Garbarczyk, kl. VI a
„II wojna światowa i czasy powojenne we wspomnieniach”
Szkoła Podstawowa nr 4 im. Marii Konopnickiej w Sieradzu
Kategoria szkoły gimnazjalne:
Grand Prix – Mateusz Zawadzki
„Zapisane w sercach”
Gimnazjum Samorządowe nr 2 im. Polaków Zesłanych na Sybir
w Bolesławcu
I miejsce – Kamila Waręcka, kl. II b
„Niezłomni bracia z AK”
Gimnazjum nr 6 w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 4 im. Orląt Lwowskich w Lublinie
I miejsce – Artur Wiktorowicz, kl. II b
„II wojna światowa i czasy powojenne we wspomnieniach”
Zespół Szkół Samorządowych nr 3 im. Henryka Sienkiewicza
w Opocznie
II miejsce – Bogna i Olga Łukomskie
„Wtedy byłam tylko numerem...”
Gimnazjum w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi im. Polskich Noblistów w Kruszynie
III miejsce – Martyna Topolska, kl. II a
„Wojenna szkoła życia – wspólne losy, różna pamięć”
Gimnazjum Dwujęzyczne nr 4 im. Zygmunta Wilkońskiego
w Inowrocławiu
III miejsce – Agata Łukaszuk, kl. III e „Rozstrzelana wieś”
Gimnazjum nr 6 w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 4 im. Orląt Lwowskich w Lublinie
Wyróżnienie – Michalina Jagoda Pawłowska
„Wacław Szewieliński. Do domu wróciłem tuż przed wybuchem wojny…”
Gimnazjum Dwujęzyczne nr 4 im. Zygmunta Wilkońskiego
w Inowrocławiu
Kategoria szkoły ponadgimnazjalne:
I miejsce – Robert Wiśniewski, kl. II Technikum
„II wojna światowa i czasy powojenne we wspomnieniach”
Zespół Szkół Technicznych im. Ziemi Dobrzyńskiej w Lipnie
II miejsce – nie przyznano
III miejsce – nie przyznano
Wyróżnienie – Agnieszka Dworzańska
„II wojna światowa i czasy powojenne we wspomnieniach”
Liceum Ogólnokształcące im. Płk. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie
Gratulujemy wszystkim zwycięzcom!
Jednocześnie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału za rok, w kolejnej, siódmej już edycji Ogólnopolskiego Konkursu Historyczno-Literackiego „II wojna światowa i czasy powojenne we wspomnieniach”.
Wrocław
Wycieczka do Wrocławia
29 maja uczniowie klas 1a, 1b i 2a Gimnazjum nr 5 musieli wstać nieco wcześniej niż zwykle w piątek i już przed godziną szóstą rano pojawić się na dworcu PKP. Wszystko za sprawą wycieczki do Wrocławia, na którą wybrali się wraz ze swoimi wychowawcami – panią Krystyną Cyfką, panią Krystyną Sebastian – Wypasek oraz panią Beatą Mróz – Kajstura.
Po trzech godzinach podróży pociągiem dotarliśmy na miejsce. Pierwszym przystankiem podczas zwiedzania miasta była wizyta we wrocławskim Afrykarium, które zrobiło na wszystkich ogromne wrażenie. Pod drodze uczniowie mogli obejrzeć także Halę Stulecia, a potem wrócili na rynek, aby zjeść obiad i nabrać sił przed dalszym zwiedzaniem. O godzinie 13:00 dołączył do nas przewodnik, który podczas spaceru po rynku i Ostrowie Tumskim zdradził uczniom wiele ciekawych informacji związanych z interesującymi zakamarkami stolicy Dolnego Śląska. Choć spacer był długi, czas mijał bardzo szybko i wreszcie nadeszła pora na ostatni punkt programu wycieczki, jakim była wizyta w najwyższym budynku mieszkalno – biurowym w Polsce, czyli w Sky Tower. Gwoździem programu był wjazd na 49. piętro, z którego panorama Wrocławia prezentowała się imponująco.
Po godzinie 18:00 zmęczeni, ale zadowolenia wsiedliśmy do nieco zatłoczonego pociągu do Raciborza i w świetnych nastrojach wróciliśmy do domu, obiecując sobie, że koniecznie musimy jeszcze raz wybrać się na 49. piętro słynnego wrocławskiego wieżowca. Wrocław.
Bieg profilaktyczny
W IX Biegu profilaktycznym udział wzięlii:
Patrycja Adamiec - laureatka 2 miejsca
Mateusz Karbownik
Marcin Wójcicki
Daniel Konopka
Tomasz Szuła
Maciej Salomon
Szóstoklasiści!
Jeśli ciągle stoicie przed wyborem gimnazjum, to nie wahajcie się odwiedzić Gimnazjum nr 5. Wszelkie informacje dostępne w zakładce rekrutacja do klasy I https://gimnazjum5raciborz.edupage.org/text3/?
Dla przypomnienia: Witajcie_w_G5.pptx
„Mała szkoła z dużymi tradycjami”
mało liczne klasy
podręczniki w formie ebooków
taniec - 3 godziny tygodniowo lub klasa taneczna
zapasy - 3 godziny tygodniowo lub klasa sportowa
tenis stołowy w klasie sportowej
basen - zajęcia w-f na pływalni, siłownia
język rosyjski dla chętnych
język mniejszości narodowej: j. niemiecki (oprócz 4 godz. j. angielskiego i 2 godz. j. niemieckiego)
czarny teatr
Klub Młodego Odkrywcy, kółka przedmiotowe, kółko gitarowe, wokalne, teatralne, kabaret, kwadrat historyczny, koło przyjaciół AK, zajęcia z origami
dziennik elektroniczny
obozy narciarskie i wycieczki krajoznawcze
uczniowskie wymiany międzynarodowe (Czechy, Niemcy)
aula ze sceną
dostęp do w-fi
świetlica dla dojeżdżających
klub uczniowski
internetowa gazetka szkolna
dziennik elektroniczny
muzyka na przerwach
radiowęzeł
kawiarenka przy sklepiku
możliwość wyboru klasy i jej składu uczniowskiego
szkoła otwarta na wszystkie pomysły i propozycje uczniów i rodziców
imprezy cykliczne i inne zaproponowane przez Samorząd Uczniowski.
przyjemnie, bezpiecznie, bezstresowo, twórczo i z pasją
Kontakt:
47-400 Racibórz ul. Opawska 81
Tel/fax (32)4190343www.gimnazjum5.raciborz.com.pl
gim5.raciborz@poczta.onet.pl
Archiwum Aktualności