• Przyjmowanie dzieci z Ukrainy

• Przyjmowanie dzieci i młodzieży z Ukrainy do szkół w Polsce

Zasady przyjmowania dzieci z Ukrainy do polskich szkół

Uczniowie z Ukrainy w wieku obowiązku szkolnego i obowiązku nauki (7-18 lat) są przyjmowani do szkół publicznych oraz obejmowani opieką, a także nauczaniem na warunkach dotyczących obywateli polskich. Przyjęcie do szkoły jest możliwe w ciągu całego roku szkolnego, a ustalenie klasy, w której kontynuowana jest nauka, odbywa się na podstawie sumy ukończonych lat nauki szkolnej za granicą.

Przyjmowanie uczniów przybywających z zagranicy jest uregulowane na poziomie ustawowym. W procesie tym nie ma znaczenia prawna podstawa pobytu ucznia na terenie Polski.

Wsparcie nauki uczniów  zagranicy

Cudzoziemcy, którzy nie posługują się językiem polskim w stopniu umożliwiającym korzystanie z nauki w szkole, mogą:

• uczestniczyć w dodatkowych zajęciach z języka polskiego,
            • realizować naukę w formie oddziału przygotowawczego, w którym proces nauczania jest dostosowany do potrzeb i możliwości edukacyjnych uczniów,
            • korzystać z pomocy osoby władającej językiem kraju pochodzenia zatrudnionej w charakterze pomocy nauczyciela,
            • korzystać z dodatkowych zajęć wyrównawczych w zakresie przedmiotów nauczania organizowanych przez organ prowadzący szkołę.

Decyzję o przyznaniu danej formy wsparcia podejmuje dyrektor szkoły w porozumieniu z organem prowadzącym szkołę.

Pomoc psychologiczno-pedagogiczna

Uczniowie cudzoziemscy mogą być objęci pomocą psychologiczno-pedagogiczną w związku z doświadczeniem migracyjnym. Pomoc polega na rozpoznawaniu i zaspokajaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz indywidualnych możliwości psychofizycznych i czynników środowiskowych wpływających na funkcjonowanie ucznia.

Pomoc psychologiczno-pedagogiczną w szkole organizuje dyrektor.

Materiały

Zasady przyjmowania dzieci z zagranicy​_infromacja MEiNZasady​_przyjmowania​_dzieci​_z​_zagranicy​_infromacja​_MEiN.DOCX 0.02MB

• Zbiórka darów

• Drodzy Raciborzanie!

W obecnej, niezwykle trudnej sytuacji Racibórz chce wesprzeć mieszkańców swojego miasta partnerskiego - ukraińskiej Tysmenicy.

Od wtorku ruszy zbiórka darów prowadzona we wszystkich miejskich szkołach podstawowych (godziny 8.00 – 15.00) oraz w budynku Urzędu Miasta (Biuro Obsługi Interesanta czynne będzie od 8.00 do 18.00).

Prosimy o pomoc i włączenie się w akcję Rady Rodziców i społeczności szkolne!

Władze Tysmenicy przygotowały listę potrzebnych rzeczy:

1. śpiwory
            2. karimaty
            3. środki higieniczne (wszystkie rodzaje)
            4. materiały opatrunkowe i leki przeciwbólowe
            5. żywność w puszkach
            6. żywność możliwa do bezpośredniego spożycia tj. bez obróbki termicznej, zapakowana hermetycznie, możliwa do przechowywania bez lodówki, z długim terminem przydatności do spożycia (np. batony proteinowe, konserwy, kabanosy zamknięte hermetycznie, orzechy, suszone owoce etc.)

Na tym etapie prosimy o przynoszenie konkretnych darów, ograniczonych do tych z przedstawionej listy. Na ten moment nie są potrzebne ubrania, maskotki, artykuły papiernicze oraz żywność wymagająca obróbki termicznej, w słoikach, torebkach, produkty suche etc.

Ponadto władze Tysmenicy poprosiły nas o:

- agregaty prądotwórcze o mocy do 10 kw- profesjonalne krótkofalówki z zasięgiem ok. 10 km (system motorola)- 2 pontony (ewakuacyjne)

Ze względu na specjalistyczny charakter ww. sprzętu, jego zakup zostanie sfinansowany ze zbiórki, którą przeprowadzi Stowarzyszenie Przyjaciół Człowieka TĘCZA. Numer specjalnie utworzonego konta zostanie podany w poniedziałek.

#solidarni_z_Ukrainą

• KONKURS PLASTYCZNY NA „KARTKĘ WALENTYNKOWĄ” ZOSTAŁ ROZSTRZYGNIĘTY!

• UWAGA! UWAGA! UWAGA!

KONKURS PLASTYCZNY NA „KARTKĘ WALENTYNKOWĄ” ZOSTAŁ ROZSTRZYGNIĘTY! GRATULUJEMY WSZYSTKIM UCZESTNIKOM!

OTO LISTA LAUREATÓW:

Kl I