Wędrowanie po wulkanie? Nauczanie na wulkanie?
To wszystko było zaledwie wczoraj, czyli 13.06.2016 r. w siedzibie Parku Krajobrazowego Góry Św. Anny, gdzie na prezentacji zobaczyliśmy, w jaki sposób utworzono jeden z nielicznych w Polsce geoparków. Geopark Góry Św. Anny ma na celu ochronę przyrody nieożywionej, badania naukowe i edukację.
My najpierw budowaliśmy wulkany w domu, przeprowadzaliśmy erupcje na lekcjach geografii i zajęciach pozalekcyjnych, a teraz naocznie mogliśmy się przekonać, jak wygląda kaldera wygasłego wulkanu. Mogliśmy podziwiać słupy bazaltowe i inne skały w najbliższej okolicy. Posługiwaliśmy się także mapą topograficzną tego terenu oraz busolami, aby wykonać kartę pracy z geografii.
Ale przyroda nie zna próżni. Pani Beata Rubin – Jałowiecka opowiedziała o naturalnych łąkach, roślinności kserotermicznej, a po drodze mogliśmy podziwiać jaszczurki wygrzewające się na kamieniach. Przekonaliśmy się także, że niestety do trawy nie wystarczają tam „naturalne kosiarki”, czyli owce, ale potrzebna jest także ingerencja człowieka. Przekonaliśmy się, że bogaty jest „świat” tego geoparku.
Zauważylismy także, że nie trzeba jeździć po świecie, żeby znaleźć ciekawe obiekty przyrodnicze, które są tak niedaleko od nas.
Zajęcia terenowe to ciekawa forma nauki wielu przedmiotów.
Geopark.