W dniu 10.09.2020. uczniowie klas czwartych spotkali się z asp. sztab. Krzysztofem Biskupem. Policjant rozmawiał z dziećmi o bezpieczeństwie w domu oraz poza domem, jak również o zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą i w górach. Dziękujemy za spotkanie.
Konkursy z okazji Europejskiego Dnia Języków
Z okazji zbliżającego się Europejskiego Dnia Języków, który obchodzony jest w całej Europie co roku 26 września, ogłaszamy w naszej szkole 2 konkursy.
Pierwszy z nich przeznaczony jest dla uczniów klas I-VIII. Można wybrać jedną z trzech opcji:
- plakat (format A2) na temat wybranego kraju europejskiego (forma plastyczna dowolna)
- prezentację multimedialną na temat wybranego kraju europejskiego (max. 10 slajdów)
- krótki filmik (max. 2 min.) na temat wybranego kraju europejskiego
W każdej opcji należy zawrzeć ciekawe informacje na temat danego kraju (z różnych dziedzin życia np. kultura, sport, muzyka oraz wybrane słówka/zwroty w języku wybranego kraju wraz z tłumaczeniem itp.). Młodsi uczniowie (kl. I-IV) mogą wykonać pracę w języku polskim, zaś starsi (kl. V-VIII) w języku obcym, którego się uczą.
Drugi konkurs przeznaczony jest dla uczniów kl. IV-VIII i polega na stworzeniu budowli przestrzennej charakterystycznego elementu z wybranego kraju europejskiego (może to być budynek, pomnik, wieża lub typowe dla danego kraju rekwizyty itp.). Forma wykonania i wymiary pracy dowolne.
Termin dostarczenia prac: 28 września 2020 r.
Uczniowie klas 1-3 mogą oddawać swoje prace do p. Barbary Mleczko, natomiast uczniowie klas 4-8 do sali D27.
Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów do wzięcia udziału w konkursach!
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021
1 września o 9:00 uczniowie naszej szkoły rozpoczęli rok szkolny.
W programie nie zabrakło przemówienia pani dyrektor Joanny Paszkowskiej, spotkania z panem policjantem i występów koleżanek i kolegów.
Jednak najważniejszym momentem tej uroczystości było ślubowanie uczniów klas pierwszych na sztandar szkoły:
- Będziemy się starali pilnie uczyć - Przyrzekamy!
- Uczciwie i sumiennie wypełniać obowiązki - Przyrzekamy!
- Być dobrymi i zgodnymi kolegami - Przyrzekamy!
- Być dobrymi dziećmi w rodzinie - Przyrzekamy!
- Będziemy dbać o dobre imię naszej szkoły - Przyrzekamy!
- Będziemy kochać swoją Ojczyznę – Polskę! - Przyrzekamy!
Pierwszoklasistom oraz ich starszym koleżankom i kolegom, a także wszystkim pracownikom życzymy wielu pomyślnych chwil w roku szkolnym 2020/2021.
4
List Prezydenta Miasta do uczniów
Drodzy uczniowie,
Tegoroczny powrót do szkół jest wyjątkowy. Rozłąka z koleżankami i kolegami ze szkolnej ławki trwała dłużej niż zwykle, a nowa rzeczywistość szkolna dodatkowo obwarowana została nowymi zasadami. Wszystko to dla Waszego bezpieczeństwa i zdrowia. Dlatego też nie zdecydowaliśmy się w tym roku na miejską inaugurację roku szkolnego. Spotkaliście się dzisiaj w mniejszym gronie z Waszymi wychowawcami. To ostrożność, dzięki której przy przestrzeganiu zasad o których dzisiaj mówili Wam Wasi nauczyciele, będziecie mogli uczyć się bezpiecznie i stacjonarnie z korzyścią dla Was – na co liczę.
Przyjmijcie ode mnie - tą drogą - najlepsze życzenia: aby szkoła dawała Wam dużo radości, a osiągane wyniki przynosiły satysfakcję. Wszystkiego dobrego!
Dariusz Polowy
Prezydent Miasta
Życzenia od Ministra Edukacji Narodowej z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2020/2021
Szanowni Państwo,Dyrektorzy i Nauczyciele,Drodzy Rodzice i Uczniowie,
zakończył się czas letniego wypoczynku. Jak co roku o tej porze uczniowie i nauczyciele wracają do swoich obowiązków. Na wszystkich czekają nowe wyzwania i obowiązki edukacyjne.
Drodzy Uczniowie, życzę Wam, abyście jak najlepiej wykorzystali możliwości, jakie oferuje szkoła. Spełniajcie swoje marzenia i realizujcie ambitne cele.
Wspólnie z uczniami nowy rok szkolny rozpoczynają także Dyrektorzy, Nauczyciele i Pracownicy oświaty. Dzięki Państwa codziennym wysiłkom młodzi ludzie będą mogli rozwijać wiedzę, umiejętności oraz przygotowywać się do wejścia w dorosłe życie. Starajcie się zaszczepić w swoich podopiecznych ciekawość świata, uczcie ich systematyczności i wytrwałości w działaniu. Życzę, aby Państwa praca przyniosła satysfakcję oraz szacunek i uznanie ze strony otoczenia.
Gorąco zachęcam wszystkich Rodziców do włączania się w życie szkoły. Bez wsparcia z Państwa strony szkoła nie może sprawnie funkcjonować i w pełni realizować swoich zadań.
Przekazuję także najlepsze życzenia Uczniom, Rodzicom oraz Kadrze pedagogicznej poza granicami naszego kraju. Niech nowy rok szkolny obfituje w sukcesy edukacyjne i wychowawcze.
Całej społeczności szkolnej życzę, aby rok szkolny 2020/2021 był spokojny i bezpieczny!
Z wyrazami szacunkuDariusz PiontkowskiMinister Edukacji Narodowej
List Ministra Edukacji Narodowej z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2020/2021
28.08.2020
Dziś, 28 sierpnia br. Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski skierował list do uczniów, rodziców, nauczycieli i dyrektorów szkół.
– Wkrótce rozpoczniemy nowy rok szkolny 2020/2021. Po kilkumiesięcznej przerwie uczniowie i nauczyciele wrócą do szkół i swoich codziennych obowiązków. Decyzję o przywróceniu zajęć stacjonarnych podjęliśmy po wielu rozmowach i konsultacjach z ekspertami. Wspólnie ustaliliśmy, że edukacja, podobnie jak wiele innych dziedzin życia społecznego i gospodarczego, powinna funkcjonować w sposób zbliżony do tego sprzed pandemii. Powrót dzieci do stacjonarnej nauki w szkołach zaplanowała również zdecydowana większość państw europejskich – podkreślił w liście minister edukacji.
Minister edukacji zaznaczył również jak ważny dla rozwoju społecznego dzieci i młodzieży jest powrót do nauki stacjonarnej. Podkreślił, że kształcenie na odległość nie zastąpi bezpośredniego kontaktu ucznia z nauczycielem, a najnowocześniejsze nawet technologie nie stworzą odpowiedniej przestrzeni do budowania trwałych relacji rówieśniczych. Przedłużająca się izolacja może w dalszej perspektywie przynieść wiele negatywnych skutków. Chodzi nie tylko o rozwój intelektualny i mniejszą efektywność procesu kształcenia na odległość, ale również o przygotowanie młodego człowieka do dorosłości, do życia w społeczeństwie, które w dużym stopniu kształtuje się w środowisku szkolnym.
– Rozumiem obawy części rodziców i nauczycieli związane z powrotem do stacjonarnych zajęć w szkołach i placówkach oświatowych. Bezpieczeństwo uczniów, nauczycieli i innych pracowników oraz dyrektorów, a także rodziców – to nasz priorytet. Dlatego też przygotowaliśmy odpowiednie regulacje prawne, wytyczne i zalecenia, które w przypadku większego zagrożenia epidemicznego pozwolą na wprowadzenie adekwatnych do danej sytuacji działań i środków. Stworzyliśmy elastyczne rozwiązania, takie jak możliwość realizowania nauczania w trybie mieszanym lub zdalnym zarówno dla całej szkoły, jak i poszczególnych oddziałów. Umożliwiliśmy także dyrektorom wprowadzenie dodatkowych środków bezpieczeństwa na terenie danej placówki. -– napisał w liście Szef MEN.
Szef MEN zwrócił uwagę na działania podejmowane w ministerstwie w zakresie bezpiecznego powrotu do szkół.
– Stale współpracujemy z Ministerstwem Zdrowia oraz Głównym Inspektorem Sanitarnym i na bieżąco reagujemy na sytuację. Wspieramy dyrektorów i organy prowadzące w przygotowaniach do rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Umożliwiamy dyrektorom zamówienie maseczek i płynów do dezynfekcji na potrzeby szkół. Przekażemy szkołom również termometry bezdotykowe. Środki te będą bezpłatnie dostarczane przez Ministerstwo Zdrowia.
Departament Informacji i PromocjiMinisterstwo Edukacji Narodowej
Materiały
Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021
Rozpoczęcie roku szkolnego 2020-2021
W związku z obowiązującymi przepisami związanymi z COVID-19 jesteśmy zmuszeni do innej niż dotychczas organizacji pierwszego dnia nauki w naszej szkole. Na apel rozpoczynający rok szkolny zapraszamy tylko klasy pierwsze i czwarte, pozostałe oddziały przychodzą do szkoły o wyznaczonej godzinie i kierują się bezpośrednio do wskazanej sali lekcyjnej (bez apelu), wchodzą do szkoły i wychodzą ze szkoły wyznaczonymi wejściami.
UWAGA:
Tylko z uczniami klas pierwszych na teren szkoły wchodzi jeden rodzic (obowiązkowe maseczki i dezynfekcja rąk lub rękawiczki), pozostali uczniowie samodzielnie idą do sal lekcyjnych.
Harmonogram obowiązujący w dniu 01.09.2020r:
Uczniowie klas pierwszych:
1A, 1B, 1C o godzinie 9:00
Rozpoczęcie przed wejściem głównym (w razie deszczu w holu głównym)
1A – A23
1B – A11
1C – A28
Uczniowie klas drugich:
2A, 2B,C, 2D
przychodzą o godzinie 9:30, wchodzą wejściem A (nie wolno wchodzić głównym wejściem) i kierują się bezpośrednio do swoich sal
2A – A12
2B – A21
2C – A29
2D – A22
Uczniowie klas trzecich:
3A, 3B, 3C, 3D
przychodzą o godzinie 10:00, wchodzą wejściem głównym i kierują się bezpośrednio do swoich sal
3A – A02
3B – A03
3C – A13
3D – A18
Uczniowie klas czwartych:
4A, 4B, 4C, 4D
przychodzą o godzinie 10:30
rozpoczęcie przed wejściem głównym (w razie deszczu w holu głównym)
4A – D18
4B – D16
4C – D27
4D – B26
Uczniowie klas 5A, 5B
przychodzą o godzinie 9:00, wchodzą wejściem C (nie wolno wchodzić głównym wejściem) i kierują się bezpośrednio do swoich sal
5A – C07
5B – C02
Uczniowie klas 6A, 6B, 6C
przychodzą o godzinie 9:30, wchodzą wejściem C (nie wolno wchodzić głównym wejściem) i kierują się bezpośrednio do swoich sal
6A – C03
6B – C17
6C – C18
Uczniowie klas 6D, 6E
przychodzą o godzinie 9:30, wchodzą wejściem D (nie wolno wchodzić głównym wejściem) i kierują się bezpośrednio do swoich sal
6D – D14
6E – D25
Uczniowie klas 7A, 7B, 7D
przychodzą o godzinie 10:00, wchodzą wejściem C (nie wolno wchodzić głównym wejściem) i kierują się bezpośrednio do swoich sal
7A – C13
7B – B24
7D – C08
Uczniowie klas 7C, 7E
przychodzą o godzinie 10:00, wchodzą wejściem D (nie wolno wchodzić głównym wejściem) i kierują się bezpośrednio do swoich sal
7C – D26
7E – D25
Uczniowie klas 8A, 8D
przychodzą o godzinie 10:30, wchodzą wejściem D (nie wolno wchodzić głównym wejściem) i kierują się bezpośrednio do swoich sal
8A – D29
8D – D02
Uczniowie klasy 8B
przychodzą o godzinie 10:30, wchodzą wejściem C (nie wolno wchodzić głównym wejściem) i kierują się bezpośrednio do swojej sali
8B – C12
Rodzice i opiekunowie odprowadzający i odbierający dzieci ze szkoły, mogą wejść do szkoły, do strefy rodzica zachowując zasady:
- 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi,
- dystans od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m,
- dystans od pracowników szkoły min. 1,5 m,
- stosowanie środków ochronnych: osłona ust i nosa,
rękawiczki jednorazowe,
dezynfekcja rąk.
Osoba odprowadzająca i odbierająca dzieci ze szkoły nie może mieć objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych.
Z dniem, w którym miasto Racibórz zostanie wpisane do strefy żółtej lub czerwonej, będzie obowiązywał bezwzględny zakaz wstępu do szkoły osób z zewnątrz.
Uczniowie, w czasie przerw będą zobowiązani do noszenia maseczek ochronnych .
Pierwsze miejsce w Polsce
Bliżej pszczół
Tymoteusz Opiela zdobył I miejsce w ogólnopolskim konkursie „Bliżej pszczół”.
IV Ogólnopolski Konkurs "Bliżej pszczół" organizowany był przez Katolicki Uniwersytet Lubelski, a wspierany był przez takie instytucje jak Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki w Lublinie, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Ministerstwo Klimatu.
Celem IV Ogólnopolskiego Konkursu "Bliżej pszczół" była popularyzacja wśród uczniów wiedzy o roli pszczoły miodnej w środowisku naturalnym oraz wiedzy odnośnie możliwości funkcjonowania pszczoły miodnej w industrialnej rzeczywistości. Ponadto zachęcenie młodych ludzi do obserwowania życia pszczół i ich zwyczajów, zaczerpnięcia wiedzy na temat roślin miododajnych i pszczelarstwa oraz uświadomienia młodzieży znaczenia produktów pszczelich dla zdrowia człowieka.
I etap - szkolny - odbył się 8 stycznia 2020 r. Naszą szkołę reprezentował Tymoteusz Opiela - uczeń klasy 7b. Tymek znalazł się na liście osób zakwalifikowanych do drugiego etapu, który miał odbyć się w Lublinie w dniach 26-27 marca, jednak w związku z COVID-19 zmieniono regulamin i etap drugi - finał przeprowadzono online.
27 maja odbył się finał konkursu. W grupie wiekowej Tymoteusza wystartowało 31 osób z całej Polski. Test, który należało wykonać na specjalnej platformie, składał się z 25 pytań, na które przeznaczone było 17 minut. Tymek uzyskał 23 na 25 pkt i jak się wkrótce okazało, wystarczyło to na zdobycie I miejsca.
Warto wspomnieć, że w konkursie można było wygrać wspaniałe nagrody. W tym roku dla zwycięzcy przewidziano rzeczową nagrodę główną - laptop, przyjęcie w poczet uczniów Technikum Pszczelarskiego w Pszczelej Woli, upominki oraz nagrody książkowe do bibliotek szkolnych.
Opiekunem Tymka była Pani Małgorzata Latoń nauczycielka biologii.
Gratulujemy!
Drodzy Uczniowie klas ósmych
zapraszamy Was do obejrzenia krókiego filmiku, którym chcieliśmy Wam podziękować za wspólnie spedzone chwile i życzyć Wam powodzenia w kolejnym etapie Waszego kształcenia.
DZIĘKUJEMY
#Gaszyn challenge
SP 15 przyjęła wyzwanie i wykonała zadanie w akcji #Gaszyn challenge pod hasłem „Naszą tradycją są sportowe zmagania, a w sercach naszych jest chęć pomagania”.
Uczniowie, rodzice, nauczyciele i pracownicy szkoły, wykonali zadanie dla wsparcia leczenia 6-miesięcznej Sandry z SMA. Na stronie https://www.siepomaga.pl/sandra są wskazówki, jak można pomóc.
Dziękujemy za nominację SP 18 oraz Klubowi Osiedlowemu „Strefa”, które dały szkole możliwość „pomagania na sportowo” i nominujemy Wydział Edukacji Kultury i Sportu Urzędu Miasta w Raciborzu.
pod tym linkiem jest film w pełnej jakości HD:
https://drive.google.com/file/d/1nnz9qS9Bh1JSKvyNgsJVcTQeZXmxC7hj/view?usp=sharing
Film:Leszek Jakieła PHOTOGRAPHY
TALENT SHOW
Talent Show
Śpiew, taniec, recytacja, gra na instrumentach, rysunek, akrobatyka, sztuki walki, breakdance, triki na hulajnodze i rowerze, arytmetyka, a nawet zdolności kulinarne – takimi talentami wykazali się uczniowie SP 15.
Coroczny konkurs TALENT SHOW musiał się wyjątkowo odbyć w innej formie.
Uczniowie przesyłali 1 minutowe filmiki, na których prezentowali swoje umiejętności.
TALENT SHOW ONLINE miał na celu popularyzację zainteresowań, promocję alternatywnych form spędzania wolnego czasu oraz rozwijanie i prezentowanie własnych pasji.
W konkursie mogli wziąć udział wszyscy uczniowie szkoły, a jury wyłoniło zwycięzców w następujących kategoriach wiekowych:
- Klasy I:
Natalia Chuda z kl. I b - arytmetyka - I miejsce
Emilia Myszakowska z kl. I a - akrobatyka - I miejsce
https://tiny.pl/7wkdpAmelia Rongiers z kl. I a - taniec z pałeczką - II miejsce
Kalina Antczak z kl. I b - akrobacje - III miejsce
- Klasy II:
Ivo Szramowski z kl. II b - muzyk samouk - I miejsce
Natalia Kucińska z kl. II a - gra na flecie poprzecznym - II miejsce
Lena Giemza z kl. II b - śpiew - III miejsce
Jakub Zięba z kl. II a - recytacja - wyróżnienie
Milena Majndok z kl. II c - breakdance - wyróżnienie
- Klasy III:
Tosia Kasowska z kl. III a - gra na flecie - I miejsce
Łucja Szymiczek z kl. III e - taniec - II miejsce
Julia Marcinkowska z kl. III e - śpiew - III miejsce
- Klasy IV-V:
Hanna Kąś z kl. V d - taniec z pomponami - I miejsce
Zuzanna Dubrownik z kl. V a - śpiew - II miejsce
Emilia Szczuka i Maja Winkler z kl. V d - śpiew - II miejsce
Zofia Plinta klasa z kl. V d - taniec z pałeczką - III miejsce
Sara Radwan z kl. IV a - sztuki walki Taekwondo - wyróżnienie
Oliwia Kałdońska z kl. V c - rysunek - wyróżnienie
Nadia Bulak z kl. V c - pieczenie tortu - wyróżnienie
- Klasy VI-VIII:
Adam Brzozowski z kl. VI d - triki na hulajnodze - I miejsce
Vincent Grabiec i Dawid Kościelniak z kl. VIII b - piosenka - I miejsce
Łucja Pytel z kl. VI d - rysunek - II miejsce
Tomasz Wieczorek z kl. VI d - triki na rowerze - II miejsce
Krzysztof Procek z kl. VI c - beatbox - III miejsce
Wiktoria Poterek z kl. VII b - śpiew - wyróżnienie
Przekonaliśmy się, że w naszej szkole jest wielu niezwykle utalentowanych uczniów, dzielnie wspieranych przez rodziców!
Wszyscy uczniowie, którzy wzięli udział w konkursie otrzymają nagrody ufundowane przez Radę Rodziców SP 15.
Mamy nadzieję, że kolejna edycja zachęci do udziału w konkursie jeszcze więcej uzdolnionych młodych ludzi :)
Jeszcze raz gratulujemy wszystkim uczestnikom !!!
* Zdjęcie: archiwum organizatorów konkursu.
“TALENT SHOW ONLINE”
Z okazji Dnia Dziecka nasza szkoła organizuje:
“TALENT SHOW ONLINE”
Umiesz tańczyć? Śpiewać? Pięknie recytujesz? A może ukrywasz jakiś inny talent, o którym nikt nie wie? Teraz jest ten moment byś pokazał, co umiesz robić najlepiej… Zapraszamy Cię do wzięcia udziału w szkolnym konkursie „TALENT SHOW ONLINE”. Konkurs przeznaczony jest dla wszystkich uczniów naszej szkoły. Uczestnicy konkursu proszeni są o przesłanie krótkiego filmu z nagraniem pokazu swojego talentu na adres mailowy: talentshowsp15@gmail.com . Nagranie nie może przekroczyć 1 min. Na filmiki czekamy do 5 czerwca.
Nagrody przyznane będą w pięciu kategoriach wiekowych:
-
klasy I,
-
klasy II,
-
klasy III,
-
klasy IV - VI,
-
klasy VII - VIII,
W razie pytań prosimy pisać na adres mailowy: talentshowsp15@gmail.com.
Organizatorzy: Joanna Piórko, Oliwia Joszko
-
Konkurs: II wojna we wspomnieniach
Podsumowanie XI Ogólnopolskiego Konkursu Historyczno-Literackiego
"II wojna światowa i czasy powojenne we wspomnieniach"
Szkoła Podstawowa Nr 15 z Oddziałami Sportowymi im. Jana III Sobieskiego w Raciborzu jest, już po raz kolejny, organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Historyczno-Literackiego "II wojna światowa i czasy powojenne we wspomnieniach". Konkurs jest skierowany do uczniów szkół podstawowych oraz liceów ogólnokształcących. Polega na spisaniu wspomnień i przeżyć członków rodziny, sąsiadów z okresu II wojny światowej i po jej zakończeniu. Honorowy patronat nad konkursem objęło wiele instytucji m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego, Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach, Śląski Kurator Oświaty, Starosta Raciborski, Prezydent Miasta Raciborza, Muzeum w Raciborzu, Związek Sybiraków czy przede wszystkim Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Raciborzu Pan Marian Szlapański, z którego inicjatywy, kilkanaście lat temu, narodził się pomysł organizacji konkursu.
Konkurs corocznie cieszy się dużym zainteresowaniem młodzieży z całej Polski. Również w tegorocznej edycji, pomimo pandemii COVID-19, wpłynęło wiele ciekawych i wzruszających prac.
25 maja 2020r. komisja konkursowa ogłosiła wyniki w kategorii szkół podstawowych i liceów ogólnokształcących. Oto laureaci:
KATEGORIA: SZKOŁA PODSTAWOWA
I m. - Bartosz Nowakowski za pracę "Życie w przestworzach. Rodzinne wspomnienia o Stanisławie Masłoniu, członku królewskiej załogi" ze Szkoły Podstawowej im. kpt. L.Teligi w Poraju, opiekun: Pani Aneta Hyra-Górecka
II m. - Alicja Aleksińska za pracę "Czerwona konduktorka" ze Szkoły Podstawowej Niepublicznej Varsovia nr 19 w Warszawie, opiekun: Pani Agnieszka Weremiuk
III m. ex aequo - Anna Gniadkowska za pracę "Patriotyzm mojego pradziadka i życie powojenne w relacji mojej babci" z Publicznej Szkoły Podstawowej im. W. Jagiełły w Zwoleniu, opiekun: Pan Cezary Imański
III m. ex aequo - Teresa Jasita za pracę "Wspomnienia Małego-Wielkiego Bohatera, mojego wujka Franka" ze Szkoły Podstawowej nr 15 im. Jana III Sobieskiego w Raciborzu, opiekun: Pani Magdalena Pordzik
I wyróżnienie - Karolina Kodura za pracę "Bochen chleba" ze Szkoły Podstawowej nr 3 Przymierza Rodzin z Warszawy, opiekun: Pani Daniela Rudyk
II wyróżnienie - Jakub Nowak za pracę "II wojna światowa i czasy powojenne we wspomnieniach. Wywiad z Panią Cecylią Bajek, mieszkanką Tokarni z gminy Chęciny" ze Szkoły Podstawowej im. J. Korczaka w Tokarni, opiekun: Pani Anna Engel
III wyróżnienie - Alicja Krakowczyk za pracę "Historia Józefa, który uśmiechem pokonał śmierć" ze Szkoły Podstawowej nr 15 im. Jana III Sobieskiego w Raciborzu, opiekun: Pani Nina Pałgan
IV wyróżnienie – Mateusz Frankowicz za pracę “Życie jest opowieścią...” ze Szkoły Podstawowej Integracyjnej im. Bohaterów Warszawy z Kielc, opiekun: Pani Dorota Sikora
KATEGORIA: LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE
I m. - Paulina Sobczyk za pracę "Pamięci ofiar sowieckiego terroru" z Niepublicznego Policyjnego Liceum Ogólnokształcącego "As" w Sosnowcu, opiekun: Pani Lidia Misiak, Pani Jolanta Włosińska
II m. - Mikołaj Kot za pracę "Społeczność Zakonu Braci Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel w Oborach podczas okupacji hitlerowskiej" z Zespołu Szkół nr 1 im. A. Wazówny w Golubiu-Dobrzyniu, opiekun: Pani Justyna Radzimińska, Pan Marek Beyger
III m. - Patryk Kowgier za pracę "Życie na Kresach mojej rodziny" z Zespołu Szkół nr 3 im. Jana III Sobieskiego w Szczytnie, opiekun: Pani Elżbieta Weichhaus-Kończyk
I wyróżnienie - Aleksandra Heinich za pracę "Oczami mojej prababci" z Zespołu Szkół w Mogilnie, opiekun: Pani Renata Lepsza
II wyróżnienie - Mikołaj Jacyna za pracę "Mój dziadzio, Władysław Jacyna" z Liceum Ogólnokształcącego im. S. Lema w Stanisławowie Pierwszym, opiekun: Pani Iwona Kutra
Wszystkim uczestnikom konkursu, laureatom, opiekunom serdecznie gratulujemy. Jednocześnie informujemy, że w związku z sytuacją epidemiologiczną w kraju, nie odbędzie się uroczysta gala podsumowująca XI Ogólnopolski Konkurs Historyczno-Literacki "II wojna światowa i czasy powojenne we wspomnieniach". Dyplomy, podziękowania oraz nagrody zostaną przesłane pocztą.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udział w kolejnej edycji w 2021 roku.
Zdjęcia:
Pierwsze 5 zdjęć pochodzi z pracy, która zajęła I miejsce w kategorii szkoły podstawowe - Bartosz Nowakowski z SP w Poraju "Życie w przestworzach. Rodzinne wspomnienia o Stanisławie Masłoniu, członku królewskiej załogi". Kolejne zdjęcia z pracy "Pamięci ofiar sowieckiego terroru" Pauliny Sobczyk z Niepublicznego Policyjnego LO "As" w Sosnowcu - I miejsce w kategorii liceum ogólnokształcące.
100. urodziny św. Jana Pawła II - prace uczniów klas 1-3
100-lecie urodzin świętego Jana Pawła II
W tym roku 18 maja obchodzimy setną rocznicę urodzin wielkiego Polaka – Karola Wojtyły – Papieża Jana Pawła II. Wielu ludzi w Polsce i na świecie świętuje to wydarzenie. Uczniowie naszej szkoły przygotowali się do tej rocznicy w ramach lekcji religii, poznali sylwetkę Papieża oraz namalowali przepiękne rysunki lub zrobili prezentacje pt. „Jan Paweł II – przyjaciel młodych”. Ukazują one miłość jaką Karol Wojtyła darzył dzieci i młodzież. W terminie późniejszym szkolne jury nagrodzi autorów wyróżnionych prac.
Krótka biografia Papieża:
Wadowice – tu wszystko się zaczęło… Te słowa wypowiedział papież Jan Paweł II 21 lat temu w mieście swojego urodzenia.Wadowice to niewielkie miasto w województwie małopolskim, położone nad rzeką Skawą. Jest to miejscowość oddalona o około 120 km. od Raciborza. Odległość tę możemy pokonać samochodem w nieco ponad dwie godziny. Rozsławił je największy i najbardziej znany na świecie Polak – św. Jan Paweł II, który urodził się 18 maja 1920 r. właśnie w Wadowicach. 20 czerwca 1920 r. rodzice, Karol i Emilia, ochrzcili go w kościele parafialnym. Otrzymał wówczas imiona: Karol Józef.W jego życiu było wiele trudnych chwil. Tuż przed jego Pierwszą Komunią zmarła mu mama. Miał wtedy tylko 9 lat. Trzy lata później umarł starszy brat Edmund. Wielkim autorytetem i wzorem dla młodego Karola był jego ojciec. Z niego brał przykład, jak być uczciwym człowiekiem. Gdy Karol budził się w nocy, często widział modlącego się ojca.
Rozpoczął naukę w szkole podstawowej a następnie Gimnazjum Męskim im. Marcina Wadowity. Karol był bardzo utalentowany i wysportowany. Grał w piłkę nożną i jeździł na nartach. Od pierwszej klasy był ministrantem. Interesował się też teatrem i często występował na szkolnych akademiach, recytując wiersze. Naukę w gimnazjum ukończył egzaminem maturalnym z oceną celującą. Po maturze z kolegami chodzili na kremówki, jak wspominał podczas pielgrzymki do Ojczyzny w 1999 r. Gdy rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, zamieszkał z ojcem w Krakowie. Trwała wtedy II wojna światowa. W wieku 21 lat stracił ostatnią bliską osobę – zmarł jego tata. Wtedy Karol zaczął myśleć o kapłaństwie i wstąpił do Seminarium Duchownego w Krakowie.
1 listopada 1946 r. otrzymał święcenia kapłańskie, a następnego dnia na Wawelu odprawił Mszę Świętą prymicyjną w intencji zmarłych rodziców i brata. W 1958 r. Karol Wojtyła został mianowany biskupem pomocniczym Krakowa, a w 1967 r. papież Paweł VI mianował go kardynałem. 16 października 1978 r. kardynał Wojtyła został wybrany na papieża i przyjął imię Jan Paweł II.
43
100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II - prace uczniów klas 5-8
Bądź aktywny!
- 39
Wiosna
Jesteśmy razem
Jesteśmy razem. Już ponad 200!!! zdjęć.
5
Wsparcie pedagogów i psychologa
Rodzicu,
jeśli masz potrzebę konsultacji, omówienia pojawiających się trudności wychowawczych, nie wiesz jak radzić sobie z trudnymi emocjami dziecka czy też nastolatka, borykasz się z problemami…
Uczniu,
chcesz zasięgnąć porady czy konsultacji lub po prostu pogadać o nurtujących cię problemach lub obawach, nie wiesz jak powinienieś/powinnaś postąpić w trudnej dla Ciebie sytuacji…
SKONTAKTUJ SIĘ Z PEDAGOGAMI LUB PSYCHOLOGIEM SZKOLNYM
Zespół szkolnych specjalistów (psycholog mgr Irena Gołąb i pedagodzy mgr Małgorzata Kozioł i mgr Joanna Nowak) zaprasza do konsultacji.
Jesteśmy do Waszej dyspozycji.
Kontakt przez dziennik elektroniczny.
Archiwum Aktualności