• Turniej czytelniczy
          • Turniej czytelniczy

          •  „Z książką na wesoło”

            Czytelników pozdrawiamy,

            Innych tutaj zapraszamy.

            Książek mamy tu niemało,

            miło będzie się czytało!”
            (hasło drużyny klasy VII a)

            18 października, w ramach Miesiąca Bibliotek Szkolnych, w naszej szkole odbył się Turniej czytelniczy dla klas VII „Z książką na wesoło”. Celem zabawy była promocja czytelnictwa i biblioteki szkolnej.

            W turnieju wzięły udział czteroosobowe drużyny klas VII, które zmierzyły się w 5 konkurencjach: "Zgaduj – zgadula" (odgadywanie tytułu i autora książki po wysłuchaniu fragmentu utworu), "Kalambury" (drużyna odgaduje tytuł książki, który stara się podpowiedzieć kapitan za pomocą gestów i mimiki), "Świat jest teatrem" (zadaniem reprezentantów drużyn było przeczytanie fragmentu wybranej książki, m. in. jako prezydent, przedszkolak, nauczyciel), ułożenie i zaprezentowanie hasła promującego książkę lub bibliotekę. Wszyscy uczniowie brali aktywny udział w zabawie, gorąco dopingując występujących.
            Po podliczeniu punktów za wszystkie konkurencje jednogłośnie zwyciężyła drużyna klasy VII c w składzie: Ala Krakowczyk, Paulina Drożdż, Remigiusz Nowak i Krzysztof Płaczek. Organizacją turnieju zajęły się panie bibliotekarki Grażyna Chudy i Aleksandra Stępień.

            Turniej czytelniczy.

          • Regulamin szkolnego konkursu z doradztwa zawodowego

          • Regulamin szkolnego konkursu z doradztwa zawodowego
             „Taka praca mnie uszczęśliwi”
            Cele konkursu:
            - propagowanie wśród uczniów wiedzy o samym sobie i planowaniu swojej kariery zawodowej od najmłodszych lat,
            - poszukiwanie u uczniów uzdolnień, talentów, pasji i mistrzostwa, które mogą stać się w przyszłości kompetencjami w ich zawodzie,
            - kształcenie umiejętności autoprezentacji,
            - rozwijanie aktywności i myślenia o własnej przyszłości,
            - rozwijanie kreatywności i wartości, które mogą stanowić o poczuciu spełnienia, szczęścia..

            Tematyka, uczestnicy i zasady konkursu:

            konkurs literacki, rysunkowy, multimedialny pod hasłem „Taka praca mnie uszczęśliwi”
            Uczestnikiem konkursu może być każdy uczeń SP nr 15 z Oddziałami Sportowymi im. Jana III Sobieskiego.
            Każdy uczestnik konkursu może zgłosić 1 pracę i może to być: praca literacka, praca plastyczna
            lub  multimedialna.

            Prace należy oddać do wychowawcy klasy, który przekaże je doradcom zawodowym lub bezpośrednio do Pani R. Szramek, sala DI4 lub Pani M. Madeckiej, sala BII6

            Termin oddania prac upływa 23.11.2018 r.

            Nagrody:
            1. I, II i III miejsce dyplomy i nagrody  - w każdej kategorii konkursowej
            2. Dodatkowe punkty z zachowania za udział w konkursie
            3. Każdy wykonujący pracę w danej technice może otrzymać ocenę z języka polskiego, plastyki, zajęć technicznych, informatyki, czy zajęć artystycznych (do wyboru w zależności od pracy konkursowej).
            Uwagi:

            1. Prace można wykonywać pod kierunkiem nauczyciela na lekcji wychowawczej, doradztwie zawodowym, na technice, informatyce lub na zajęciach pozalekcyjnych
            2. Jury konkursowe będzie brać pod uwagę pomysłowość i estetykę wykonania prac, tak by mogły być umieszczone na szkolnej gazetce doradztwa zawodowego i na stronie internetowej szkoły.
            Rozstrzygnięcie konkursu (wręczenie dyplomów i nagród) odbędzie się podczas podsumowania I okresu klasyfikacyjnego
            Zachęcamy do udziału w konkursie; doradcy zawodowi: Róża Szramek i Maja Madecka

        • Wycieczka: Oświęcim
          • Wycieczka: Oświęcim

          • 16 października uczniowie klas gimnazjalnych - III a i III b odwiedzili przejmujące miejsce,które zobaczyć powinien każdy. Mowa o Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau. Przez blisko trzy godziny młodzi ludzie mogli wysłuchać wielu poruszających historii związanych z obozem koncentracyjnym i zagłady.Jak sami przyznali,zobaczenie tego miejsca uzmysłowiło im ogrom ludzkiej tragedii,jaka się tu dokonała.W pamięci zwiedzających zapisało się także zdanie jednego z więźniów obozu:"To się stało,a więc może znów się zdarzyć...", które skłania do refleksji nad tym,jakie mogą być skutki ludzkiej nienawiści i uświadamia,że to my,naszą postawą i naszym zachowaniem,tworzymy historię naszego otoczenia,Ojczyzny,świata...
            Opiekunami podczas wyjazdu byli wychowawcy klas gimnazjalnych-panie:Jola Otlik oraz Beata Mróz-Kajstura,a także pani Krystyna Cyfka i pani Grażyna Chudy.

            Wycieczka: Oświęcim.

        • Wycieczka: Nędza
          • Wycieczka: Nędza

          •  Celem wycieczki do Nędzy było zwiedzanie, słynącej na całą Europę, kontenerowej szkółki leśnej. Zwiedzanie poprzedziła prelekcja o zwierzętach występujących w naszych lasach. Prezentacja i guiz oraz zwiedzanie terenu szkółi i zapoznanie sie z jej możliowściami zostały entuzjastycznie przyjęte przez adresatów wycieczki, uczniów klas czwartych. W nagrodę za uważne podejście do tematu ochrony zasobów naszych lasów uczniowie relaksowali sie przy ognisku.

            Wycieczka: Nędza.

        • Sztafeta przełajowa
          • Sztafeta przełajowa

          • Dzisiaj w Parku Zamkowym odbyły się finały miejskie w sztafetowych biegach przełajowych dziewcząt i chłopców. W grupie starszej naszą szkołę reprezentowały dziewczęta z klasy VIII d w składzie: Róża Tkacz, Aleksandra Smal, Matylda Frątczak, Nicole Bęś, Aleksandra Szyndler i Patrycja Rębisz. Sztafeta dziewcząt uplasowała się na II miejscu i awansowała do Rejonów, które odbędą się 26.10.2018 r. Natomiast sztafeta chłopców uplasowała się na V miejscu. Skład grupy: Maksymilian Konopacki, Dawid Kuziak, Bartosz Nikodym, Mateusz Łapin, Jacek Dobrzański i Kacper Mańkowski.

             Sztafeta przełajowa.

        • Przełaje
          • Przełaje

          • 16.10.2018 r w parku nad Odrą odbył się finał miejski w sztafetowych biegach przełajowych dziewcząt i chłopców. Naszą szkołę reprezentowały dziewczęta w składzie:Julia Oczek kl.6c,Oliwia Barycka kl.5d,Hania Kąś kl.4d,Weronika Sekuła 6d,Karolina Bałazy 5d,Kamila Joszko 6d oraz rezerwowe:Vivien Suliga 5e i Marta Niewrzoł 6c.Uczennice w pięknym stylu wywalczyły I m, zostawiając rywalki daleko w tyle.Następny finał tym razem powiatowy odbędzie się w piątek 26.10.2018 r również w naszym parku.Trzymamy kciuki.

            Przełaje.

        • Bieg
          • Bieg

          • Dziś (16.10.2018.) w parku Zamkowym odbyły się finały miejskie biegów przełajowych.
            W grupie młodszej udział w biegu brali uczniowie do klasy VI i V  szkoły podstawowej. 
            Uczniowie naszej szkoły tj. Cwik Piotr, Joszko Miłosz, Karkocha Ignacy, Oszek Kacper, Ronin Maksymilian, Rutowicz Michał wywalczyli I miejsce, a co za tym idzie przeszli do kolejnego etapu na szczeblu rejonowym, trzymamy kciuki o dalszy awans, gratulacje.   Izabela Kiersztyn

             Bieg.

        • Jan Paweł II
          • Jan Paweł II

          • Z okazji Dnia Papieskiego, jak również w związku z przypadającą 16 października 40. rocznicą wyboru Papieża – Polaka, nasza szkoła zorganizowała konkurs plastyczny dla raciborskich przedszkoli pt. „Lolek, Karol, Jan Paweł II - Papież”.

            Celem konkursu było uczczenie 40. rocznicy wyboru na Stolicę Piotrową kard. Karola Wojtyły, popularyzacja wiedzy o życiu i świętości Jana Pawła II, rozbudzenie zainteresowania wśród dzieci osobą Papieża – Polaka , motywowanie do naśladowania św. Jana Pawła II, pielęgnowanie pamięci o św. Janie Pawle II.

            Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i upominki, a trzy pierwsze zajęli:

            I m. Hanna Piątek- przedszkole nr 23

            II m. Milena Adamczewska- przedszkole nr 13

            II m. Błażej Marcyanik- przedszkole nr 13

            III m. Helena Wallach- przedszkole nr 13

            III m. Lidia Wilczyńska- przedszkole nr 23

            Taki sam konkurs został przeprowadzony wśród uczniów SP 15. Rysunki przedszkolaków oraz wybrane prace uczniów można zobaczyć na wystawie w kościele NSPJ.

            Wyniki Szkolnego Konkursu Plastycznego pt. Lolek, Karol, Jan Paweł II – Papież

            1m - Paweł Kępczyk, Karol Jasita i Bartosz Koczwara
            2m - Filip Klejny i Lena Piszczek
            3m - Olaf Gieroń i Michał Mormul
            wyróżnienia - Aleksandra Gawęda, Hanna Ryczkowska, Oliwia Barycka oraz Zofia Janicka

            Jan Paweł II.

        • Policjanci w kl. 7
          • Policjanci w kl. 7

          • 10 października odbyło się spotkanie uczniów klas siódmych z funkcjonariuszem policji, aspirantem Edytą Mazur. Temat poruszany z młodzieżą dotyczył odpowiedzialności karnej nieletnich. Podczas prelekcji pani aspirant omówiła konsekwencje i skutki czynów karalnych popełnianych przez młodzież. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach, zadawali pytania na nurtujące ich tematy.

            Policjanci w kl. 7.

        • Zawody w ramach programu „Lekkoatletyka dla każdego”.
          • Zawody w ramach programu „Lekkoatletyka dla każdego”.

          • 9 października 2018 r.  na stadionie MOSiR- u w  Rudzie Śląskiej odbyły się wojewódzkie zawody LDK.

            Reprezentacja Raciborza liczyła 43 osoby w tym 30 uczniów z naszej szkoły.
            Na starcie stanęło 510 młodych adeptów lekkiej atletyki z naszego województwa. Uczniowie szkół podstawowych walczyli o medale w dwóch kategoriach wiekowych: dziewczęta i chłopcy U 14 ( rocznik 2005-2006) i dziewczęta i chłopcy U 12 ( rocznik 2007 i młodsi).
            Bardzo dobrze zaprezentowała się uczennica kl. V d zdobywając brązowy medal w skoku w dal z wynikiem 4,26 m tuż za podium rywalizację ukończyła jej klasowa koleżanka Oliwia Barycka skacząc na odległość 4,14 m. Są to rekordy życiowe obu zawodniczek. Piąte miejsce w skoku w dal zajął Karol Jasita z wynikiem 3,78 m. W finale biegu na 100m z wynikiem 13,55 s znalazł się w finale Kacper Czerwiński zajmując ostatecznie siódme miejsce.
             Ciekawsze wyniki naszych uczniów w kategorii U 12:
            III m Karolina Bałazy – skok  w dal – 4,26 m
            IV m Oliwia Barycka – skok w dal – 4,14 m
            V m Karol Jasita – skok w dal – 3,78 m
            VI m Maksymilian Ronin – 600m – 1:56,52
            VII m Tomasz Wieczorek – p. palantowa – 32,5 m
            IX m Miłosz Joszko - 600 m – 2:06,34
            X m Jakub Just – p. palantowa – 29 m
            XI m Tomasz Kos – 600 m – 2:08,85
            XII m Hanna Ryczkowska – 60 m – 9,97 s
            Kategoria U 14:
            VII m Kacper Czerwiński – 100 m – 13,55 s
            XI m Kamila Joszko – 600 m – 1:56,10

             

            Wszystkim serdecznie gratulujemy uzyskania rekordów życiowych!!!
        • Spotkanie z policjantem
          • Spotkanie z policjantem

          • 8 października pierwszoklasistów odwiedzili policjanci. Najpierw policjant z drogówki rozmawiał z dziećmi na temat zasad bezpiecznego zachowania na drodze. Następnie pan dzielnicowy przypomniał uczniom o bezpieczeństwie w domu, szczególnie wtedy, gdy nie ma rodziców. Dzieci ćwiczyły również pozycję, jaką należy przyjąć, gdy zagraża im obcy pies. Na koniec spotkania policjanci rozdali pierwszakom plany lekcji z alarmowymi numerami telefonów i instrukcją udzielania pierwszej pomocy, a uczniowie podziękowali wierszem i piosenką.

            Spotkanie z policjantem.

        • Straż Miejska
          • Straż Miejska

          • 5 października odwiedzili naszą szkołę przedstawiciele Straży Miejskiej. Strażnicy spotkali się z uczniami klas I. Pokazali pierwszakom filmik i prezentację, w których przypomnieli o zasadach bezpieczeństwa obowiązujących na drodze, w domu i w szkole. Na pamiątkę spotkania uczniowie otrzymali odblaski i kolorowanki "Straż Miejska dzieciom".

            Straż Miejska.

        • „Odra – sercem Raciborza”
          • „Odra – sercem Raciborza”

          • Marta Klejny odebrała nagrodę za pracę "Odra sercem Raciborza".

            Pod koniec minionych wakacji Państwowe Gospodarstwo Wodne wraz z Wojewodą Opolskim zorganizowało konkurs plastyczny pod tytułem „Odra – rzeczna droga”. Został on ogłoszony we wszystkich województwach, przez które przepływa Odra (zachodniopomorskie, lubuskie, dolnośląskie, opolskie, śląskie). W konkursie wzięło udział kilkuset uczestników, w tym również uczennica naszej szkoły - Marta Klejny. Przygotowała pracę pod tytułem „Odra – sercem Raciborza”. Marta pokazała, jak raciborzanie spędzają czas nad Odrą: na wałach nadodrzańskich, na przystani, na plaży, placu zabaw, ścieżce rowerowej oraz dla spacerowiczów. Praca została wykonana w technice kolażu. Marta zdobyła II miejsce. Gratulacje.

        • Wycieczka: Chlebowa chata
          • Wycieczka: Chlebowa chata

          • Dnia 3.10 klasy II a i II c wyjechały na wycieczkę w okolice Brennej do „ Chlebowej chaty”. Celem wycieczki było zapoznanie uczniów z tym, jak wyglądało życie ich pradziadków. W chacie zostały zgromadzone przedmioty niezbędne do życia i wyposażenie domu oraz maszyny rolnicze używane bardzo dawno temu. Dzieci poznały drogę wyrobu chleba „ Od ziarenka do bochenka”. Samodzielnie mogły wyrobić masło i ser. Z przygotowanego ciasta własnoręcznie wykonały podpłomyki, które następnie zjadały z masłem, miodem i smalcem. Zapach wydobywający się z pieca spowodował, że apetyty się zaostrzyły. Zajęcia miały formę warsztatów. Ważną częścią wycieczki była prezentacja związana z życiem pszczół. Zgromadzone przedmioty potrzebne do pracy pszczelarza w pasiece, oraz informacje dotyczące ciężkiej pracy pszczół pozwoliły uczniom zrozumieć jak ważna jest ochrona terenów zielonych- łąk i roślinności. Podsumowaniem wycieczki był następny dzień, kiedy uczniowie mogli wspólnie zjeść drugie śniadanie- upieczony w chacie chleb z samodzielnie wyrobionym masłem. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że dawne życie było bardzo ciężkie, a praca na roli wymagała ogromnego wysiłku. Beata Górska, Alicja Głuch.

             Wycieczka: Chlebowa chata.

        • Kredki dla Afryki
          • Kredki dla Afryki

          • Wyślij kredki do Afryki” – to akcja, która odbywa się w ramach Ogólnopolskiego Projektu Misyjnego w diecezji opolskiej : „ Młodzi dla Kamerunu”. Celem jest zebranie kredek i innych różnych przyborów szkolnych, które znajdą się w rękach potrzebujących dzieci w Afryce.

            Nasza szkoła, w tym roku, przyłączyła się do akcji i zebrała kredki, pisaki, zeszyty, bloki, farby, piórniki, nawet kalkulator i pendrive. To bardzo szlachetna akcja, która wesprze skromne szkoły i ich uczniów prowadzone przez misjonarki Siostry Pallotyni. Dobrze, że są tacy, którzy chętnie ofiarują swoją pomoc.

            /Estera Kurzydem/

             Kredki dla Afryki.

        • Wycieczka integracyjna klas 4
          • Wycieczka integracyjna klas 4

          • Leżące nieopodal Raciborza Rudy Raciborskie to świetne miejsce na krótką jednodniową wycieczkę. Oczywiście spacer po parku zespołu pocysterskiego jest głównym punktem programu. Tu godne polecenia jest mierzenie obwodu drzew, a nawet głębokości stawów. Przejażdżka zabytkową wąskotorową kolejką do stacji Paproć to jedna z atrakcji oferowanych przez tabor kolejowy w Rudach. Ale nowością jest zwiedzanie kuźni i możliwość wypróbowania urządzeń, które są autentycznymi elementami wyposażenia: miechy, imadła i inne. Na koniec gwóźdź programu: wystukanie różnej wielkości młotkami klasowego gwoździa z rozpalonego do czerwoności żelaza.

             Wycieczka integracyjna klas 4.

        • Wycieczka do Rud
          • Wycieczka do Rud

          • Dnia 26 września 2018r. uczniowie klas IC, I D i 2D Szkoły Podstawowej Nr 15 z Oddziałami Sportowymi w Raciborzu pojechali na wycieczkę do Rud Raciborskich. Tam spędzili bardzo miło czas i skorzystały z  wielu atrakcji. Najpierw uczniowie przejechali się zabytkową wąskotorową kolejką do stacji Paproć. Jednak największą atrakcją wycieczki był Dziecięcy Park Linowy - cała sieć tuneli, które zawierają wiele niespodzianek dla dzieci, a pokonanie całej trasy było nie tylko przyjemnością, wysiłkiem i umiejętnością, ale również stanowiło pewien element zaskoczenia. Na zakończenie było pieczenie kiełbasek przy ognisku i spróbowanie swoich sił w uruchomieniu i przejażdżce drezyną. Wycieczka była udana, dzieci zadowolone, fajna zabawa, której dopisała super pogoda.

             Wycieczka do Rud.