• Ojcowizna - pierwsze miejsce!
          • Ojcowizna - pierwsze miejsce!

          • Uczennice G – 5 laureatkami wojewódzkich eliminacji XXIV Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego Poznajemy Ojcowiznę

            W dniu 21.04.2017 dwie uczennice Gimnazjum nr 5 w Raciborzu zostały nagrodzone w Bytomiu dyplomami i nagrodami w eliminacjach wojewódzkich XXIV Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego Poznajemy Ojcowiznę. Uczennice zwiedziły także śródmieście Bytomia z przewodnikiem pod opieką Pani Sylwii Bąk.

            Natasza Malinowska z klasy II b uzyskała I miejsce w woj. śląskim w kategorii prac multimedialnych.

            W swojej pracy pt. „Korona Gór Polskich – Moja Korona Gór Polskich” przedstawiła swoje wieloletnie już wędrówki po górach wraz z rodzicami i zdobywanie szczytów w poszczególnych pasmach górskich

            W Polsce. Na ponad 140 slajdach zaprezentowała między innymi zdjęcia z archiwum rodzinnego z tychże wędrówek.

            II miejsce w woj. śląskim otrzymała także uczennica G – 5 z kl. II c Agata Wydra za pracę indywidualną „Mój Bojanów?”, w której opisuje swoją miejscowość oraz ciekawe w niej miejsca i zwyczaje. Opisała także niektóre gry i zabawy, które dostarczają radości dzieciom w Bojanowie także dzisiaj.

            Praca uczennicy, która uzyskała I miejsce w województwie śląskim będzie rywalizować z pracami uczniów z całej Polski w eliminacjach ogólnopolskich. Trzymajmy kciuki.

            Opiekunem merytorycznym prac jest nauczycielka geografii Róża Szramek.

             Ojcowizna.

        • Światowy Dzień Zdrowia
          • Światowy Dzień Zdrowia

          • Uczniowie Gimnazjum nr 5 włączyli się w obchody Światowego Dnia Zdrowia, który w tym roku obchodzony jest pod hasłem "Depresja - porozmawiajmy o niej". Samorząd Uczniowski na szkolnych korytarzach rozwiesił materiały informacyjne przygotowane przez WHO. Zagadnienie depresji poruszano także na lekcjach. Gimnazjaliści wzięli udział w konkursie organizowanym przez SU. Zadaniem uczestników było napisanie motywującego i optymistycznego tekstu. Najciekawszy zredagowały uczennice klasy 3a - Ewa Cichy i Natalia Peszke, które posłużyły się gwarą śląską. Wyróżniono także prace uczniów klasy 3b: Karoliny Wolny, Asi Wolnik i Dominika Kopca. Prace tej piątki będzie można przeczytać w kolejnym numerze gazetki szkolnej "Mikser". Gratulujemy zwycięzcom i wyróżnionym!

            Światowy Dzień Zdrowia.

        • Żonkile 2017
          • Żonkile 2017

          • 19 kwietnia 2017 r. uczniowie klas pierwszych i drugich Gimnazjum Nr 5 im. Jana Pawła II w Raciborzu włączyli się w ogólnopolską akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile 2017”, rozdając mieszkańcom Raciborza ponad 500 zrobionych własnoręcznie żonkili.

             

            19 kwietnia 2017 roku obchodzimy 74 rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim, które było pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej Europie. Po wielkiej akcji deportacyjnej latem 1942r., w czasie której wywieziono do Treblinki prawie 300 tys. Żydów warszawskich, w getcie pozostało ok. 60 tys. osób. Kiedy 19 kwietnia 1943r. oddziały niemieckie przystąpiły do ostatecznej likwidacji getta, przeciwstawili się im członkowie Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB) i Żydowskiego Związku Wojskowego (ŻZW). W nierównej walce słabo uzbrojeni bojowcy wytrwali trzy tygodnie. W tym czasie Niemcy zrównali getto z ziemią, metodycznie paląc dom po domu, zabijając i wywożąc do obozów mieszkańców getta. 8 maja 1943r. w otoczonym przez Niemców bunkrze przy ulicy Miłej przywódca powstania Mordechaj Anielewicz i grupa kilkudziesięciu ŻOB-owców oderali sobie życie. Nielicznym bojowcom udało się wydostać kanałami z płonącego getta. Jednym z nich był ostatni dowódca ŻOB Marek Edelman, który zmarł w 2009r. Za symboliczną datę zakończenia powstania uznaje się dzień 16 maja 1943r., gdy Niemcy wysadzili Wielką Synagogę na Tłomackiem. Getto warszawskie przestało istnieć.

             

            Żonkile związane są z postacią Marka Edelmana, który w każdą rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim otrzymywał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również, co roku, 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie bukiet żółtych kwiatów, często były to właśnie żonkile.

             

            Tę tradycję kontynuuje, już od kilku lat, młodzież Gimnazjum Nr 5 im. Jana Pawła II w Raciborzu, rozdając w rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim mieszkańcom Raciborza papierowe, wykonane przez siebie, żonkile. Młodzi gimnazjaliści pamiętają o bohaterach z 1943 roku, którzy stanęli do walki o ludzką godność i którzy stali się częścią naszej wspólnej historii.

             Żonkile.

        • Egzamin 2017
          • Egzamin 2017

          • 19 kwietnia 2017 roku uczniowie klas III po raz pierwszy przystąpili do egzaminu gimnazjalnego, sprawdzając swoją wiedzę i umiejętności z historii, wiedzy o społeczeństwie oraz języka polskiego.

            Ćwiczenie czyni mistrza, więc do tej chwili gimnazjaliści z „Piątki” przygotowywali się już od trzech lat pisząc próbne egzaminy, trenując rozwiązywanie testów, powtarzając wiadomości z lekcji, aktywnie uczestnicząc w zajęciach pozalekcyjnych.

            Kolejne 2 dni to egzaminy  z części matematyczno-przyrodniczej i z języków obcych.

            Trzymamy kciuki!

             Egzamin.

        • "Matematyka na 5 w G5”
          • "Matematyka na 5 w G5”

          •             To nazwa konkursu matematycznego, który odbył się 10 kwietnia 2017 r. w murach Gimnazjum Nr 5 im. Jana Pawła II w Raciborzu. Startowało w nim 39 uczniów klas V-VI szkół podstawowych z 13 placówek z terenu całego powiatu raciborskiego. Uroczystego otwarcia konkursu dokonał dyrektor Naszego gimnazjum – pan Dariusz Malinowski.  Pomysłodawcą i głównym organizatorem konkursu jest Jolanta Otlik – nauczyciel matematyki w G5. 

            W organizację tegorocznej edycji zaangażowali się również inni nauczyciele szkoły: Maria Senftleben i Beata Mróz Kajstura, które w czasie przerw przeprowadziły z uczestnikami ciekawe warsztaty.
            Laureatami tegorocznej edycji konkursu „Matematyka na 5 w G5” zostali:

            a) indywidualnie :

            I miejsce – Wiktoria Szyra (SP Kuźnia Raciborska), Grzegorz Rybiński (SP 4 Racibórz), Borys Czerniak (SP 3 Racibórz)

            II miejsce – Jan Brzoska(SP 15 w Raciborzu), Milena Gnot (SP 13 Racibórz), Laura Papiernik (SP 13 Racibórz) i Alicja Lyko (SP 18 Racibórz)

            III miejsce – Kamil Gołombek (SP Krzanowice), Kacper Klasen (SP 1 Racibórz), Karolina Skwarecka (SP 3 Racibórz)

            b) drużynowo :

            I miejsce - i tym samym Puchar Dyrektora Gimnazjum Nr 5 w Raciborzu zdobyła SP 13 z Raciborza w składzie: Milena Gnot, Laura Papiernik, Miłosz Kędzior. Opiekun Justyna Wydra

            II miejsce – SP 3 w Raciborzu, w składzie : Karolina Skwarecka, Borys Czerniak, Natan Neugebauer. Opiekun Joanna Cyfka

            III miejsce – SP 15 Racibórz w składzie: Jan Brzoska, Jarosław Lechoszest, Antoni Rębisz. Opiekun Danuta Matyja.

                        Zarówno laureaci, jak i pozostali uczestnicy konkursu otrzymali okolicznościowe dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez dyrekcję Gimnazjum Nr 5 oraz Księgarnię „Sowa”. Patronat honorowy nad odbywającym się konkursem objął Starosta Raciborski i Prezydent Miasta Racibórz.

             Zdjęcia .

        • SMOG nasz miejski smok!
          • SMOG nasz miejski smok!

          • W dniu 6.04.2017 uczniowie klas IIc i I b uczestniczyli w warsztatach związanych z realizowanym w szkole programem „Nie truj sąsiada!” . Prelegentem była pani  Grażyna Morcinek –Kalita ze Stowarzyszenia  Ziemie i My z Dąbrowy Górniczej.  

            Celem zajęć było wyjaśnienie pojęć: smog, niska emisja , pył zawieszony i przekonanie, że smog to ważny problem społeczny i zdrowotny.

            Co uczniowie uznali za najważniejsze przesłanie zajęć?

            1. Nie pal śmieci.
            2. Palenie śmieci to produkcja trucizn zagrażających zdrowiu.
            3. Ekogroszek jest bardziej ekologicznym paliwem niż węgiel.
            4. Najczystszym ekologicznie paliwem jest gaz, ale jest drogi.
            5. Trucizny powstające w czasie spalania plastików uszkadzają ważne narządy naszego organizmu.

            Zajęcia odbyły się w ramach współpracy z biblioteką miejską w Raciborzu i działającym w niej centrum Edukacji Ekologicznej .

             

             Nie truj sąsiada!.

        • G5 na niebiesko
          • G5 na niebiesko

          • 2 kwietnia obchodzony był Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Gimnazjaliści z raciborskiej „Piątki” kolejny raz przyłączyli się do akcji, której celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu.

                        Gimnazjum nr 5 od dłuższego czasu współpracuje z raciborskim Stowarzyszeniem „Spektrum”, kierowanym przez Panią Katarzynę Maciejską. Efektem tej współpracy jest nie tylko wymiana doświadczeń, szkolenia czy wolontariat gimnazjalistów, ale także zwiększanie świadomości i włączanie się w obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Nauczyciele, już w minionym tygodniu, wyjaśnili i przypomnieli uczniom, na czym polega specyfika życia ludzi autystycznych, zachęcili także do włączenia się w tak proste, a ważne akcje, jakimi było chociażby przedsięwzięcie „Polska Na Niebiesko”. Naszych gimnazjalistów długo nie trzeba było namawiać – najwytrwalsi stawili się dziś w szkole już o godzinie 7:00, aby – wraz z panią Anitą Dąbkowską, koordynatorką współpracy G5 ze Stowarzyszeniem „Spektrum” – przyozdobić szkolne korytarze niebieskimi balonami. Uczniowie i nauczyciele pamiętali też o założeniu niebieskich ubrań, symbolizujących solidarność z autystykami. Gimnazjaliści przygotowali plakaty promujące wiedzę o postrzeganiu świata przez ludzi z autyzmem i zachęcające do poszerzania swojej wiedzy na ten temat.

                        Miłym akcentem dzisiejszego dnia była wizyta Pani Prezes Katarzyny Maciejskiej, która znalazła czas dla naszych gimnazjalistów i zechciała udzielić wywiadu do gazetki szkolnej „Mikser”. Nad jego redakcją pracują teraz młodzi dziennikarze – Oliwia Hajduczek i Maja Kawalec z klasy 1b.

                        Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom zaangażowanym w obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu oraz pani Kasi, która – pomimo wielu obowiązków – zechciała nas dziś odwiedzić i razem z nami „zaświecić na niebiesko”. Wspólnie udowodniliśmy, że „nie jesteśmy zieloni w temacie autyzmu”!

             Zdjęcia.

        • Żonkile ku pamięci
          • Żonkile ku pamięci

          • W 1940 r. Niemcy  ogrodzili  murem część centrum Warszawy i stłoczyli tam prawie pół miliona
            Żydów ze stolicy i okolic. Uwięzieni w getcie umierali wskutek głodu, chorób, niewolniczej pracy i ginęli w egzekucjach.

            19 kwietnia 1943 r. dwa tysiące Niemców wkroczyło do getta, by je ostatecznie zlikwidować.
            Przeciwstawiło się im kilkuset młodych ludzi z konspiracyjnych Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB) i
            Żydowskiego Związku Wojskowego. Powstańcy byli zmęczeni, wycieńczeni i słabo uzbrojeni. Wiedzieli, że nie mają szans, ale woleli zginąć i ocalić swą godność.

            Przez kilka tygodni Niemcy równali getto z ziemią. Pojmanych powstańców i mieszkańców zabijali na miejscu lub wywozili do obozów zagłady. Nielicznym Żydom udało się wydostać kanałami z płonącego getta. 16 maja Niemcy na znak zwycięstwa wysadzili Wielką Synagogę przy ul. Tłomackie. Getto warszawskie przestało istnieć.

            Co roku czcimy pamięć powstańców getta.

            19 kwietnia 2017 roku będziemy obchodzić 74. rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim. Na pamiątkę tych wydarzeń pielęgnujemy akcję "Żonkile". Żonkile związane są z Markiem Edelmanem, który w każdą rocznicę powstania, otrzymywał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie bukiet żółtych kwiatów. Pamiętając o bohaterach z 1943 r. nauczyciele i uczniowie Gimnazjum nr 5 w Raciborzu wezmą udział w akcji "Żonkile" wychodząc na ulice Raciborza i rozdając ludziom symboliczne żółte kwiaty.

             

        • Wiosna i wagary
          • Wiosna i wagary

          • Uczniowie G – 5 na „legalnych wagarach” z „Ekonomikiem” i „Gastronomikiem” w CKZ i U nr 1.

            21.03.2017  uczniowie klas III Gimnazjum nr 5 pod opieką nauczycieli,  wyruszyli na spotkania ze swoimi starszymi koleżankami i kolegami w ramach doradztwa zawodowego. Celem „Legalnych wagarów” było odwiedzenie i zapoznanie się z kierunkami kształcenia w szkołach ponadgimnazjalnych. Te „wagary” zostały zorganizowane przez nauczycieli i uczniów CKZi U nr 1 w Raciborzu z myślą o gimnazjalistach.

            W odwiedzanych szkołach uczniowie mogli zobaczyć sale lekcyjne, zapoznać się z bogata ofertą tych szkół. Sami np. ważyli produkty i na kasach fiskalnych wyliczali cenę.

            Uczniowie także poinformowani zostali o tym ,że warto uczyć się języków obcych, gdyż organizowane są praktyki w różnych krajach Unii Europejskiej np. w Hiszpanii.

            Ciekawe dla uczniów okazały się pasje ich koleżanek i kolegów, które zostały im zaprezentowane np. kabaret, czy „sztuczki” iluzjonistyczne.

            Po drodze uczniowie zobaczyli pąki na drzewach i znak, że nadchodzi wiosna.

            Były to naprawdę udane spotkania podczas „wagarów”.

             Wagary.

        • Warsztaty profilaktyczne
          • Warsztaty profilaktyczne

          • Poszukiwacze skarbów

            Uczniowie klas pierwszych i drugich Gimnazjum Nr 5 im. Jana Pawła II w Raciborzu brali udział w dwudniowych warsztatach profilaktyki zintegrowanej „Archipelag Skarbów”.  Przeprowadzony został przez instruktorów Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej z Krakowa. Prowadzący: p. Marcin, p. Agnieszka i p. Ela w sposób aktywny i dynamiczny zaangażowali naszych uczniów w udział w programie.  Ciekawy sposób prowadzenia zajęć m.in. poprzez podział na zdobywanie i pozdawanie kolejnych wysp zainteresował młodzież. „Wyspy” były omawianymi problemami związanymi z życiem młodego człowieka, rozwojem i dojrzewaniem. Jedną z odkrywanych na samym początku była „Wyspa gwiazdy”, która ukazywała wartości: szczęście, szacunek, przyjaźń…,  jakimi młody człowiek powinien kierować się w relacji ze sobą i z innymi. W trakcie dwóch dni warsztatów przekazana została młodzieży wiedza o miłości, seksualności, budowaniu relacji opartych na zaufaniu i szacunku.

            Program uświadomił uczestnikom ich najgłębsze pragnienia i marzenia, w tym zwłaszcza marzenia o pięknej, trwałej miłości na całe życie, która nie tylko nigdy się nie skończy, ale z biegiem lat będzie rosła. Podczas realizacji programu widoczne było, że młodzież dobrze rozumie, że do wielkich celów dochodzi się poprzez trudy i wyrzeczenia. Uczniowie uczyli się odpowiedzialności za siebie i za podejmowane decyzje, które rzutują na całe życie.

            Programem zostali objęci rodzice i nauczyciele. Takie spotkanie informacyjno-szkoleniowe miało miejsce w środę 22.03. Przekazywane treści pozwolą wykorzystać pozytywne poruszenie młodzieży biorącej udział w warsztatach do dalszej pracy wychowawczej. Prowadzący zapoznali  z elementami programu, symbolami i hasłami programu, do których można nawiązać w rozmowach z dziećmi w domu i w szkole. Wychowawcy i nauczyciele zostali wyposażeni w wiedzę materiały do prowadzenia zajęć umacniających treści programu.

             Warsztaty profilaktyczne.

        • Projekty edukacyjne
          • Projekty edukacyjne

          • W naszym gimnazjum wiosnę tradycyjnie przywitaliśmy projektami edukacyjnymi. Już od kilku lat 21 marca nasza aula zapełnia się nieco zestresowanymi publicznym występem uczniami klas drugich i ciekawymi prezentacji pierwszoklasistami.

                        Nad projektami gimnazjaliści pracowali już od kilku miesięcy. Rozpoczęli od podzielenia się na grupy, wyboru opiekuna i tematu. Następnie konsekwentnie realizowali swoje zagadnienia, rozpoczynając od zaplanowana pracy, podziału obowiązków, selekcji materiału i przygotowania prezentacji. A te przybierały różne formy: scenki, filmu, przemówienia, wywiadu czy pokazu własnoręcznych wyrobów. Trwające maksymalnie 3 minuty prezentacje oceniało trzyosobowe jury w składzie: pani Sylwia Bąk – wicedyrektor i nauczyciel matematyki, pani Grażyna Chudy – bibliotekarz i nauczyciel języka polskiego oraz pani Beata Mróz – Kajstura – nauczyciel języka polskiego i koordynator projektów edukacyjnych w G5. Oceny jury były do siebie zbliżone, co potwierdza wysoki poziom uczniowskich pokazów. Ostatecznie wyróżniono cztery najlepsze zespoły.

            Miejsce trzecie zajęła grupa w składzie: Natasza Malinowska, Paulina Duda, Klaudia Golonka, Paulina Porzezińska pod opieką pani Róży Szramek. Projekt nosił tytuł „Dlaczego kochamy polskie góry?” Miejsce drugie przypadło zespołowi, którym opiekowała się pani Barbara Sput. Grupa w składzie: Mateusz Sychterz, Rafał Rybiński, Adam Mazur, Sławomir Hulbój i Kamil Bednarczuk przygotowała projekt pt. „Ile wiesz o teatrze?” Natomiast na najwyższym stopniu podium uplasowały się dwa zespoły: Emilia Fiegel, Agata Wydra, Natalia Kurkulonis i Wiktoria Trompeta pod opieką pani Jolanty Otlik za projekt „Jak zrobić mydło domowym sposobem?” oraz Tomasz Auguścik, Tomasz Depta, Kacper Sibirski, Kamil Porwoł i Mateusz Lasowski pod opieką pani Magdaleny Pordzik za projekt „Jak udzielać I pomocy?”

                        Gratulujemy zwycięzcom i ich opiekunom, a także wszystkim uczniom, którzy świetnie poradzili sobie z tremą i zaprezentowali interesujące efekty swojej kilkumiesięcznej pracy.

             Projekty edukacyjne.

        • Bieg Niezłomnych
          • Bieg Niezłomnych

          • Gimnazjum nr 5 uczciło pamięć Żołnierzy Niezłomnych

             

            Poczet sztandarowy naszego gimnazjum, z panem dyrektorem Dariuszem Malinowskim, uczestniczył w obchodach nadania rondu przy pl. Mostowym imienia Żołnierzy Niezłomnych.

             

            Ponadto 15 uczniów z Gimnazjum nr 5 wzięło udział w I Biegu Niezłomnych. Uczestnicy rywalizacji do przebiegnięcia mieli odległość 1963 m, symbolicznie związaną z datą zamordowania ostatniego z Niezłomnych.

            W grupie gimnazjalistów 1 miejsce zajął uczeń G5 Patryk Wołczyk z klasy I a, który w nagrodę uroczyście przeciął wstęgę.

             Bieg Niezłomnych.

        • Bezpieczeństwo w sieci
          • Bezpieczeństwo w sieci

          • Gry komputerowe mogą wspierać rozwój poznawczy, emocjonalny i społeczny dzieci. Wpływają pozytywnie na: spostrzegawczość, reakcje na bodźce, zdolności przestrzenne, procesy myślowe oraz koncentrację uwagi. Poprawiają refleks i koordynację wzrokowo-ruchową oraz ćwiczą umiejętność współdziałania w grupie.

             

            Jednak nadmierne granie może powodować problemy z koncentracją uwagi przez dłuższy czas, zaniedbywania nauki, aktywności fizycznej, kontaktów z rodziną i kolegami. Może ono prowadzić również do rezygnacji z innych zainteresowań, a nawet zaniedbywania czynności takich, jak jedzenie czy sen. W skrajnych przypadkach doprowadzić nawet do uzależnienia.

             

            W naszym kraju wiele gier komputerowych oznaczonych jest wg systemu PEGI (Pan-European Game Information). Jest to ogólnoeuropejski system klasyfikacji gier stworzony przez producentów gier w celu udzielenia rodzicom w Europie pomocy w podejmowaniu świadomych decyzji o zakupie gier komputerowych. Symbole PEGI znajdują się na opakowaniu gry. Wskazują one następujące kategorie wiekowe: 3, 7, 12, 16 i 18 lat, nadane zgodnie z zawartością gry
            i poziomem rozwoju młodego użytkownika. Na stronie internetowej www.pegi.info można sprawdzić klasyfikację gry i jej kategorię wiekową.

            Cały list: LIST_CYBERBEZPIECZENSTWO_RLS.docx

            List Rzecznika_Praw_Ucznia.pdf

        • DBI-podsumowanie
          • DBI-podsumowanie

          • Tegoroczny światowy DBI, którego hasło brzmi: „Razem zmieniamy Internet na lepsze”, przypadł na

            7 lutego. Wzorem ubiegłych lat G 5 zgłosiło swoją inicjatywę.

            Wychowawcy wszystkich klas oraz nauczyciele informatyki przeprowadzili lekcje dotyczące zasad bezpiecznego korzystania z Internetu, w salach lekcyjnych i na korytarzach pojawiły się plakaty i ulotki.

            Zostały również ogłoszone następujące konkursy związane z tym dniem: konkurs na plakat wykonany dowolną techniką, prezentację multimedialną, filmik, scenkę teatralną lub opowiadanie.

            15 marca odbył się apel, na którym podsumowano tegoroczne działania, przedstawiono i nagrodzono zwycięzców w poszczególnych kategoriach konkursowych. Oto zwycięzcy:

             

            Plakat wykonany przez klasę na lekcji wychowawczej:

            I miejsce – klasa 2 b

            II miejsce – klasa 3 b

            III miejsce – klasa 3 a

             

            Plakat:

            I miejsce – Anna Derwisz

            II miejsce – Natalia Włodarczyk

            III miejsce – Jan Domerecki, Daniel Konopka, Marcin Wójcicki

            Wyróżnienie – Dominik Kopiec

             

            Grafika komputerowa:

            Wyróżnienie – Jakub Majer, Adam Mazur, Rafał Rybiński, Mateusz Sychterz, Adam Szczygielski

             

            Prezentacja multimedialna:

            Wyróżnienie – Karolina Wolny

             

            Film lub scenka teatralna:

            I miejsce – Karolina Wolny

            II miejsce – Tomasz Depta, Kamil Porwoł, Kacper Sibirski (aktorzy „Czarnego Teatru”)

             

            Opowiadanie:

            Wyróżnienie – Karolina Porwoł

             

            Na zakończenie apelu uczniowie obejrzeli nagrodzone filmy.

            Linki do nagrodzonych filmów: https://www.youtube.com/watch?v=IKh18OPTj28

            https://www.youtube.com/watch?v=coe1cZxwGts Warto obejrzeć!

             

            Podsumowano również konkurs plastyczny na plakat o Żołnierzach Wyklętych.

            I miejsce zajęła Nicole Sleziona z klasy II a.

            DBI-podsumowanie.

        • Dzień Liczby Pi
          • Dzień Liczby Pi

          • Dzień Liczby Pi obchodzony jest co roku 14 marca. Termin ten wiąże się z przybliżoną wartością 3,14, co nawiązuje właśnie do daty 14 marca. Uczniowie Gimnazjum nr 5 po raz kolejny obchodzili święto ludolfiny.

            Wydawać by się mogło, że znane wszystkim 3,14 to tylko matematyka. Tymczasem okazuje się, że słynna liczba Pi pojawia się w wielu innych dziedzinach nauk, także humanistycznych. W związku z tym wtorkowe lekcje języka polskiego rozpoczynały się od przytoczenia wiersza pt. „Liczba Pi” autorstwa polskiej noblistki – Wisławy Szymborskiej. Tego dnia obowiązywała także zasada, że we wszystkich wyrazach sylabę „pi” zapisywać będziemy symbolem ludolfiny. Uczniowie układali zdania, w których ilość liter w kolejnych wyrazach odpowiadała kolejnym cyfrom stanowiącym rozwinięcie liczby Pi. Tak powstało np. zdanie: Ola i Pola z Opola krzyczały, bo bardzo nudzą się.

            O bohaterce dzisiejszego dnia młodzież rozmawiała także na religii i w Piśmie Świętym szukała miejsca, w którym jest mowa o liczbie Pi. Nie mogło jej oczywiście zabraknąć także na matematyce i informatyce, gdzie gimnazjaliści znajdowali wyrazy z sylabą „pi” i układali z nich krzyżówkę, a także szukali kolejnych cyfr rozwinięcia liczby „pi”.

            Aby uczcić „liczbę dnia”, gimnazjaliści okleili szkolne korytarze plakatami pełnymi ciekawostek dotyczących ludolfiny, mieli także okazję poznać jej historię.

            Koordynatorem Święta Liczby Pi w Gimnazjum nr 5 była nauczycielka matematyki, pani Sylwia Bąk oraz Szkolny Samorząd Uczniowski, a w akcję włączyli się wszyscy uczniowie i nauczyciele.

             Dzień Liczby Pi.

        • Żołnierzom Wyklętym
          • Żołnierzom Wyklętym

          • Wieczornica z okazji 1 Marca

            Żołnierze Wyklęci 1944-1963” to tytuł tegorocznej wieczornicy poświęconej obchodom  Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, którą 1 marca 2017 roku zaprezentowała młodzież Gimnazjum nr 5 im. Jana Pawła II w Raciborzu.

                       Wieczornica rozpoczęła się od podsumowania miejskiego konkursu wiedzy dla uczniów raciborskich gimnazjów „Żołnierze Niezłomni, Wyklęci”. Organizatorem konkursu „Żołnierze Niezłomni, Wyklęci” jest nasze gimnazjum. Pan Dariusz Malinowski dyrektor Gimnazjum nr 5 im. Jana Pawła II w Raciborzu ogłosił oficjalne wyniki konkursu. Łącznie w konkursie uczestniczyło 141 raciborskich gimnazjalistów. Oto zwycięzcy:

            I etap konkursu „Żołnierze Niezłomni, Wyklęci” – krzyżówka:

            Julia Zieniewicz z Gimnazjum nr 2 im. Czesława Miłosza w Raciborzu (opiekun p. Marcin Pordzik) – I miejsce

            Wiktoria Trompeta z Gimnazjum nr 5 im. Jana Pawła II w Raciborzu (opiekun p. Dariusz Malinowski) – II miejsce

            Mateusz Libera z Gimnazjum nr 1 im. Wisławy Szymborskiej w Raciborzu (opiekun p. Krystian Paletta) – III miejsce

             

            II etap konkursu „Żołnierze Niezłomni, Wyklęci” – test wiedzy:

            Weronika Zemła z Gimnazjum nr 5 im. Jana Pawła II w Raciborzu (opiekun p. Izabela Zdanowicz) – I miejsce

            Paweł Majnusz z Gimnazjum nr 2 im. Czesława Miłosza w Raciborzu (opiekun p. Marcin Pordzik)              – II miejsce

            Magdalena Nowak z Gimnazjum nr 3 im. Augustyna Weltzla w Raciborzu (opiekun p. Aleksandra Fleger) – III miejsce

                      

             Podczas wieczornicy uczniowie recytowali wiersze poświęcone pamięci Żołnierzy Wyklętych takich jak Danuta Siedzikówna „Inka”, Hieronim Dekutowski „Zapora”, Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka” , Józef Kuraś „Ogień” czy Witold Pilecki.  Młodzież śpiewała piosenki z tego okresu, zarówno solo, jak i z zespołem muzycznym, który stworzyli na potrzeby wieczorka poetyckiego obecni i byli uczniowie oraz pan dyrektor. Całość była oprawiona fragmentami filmów, teledysków czy zdjęć.

             

                        Wieczornica zgromadziła bardzo liczną publiczność. Byli uczniowie szkół podstawowych, raciborskich gimnazjów, jak również rodzice, uczniowie naszej szkoły, nasi absolwenci czy też mieszkańcy Raciborza. Swą obecnością zaszczycił nas stały gość pan Marian Szlapański, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w  Raciborzu.

                        Serdecznie wszystkim dziękujemy i jednocześnie zapraszamy na kolejny wieczorek ku pamięci Żołnierzy Niezłomnych…


            Pisali o nas: http://www.naszraciborz.pl/site/art/3-kultura-i-edukacja/0-/56388-wieczorek-poetycki-w-gimnazjum-nr-5.html

             Żołnierzom Wyklętym.

        • Podglądamy mistrzów w zapasach
          • Podglądamy mistrzów w zapasach

          • W minionym tygodniu zakończyła się ostatnia kolejka Krajowej Ligi Zapaśniczej, w której Miejski Klub Zapaśniczy Unia Racibórz wygrał z liderem i ostatecznym zwycięzcą ligi: AKS Wrestling Team Piotrków Trybunalski. Warto zaznaczyć, że dzięki tej wspaniałej wygranej MKZ Unia Racibórz zajął II pozycję w Krajowej Lidze zapaśniczej.

            Na trybunach jak zwykle nie mogło zabraknąć uczniów Gimnazjum nr 5 w Raciborzu, którzy z zapałem dopingowali miejscową drużynę. Kibice z "Piątki" to reprezentanci z klasy sportowej o profilu zapasy.

             

            Podglądamy mistrzów w zapasach.

        • Konkurs o Żołnierzach Wyklętych
          • Konkurs o Żołnierzach Wyklętych

          • Konkurs gimnazjalny o Żołnierzach Wyklętych

                    20 lutego 2017 roku w auli szkolnej Gimnazjum nr 5 im. Jana Pawła II w Raciborzu, już po raz drugi, odbył się konkurs wiedzy pomiędzy raciborskimi gimnazjami poświęcony tematyce Żołnierzy Wyklętych.

                        Konkurs „Żołnierze Niezłomni, Wyklęci” jest konkursem dwuetapowym. Podczas pierwszego etapu gimnazjaliści, na podstawie broszury o historii Żołnierzy Wyklętych, rozwiązują krzyżówkę z 18 hasłami. W drugim etapie uczestniczą uczniowie, którzy rozwiązują test wiedzy z zakresu działalności Żołnierzy Wyklętych w latach 1944-1963.

                        W tegorocznym konkursie wiedzy „Żołnierze Niezłomni, Wyklęci” wzięło udział 20 gimnazjalistów z czterech raciborskich gimnazjów – Gimnazjum nr 1 im. Wisławy Szymborskiej, Gimnazjum nr 2 im. Czesława Miłosza, Gimnazjum nr 3 im. Augustyna Weltzla oraz Gimnazjum nr 5 im. Jana Pawła II.

            Wyniki obydwu części konkursu będą ogłoszone dnia 1 marca 2017 roku podczas wieczornicy z okazji 1 Marca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, która odbędzie się o godzinie 17.00 w auli naszego gimnazjum. Serdecznie zapraszamy wszystkich uczestników konkursu, jak również mieszkańców Raciborza, naszych uczniów, rodziców i nauczycieli.

             Konkurs.

        • Pierwsze miejsce!
          • Pierwsze miejsce!

          • Brawo dla naszych zawodników, którzy dziś brali udział w Finale Miejskim Biegów Łyżwiarskich. Chłopcy z G5 nie mieli sobie równych i, zajmując I miejsce, zakwalifikowali się do zawodów wojewódzkich. Dziewczęta również stanęły na podium i wywalczyły III miejsce. Gratulacje dla Laury Bentkowski (1b), Alicji Trzeciak (1a), Oliwii Jarek (3a) i Adrianny Zamorskiej (3b) oraz dla Macieja Jaworskiego (3a), Kacpra Sałaciaka (2b), Patryka Wołczyka (1a) i Jakuba Durejki (2a). Trzymamy kciuki za sukces w rywalizacji wojewódzkiej!

             Zawodnicy.