• Sukces ucznia SP15

• W miniony weekend odbyły się największe, najsłynniejsze regaty Paddleboardingu App World Tour i WorldSup Festiwal.

W imprezie brało udział ponad 300 zawodników z 28 krajów, na który nie zabrakło Polskich akcentów. Pierwszy raz zawodnik z Polski zajął miejsce na podium, jest to Mikołaj Miczek uczeń klasy 3a SP15.

Mikołaj zajął 3. miejsce w Kat U12 na Long Distanse 2km.

Już za klika dni Mikołaj będzie brał udział w Mistrzostwach Polski w Wolsztynie.

Życzymy powodzenia!

RTW Raciborskie Towarzystwo Wioślarskie

• Dzień Ziemi w „Piętnastce”

• 21 kwietnia 2023 roku klasy I – III obchodziły Dzień Ziemi.

Wszystkich przywitała uczennica klasy III C Julia Korus, wierszem „ To ja Ziemia” i przypomniała o najważniejszych sprawach związanych z ochroną, dbałością oraz przedsięwzięciami związanymi z ochroną przyrody i środowiska.

Klasy młodsze I c i I d pod opieką Pani Elżbiety Jagiełło – Pisanko i Pani Katarzyny Lary pokazały przepiękny „ Taniec Stokrotek” do piosenki „ Rzeka marzeń”, a klasa Ia zaśpiewała piosenkę o Ziemi.

Na apelu został również rozstrzygnięty szkolny konkurs „ Eko-ciuszek”, w którym zgłoszeni uczniowie prezentowali swoje stroje wykonane z różnych surowców wtórnych: makulatury, plastiku, folii. Dzieci wyglądały czadowo, zdobywając:

I miejsce : Victoria Wala, Milena Adamczewska, Dawid Dębik

II miejsce : Zuzia Iwaneczko, Julia Korus, Nicolas Durlak

III miejsce: Zosia Gąsior, Myroslava Kunach, Antosia Chluba

Publiczność wszystkich występujących nagrodziła gromkimi brawami, stroje były rewelacyjne, a uczniowie udowodnili, że surowce można jeszcze inaczej powtórnie wykorzystać.

Całość przygotowały: Oliwia Joszko i Estera Kurzydem

Estera Kurzydem

• Eko – Asy 2023

• 18.04.2023 odbył się XX Turniej Wiedzy Ekologiczno – Przyrodniczej Eko – Asy 2023 pod hasłem: „Nie śmiecimy – sprzątamy - zmieniamy” EKO – ASY turniej wiedzy ekologiczno – przyrodniczej dla klas II i III szkół podstawowych Raciborza i powiatu raciborskiego.

18 kwietnia 2023 roku w Szkole Podstawowej nr 15 z Oddziałami Sportowymi w Raciborzu, po trzech latach przerwy, odbył się już po raz XX Turniej Ekologiczno – Przyrodniczy

6 dwuosobowych drużyn z powiatu raciborskiego walczyło o puchary, nagrody:

za I, II, III miejsce talony do księgarni „ Sowa” oraz miano najlepszych Eko - Asów.

Po raz szósty Patronat Honorowy nad konkursem objął Starosta Powiatu Raciborskiego oraz ufundował puchary i nagrody dla uczestników. Uczniowie mieli do pokonania

8 różnych zadań: krzyżówki , ustny quiz, wykreślanki ekologiczne, parki narodowe, znajomość mapy Polski , sprawdzali wiedzę z zakresu segregowania odpadów, chronionych roślin i zwierząt , pomników przyrody naszego miasta .

Pierwsze miejsce i największą ilość punktów zdobył zespół ze Szkoły Podstawowej nr 18 w składzie : Adam Jamicki i Milena Piątek pod opieką Pań: Izabeli Kuźnik i Ilony Jaskot. Na drugim miejscu uplasowała się drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 15 w składzie: Julia Korus i Antonina Grzesiuk, opiekunowie, to Pani Estera Kurzydem i Alicja Głuch. Zdobywcami III miejsca były uczennice : Adrianna Potysz i Lena Gdesz pod opieką Pani Beaty Książek i Estery Jędrosek.

Poziom wiedzy był wyrównany. Między I i II miejscem 0,5 pkt różnicy.

W pracach komisji sprawdzającej poprawność zadań wzięły udział : Magdalena Koczwara i Katarzyna Klęczar Urbanek – przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Raciborzu oraz Ilona Jaskot – nauczyciel z SP 18 i Beata Książek – nauczyciel z SP 4.

Nagrody i dyplomy rozdała Pani Barbara Kostka – Kierownik Referatu Ochrony Środowiska i Rolnictwa w Starostwie Powiatowym.

Każdy uczestnik konkursu zabrał ze sobą dyplom, nagrody i garść emocji.

Konkurs przygotowały i przeprowadziły: Estera Kurzydem, Teresa Stein