Komers 2013
Mundurki tylko od święta
O tym, że samorząd szkolny w Gimnazjum nr 5 działa prężnie przekonaliśmy się wielokrotnie przy organizacji wielu imprez szkolnych i środowiskowych.
Ostatnia decyzja Samorządu Uczniowskiego G5 dotyczyła zniesienia obowiązku noszenia mundurka - stroju szkolnego wymaganego przez Statut placówki. W przeprowadzonym referendum, w którym udział wzięli i uczniowie, i rodzice, większość opowiedziała się za decyzją zniesienia obowiązku noszenia na co dzień mundurka szkolnego. W nowym roku szkolnym strój ten będzie obowiązywał tylko podczas uroczystości, wyjść poza placówkę i w czasie wycieczek.
Tym samym mundurki - dla jednych uciążliwość i uniformizm, dla drugich wygoda (bo tani strój, rozwiązanie dla dylematu: "co ja mam na siebie włożyć") - w Gimnazjum nr 5 zostają zarezerwowane na wyjątkowe okazje. Czy przez to się staną bardziej atrakcyjne?
Turniej tenisa stołowego
Dnia 25 czerwca 2013 roku odbył się trzynasty już Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Dyrektora Gimnazjum Nr 5 im. Jana Pawła II w Raciborzu.
W rozgrywkach wzięło udział 15 zawodników i 10 zawodniczek. Zwycięski zespół otrzymał Puchar Dyrektora, a najlepsi zawodnicy w swoich kategoriach - puchary, medale i nagrody rzeczowe.
Klasyfikacja końcowa:
Dziewczęta:
I miejsce - Karolina Pieruszka (G1)
II miejsce - Weronioka Waniek (G1)
III miejsce - Ewa Pendziałek (G1)
Chłopcy:
I miejsce - Szymon Kuc ( G1)
II miejsce - Robert Lazar (Gimnazjum Dwujezyczne)
III miejsce - Aleksander Waniek (G1)
Klasyfikacja drużynowa:
I miejsce - Gimnazjum nr 1
II miejsce - Gimnazjum Dwujęzyczne
III miejsce - Gimnazjum nr 5
Turniej zorganizowała nauczycielka Gimnazjum Nr 5 pani Anita Dąbkowska.
Goście z Białorusi
W dniach 13-21 czerwca w Gimnazjum Nr 5 im. Jana Pawła II przebywało 33 uczniów z Białorusi. Dzieci przyjechały do Raciborza w ramach współpracy z Fundacją Polesie Wschód.
Goście zwiedzili naszą szkołę, wzięli udział w zajęciach sportowych, uczestniczyli również w warsztatach plastycznych, pokazowych lekcjach, obejrzeli występ działającego w Gimnazjum Nr 5 Czarnego Teatru. Dzieciom bardzo się u nas podobało, świetnie zintegrowali się z młodzieżą naszego gimnazjum.
Gimnazjum Nr 5 im. Jana Pawła II współpracuje z Fundacją Polesie Wschód od początku istnienia szkoły.
II miejsce w XIV Powiatowym Konkursie Wiedzy o Ziemi Raciborskiej
19 czerwca 2013 roku uczniowie klasy III b Sandra Kiełtyka, Aleksander Sobola i Aleksandra Tambor uczestniczyli w XIV Powiatowym Konkursie Wiedzy o Ziemi Raciborskiej dla Młodzieży Gimnazjalnej. Konkurs zorganizowany przez panią Alinę Lach-Kapuśniak odbył się w II Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Raciborzu. Składał się z etapu pisemnego oraz etapu praktycznego, podczas którego uczniowie mieli przedstawić prezentację multimedialną poświęconą wybranemu zagadnieniu z historii Raciborszczyzny. Uczniowie klasy III b przygotowali prezentację poświęconą raciborskiemu ZHR. W efekcie drużyna Gimnazjum Nr 5 im. Jana Pawła II w Raciborzu zajęła III miejsce w XIV Powiatowym Konkursie Wiedzy o Ziemi Raciborskiej dla Młodzieży Gimnazjalnej.
Wizyta w Cottbus
Gimnazjum Nr 5 im Jana Pawła II z wizytą w partnerskiej szkole w Cottbus
W dniach 13-15.06.2013 r. grupa nauczycieli z G5 w składzie dyrektor Dariusz Malinowski, nauczyciel języka niemieckiego i biologii Pani Beata Rubin - Jałowiecka oraz nauczyciel języka niemieckiego Pani Krystyna Cyfka gościła w partnerskiej szkole Paul Werner Schoole w Cottbus (Niemcy).
Partnerstwo pomiędzy szkołami trwa już 11 lat. W tym czasie uczniowie i nauczyciele obydwu szkół brali udział w wielu wzajemnie realizowanych projektach i wymianach. Udział delegacji z Gimnazjum Nr 5 im. Jana Pawła II miał na celu podpisanie umowy na dalszą współpracę obydwu szkół. W trakcie wizyty dyrektorzy i nauczyciele partnerskich szkół przygotowali wspólny projekt na przyszłoroczną wymianę młodzieży.
W maju 2014 roku uczniowie z Gimnazjum Nr 5 będą gościć w Cottbus, gdzie wspólnie z uczniami z Paul Werner Schoole zrealizują projekt "Wspólne tradycje, walory i podobieństwa Raciborza i Cottbus". W trakcie realizacji projektu uczniowie z G5 poznają słowiańskie korzenie Cottbus, historię miasta, zabytki, parki i pomniki przyrody oraz wezmą udział w zajęciach integracyjno - językowych. Uczniowie z G5 zapoznają uczniów z Paul Werner Schoole ze śladami kultury niemieckiej na raciborszczyźnie, zabytkami, pomnikami przyrody oraz historią miasta i szkoły. Ponadto uczniowie obydwu szkół będą poszukiwać podobieństw w architekturze i przyrodzie obydwu miast.
Wizyta nauczycieli z Gimnazjum Nr 5 w Cottbus była owocna i zakończyła się wspólnym podpisaniem obustronnej współpracy na kolejne lata.
Na Górze Św. Anny
Tradycją naszej szkoły stał się wyjazd na Górę Św. Anny. 10 czerwca byliśmy tam już po raz trzeci. Uczestniczyliśmy w
zlocie szkół imenia Jana Pawła II.
Po uroczystej mszy wszyscy uczniowie i nauczyciele brali udział w terenowych zajęciach z biologii i geografii, na których obserwowali krajobraz i roślinność, uczestniczyli w zajęciach przygotowanych przez pracowników Parku Krajobrazowego. Po podziale na grupy uczniowie wyruszyli na trasę wytyczoną na mapie topograficznej. Mierzyli także obwód drzewa średnicomierzem. Ostatnim punktem był Pomnik Czynu Powstańczego oraz amfiteatr, gdzie wszyscy zapoznali się z historią powstań śląskich.
MAGICZNE CHWILE W OPERZE
6 czerwca b.r. trzy grupy Czarnego Teatru z naszej szkoły wybrały się do Opery Wrocławskiej.
Budynek opery prezentował się wspaniale, okazały na zewnątrz i bogato zdobiony wewnątrz, jaśniał blaskiem kandelabrów, zachwycał przepychem, licznymi ornamentami, pięknymi lustrami w złoconych ramach. W ogromnej sali wyczuwało się uroczystą atmosferę, którą podkreślał blask ogromnego kryształowego żyrandola, nastrojowe oświetlenie w bocznych lożach , a także zachowanie odświętnie ubranych widzów. Od pierwszych dźwięków orkiestry grającej na żywo przenieśliśmy się w inny wymiar. Było to cudowne doznanie. Opera Wolfganga Amadeusza Mozarta "Czarodziejski flet" urzekła nas swoją magią. Trzy godziny zdawały się być jedynie chwilą. Te wspaniałe przeżycia sprawiły, że mamy ogromną chęć na ponowną wizytę w operze.A na nastepny dzień czekało nas zwiedzanie starówki Wrocławia.
Bieg profilaktyczny
Gimnazjaliści z "Piątki" aktywnie spędzają czas. Można było ich spotkać na Biegu profilaktycznym, masowej imprezie organizowanej prze UKS "Viktoria" i Urząd Miasta Racibórz. Tutaj nie liczyły sie wyniki. Ważny był udział i chęć uczestniczenia w akcji propagującej zdrowy styl życia. Chociaż trasa nie była długa - 1200 metrów, to jednak niesprzyjająca pogoda utrudniała pokonanie dystansu.
Dzień Dziecka
Gimnazjaliści też obchodzą Dzień Dziecka i chętnie biorą udział w zorganizowanych zabawach sportowych.
Spartakiada
G5 na Spartakiadzie Przedszkolaków
Od kilku już lat Gimnazjum Nr 5 pomaga organizatorom w przygotowaniu i prowadzeniu Międzyszkolnej Spartakiady Przedszkolaków. W tym roku sportowe zmagania przedszkolaków odbyły się 29 maja.
Publiczna zbiórka żywności
O tym, że należy pomagać, wiedzą w Gimnazjum nr 5.
Dlatego nie trzeba było nikogo namawiać do wzięcia udziału w publicznej zbiórce żywności - akcji organizowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Miejski w Raciborzu.
Wyposażeni w identyfikatory, uzbrojeni w kartony, z uśmiechem na ustach gimnazjaliści zapraszali raciborzan do wzięcia udziału w akcji.
Dzięki ofiarności raciborzan akcja organizowana kolejny raz w markecie Leclerc pozwoliła zgromadzić 30 kartonów trwałej żywności, która została przekazana rodzinom dzieci uczestniczącym w programie zajęć świetlicy środowiskowej TPD.
"Racibórz, moja ojcowizna"
24 maja 2013 r. uczniowie Gimnazjum nr 5 im. Jana Pawła II w Raciborzu: Aleksander Sobola, Bartosz Migocki i Marcin Borus, zajęli II miejsce w I Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy o Raciborzu "Racibórz moja mała ojczyzna".
Wycieczka do muzeum w Oświęcimiu
Trzecioklasiści w Muzeum w Oświęcimiu
Dnia 20 maja 2013 roku uczniowie klas trzecich Gimnazjum Nr 5 im. Jana Pawła II w Raciborzu wyjechali do Miejsca Pamięci i Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.
Wyjazd do Oświęcimia rozpoczął się od projekcji na auli szkolnej filmu poświęconego wyzwoleniu obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu przez wojska radzieckie w styczniu 1945 roku. Następnie młodzież zwiedzała Muzeum Oświęcim-Brzezinka, poznając jego historię oraz tragiczne losy więźniów obozu. Szczególnym momentem dla uczniów było zwiedzanie bloku 11 - bloku śmierci. Pod ścianą śmierci młodzież uczciła pamięć wszystkich zamordowanych w obozie, składając kwiaty i znicze.
Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu zostało utworzone staraniem byłych więźniów Auschwitz-Birkenau, na mocy ustawy z 1947 roku, celem zachowania "po wsze czasy" pozostałości po byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjny i zagłady Auschwitz-Birkenau. Na Muzeum składają się główne dwie wielkie części byłego kompleksu obozowego: Auschwitz I Stammlager i Auschwitz II Birkenau,. Na terenie Muzeum zainstalowana jest stała wystawa główna oraz kilkanaście tzw. wystaw narodowych, zorganizowanych przez państwa upamiętniające ofiary swoich obywateli. Muzeum jest jednostką bezpośrednio podporządkowaną Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jednakże jego działalność jest wynikiem szeroko zakrojonego międzynarodowego porozumienia.
Wyjazd do Miejsca Pamięci i Muzeum Państwowego Oświęcim-Brzezinka miał na celu pokazanie młodzieży tragicznego fragmentu historii Polski, Europy, jak również świata, po to, aby ocalić to miejsce od zapomnienia i opowiadać o nim następnym pokoleniom.
III Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Janie Pawle II w G5
W Gimnazjum Nr 5 odbył się III Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Janie Pawle II "Lolek, Karol, Jan Paweł II - papież". Konkurs związany z naszym patronem na stałe wpisał się już w bogatą tradycję naszej szkoły.
Dziewięć dwuosobowych drużyn ze szkól podstawowych powiatu raciborskiego zmierzyło się z zadaniami przygotowanymi przez panią Weronikę Musioł, nauczycielkę religii w Gimnazjum Nr 5. W I etapie uczniowie musieli rozwiązać test związany z życiem i działalnością papieża Polaka, w II - uzupełnić krzyżówkę i rozpoznać insygnia papieskie, a w III pracowali z mapą ustalając trasę pielgrzymki papieskiej po Polsce. Na podstawie wyników ze wszystkich etapów konkursu jury w składzie pani Grażyna Chudy i pani Marzena Kabała, wyłoniło laureatów.
I miejsce: drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 18 w składzie Kamila Krupa i Szymon Peikert, której opiekunką była siostra Gabriela;
II miejsce: drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 15 w składzie Dominika Jasita i Bartłomiej Płaczek, opiekun pan Krzysztof Jasita;
III miejsce: drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 4 w składzie Weronika Zemła i Natalia Karasiewicz, opiekunka pani Koryna Obruśnik.
Rywalizacja drużyn przebiegła w miłej i przyjaznej atmosferze. Zarówno laureaci, jak i wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe nagrody.
Festiwal Nauki i Techniki: Rodzinny bieg po szkole
Festiwal Nauki i Techniki: Rodzinny bieg po szkole.
W dniu 17. maja bieżącego roku odbył się Festiwal Nauki i Techniki w Gimnazjum numer 5 w Raciborzu. Po ubiegłorocznym sukcesie Festiwalu postanowiono rozbudować jego formułę, dlatego impreza rozpoczęła się o godzinie 11:00 pokazem doświadczeń chemicznych. Oprócz zadań pasjonatów chemii, były doświadczenia przygotowane przez przedstawicieli Centrum Nauki Kopernika z Warszawy, którzy podjęli współpracę z naszym gimnazjum w ramach realizacji zadań Klubu Młodego Odkrywcy. Wielbiciele historii mogli skorzystać okazji i przymierzyć stroje Drengów, a nawet wziąć udział w pojedynku. Dla uczestników Festiwalu przygotowano również pokazy fryzjerskie i wizażu. Dużym zainteresowaniem cieszyły się rozgrywki szachowe i chodzenie na szczudłach. Dla odwiedzających szkołę przygotowano również występ czarnego teatru. Na koniec rodzinny bieg po szkole, dla głodnych i spragnionych kafejka. Festiwal odbył się zgodnie z planem. Zapraszamy za rok. Więcej czytaj w poniższych wiadomościach.
/Kółko redakcyjne: Marta/
Dziecięcy Telefon Zaufania
Szanowni Państwo,
z okazji Międzynarodowego Dnia Telefonów Zaufania dla Dzieci, Marek Michalak zapowiedział kampanię edukacyjną Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Jej celem jest promocja telefonu zaufania wśród najmłodszych, uczulenie dzieci na to, że nikt nie ma prawa łamać ich podstawowych, zagwarantowanych w konwencji praw oraz uświadomienie im, gdzie mogą szukać pomocy w razie pojawienia się problemu.
Przesyłamy link do spotu promującego kampanię.
Link do spotu: http://www.youtube.com/watch?v=UazLHvfNXc0
Z poważaniem,
Dział Komunikacji Społecznej
Biuro Rzecznika Praw Dziecka
Festiwal Nauki "Mam Talent"
Festiwal Nauki
Galeria Festiwal Nauki
Drengowie, „żywe szachy” i uczniowie na szczudłach – taki widok zastał każdego, kto w południe wybrał się na boisko Gimnazjum nr 5. Wszystko za sprawą II Festiwalu Nauki i Techniki, który 17. maja, już po raz drugi, został zorganizowany w gimnazjum przy ulicy Opawskiej. Po ubiegłorocznym sukcesie Festiwalu Nauki i Techniki postanowiono rozbudować jego formułę, dlatego impreza rozpoczęła się już o godzinie 11:00 pokazem doświadczeń chemicznych. Atrakcji dla uczestników festiwalu nie brakowało. Jedną z nich były doświadczenia przygotowanie przez przedstawicieli Centrum Nauki Kopernik z Warszawy, którzy podjęli współpracę z Gimnazjum nr 5 w związku z działającym w szkole Klubem Młodych Odkrywców. Oprócz gratki dla pasjonatów chemii, fizyki i biologii przygotowano również zajęcia dla artystów. Amatorzy origami układali „żurawie pokoju”, natomiast wielbiciele historii mogli skorzystać z okazji i przymierzyć stroje Drengów, a nawet wziąć udział w pojedynku. Dla uczestników Festiwalu Nauki i Techniki przygotowano także pokazy sztuki fryzjerskiej i wizażu zaprezentowane przez uczniów ZSZ. Można więc było oddać się w ręce fachowców i nauczyć układania ciekawych i twarzowych fryzur. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także rozgrywki szachowe z udziałem żywych figur. Na boisku szkolnym odbywały się zawody sportowe z użyciem alkogogli, dzięki którym młodzi ludzie mogli się przekonać, jak funkcjonują zmysły po spożyciu alkoholu. Wielbiciele geometrii mieli natomiast okazję sprawdzenia się przy łamigłówce happy cubes. Dla odwiedzających szkołę przygotowano także występ Czarnego Teatru, z którego słynie Gimnazjum nr 5.
Pierwsza część Festiwalu Nauki i Techniki cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem nie tylko wśród gimnazjalistów, ale także uczniów szkół podstawowych. Udziałowi w zabawach na świeżym powietrzu sprzyjała doskonała pogoda. Festiwal organizowany przez Gimnazjum nr 5 pokazuje, że nauka naprawdę może być dobrą zabawą, wystarczy uświadomić sobie jej praktyczne zastosowanie.
W popołudniowej części tegorocznego Festiwalu Nauki i Techniki uczniowie mogli m.in. zaprezentować swoje pasje w pokazie „Mam Talent” oraz wziąć udział w „Biegu Rodzinnym” przez szkołę, rozwiązując po drodze zadania z różnych dziedzin nauki.
Konkurs geodezyjny
Uczniowie Gimnazjum nr 5 zdobyli I miejsce w turnieju geodezyjnym, organizowanym przez Zespół Szkół Budowlanych i Rzemiosł Różnych .
Głównym celem konkursu było zapoznanie gimnazjalistów z zawodem geodety. Turniej miał charakter gier i zabaw, uczniowie poznawali podstawowy sprzęt geodezyjny oraz rodzaj prac wykonywanych przez geodetę, sami dokonywali pomiarów i obsługiwali urządzenia geodezyjne.
Pierwsze miejsce w turnieju zajęła Aleksandra Migas, uczennica klasy III B Gimnazjum Nr 5 im. Jana Pawła II w Raciborzu.
Archiwum Aktualności