21 kwietnia 2013 w auli Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu zostały podsumowane konkursy XX Tygodnia Ziemi pod hasłem "Woda łączy" pod honorowym patronatem Mirosława Sekuły Marszałka Województwa Śląskiego oraz Małgorzaty Mańki - Szulik Prezydenta Miasta Zabrze
Wśród uczniów gimnazjów województwa śląskiego biorących udział w konkursach Bartosz Migocki z Gimnazjum Nr 5 w Raciborzu zdobył I miejsce w konkursie fotograficznym "Skarb planety". Spośród 545 nadesłanych fotografii jury składające się z fotoreporterów i dziennikarzy wybrało prace Bartka: "Naszyjnik życia", "O zmierzchu" i "Gdy chmury płaczą".
Dominika Szkolnik uzyskała II nagrodę w konkursie poetyckim "Źródło", za wiersz. Wiersze zwycięzców oraz wiersz Dominiki "Do wody" został odczytany w trakcie uroczystej Gali wręczania nagród.
Wspólnym celem konkursów Tygodnia Ziemi jest rozbudzanie zainteresowań i rozwijanie wrażliwości na piękno otaczającej nas przyrody. W ten sposób uczniowie uczą się także szacunku dla skarbu, jakim jest dla nas woda, której zasoby wydają się nieograniczone, a jednak wielu ludzi na Ziemi cierpi na jej brak na co dzień.
Tematyka tych konkursów wpisuje się w misję naszej szkoły "Europejskiej szkoły ekologicznej".
Opiekunem uczniów jest nauczycielka geografii i edukacji ekologicznej Róża Szramek.
Laureaci w konkursach XX Tygodnia Ziemi w Zabrzu
Tydzień Ziem: pod hasłem polskie ptaki
- Nowa galeria Tydzień Ziemi
W ramach ogłoszonego szkolnego konkursu uczniowie wykonali prace plastyczne w dowolnej technice, przedstawiające sylwetki rodzimych ptaków. Zainteresowanie konkursem było bardzo duże, wpłynęło kilkadziesiąt prac.
Nagrody Grand Prix otrzymali Edyta Zagoła (III c) , Magdalena Borys (III c), Dominika Szkolnik (III a).
W gazetce szkolnej Mikser ukazała się konkursowa krzyżówka z pytaniami dotyczącymi skrzydlatych kręgowców w Polsce - to zadanie wykonali Kamil Strzałkowski (IIIb) i Kamil Blaszczyk (IIIa).
W dniu 17.04.2013 w auli szkolnej odbyła się prelekcja dla wszystkich uczniów Gimnazjum Nr 5, połączona z prezentacją multimedialną " Ptaki-skrzydlate kręgowce". Podczas projekcji i wykładu można było przypomnieć sobie najważniejsze cechy ptaków - jak przystosowania do lotu w budowie i czynnościach życiowych, zobaczyć piękne zdjęcia różnych gatunków ptasiej fauny, a także ciekawostki z życia tych zwierząt.
Obchody Dnia Ziemi w naszej szkole nie ograniczyły się do uroczystości w samej szkole. Dwoje uczniów uzyskało najwyższe oceny w prestiżowych konkursach XX Tygodnia Ziemi ogłoszonych przez Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu pod hasłem " Woda łączy": I miejsce w konkursie fotograficznym " Skarb planety" zdobył Bartosz Migocki (IIIb), II miejsce w konkursie poetyckim " Źródło" zdobyła Dominika Szkolnik ( IIIa), do konkursu przygotowała tych uczniów pani Róża Szramek. Nasi uczniowie wezmą jeszcze udział w dorocznych zmaganiach z zadaniami z ekologii ochrony przyrody i środowiska w konkursie " Dla siebie i dla Ziemi".
Nauczyciele odpowiedzialni i zaangażowani w przeprowadzenie Dni Ziemi w Gimnazjum Nr 5 to: pani Róża Szramek, pani Beata Rubin-Jałowiecka oraz pan Roman Szczasny.[nomore]
„Poznajemy Ojcowiznę”
Uczennice Gimnazjum Nr 5 w Raciborzu laureatkami województwa śląskiego w XX Ogólnopolskim Młodzieżowym Konkursie Krajoznawczym „Poznajemy Ojcowiznę”
Fot. R. Szramek. Na zdjęciu od lewej Dżesika Szymańska, Magdalena Pietraszko i Olga Fedyszyn
Praca multimedialna uczennic Gimnazjum Nr 5 im Jana Pawła II w Raciborzu została doceniona przezj jury w eliminacjach wojewódzkich XX Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego „Poznajemy Ojcowiznę”. Drugie miejsce w województwie śląskim w kategorii prac multimedialnych zdobyły uczennice kl. III: Dżesika Szymańska, Olga Fedyszyn i Magdalena Pietraszko za pracę „Droga ku zapomnieniu”.
Praca uczennic dotyczy cmentarza ewangelickiego w Raciborzu. Uczennice zbierały materiały i komponowały pracę w ciągu dłuższego czasu. Penetrowały teren i zdobywały informacje, często w soboty i niedziele.
Uczniowie Gimnazjum Nr 5 już od 11 lat co roku biorą udział w konkursie, który propaguje wiedzę o własnym regionie i poszukiwanie ciekawych miejsc, faktów i ludzi w swoim miejscu zamieszkania. Ogólnopolski Młodzieżowy Konkurs Krajoznawczy „Poznajemy Ojcowiznę” jest konkursem dla dzieci i młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej.
Gala wręczenia nagród odbędzie się 19.04.2013 w Mikołowie na Sośniej Górze.
Opiekunem uczennic jest Róża Szramek, nauczycielka geografii w Gimnazjum Nr 5.
Klasa "Z" w G5
Napisali o nas: http://www.raciborz.com.pl/klasa-z-w-g5-ostatnia-szansa-dla-mlodziezy-z-problemami,29092.html
Czytaj: Klasa "z" w G5 ostatnią szansą dla młodzieży z problemami
Projekty edukacyjne
- Galeria Projekty edukacyjneOd trzech lat wiosna w Gimnazjum nr 5 zaczyna się festiwalem projektów edukacyjnych. Nie inaczej było i w tym roku. 21 marca uczniowie klas drugich mieli okazję pochwalić się efektami swojej kilkumiesięcznej pracy.
Każda z grup - a w tym roku było ich dziewięć - jeszcze jesienią decydowała, jakim zagadnieniem zajmie się przez kolejne tygodnie. Zakres tematów okazał się szeroki i obejmował rozmaite dziedziny życia. Sport, subkultury, pomniki Raciborza, schronisko dla zwierząt czy podboje Napoleona to tylko niektóre z nich. Niemałą ciekawość wzbudzały przygotowane przez uczniów rekwizyty, które pojawiły się w auli. Rywalizacja grup projektowych trwała blisko dwie godziny. Uczniowie starali się wypaść jak najlepiej i pokonać stres związany z publicznym wystąpieniem. Prezentacjom przyglądali się pierwszoklasiści, którzy na początku przyszłego roku szkolnego rozpoczną realizację swoich projektów edukacyjnych.
Jak co roku wystąpienia drugoklasistów oceniane były przez komisję. Wśród kryteriów, według których oceniano prezentacje, znalazły się m.in.: zaangażowanie wszystkich członków grupy, zgodność z tematem, oryginalność formy prezentacji, zainteresowanie publiczności, poprawność językowa i odpowiednie wykorzystanie czasu.
Tegorocznymi liderami okazali się uczniowie klasy II b - Rafał Borski, Wojtek Jędrusiak, Maksymilian Skiba, Damian Siemiątkowski, Jacek Pytlik i Mateusz Klima, którzy pod opieką pani Renaty Dradrach - Szwedy przygotowali projekt pt. Eksperymenty w szkole.
Na drugiej pozycji uplasowały się trzy zespoły:
- Grupa nr 2, temat: Czy młodzież zna subkultury?
- Grupa nr 4: Czy gry komputerowe mogą wpływać na zachowanie młodzieży?
- Grupa nr 8: Pomniki Raciborza.
Trzecie miejsce przypadło grupie nr 5, która realizowała projekt pt. Schronisko drugim domem dla zwierząt.Zwycięzcy udzielili wywiadu dla Radia Vanessa i portalu: http://www.raciborz.com.pl/art29099.html[nomore]
Wieczorek poetycki
- Galeria Wieczorek poetyckiWieczorki poetycko-muzyczne stały się już tradycją Gimnazjum nr 5. Co roku poświęcone są innemu tematowi: przemijaniu, miłości, czasowi, drodze. Wykorzystywane są także utwory różnych poetów, a w tym roku prezentowano teksty Agnieszki Osieckiej.Scenariusz był tak pomyślany, by zaprezentować utwory, które są trochę mniej znane i połączyć je z tymi, które na ogół wszyscy znają. Widzowie mogli wziąć aktywny udział w spotkaniu, śpiewając wraz z wykonawcami. Teksty piosenek, powielone na kartkach, leżały na każdym stoliku zaimprowizowanej kawiarenki. Można także było napić się kawy, co razem tworzyło szczególny klimat, zwłaszcza, że śpiewający i recytujący uczniowie i nauczyciele siedzieli przy tych samych stolikach co widzowie. Po spotkaniu usłyszeliśmy komentarze widzów:" Mamy wspaniałą, wrażliwą młodzież. Kiedy słuchałam naszych uczniów, uświadomiłam sobie, że na co dzień tak ich nie postrzegamy. Wzruszyłam się i byłam dumna, że to moi uczniowie" - skomentowała występ jedna z nauczycielek." Najbardziej podobała mi się atmosfera wieczorku. Świetny klimat. Pomysł na kawiarenkę bardzo trafiony, zwłaszcza, że na dworze był mróz, a widzowie zaraz po wejściu częstowani byli kawą. Wystrój kawiarenki rodem z PRL-u dodawał smaczku i budował ciekawy nastrój"- to opinia jednego z widzów."Wielkie brawa należą się młodym aktorom, którzy zaprezentowali się z najlepszej strony i przede wszystkim zechcieli poświęcić swój czas po lekcjach na przygotowanie tego spotkania. Naprawdę warto było ten kawałek piątkowego wieczoru spędzić w auli Gimnazjum nr 5"- tak podsumowała występ obserwatorka.Dodać należy, że wśród występujących znaleźli się nie tylko obecni uczniowie tej szkoły, ale także jej absolwenci, a nawet uczeń, który o naszych wieczorkach dowiedział się od kolegów i sam zaproponował swój udział. To budujące, że mamy taką młodzież, której się chce zrobić coś nie tylko dla siebie, ale i dla innych. pokaż album
[nomore]
Szachy
- Galeria SzachySukces G5 w konkursie szachowym!6.03.2013 r.uczniowie Gimnazjum Nr 5 im. Jana Pawła II uczestniczyli w Miejskim Konkursie Szachowym organizowanym przez Miejski Ośrodek Sportowy.III miejsce w kategorii indywidualnej zdobyła Olga Fedyszyn.II miejsce drużynowo wywalczyły uczennice: Olga Fedyszyn i Dżesika Szymańska. pokaż album
Na stoku w Wiśle
- Galeria Na stoku w WiśleJak spędzić miło i przyjemnie czas? Uczniowie Gimnazjum nr 5 proponują wyjazd na wycieczkę w góry. Wybrali stoki w Wiśle dostępne i dla wprawionych miłośników dwóch desek, i dla początkujących narciarzy. Program wycieczki przewidywał korzystanie z zimowej aury, a więc szusowanie na nartach, zjazdy na desce i zabawy na śniegu.
Matematyka na 5 w G5
- Galeria Matematyka na 5 w G5
6 marca 2013 r. w Gimnazjum Nr 5 im. Jana Pawła II w Raciborzu odbył się międzyszkolny konkurs matematyczny "Matematyka na 5 w G5".
W zmaganiach wzięło udział 48 uczniów klas V-VI szkół podstawowych z 17 placówek z terenu całego powiatu raciborskiego. Pomysłodawcą i głównym organizatorem tego konkursu jest Jolanta Otlik - nauczyciel matematyki. Uroczystego otwarcia konkursu dokonała wiceprezydent Miasta Racibórz - pani dr Ludmiła Nowacka oraz dyrektor G5 Dariusz Malinowski. W organizację tegorocznej edycji konkursu zaangażowali się również inni nauczyciele z tej szkoły: Maria Senftleben i Joanna Nowak, które w czasie przerw przeprowadziły z uczestnikami ciekawe warsztaty: "Czarny teatr" oraz "Papieroplastyka".
Laureatami tegorocznej edycji konkursu "Matematyka na 5 w G5" zostali:
I miejsce - Nicolas Wardenga z ZSG Nędza (opiekun Mirosława Kuśka)
II miejsce - Marek Czyszczoń z SP Kuźnia Raciborska (opiekun Iwona Mróz) oraz Wojciech Woszczek z ZSP nr 2 w Raciborzu (opiekun Bożena Gładysz)
III miejsce - Sandra Muzykant z ZSP Babice ( opiekun Róża Chrubasik )
I miejsce drużynowo i Puchar przechodni Dyrektora Gimnazjum Nr 5 otrzymała drużyna ze Szkoły Podstawowej w Kuźni Raciborskiej w składzie: Piotr Baron, Marek Czyszczoń, Piotr Waldyra. Opiekunem uczniów była Pani Iwona Mróz.
Zarówno laureaci, jak i pozostali uczestnicy konkursu otrzymali okolicznościowe dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe, dyrekcję Gimnazjum Nr 5 oraz Księgarnię "Sowa". Patronat honorowy nad odbywającym się konkursem objął Starosta Raciborski i Prezydent Miasta Racibórz.
Dzień Żołnierzy Wyklętych
Dnia 1 marca 2013 roku członkowie Szkolnego Koła Przyjaciół Armii Krajowej działającego w Gimnazjum Nr 5 im. Jana Pawła II w Raciborzu uczcili Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jako polskie święto państwowe, obchodzone corocznie 1 marca, ustanowione zostało na mocy ustawy 3 lutego 2011 roku. Poświęcone zostało żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.
Członkowie SK PAK przygotowali na korytarzu szkolnym wystawę okolicznościową poświęconą żołnierzom Armii Krajowej, którzy po zakończeniu II wojny światowej zostali przez ówczesne władze komunistyczne skazani na śmierć. Zaprezentowane zostały sylwetki Danusi Siedzikównej "Inki", ppłk Łukasza Cieplińskiego, płk Franciszka Niepokólczyckiego "Halnego", mjr Tadeusza Danielewicza "Domana" czy ppłk Waleriana Józefa Tumanowicza "Jagodzińskiego". Przypomniane zostały również postaci najważniejszy dowódców Armii Krajowej. Uczniowie mogli także obejrzeć spektakl Telewizji Polskiej "Pseudonim Anoda".Galeria Dzień Żołnierzy Wyklętych
150. rocznica powstania styczniowego
23 stycznia w auli szkolnej Gimnazjum Nr 5 im. Jana Pawła II w Raciborzu młodzież gimnazjalna spotkała się, aby uczcić 150 rocznicę wybuchu powstania styczniowego.
Słowo wstępne przygotowała i wygłosiła nauczycielka historii pani Izabela Zdanowicz. Uczniowie klasy III b Aleksandra Tambor, Olga Fedyszyn, Bartosz Migocki, Piotr Stróż przygotowali oraz zaprezentowali swoim kolegom i koleżankom prezentację multimedialną poświęconą polskim ruchom narodowowyzwoleńczym w latach 1794-1863.
Tradycja polskich powstań narodowych nie jest ani łatwa, ani tym bardziej krótka, ale fakt, że przez 124 lata (od powstania kościuszkowskiego do powstania styczniowego), czyli przez dwa pokolenia, nieustannie i z olbrzymim uporem, bez względu na ponoszone ofiary lub właśnie przez pamięć o nich, ciągle na nowo - organizując spiski i powstania nie zarzucono dążeń do odzyskania utraconej w wyniku rozbiorów niepodległości, wskazuje jak ważna była to rzecz dla Polaków.
Nad wejściem do pierwszego pawilonu oświęcimskiego obozu każdy zwiedzający dostrzeże napis: "Naród, który nie pamięta własnej historii skazany jest na jej ponowne przeżycie". Swojej lekcji historii nie zapomnieli ani powstańcy listopadowi z 1830 roku, ani krakowscy w roku 1846, ani powstańcy styczniowi, śpiewając w styczniu 1863 roku marsz:
"Za te krwi zdroje - ich już nic nie zetrze,
z nich i w narodzie wiecznie krwawa łza,
Za ziemię, wodę, ogień i powietrze,
Do życia prawo, jakie każdy ma."
Krew przelana za Ojczyznę nigdy nie była ofiarą daremną - zawsze jednoczyła Polaków, wzmacniała wiarę, dodawała nadziei. Lata pozornego spokoju pod zaborami nie skłoniły okupantów do łagodzenia polityki względem Polaków, to wskazywało, że więcej wolności można uzyskać tylko na drodze zbrojnego oporu, aż do zrzucenia jarzma niewoli. Ofiara złożona z krwi nie narażała narodu na fizyczne unicestwienie, za to zawsze była wstrząsem koniecznym do odbudowy ducha kolejnych pokoleń Polaków żyjących w niewoli. Powstanie styczniowe było dla pokolenia roku 1918 punktem odniesienia w walce o niepodległość. To była godzina Polski i dziś jesteśmy dumni z naszych przodków za to, że determinacja Polaków przyczyniła się do tego, że naród odzyskał upragnioną wolność i nie zapomniał o swojej tożsamości.Młodzież minutą ciszy uczciła ofiary wszystkich powstań narodowych.
Apel podsumowujący I sem.
Apel podsumowujący I sem. została dodana do albumu fotograficznego
Dnia 23.01. w Gimnazjum nr 5 odbył się apel podsumowujący pierwszy semestr. Na spotkaniu swoimi osiągnięciami chwalił się Samorząd Uczniowski. Szczególnymi brawami zebranych uczniów zostały obdarzone przede wszystkim osoby odpowiedzialne za organizację dyskotek szkolnych, przygotowanie jasełek i przeprowadzenie ciekawych imprez profilaktycznych. Kolejnym punktem apelu było podsumowanie akcji recyklingu, czyli zbiórki surowców wtórnych. Konkurs wygrała klasa 1c, drugie miejsce zajęła klasa 2z, trzecie miejsce 2b. Indywidualnie pierwsze miejsce zajął Filip Dobies (1600 pkt.), drugie Sara Piechaczek (1500 pkt.), trzecie miejsce zdobyła Kamila Leśniak (900 pkt.).
Pochwały odebrali uczniowie wzorowi i ci, ze średnią powyżej 4,0. Uczeń Filip Dobies z rąk dyrektora szkoły odebrał nagrodę - talon do księgarni za najwyższą średnią ocen.
Brawami obdarzono uczniów klasy 3b, którzy wspólnymi wysiłkami osiągnęli najwyższą średnią ocen w szkole.
Jasełka
W przededniu świąt uczniowie Gimnazjum nr 5 zamiast książek i zeszytów przynieśli do szkoły wigilijne potrawy. Zanim jednak mieli okazję zasiąść do Wigilii w gronie klasowym obejrzeli jasełka przygotowane przez klasę III B pod opieką ks. Piotra Heroka. Jasełka osadzone we współczesności zostały nagrodzone owacjami . Po jasełkach Pan Dyrektor Dariusz Malinowski złożył świąteczne życzenia uczniom i pracownikom szkoły oraz przekazał zebrane przez młodzież pieniądze potrzebującemu uczniowi, który walczy o zdrowie. Następnie wszyscy udali się do klas na wspólne świętowani,e w czasie którego nie zabrakło tradycyjnego śpiewania kolęd i obdarowywania się prezentami.
egzamin
Stop cyberprzemocy!
Cyberprzemoc, czyli agresja elektroniczna to stosowanie przemocy poprzez: prześladowanie, zastraszanie, nękanie, wyśmiewanie innych osób z wykorzystaniem Internetu i narzędzi typu elektronicznego takich jak: SMS, e-mail, witryny internetowe, fora dyskusyjne w internecie. Napastnicy prześladują swoje ofiary złośliwymi i obraźliwymi SMS-ami lub e-mailami.
Zamiarem internetowych chuliganów jest zdyskredytowanie konkretnej osoby lub grupy ludzi czy nawet całych społeczności. Takie działania wynikają z poczucia anonimowości, ale nie są bezkarne. Cyberprzemoc jest przestępstwem.
O skutkach cyberprzemocy i formach jej przeciwdziałania dowiedzieli się uczniowie Gimnazjum nr 5 podczas przygotowanej dla nich prelekcji w ramach działań profilaktycznych, przeprowadzonych 14 grudnia 2012 r.
kliknij zdjęcie
Magia świąt Bożego Narodzenia
- Konkurs "Opowieść wigilijna", zwyczaje świąteczne, samodzielne wykonywanie ozdób choinkowych i występ Czarnego Teatru to program imprezy czytelniczej przygotowanej dla gości ze Szkoły Podstawowej nr 13.
11 grudnia spotkaliśmy się w sali Czarnego Teatru, aby rozstrzygnąć, która drużyna uważniej czytała "Opowieść wigilijną" Karola Dickensa. Za oknem padał śnieg, stwarzając odpowiedni nastrój, a my bawiliśmy się losując pytania i dopingując odpowiadających. Po emocjonującej rywalizacji okazało się, że drużyna SP 13 (Julia Mokry, Jessica Kustos, Maciej Salomon) podzieliła się zwycięstwem z ekipą G 5 (Patrycja Adamiec, Karolina Ralko, Karol Sobczyński), uzyskując taką samą ilość punktów. Po konkursie, który prowadziła pani Grażyna Chudy, goście udali się do sali lekcyjnej, aby pod kierunkiem pana Romana Szczasnego wykonać kolorowe świąteczne ozdoby do szkoły i do domu.
Imprezę czytelniczą w Gimnazjum Nr 5 zakończył występ Czarnego Teatru. Uczennice klasy III B zaprezentowały przedstawienie, uhonorowane główną nagrodą na Przeglądzie Czarnych Teatrów Profilaktycznych.
Bezpieczny wypoczynek
Ministerstwo Edukacji Narodowej wspiera akcje edukacyjno - informacyjne „Bezpieczny Stok” oraz „Bezpieczna woda”.
Ze szczegółami akcji można się zapoznać na stronach internetowych: www.wypoczynek.men.gov.pl oraz www.bezpiecznienastoku.pl, http://www.msport.gov.pl/aktualnosci-turystyka/zimowa-edycja-akcji-informacyjno-edukacyjnej-,,bezpieczna-woda.
Mikołajki w G-5
Tegoroczne mikołajki w Gimnazjum nr 5 im. Jana Pawła II w Raciborzu były dniem przyjemnym i pożytecznym.
Oprócz tradycyjnej wizyty Świętego Mikołaja, który odwiedził każdą klasę i wynagrodził słodkościami za wkładany trud w naukę przygotowano również inne atrakcje.
Pierwszą była prelekcja pedagoga szkolnego Pani Joanny Nowak z zakresu profilaktyki uzależnień: "Środki zmieniające świadomość a organizm młodego człowieka".
Następnie po raz pierwszy w naszej szkole odbył się Przegląd Czarnych Teatrów Profilaktycznych. Uczennice, które działają w Czarnym Teatrze stworzyły pięć mniejszych grup i w takich zespołach przygotowywały etiudy. Wymóg był tylko jeden - temat występu musiał być związany z profilaktyką uzależnień. Pomysł, wykonanie rekwizytów, dobór muzyki - na wszystkich tych płaszczyznach aktorki miały absolutną dowolność. Choć zespoły były zróżnicowane pod względem doświadczenia w pracy w Czarnym Teatrze, poziom występów był bardzo wyrównany. Zmagania zespołów teatralnych oceniały naczelnik Wydziału Spraw Społecznych w Urzędzie Miasta w Raciborzu pani Iwona Trzeciakowska oraz nauczycielka Gimnazjum Nr 5 im. Jana Pawła II pani Marzena Kabała. Komisja przyznała, że wybór był trudny, ponieważ wszystkie występy przygotowano na bardzo wysokim poziomie.
W I Przeglądzie Czarnych Teatrów Profilaktycznych ostatecznie zwyciężyła grupa uczennic z klasy III b w składzie: Aleksandra Tambor, Magdalena Pietraszko, Olga Fedyszyn, Jagoda Śmiałek, Martyna Borus, Agnieszka Kopczyńska, Dżesika Pocentajło pod opieką p. Joanny Nowak.
Odbył się również Mikołajkowy Turniej Szachowy, który organizuje corocznie p. Renata Dradrach- Szweda. Udział wzięli chętni uczniowie ze wszystkich klas. Pierwsze miejsce wśród dziewczęt zajęła uczennica klasy IIIb Olga Fedyszyn, natomiast wśród chłopców I miejsce zajął Dawid Piszczan i Grzegorz Fatyga.
Na sali gimnastycznej przeprowadzone zostały zajęcia Szkolnej Sztafety Mikołajkowej przygotowane przez p. Anitą Dąbkowską i p. Elżbietę Galicką. Następnie wszystkie klasy wzięły udział w zajęciach profilaktycznych z alkogoglami. Podczas tych zajęć uczniowie mogli poznać przez symulację (jaką dają specjalne gogle) szkodliwe działanie używek oraz funkcjonowanie człowieka pod wpływem alkoholu. Podsumowano również konkurs na plakat o tematyce profilaktyki uzależnień i wyróżniono prace uczniów klasy: IIIc, IIIb, IIb, Ia, Ic.
Monodram
Monodram po raz trzynasty
23 listopada w piątek aula Gimnazjum nr 5 im. Jana Pawła II w Raciborzu już po raz trzynasty gościła młodych artystów, którzy wzięli udział w kolejnej edycji powiatowego konkursu pod patronatem Starosty i Prezydenta Raciborza Monodram, czyli teatr jednego aktora.Tegoroczne zmagania teatralne otworzyła Wiceprezydent Raciborza Pani Ludmiła Nowacka oraz dyrektor Gimnazjum nr 5 im. Jana Pawła II Pan Dariusz Malinowski.
Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem - na scenie pojawiło się ponad dwudziestu uczestników z raciborskich gimnazjów i szkół podstawowych. Niełatwego zadania ocenienia ich występu podjęły się panie: Halina Kwiecień, Arleta Hoffmann - Piasecka oraz Jolanta Świątek - Gruszka. Jest to bezstronna komisja, nie związania z żadną ze szkół, a jej przewodnicząca - doświadczona polonistka to jednocześnie absolwentka studiów teatralnych.
Młodzi aktorzy przez blisko cztery godziny prezentowali swoje umiejętności, posługując się nie tylko słowem czy gestem, ale także rozmaitymi, często zaskakującymi, rekwizytami. Poziom i pomysłowość uczestników sprawiły, że wybór zwycięzcy nie był prosty, toteż komisja po raz pierwszy przyznała specjalne wyróżnienia dla najlepszych - nagrody Laureata, które otrzymały uczennice Gimnazjum nr 1- Marta Raciborska (opiekun- pani Lidia Zalewska) oraz Agnieszka Gierszewska (opiekun- pani Monika Wieczorek). Te uczennice okazały się bezkonkurencyjne. Poza tym szczególnym wyróżnieniem jury przyznało także trzy pierwsze miejsca, które przypadły Aleksandrze Migas (Gimnazjum nr 5), Alicji Zysiek (Gimnazjum nr 3) oraz Magdzie Mosek (Gimnazjum nr 3). Drugie miejsce zajęły: Dominika Grosman, Natalia Obłąg, Justyna Michalewicz , natomiast trzecie miejsce przypadło Alicji Botorek i Błażejowi Łazarskiemu. Wyróżniono także uczennicę Szkoły Podstawowej nr 13 - Izabelę Kulbaka.
Gratulujemy zwycięzcom. Do zobaczenia za rok na czternastym monodramie!
Wycieczka Czarnego Teatru
W dniach 10 -11 listopada uczennice z Czarnego Teatru Gimnazjum nr 5 im. Jana Pawła II pojechały na wycieczkę do Wrocławia, której głównym celem było wyjście na spektakl komediowy pt."Szalone nożyczki".
Pierwszego dnia zwiedzałyśmy Wrocław. Zobaczyłyśmy Stare Miasto i jego ciekawą architekturę, zajrzałyśmy do wnętrza kilku kościołów, wysłuchałyśmy historii ruchomej szopki w kaplicy duszpasterstwa głuchoniemych. Przeszłyśmy przez słynny most, na którym nowożeńcy wieszają kłódki, symbolizujące ich nierozerwalne związki i dotarłyśmy na Ostrów Tumski. Z wieży katedry mogłyśmy obejrzeć panoramę Wrocławia. Przechodząc w stronę ryku miasta podziwiałyśmy frontony budynków Uniwersytetu Wrocławskiego, jego bibliotek oraz wiele ciekawych budowli. Wieczorem udałyśmy się na spektakl do Teatru Komedii. Najciekawsze było to, że widzowie decydowali o zakończeniu sztuki. To my zadawaliśmy pytania aktorom i decydowaliśmy o przebiegu kolejnych scen. Byliśmy współreżyserami, co do tej pory nigdy się nam w prawdziwym teatrze nie zdarzyło. Bardzo ciekawe doświadczenie. Następnego dnia miałyśmy przyjemność wzięcia udziału ( chociaż tylko w roli obserwatorów ) we wrocławskiej Paradzie Radości w Dniu Niepodległości. Był to kolorowy, pomysłowy pod względem przebrań, przemarsz uczniów i nauczycieli szkół wrocławskich przez główne ulice i rynek miasta. Tego dnia również byłyśmy w rotundzie prezentującej Panoramę Racławicką - słynny obraz malowany przez wielu malarzy, m.in. W. Kossaka i J. Stykę. Widok ten zrobił na nas ogromne wrażenie. Przede wszystkim zdumiewała jego wielkość - 15 m wysokości i 120 m szerokości. Ciekawe było też połączenie obrazu z makietą, bo odnosiło się wrażenie oglądania wszystkiego w 3D.
Panorama Racławicka przedstawia zwycięską bitwę Polaków, walczących o niepodległość z wojskami rosyjskimi (4.04.1794r.).
Te dwa dni były dla nas szczególnie ważne, bo wiele się dowiedzieliśmy, zobaczyliśmy ciekawe zabytki, dużo się śmialiśmy, były też chwile zadumy i wzruszenia. Z wycieczki zapamiętamy też krasnale wrocławskie.
Archiwum Aktualności