Najpierw lekcje w-fu na lodowisku, potem eliminacje do drużyny szkolnej i na koniec start w zawodach w łyżwiarstwie!
W-f na lodowisku
75. rocznica powstania AK
Obchody 75-lecia Armii Krajowej w Gimnazjum Nr 5
Gimnazjum Nr 5 im. Jana Pawła II w Raciborzu włączyło się w ogólnopolską akcję zorganizowaną przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, która polegała na działaniach w ramach dwóch inicjatyw „Światełko dla żołnierzy Armii Krajowej’ oraz „Walentynki z Ojczyzną”.
We wtorek, 14 lutego 2017 roku, minęła 75. rocznica przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową, która w latach II wojny światowej walczyła o niepodległość Polski. „Światełko dla żołnierzy AK” (zapalenie zniczy w miejscach związanych z działalnością AK czy PPP) oraz „Walentynki z Ojczyzną” (znaczki w kształcie serca z symbolem Polski Walczącej) są wyrazem pamięci i hołdu młodych ludzi dla wszystkich żołnierzy AK.
Młodzież Gimnazjum Nr 5 również obchodziła święto powstania Armii Krajowej. 15 lutego 2017 roku na auli szkolnej odbył się apel poświęcony historii Armii Krajowej. Pan dyrektor Dariusz Malinowski opowiedział gimnazjalistom o losy żołnierzy AK. Młodzież obejrzała również prezentację multimedialną na temat 25 lat działalności Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Raciborzu.14 lutego 1942 r. z rozkazu Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych gen. Władysława Sikorskiego działający w okupowanej Polsce konspiracyjny Związek Walki Zbrojnej został przekształcony w Armię Krajową, konspiracyjną organizację wojskową stanowiącą integralną część Sił Zbrojnych RP. AK podlegała Naczelnemu Wodzowi i rządowi Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie. W zamierzeniach rządu miała być organizacją ogólnonarodową, ponadpartyjną, a jej Komendant Główny - jedynym, upełnomocnionym przez rząd dowódcą krajowej siły zbrojnej. Głównym zadaniem AK było prowadzenie walki o odzyskanie niepodległości przez organizowanie i prowadzenie samoobrony i przygotowanie armii podziemnej na okres powstania, które miało wybuchnąć na ziemiach polskich w okresie militarnego załamania Niemiec.
Kulminacją wysiłku zbrojnego AK było powstanie warszawskie. Po jego klęsce jednostki AK na terenach zajętych przez Armię Czerwoną zostały zdemobilizowane. 19 stycznia 1945 roku Komendant Główny gen. Leopold Okulicki wydał rozkaz o rozwiązaniu AK.
Straty AK wyniosły ok. 100 tys. poległych i zamordowanych żołnierzy, ok. 50 tys. zostało wywiezionych do ZSRR i uwięzionych. Do moskiewskiego więzienia trafił m.in. gen. Okulicki, sądzony w procesie szesnastu przywódców Państwa Podziemnego. Wobec represji sowieckich i polskich służb bezpieczeństwa nie wszystkie oddziały AK podporządkowały się rozkazowi o demobilizacji. Powstały nowe organizacje konspiracyjne m.in.: Ruch Oporu Armii Krajowej i Zrzeszenie "Wolność i Niezawisłość". Żołnierze AK byli prześladowani przez władze komunistyczne, zwłaszcza w okresie stalinizmu, wielu z nich skazano na karę śmierci lub wieloletniego więzienia.
Walentynki
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Walentynki.
DBI
Zdjęcia w galerii DBI.
Podziękowania od ministra
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ogłosiło konkurs dla uczniów szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych na najlepszy materiał filmowy, dotyczący profilaktyki zatruć tlenkiem węgla i bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Celem kampanii „Czad i ogień. Obudź czujność” była popularyzacja wśród młodzieży szkolnej wiedzy na temat bezpieczeństwa przeciwpożarowego.
Uczennica klasy III b Karolina Wolny, pod kierunkiem pani Magdaleny Pordzik, przygotowała spot filmowy na temat zagrożeń spowodowanych przez ogień i czad. Za przygotowanie uczennicy i udział w konkursie otrzymały podziękowanie od Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Czy leci z nami pilot?
III miejsce
Drużyna trzeciklasistów z Gimnazjum nr 5 im. Jana Pawła II w składzie: Ania Dąbkowska, Maciej Małek i Marcin Wójcicki wzięła udział w grze edukacyjnej "Czy leci z nami pilot?" Uczniowie na kilka godzin zostali organizatorami imprez turystycznych.
Zadaniem konkursu było odwiedzenie 7 stolic Europy wybranym środkiem lokomocji za jak najmniejszą sumę pieniędzy. Praca z mapą oraz poprawne odpowiedzi na pytania z różnych dziedzin: hotelarstwa, ekonomii, geografii oraz znajomość języków obcych zaowocowały zajęciem III miejsca w konkursie.
Tym sukcesem nasi gimnazjaliści udowodnili, że doskonale potrafią wiedzę zdobytą w szkole wykorzystać w praktyce.
Zmieniamy internet na lepsze
Szkolne konkursy z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu 2017
„RAZEM ZMIENIAMY INTERNET NA LEPSZE”
-
Prezentacja multimedialna na temat zasad bezpiecznego korzystania z Internetu – około 7 – 10 slajdów.
-
Plakat wykonany komputerowo lub dowolną techniką plastyczną zawierający hasła dotyczące bezpiecznego Internetu – format A4, A3 lub A2.
-
Przedstawienie prawdziwej lub fikcyjnej sytuacji związanej z łamaniem zasad bezpiecznego korzystania z Internetu, z wykorzystaniem jednej z form:
-
filmik – trwający maksymalnie 3 minuty,
-
krótka scenka teatralna,
-
opowiadanie.
Prezentację multimedialną, plakat i opowiadanie, można przygotować indywidualnie lub w zespołach. Filmik i scenkę teatralną można przygotować w większej grupie.
Termin dostarczania prac upływa z dniem 24 lutego 2017r.
Więcej w zakładce konkursy: https://gimnazjum5raciborz.edupage.org/text/?text=text/text6&subpage=4
-
Podsumowanie I semestru
Gratulacje dla wyróżnionych! podsumowanie_semestru.pdf
Sprawozdanie z działalności Samorządu Uczniowskiego
w I semestrze roku szkolnego 2016/2017
Samorząd Uczniowski – w obecnym składzie rozpoczął swoją działalność po wyborach w dniu 05.10.2016r. Przewodniczącym została Wiktoria Mróz, a zastępcami: Marcin Wójcicki i Natalia Podlasek, opiekunami : p. Izabela Zdanowicz i p. Beata Mróz - Kajstura. Na pierwszym spotkaniu opracowano plan pracy SU na rok szkolny 2016/2017. W ciągu I semestru:
- prowadziliśmy kawiarenkę podczas festynu szkolnego w dniu 09.10.16 – Dniu Patrona naszej szkoły
- współorganizowaliśmy apel z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej w dniu 14.10.16
- braliśmy udział- jako poczet sztandarowy w miejskich obchodach 11 listopada w dniu 11.11.16
- prowadziliśmy w szkole akcję „Kotylion” w dniu 10.11.16 i tego dnia zorganizowaliśmy konkurs na najciekawszą klasową gazetkę ścienną dotyczącą rocznicy Odzyskania Niepodległości
- z 2 na 3 grudnia 2016 zorganizowaliśmy „Noc z Kulturą”, połączoną między innymi z warsztatami kulinarnymi, pokazami tanecznymi, zagadnieniami z zakresu czytelnictwa i szeroko pojętych wartości oraz z innymi konkurencjami,
- włączyliśmy się w organizację Wigilii 22.12.2016, podczas których rozdaliśmy prezenty przygotowane przez naszą koleżankę na praktykach zawodowych w cukierni; również tego dnia, zainspirowani pomysłem naszych nauczycieli, przeprowadziliśmy konkurs na tradycyjną potrawę wigilijną.
- 5.01.2017 zorganizowaliśmy szkolne spotkanie noworoczne dla nauczycieli, uczniów i absolwentów,
- przeprowadziliśmy w szkole kilka akcji charytatywnych :
a) „Góra Grosza” - 28.11 – 9.12.2016,
b) sprzedaż kartek świątecznych dla fundacji „Corda Surdum”, pomagająca ludziom bezdomnym i niepełnosprawnym
c) sprzedaż kalendarzyków, z których dochód przeznaczony jest na niepełnosprawnego…
c) kontynuowaliśmy comiesięczny cykl tzw. „Wesołych Dni w G5” i tak odbył się : „Dzień Dresu”, „Dzień Koloru” i „Dzień Poduszki”. Dwukrotnie włączyliśmy się także w akcję zbiórki żywności.
Ponadto Wiktoria Mróz, Marcin Wójcicki i Wiktoria Trompeta uczestniczą w spotkaniach Młodzieżowej Rady Miasta, co dwa miesiące wydajemy także szkolną gazetkę „Mikser”.
Opiekunowie SU: Beata Mróz – Kajstura, Izabela Zdanowicz
MEN do rodziców
Ferie zimowe
Dyrekcja Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego i Rada Rodziców Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego w Raciborzu przy wsparciu Powiatu Raciborskiego i Urzędu Miasta Racibórz zaprasza wszystkich chętnych do skorzystania z oferty zajęć feryjnych w 2017r.
Szczegóły w zakładce: Ferie 2017Tak jak w latach ubiegłych uczniowie raciborskich szkół podstawowych i gimnazjów mogą korzystać z darmowych wejść na H2Ostróg od 16.01 do 29.01 2017 r. od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00-9.00, 9.00-10.00, 13.00-14.00 i 14.00-15.00 ( szczegóły w informatorze “Zima w mieście”i pod nr tel. OSiR 324153717).
Zgoda na wejście na basen: zgoda_zima_w_miescie_2017.doc
Szczegóły w zakładce: Ferie 2017
Spotkanie z absolwentami
Noworoczne spotkanie absolwentów w Gimnazjum nr 5
W przystrojonej w świąteczne ozdoby auli na spotkaniu noworocznym spotykali się uczniowie, nauczyciele i grono absolwentów naszej szkoły. Tradycją stało się wspólne kolędowanie.
Po godzinie 17 uczniowie, nauczyciele i liczna grupa absolwentów przełamali się opłatkiem, złożyli sobie życzenia i rozpoczęli wspólne kolędowanie. Wszyscy spędzili ten wieczór w bardzo miłym, świątecznym nastroju, podsumowując miniony rok.
Tradycje Świąt Bożego Narodzenia
Zwycięzcy konkursu:
I a RychlakMrózKosaMajewskiStachurskaPilnyMostekI B PaszczyńskiLeśniakBaryckiBorkowskaKawalecI z- ElsnerII a- WawrówMorcinekBanach- GebskiWardalinskaII b BłaszczykTrompetaBrośRybińskiNiedbałaMalinowskaII c KurkulonisDeegWydraII z WiesiołekIII A KonopkaCichyWarzechaDomareckiZielinskiMałekMazurekIII B WójcikIII Z - WolnikProcekPodlasekSkroban
Jasełka
Godzina kodowania
W dniach 5 – 11 grudnia, uczniowie Gimnazjum Nr 5, na lekcjach informatyki, uczestniczyli w Godzinie Kodowania, organizowanej w ramach Tygodnia Edukacji Informatycznej. Inicjatywa ta cieszy się popularnością na całym świecie. Godzina Kodowania polega na rozwiązywaniu łamigłówek poprzez ułożenie programów z gotowych bloczków. Łamigłówki oparte są na znanych uczniom aplikacjach, np.: Moana, Minecraft. Łącząc naukę z zabawą, uczniowie poznają tajniki programowania, które staje się priorytetem w edukacji informatycznej. W godzinie kodowania można uczestniczyć przez cały rok.
Już świątecznie!
Archiwum Aktualności