• Spotkanie z posłem
          • Spotkanie z posłem

          • 3 lutego Gimnazjum nr 5 odwiedził poseł Prawa i Sprawiedliwości Czesław Sobierajski. Parlamentarzysta odwiedził uczniów, którym patronuje Jan Paweł II,  z prelekcją i wystawą o Ojcu Świętym. W żywym słowie poseł przedstawił i życiorys świętobliwości, i jego moralne drogowskazy, szczególnie te kierowane przez papieża do młodzieży. Uwagę uczniów skupiły przede wszystkim wystawione liczne pamiątki po papieżu Polaku, zgromadzone przez posła.

            Pisali o nas http://www.naszraciborz.pl/site/art/1/0/47844.html#3

             Spotkanie z posłem.

        • Trening tchoukballa w Rybniku
          • Trening tchoukballa w Rybniku

          • 27.01.2016r dwunastoosobowa grupa uczniów z klasy II i III Gimnazjum  nr 5 w Raciborzu pojechała w raz z opiekunami p.A. Dąbkowską i p.J. Brzezina do Rybnika na rozgrywki Ligi Szkolnej w Tchoukballu. W rozgrywkach przeprowadzanych w tym dniu w Zespole Szkół Budowlanych brały udział 3 drużyny szkół ponadgimnazjalnych.

            Nasi uczniowie obserwowali mecze, taktykę gry i sposób sędziowania nowej gry drużynowej uprawianej od niedawna w G 5.

            Uczniowie ZSB z Rybnika  (ci sami, którzy w czerwcu ubiegłego roku, zaproszeni przez Gimnazjum nr 5 prezentowali tę grę na Gimnazjadzie, odbywającej się na Hali Rafako) w przerwach między meczami rozgrywali z naszymi uczniami krótkie fragmenty gry (np. atak na bramkę po podaniu partnera). 

            Po zakończonych rozgrywkach pani Gabriela Gurgul (trener tchoukballu – nauczyciel ZSB) przeprowadziła specjalnie dla naszej młodzieży 1,5 godzinny trening. W czasie treningu zawodnicy poznawali różne techniki łapania i podawania piłki, sposoby oddawania rzutów na bramkę i proste elementy taktyczne gry. Początki były trudne i nie wszystko wychodziło tak jakby chcieli, ale efekty ich pracy pod kierunkiem fachowca były widoczne w czasie przeprowadzanej gry – akcje były coraz bardziej przemyślane i skuteczne.

            Dziękujemy pani trener za zaproszenie na te zawody i za trening, który przeprowadziła dla naszych uczniów. Było to dla nich wspaniałe przeżycie, tchoukball pochłonął ich całkowicie. Gramy na lekcjach i na zajęciach dodatkowych. To wspaniała gra, pozbawiona agresji i skupiająca się na pracy zespołowej, pozwalająca jednak na zaprezentowanie indywidualnych umiejętności. Dziękujemy Rybnikowi i zapewniamy, że już niedługo nasza drużyna przyjedzie do nich na swój pierwszy mecz.

            Tchoukball w Rybniku.

        • Podumowanie semestru
          • Podumowanie semestru

          • Pierwszy semestr zakończył się w Gimnazjum nr 5 apelem podsumowującym.

            Pół roku swojej pracy podsumował Samorząd Uczniowski, który przypomniał o niektórych spektakularnych akcjach, np.: przygotowanie upominków dla wszystkich chłopców i panów z okazji Dnia Chłopaka, prowadzenie kawiarenki podczas festynu szkolnego, włączenie się w akcję CEO - „Młodzi głosują” i w akcję „Znicz” - zbiórkę zniczy na groby polskich żołnierzy na Ukrainie, zorganizowanie happeningu z okazji II Ogólnopolskiego Święta Praw Dziecka, zorganizowanie dla wszystkich uczniów szkoły  imprezy „Noc z Kulturą”, połączonej z różnymi warsztatami, zabawą andrzejkową i oglądaniem filmów edukacyjnych. Ponadto prowadzili akcje charytatywne: a) „Góra grosza”, sprzedaż kartek świątecznych dla fundacji „Corda Surdum”, pomagającej ludziom bezdomnym i niepełnosprawnym. Do udanych zaliczyć należy wprowadzone comiesięczne akcje z cyklu „Wesołych Dni w G5” i tak odbył się: „Dzień sennego przytulasa”, „Dzień czapeczki Mikołaja”, „Dzień szalonej fryzury”.

            Podczas apelu z rąk dyrektora szkoły wyróżnienia i nagrody odebrali przodujący uczniowie i  zasłużone klasy, tj.:

            uczeń z najwyższą średnią: Agata Wydra z kl. 1c, klasa z najwyższą średnią – 1b, klasa z najwyższą frekwencją –1a, uczniowie z najlepszą frekwencją (100%)- Dominik Kopiec z kl.2b, Joanna Wolnik z kl.2b.

            Część apelu poświęcono na podsumowanie zbiórki surowców wtórnych, np. zebrano 2763 szt. baterii, a w zbiórce tej na pierwszym miejscu uplasował się Adam Niedbała z kl.1b. (szczegółowe dane w gazetce "Mikser")

             Podumowanie semestru.

        • Bal karnawałowy
          • Bal karnawałowy

          • Karnawał to czas zabawy, dlatego 25.01.2016 r. w Gimnazjum Nr 5 odbyła się zorganizowana przez Samorząd Uczniowski dyskoteka karnawałowa. Licznie przybyli uczniowie w przeróżnych przebraniach bawili się wyśmienicie przy rytmach karnawałowej muzyki. Wśród tańczących można było zobaczyć: pielęgniarkę, kowbojkę, sympatyczne diabełki, roześmiane wampirki, króla sali, zalotne kotki, myszkę, wojskowego, góralkę itd. Towarzystwo było liczne, śliczne i wspaniale się bawiące. I o to przecież chodzi w karnawale...

            Bal karnawałowy.

        • Tchoukball
          • Tchoukball

          • Dnia 23 stycznia w naszym gimnazjum odbyła się pierwsza lekcja tchoukballa. Tchoukball, zgodnie z zamysłem twórcy gry, dr. Hermanna Brandta, to sport dla wszystkich. Ze względu na swoją konstrukcję, w meczu tchoukballowym bez większych trudności mogą wspólnie grać osoby młodsze i starsze, kobiety i mężczyźni, osoby wysportowane oraz te o słabszej formie fizycznej. Tchoukball jest grą zespołową rozgrywaną zwykle z udziałem drużyn siedmioosobowych (pięcioosobowych w przypadku odmiany plażowej). Aby rozpocząć nie trzeba jednak zebrać pełnych drużyn. Już przy 4 osobach w drużynie można cieszyć się pełnią możliwości kombinacyjnych i taktycznych. Już w roku 1971 szwajcarscy i francuscy miłośnicy tchoukballu utworzyli Międzynarodową Federację Tchoukballu - FITB, z dr. Brandtem w roli prezesa organizacji, a w roku 1976 udało się zorganizować pierwszy turniej międzynarodowy.

            Nasi uczniowie zapoznali się z zasadami czuka, wzięli udział w rozgrzewce i ćwiczeniach podstawowych technik, a na koniec rozegrali z zapałem pasjonujące mecze. Ta ekipa ma ogromny potencjał! Nauczyciele wychowania fizycznego mają nadzieję, że udało się w nich rozbudzić zainteresowanie tym pięknym sportem i że stworzą oni zgraną drużynę, która z pasją będzie dążyła do szczytu tchoukballowych możliwości.

             Tchoukball.

        • Piłka nożna
          • Piłka nożna

          • Turniej Piłki Nożnej Halowej o Puchar Dyrektora G5

            Dnia 20 stycznia 2016r. Gimnazjum Nr 5 im. Jana Pawła II w Raciborzu we współpracy z OSiR zorganizowało II Turniej Piłki Nożnej dla uczniów gimnazjów. W rywalizacji wzięlo udział w sumie 11 drużyn: 8 z raciborskich szkół,  1 z Kietrza i 2 z Kędzierzyna-Koźla. Mecze były bardzo zacięte, kilka z nich zakończyło się karnymi. Każda z drużyn wyłoniła swojego najlepszego zawodnika. Sędziowie wybrali najlepszego strzelca, zawodnika oraz bramkarza. Puchar Dyrektora Gimnazjum Nr 5 oraz Puchar przechodni Dyrektora OSiR wywalczyła drużyna z Kietrza. Drugie miejsce zdobył zespół z Kędzierzyna, a na trzecim miejscu uplasowali się zawodnicy z Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi z Raciborza. Dziękujęmy za udział i zapraszamy za rok!

             Piłka nożna.

        • Szalone fryzury
          • Szalone fryzury

          •  Dzień "szalonej fryzury" w G5

             13 stycznia -Samorząd Uczniowski w ramach tzw "Wesołych Dni w G5" zorganizował „Dzień szalonej fryzury". W tym dniu chłopcy i dziewczyny, mali i duzi, wszyscy co żyw przyszli do szkoły w różnych dziwnych i szalonych fryzurach. Było miło i wesoło, bo tak jest w  n a sz y m  gimnazjum.

             

            Szalone fryzury.

        • Konkurs: Żołnierze Niezłomni, Wyklęci
          • Konkurs: Żołnierze Niezłomni, Wyklęci

          • REGULAMIN KONKURSU WIEDZY pt.  „Żołnierze Niezłomni, Wyklęci”

            § 1 Postanowienia ogólne

            1. Organizatorem konkursu jest Gimnazjum Nr 5 im. Jana Pawła II w Raciborzu.
            2. Konkurs skierowany jest do uczniów klas szóstych szkół podstawowych oraz gimnazjalnych z terenu Raciborza.
            3. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwać będzie Komisja Konkursowa. Komisja podejmuje decyzje w charakterze merytorycznym i organizacyjnym.

             

            § 2 Cele konkursu

            1. Szerzenie i kultywowanie wiedzy oraz pamięci o Żołnierzach Wyklętych wśród młodzieży raciborskiej.
            2. Zainteresowanie uczniów tematyką i działalnością Żołnierzy Wyklętych.
            3. Propagowanie postaw patriotycznych.
            4. Kształtowanie umiejętności selekcji potrzebnych informacji.

             

            § 3 Zasady udziału w konkursie

            1. Udział w konkursie jest dobrowolny.
            2. Konkurs składa się z dwóch części. Uczniowie biorący udział w pierwszej części nie mogą zgłaszać swojego udziału do drugiej części konkursu.
            3. Pierwsza część konkursu skierowana jest do uczniów, którzy do tej pory nie interesowali się tematyką Żołnierzy Wyklętych.
            4. Pierwsza część konkursu polega na zapoznaniu się z krótką broszurą na temat Żołnierzy Wyklętych (broszury dostarczy do szkół organizator) oraz wypełnieniu na jej podstawie krzyżówki.
            5. Ilość uczniów biorących w pierwszej części konkursu należy zgłosić do organizatora w celu rozesłania odpowiedniej ilości broszur oraz krzyżówek do danej szkoły.
            6. Wypełnione krzyżówki opatrzone danymi: imię i nazwisko ucznia, klasa, szkoła, imię i nazwisko opiekuna należy spakować w jedną kopertę i dostarczyć do sekretariatu Gimnazjum Nr 5 im. Jana Pawła II w Raciborzu wraz z kartą zbiorczą zgłoszenia uczniów – załącznik nr 1.
            7. Nadesłane krzyżówki zostaną sprawdzone przez Komisję Konkursową.
            8. Organizator wylosuje dwóch uczniów spośród uczniów dwóch szkół, które proporcjonalnie do ilości wszystkich uczniów uczęszczających do szkoły nadesłały najwięcej prawidłowo rozwiązanych krzyżówek.
            9. Wylosowani uczniowie otrzymują nagrody rzeczowe w postaci tabletów.
            10. Dodatkowo uczniowie trzech pierwszych miejsc otrzymują dyplomy oraz nagrody rzeczowe.
            11. Druga część konkursu skierowana jest do uczniów zainteresowanych tematyką Żołnierzy Wyklętych. Uczniowie, którzy zgłoszą chęć udziału w drugiej części konkursu (a nie uczestniczyli w pierwszej części) będą rozwiązywać test wiedzy na podstawie podanych stron internetowych.
            12. Uczniów biorących udział w drugiej części konkursu należy zgłosić do organizatora zgodnie z załącznikiem nr 2.
            13. Test wiedzy o Żołnierzach Wyklętych odbędzie się w auli szkolnej Gimnazjum Nr 5 im. Jana Pawła II w Raciborzu. Test zostanie sprawdzony przez Komisje Konkursową.
            14. Trzech uczniów, którzy zdobędą największą ilość punktów z testu wiedzy otrzymają nagrody rzeczowe w postaci tabletów.
            15. Dodatkowo uczniowie trzech pierwszych miejsc otrzymują dyplomy oraz nagrody rzeczowe.
            16. W przypadku, gdy uczniów, którzy mają największą liczbę punktów z testu będzie więcej niż trzech, losowanie 3 tabletów nastąpi spośród uczniów, którzy zajęli pierwsze miejsca.

             

            § 4 Terminarz konkursu

            1. Zgłoszenia ilości uczniów do pierwszej części konkursu (krzyżówki) należy przesłać drogą e-mailową, telefoniczną lub dostarczyć do sekretariatu szkoły do dnia 14 stycznia  2016 roku.

            Rozwiązane krzyżówki z całej szkoły wraz z załącznikem nr 1 należy dostarczyć do dnia 8 lutego 2016 roku. Szczegóły w zakładce KONKURSY.

        • konkurs ćwiczeń z historii
          • konkurs ćwiczeń z historii

          • I edycja konkursu z zeszytu ćwiczeń

                        Dnia 11 stycznia 2016 roku w Gimnazjum Nr 5 im. Jana Pawła II w Raciborzu odbyła się pierwsza edycja wewnątrzszkolnego konkursu z zeszytu ćwiczeń z historii dla klas I.

                        Uczniowie klas pierwszych zmagali się z tematyką starożytnej Mezopotamii, Egiptu oraz Grecji. Najlepszymi okazali się Natasza Malinowska z klasy I B, która zajęła I miejsce, Adam Mazur również z klasy I B, który uplasował się na II miejscu oraz Mateusz Falkiewicz, który zajął III miejsce.

                        Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy wszystkich pierwszoklasistów do udziału                 w następnej edycji, która już w marcu 2016 roku.

             konkurs ćwiczeń z historii.

        • Wigilia szkolna
          • Wigilia szkolna

          • Szkolne spotkanie opłatkowe
            Tak jak w godzinach wieczornych do Betlejem przybieżeli pasterze, tak do Gimnazjum nr 5 późnym popołudniem przybyli absolwenci i obecni uczniowie na szkolne spotkanie opłatkowe. Tradycją szkoły stało się wspólne kolędowanie w ostatnim dniu nauki roku kalendarzowego.  W przystrojonej w świąteczne ozdoby auli spotykają się uczniowie, nauczyciele, rodzice i grono absolwentów G-5.
            Po godzinie 17 uczniowie, nauczyciele i liczna grupa absolwentów przełamali się opłatkiem, złożyli sobie życzenia i rozpoczęli wspólne kolędowanie. Wszyscy spędzili ten wieczór w bardzo miłym, świątecznym nastroju, podsumowując mijający rok.

            Wigilia szkolna.

        • Jasełka i klasowe Wigilie
          • Jasełka i klasowe Wigilie

          • "Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy"...

            W przeddzień Wigilii uczniowie klasy II A oraz ich młodsi koledzy z klas I Gimnazjum Nr 5 im. Jana Pawła II, pod kierunkiem księdza Kamila Mieszkowskiego przygotowali dla nas piękne jasełka.

            Boże Narodzenie to bardzo ważne święto w tradycji kościoła katolickiego. Wszyscy ludzie w tym czasie jednoczą się w przeżywaniu narodzenia pańskiego. Humorystyczne przedstawienie, przeplatane wspólnym śpiewaniem kolęd, wprowadziło nas w ten szczególny, świąteczny nastrój.
             Na zakończenie spotkania w auli, samorząd uczniowski rozdał słodkie nagrody za najpiękniejszy świąteczny wystrój klasy.

            Po jasełkach, już kameralnie, każda klasa ze swoim wychowawcą uczestniczyła w Wigilii klasowej. Były życzenia świąteczne i noworoczne, poczęstunek oraz wspominanie wesołych chwil mijającego roku.

             Jasełka i klasowe Wigilie.

        • Kolędnicy z G5
          • Kolędnicy z G5

          • Gimnazjalistki z "Piątki" czytają dzieciom

            Biblioteka Gimnazjum Nr 5 im. Jana Pawła II zorganizowała w szkole zbiórkę książek dla najmłodszych. Tuż przed świętami przekazaliśmy je maluchom przebywającym w Centrum Matki z Dzieckiem "Maja".

            22 grudnia uczennice Gimnazjum nr 5 odwiedziły Centrum Matki z Dzieckiem "Maja", gdzie powitała nas pani Izabela Zdanowicz, nauczycielka historii Gimnazjum nr 5 oraz wychowawca i socjoterapeuta w ośrodku.
            Dziewczęta, działające w Kole Przyjaciół Książki, przyniosły dzieciom zebrane w naszej szkole wiersze, bajki, puzzle i kolorowanki. Prezentując przyniesione książki, czytały ich fragmenty, pokazywały kolorowe obrazki, rozmawiały z maluchami o ich wrażeniach po wysłuchanej lekturze. Możliwość czynnego udziału w zabawie powodowała żywą reakcję zgromadzonej w świetlicy widowni. Dzieci po wysłuchaniu bajek wesoło bawiły się i układały puzzle edukacyjne.

            "Udało nam się zgromadzić 45 książek dla najmłodszych. Wierzę, że pełne przygód opowieści są w stanie dostarczyć maluchom wiele radości i zachęcić je do sięgania po książki w starszym wieku, a to jest dla nauczyciela bibliotekarza bardzo ważne"- mówi organizatorka akcji "Podaruj dzieciom książkę i swój czas" Grażyna Chudy.

             Kolędnicy z G5.

        • Klasowe dekoracje
          • Klasowe dekoracje

          • W miesiącu grudniu Samorząd Uczniowski Gimnazjum Nr 5 ogłosił świąteczny konkurs na najładniej przystrojoną klasę. Uczniowie mieli 2 tygodnie, aby opracować ciekawą scenografię swoich klas z okazji Świąt Bożego Narodzenia. W dniu 21.12 nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu. Jury obejrzało wszystkie klasy i wydało następujący werdykt :
            I miejsce - klasa IIA
            II miejsce - IA, IB, IIB, IIIa
            III miejsce - Ic
             
            Wszystkim nagrodzonym gratulujemy.

             Klasowe dekoracje.

        • Komunikat: opłaty
          • Komunikat: opłaty

          • Szanowni Państwo rodzice, opiekunowie prawni oraz darczyńcy

            opłaty za obiady i dobrowolne wpłaty na Radę Rodziców G5 prosimy wnosić przelewem na konta

            Nr konta do wpłat za obiady: 80 1050 1328 1000 0022  3847 0203

            Nr konta do wpłat na Radę Rodziców G5: 11 1240 1343 1111 0000 2717 0225

            Jednocześnie dyrektor szkoły informuje, że wpłaty gotówkowe nie będą przyjmowane.

            Numery kont podane są również w zakładce "O szkole".
             

        • Drodzy absolwenci
          • Drodzy absolwenci

          • Drodzy absolwenci G5!

            Jak co roku chcielibyśmy podzielić się z Wami wigilijnym opłatkiem. Zapraszamy Was w mury naszej szkoły dnia 22.12. (wtorek) o godz.17 na spotkanie opłatkowe. Mamy nadzieję, że jak co roku, a będzie to siedemnasty raz, wspólnie pokolędujemy przy choince i świątecznych smakołykach.

            Samorząd uczniowski i grono pedagogiczne

        • Szkoła z klasą 2.0
          • Szkoła z klasą 2.0

          • Gimnazjum Nr 5 w ogólnopolskim programie „Szkoła z klasą 2.0”

                       Czy może powstać chmura w butelce, a szron na puszce? Co to jest kondensacja? Jak odkrywcy i wynalazcy XIX wieku dokonali swoich odkryć? Czy interpunkcja jest nam potrzebna? Odpowiedzi na te i inne ciekawe pytania poszukują nasi uczniowie na lekcjach geografii, języka polskiego oraz historii w ramach realizacji ogólnopolskiego programu „Szkoła z klasą 2.0”.

                        Gimnazjum Nr 5 im. Jana Pawła II w Raciborzu już po raz drugi bierze udział                    w programie „Szkoła z klasą”. „Szkoła z klasą” działa nieprzerwanie od 2002 roku. Przez ostatnie lata program nosi nazwę „Szkoła z klasą 2.0”. Trudno dziś - w epoce powszechnego dostępu do  Internetu i telefonu, który staje się przenośnym komputerem - udawać, że można uczyć tak jak kiedyś, gdy nauczyciel był jedynym źródłem wiedzy, a uczniowie ślęczeli nad podręcznikami. W świecie wiedzy dostępnej na wyciągnięcie ręki, nauczyciel staje się tylko  (i aż) przewodnikiem w zdobywaniu takich umiejętności, jak korzystanie z informacji, myślenie naukowe i krytyczne, twórcze podejście do problemu. A także podstawowej umiejętności – uczenia się przez całe życie.

                        Nauczyciele wybrali dla uczniów jedną z ośmiu bardzo ciekawych ścieżek edukacyjnych, a mianowicie „Odkrywaj, eksperymentuj, dociekaj” do realizacji zarówno na przedmiotach ścisłych, jak i humanistycznych. Na lekcjach geografii uczniowie klasy I a „wytworzyli” chmurę w plastikowej butelce. Na lekcjach historii klasa II z badała, w jaki sposób odkrywcy i wynalazcy II połowy XIX wieku dokonali swoich osiągnięć np. jak Thomas Edison wynalazł żarówkę i fonograf; jak Gugliemo Marconi odkrył fale radiowe; jak bracia Lumiere skonstruowali kinematograf; jak Alfred Nobel wynalazł dynamit; jak Louis Pasteur wynalazł szczepionkę przeciw wściekliźnie czy jak Aleksander Graham Bell skonstruował telefon. Na języku polskim uczniowie klasy I a sprawdzali czy interpunkcja naprawdę jest potrzebna. Zadania te sprawiły uczniom wiele radości i przyjemności, a efekty ich pracy były zaskakujące.

                        W realizację programu włączyli się nauczyciele geografii pani Róża Szramek, języka polskiego pani Beata Mróz-Kajstura i historii pani Magdalena Pordzik. Koordynatorem całości projektu jest pani Renata Dradrach-Szweda, nauczyciel matematyki i informatyki. Pan dyrektor Dariusz Malinowski odpowiada za realizację zadania dyrektorskiego „TIK – spacer edukacyjny”.

                        W najbliższych tygodniach kolejne zadania czekają na naszych uczniów. Co będą odkrywać, czego dociekać czy jakie eksperymenty przeprowadzać? Już w lutym 2016 roku będziesz wiedział, Mój Drogi Czytelniku...

                       

             Szkoła z klasą 2.0.

        • OTK
          • OTK

          • Uczniowie, rodzice i nauczyciele Gimnazjum Nr 5 im. Jana Pawła II w Raciborzu wzięli udział w dniach 18 – 23.10.2015 w Ogólnopolskim Tygodniu Kariery (OTK) pod hasłem „Poznaj swojego doradcę kariery”

            Dla wszystkich uczniów  zostały przygotowane ankiety dotyczące wyboru zawodu i znajomości osób w szkole, które mogą im pomóc w wyborze ich drogi kariery, wizytówki nauczycieli – doradców zawodowych w G – 5, spotkania z ludźmi wybranych zawodów, prelekcje z przedsiębiorczości, lekcje wychowawcze dotyczące wyboru zawodów (pielęgniarką i policjantem) oraz konkursy szkolne: plastyczny „Mój wymarzony zawód” (dla klas pierwszych) oraz konkurs na pracę multimedialną, film, czy audycję "Dlaczego praca jest pani/pana pasją?" ( dla uczniów klas II i III).

            Uczniowie klasy III a  16 października 2015 r. uczniowie klasy III a uczestniczyli w Festiwali Perspektyw, który odbywał się w Arenie Rafako. Celem przedsięwzięcia było zapoznanie młodzieży gimnazjalnej, rodziców i nauczycieli z ofertą szkół ponadgimnazjalnych . Podczas festiwalu gimnazjaliści mieli więc okazję spotkać się i porozmawiać z uczniami raciborskich szkół ponadgimnazjalnych. Mogli zapytać o to, jakie predyspozycje są pożądane w określonym zawodzie. Dodatkową atrakcją była możliwość wypróbowania swoich sił w wybranym zawodzie, można więc było na chwilę zostać geodetą, fotografem, kucharzem albo chemikiem i np. przygotować szminkę z wazeliny i cienia do powiek. Uczniowie klasy III a zwiedzali Powiatowy Urząd Pracy w Raciborzu w dniu 23.10.2015 r.i uczestniczyli także w prelekcji w PUP.

            Dla rodziców nauczyciele doradztwa zawodowego przygotowali ankiety na temat potrzeb i oczekiwań wobec nauczycieli i zajęć doradztwa zawodowego w gimnazjum oraz wizytówki nauczycieli – doradców zawodowych w G – 5. Pani Róża Szramek dokonała podsumowania ankiet uczniów i rodziców  a Pani Dradrach Szweda wykonała prezentacje multimedialne, na których przedstawione zostały wyniki ankiet w postaci wykresów. Zostały one zaprezentowane uczniom na lekcjach wychowawczych oraz rodzicom na zebraniach w klasach w dniu 18.11.2015 r. Prezentacje te zostały także umieszczone na stronie internetowej naszego gimnazjum w zakładce doradztwo zawodowe.

            Dla uczniów biorących udział w szkolnych konkursach zostały przygotowane nagrody i dyplomy, które Pan dyrektor Dariusz Malinowski wręczał  uczniom podczas „Nocy Kultury” w dniu 27.11.2015 roku. Wyniki konkursów zamieszczone zostały na stronie głównej naszego gimnazjum.

             OTK.

            W konkursie plastycznym „ Mój wymarzony zawód” przyznano

             I miejsce dla Wiktorii Szymury z kl. I c

            II miejsce dla Martyny Zielińskiej z kl. I a

            II miejsce dla Weroniki Frączek z klasy I b,

            III miejsce dla Mateusza Sychterza z kl. I b,

            Wyróżnienie za udział w konkursie uzyskały:Wiktoria Trompeta z kl. I b, Natalia Krusch z kl. I a, Patrycja Urban z kl. I a

            W konkursie multimedialnym „Dlaczego praca jest Pani/Pana pasją?"  brali udział uczniowie klas II i III, którym przyznano:

            I miejsce dla Wiktorii Żydek z kl. III a

            II miejsce dla Piotra Procek z kl. II z

            III miejsce dla Marcina Wójcickiego z kl. II a

            Wyróżnienie za udział w konkursie uzyskały: Anna Dąbkowska z kl. II a, Natalia Podlasek z kl. II z, Aleksandra Bartusz z kl. III a

        • Konkurs historyczno-literacki
          • Konkurs historyczno-literacki

          • Konkurs HISTORYCZNO-LITERACKI dotyczy wychowania patriotycznego dzieci i młodzieży. Tematem konkursu mają być wspomnienia członków rodziny, przodków, znajomych, sąsiadów oraz ich wkład w odzyskanie niepodległości przez Polskę, wywołanie dumy z ich dokonań i ambicji kontynuowania tych tradycji przez młode pokolenie, a także kształtowanie postaw obywatelskich i patriotycznych u młodzieży. Ponadto wskazanie stosunku aliantów do byłych żołnierzy generała Andersa, rozproszonych po całym świecie i ich losy oraz ukazanie historii byłych żołnierzy ZWZ, WIN, BCH, AK w powojennej Polsce.

             

            Organizatorem Konkursu Historyczno-Literackiego (zwanego w dalszej części „Konkursem”) jest Gimnazjum Nr 5 im. Jana Pawła II w Raciborzu przy współudziale Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej okręg Katowice oddział Racibórz.

            1. Honorowy patronat nad Konkursem objął:
            • Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego,
            • Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach,
            • Starosta Powiatu Raciborskiego,
            • Prezydent Miasta Racibórz,
            • Dyrektor Muzeum w Raciborzu,
            • Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej okręg Katowice oddział Racibórz,
            • Przewodniczący Związku Sybiraków w Raciborzu.

            Medialny patronat nad Konkursem objęły Radio Vanessa oraz portal internetowy naszraciborz.pl.

            1. Konkurs trwa od 10.12.2015r. do 10.05.2016r. (decyduje data stempla pocztowego).
            2. Konkurs odbywa się w trzech kategoriach:

            - dla uczniów klas szóstych szkół podstawowych,

            - dla uczniów wszystkich klas gimnazjalnych,

            - dla uczniów wszystkich klas szkół ponadgimnazjalnych.

            Szczegóły w REGULAMINIE w zakładce KONKURSY.

        • Mikołaj
          • Mikołaj

          • Jak dobrze być dzieckiem. Jeszcze lepiej grzecznym dzieckiem, to wtedy przyjdzie Mikołaj i da prezenty. W Giimnazjum nr 5 oprócz słodkości Mikołaj zaproponował zabawę ruchową na sali gimnastycznej.

            Mikołaj.