• Przytulamy naszą szkołę!
          • Przytulamy naszą szkołę!

          • Po dniu przytulania, zorganizowanym przez Samorząd Uczniowski, przyszedł czas na akcję  Przytulamy naszą szkołę!. Happening przygotowany przez grupę uczniów z klasy drugiej wzbudził zainteresowanie nie tylko wśród uczniów, ale i wśród, przechodzących chodnikiem wzdłuż szkoły, mieszkańców dzielnicy. Akcja zakończyła się policzeniem uczestników zdarzenia, które miało dać odpowiedź na pytanie, ilu trzeba uczniów, żeby objąć naszą szkołę. Odpowiedź padnie podczas podsumowania projektu.

        • Dzień Kobiet
          • Dzień Kobiet

          • Z okazji Dnia Kobiet przedstawiciele płci męskiej winszowali dziewczynom i kobietom w G5, bo w myśl powiedzenia: "Mimo tak wielkiej płci naszej zalety,

            My rządzimy światem, a nami kobiety." (Ignacy Krasicki)

        • Turniej tenisa stołowego
          • Turniej tenisa stołowego

          • Dnia 7 marca 2016 roku Gimnazjum Nr 5 w Raciborzu zorganizowało Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Dyrektora dla uczniów szkół podstawowych. W zawodach wzięło udział 51 uczniów z 5 placówek. Zawody przebiegły w bardzo miłej, sportowej atmosferze, a mecze finałowe były bardzo emocjonujące i rozgrywane na wysokim poziomie.

            Dziewczęta:

            1 m. Alicja Czerner SP 4

            2 m. Agnieszka Puszka SP 4

            3 m. Kamila Badowska SP 18

            Chłopcy:

            1 m. Michał Załuski SP 4

            2 m. Dawid Szlufarski SP 1

            3 m. Michał Telejko SP 18

            Klasyfikacja drużynowa:

            1 m. Szkoła Podstawowa nr 4

            2 m. Szkoła Podstawowa nr 18

            3 m. Szkoła Podstawowa nr 1

            4 m. Szkoła Podstawowa nr 15

            5 m. Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3

            Turniej tenisa stołowego.

        • Wieczorek: Rocznica Tragedii Górnośląskiej
          • Wieczorek: Rocznica Tragedii Górnośląskiej

          • Podsumowanie konkursu "Żołnierze Wyklęci" w RCK "Strzecha"

            Dnia 6 marca 2016 roku o godzinie 17.00 w Raciborskim Centrum Kultury "Strzecha" nagrodzono laureatów miejskiego konkursu wiedzy "Żołnierze Niezłomni, Wyklęci", którego organizatorem jest Gimnazjum nr 5 im. Jana Pawła II w Raciborzu. Honorowy patronat nad konkursem objął Prezydent Miasta Raciborza Pan Mirosław Lenk.

            Oficjalne wyniki konkursu "Żołnierze Niezłomni, Wyklęci" ogłoszone zostały już dnia 5 marca 2016 roku przez dyrektora Gimnazjum nr 5 Pana Dariusza Malinowskiego podczas wieczornicy "Panny Wyklęte 1944-1963", która została przygotowana przez młodzież z "Piątki". W Raciborskim Centrum Kultury "Strzecha" laureaci dwóch części konkursu, którymi była krzyżówka oraz test wiedzy odebrali atrakcyjne nagrody oraz dyplomy z rąk Prezydenta Miasta Raciborza Pana Mirosława Lenka. Podziękowania otrzymali również nauczyciele historii, przygotowujący gimnazjalistów do konkursu. Gimnazjalistów biorących udział w konkursie było całkiem sporo, bo aż 313.
            Najlepszymi okazali się:

            I etap konkursu "Żołnierze Niezłomni, Wyklęci" - krzyżówka:
            Simona Dudek z Gimnazjum nr 2 im. Czesława Miłosza w Raciborzu - I miejsce
            Nataniel Wybraniec z Gimnazjum nr 1 im. Wisławy Szymborskiej w Raciborzu - II miejsce
            Tomasz Depta z Gimnazjum nr 5 im. Jana Pawła II w Raciborzu - III miejsce

            II etap konkursu "Żołnierze Niezłomni, Wyklęci" - test wiedzy:
            Sebastian Durlak z Gimnazjum nr 3 im. Augustyna Weltzla w Raciborzu - I miejsce
            Agnieszka Bugla z Gimnazjum nr 3 im. Augustyna Weltzla w Raciborzu - II miejsce
            Weronika Zemła z Gimnazjum nr 5 im. Jana Pawła II w Raciborzu - III miejsce

            Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom, w szczególności Tomkowi Depcie z klasy I c oraz Weronice Zemła z klasy II a Gimnazjum nr 5.

             Wieczorek: Rocznica Tragedii Górnośląskiej.

        • Panny Wyklęte 1944-1963
          • Panny Wyklęte 1944-1963

          •             „Panny Wyklęte 1944-1963” to tytuł tegorocznej wieczornicy poświęconej obchodom 1 Marca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który 4 marca 2016 roku zaprezentowała młodzież Gimnazjum nr 5 im. Jana Pawła II w Raciborzu.

                       Wieczornica rozpoczęła się od podsumowania miejskiego konkursu wiedzy dla uczniów raciborskich gimnazjów „Żołnierze Niezłomni, Wyklęci”. Organizatorem konkursu „Żołnierze Niezłomni, Wyklęci” jest nasze gimnazjum, a honorowy patronat nad konkursem objął Prezydent Miasta Raciborza Pan Mirosław Lenk, który ufundował atrakcyjne dla gimnazjalistów nagrody. Pan Dariusz Malinowski dyrektor Gimnazjum nr 5 im. Jana Pawła II w Raciborzu ogłosił oficjalne wyniki konkursu. Łącznie w konkursie uczestniczyło 313 gimnazjalistów. Wręczenie nagród oraz dyplomów odbyło się 6 marca 2016r. w  Raciborskim Centrum Kultury „Strzecha”. Zwycięzcom gratulowali pan Mirosław Lenk oraz pan Dariusz Malinowski. My również przyłączamy się do gratulacji.

            I etap konkursu „Żołnierze Niezłomni, Wyklęci” – krzyżówka:

            Simona Dudek z Gimnazjum nr 2 im. Czesława Miłosza w Raciborzu – I miejsce

            Nataniel Wybraniec z Gimnazjum nr 1 im. Wisławy Szymborskiej w Raciborzu – II miejsce

            Tomasz Depta z Gimnazjum nr 5 im. Jana Pawła II w Raciborzu – III miejsce

            II etap konkursu „Żołnierze Niezłomni, Wyklęci” – test wiedzy:

            Sebastian Durlak z Gimnazjum nr 3 im. Augustyna Weltzla w Raciborzu – I miejsce

            Agnieszka Bugla z Gimnazjum nr 3 im. Augustyna Weltzla w Raciborzu – II miejsce

            Weronika Zemła z Gimnazjum nr 5 im. Jana Pawła II w Raciborzu – III miejsce

                        Wieczornica „Panny Wyklęte 1944-1963” podzielona była na dwie części. Pierwsza była poświęcona powstaniu warszawskim, a druga Pannom i Żołnierzom Wyklętym po II wojnie światowej. Uczniowie recytowali wiersze z okresu powstania warszawskiego, śpiewali piosenki z tego okresu, zarówno solo, jak i z zespołem muzycznym, który stworzyli na potrzeby wieczorka poetyckiego obecni i byli uczniowie oraz pan dyrektor. Całość była oprawiona fragmentami filmów, teledysków czy zdjęć.

                        Wieczornica zgromadziła bardzo liczną publiczność. Byli uczniowie szkół podstawowych, raciborskich gimnazjów, jak również rodzice, uczniowie naszej szkoły, nasi absolwenci czy też mieszkańcy Raciborza. Swą obecnością zaszczycili nas m.in. poseł na Sejm RP pan Czesław Sobierajski, radny pan Marek Rapnicki czy nasz zaprzyjaźniony, stały gość pan Marian Szlapański, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w  Raciborzu, który świętował swoje 90. urodziny, o czym nie zapomnieli nauczyciele i młodzież Gimnazjum nr 5. Wszyscy odśpiewali Jubilatowi Sto lat!!!!

                        Serdecznie wszystkim dziękujemy i jednocześnie zapraszamy na kolejny wieczorek ku pamięci Żołnierzy Niezłomnych…

             Wieczorek: Panny Wyklęte.

        • Język polski
          • Język polski

          • 10 lutego 2016 roku

            Lekcja języka polskiego w sali 102. Nasza pani podyktowała temat lekcji. Podzieliła nas na dziewięć grup i rozdzieliła zdania dotyczące K. I. Gałczyńskiego. Każdy uczeń miał dostęp do Internetu na swoim urządzeniu mobilnym.

            Grupa, w której w skład wchodzą: Jan Domerecki, Mateusz Wojnarowski, Maciej Jaworski, Wiktoria Mazurek mają za zadanie zanalizować utwór, poszukać elementów komizmu i

            wyjaśnić znaczenie terminu „dorobić komuś ucho”.

            Kolejny zespół składający się z: Patryka Zielińskiego, Natalii Włodarczyk, Gabrieli Mrozek. Ich praca polega na przygotowaniu miniatury. Aby to zrobić, muszą wcielić się w role.

            Następna grupa Ewy Cichy, Izabeli Jendreckej i Oliwia Jarek szukają informacji lub ciekawostek dotyczących „Teatrzyku Zielona Gęś”.

            Natalia Peszke szuka muzyki do spektaklu, do którego przygotowuje się cała klasa.

            Patrycja Kozieł, aby wyjaśnić znaczenie słowa „groteska”, przygotowuje mapę myśli.

            Kolejny temat pracy mówiący o zaprojektowaniu afiszu, promującego wyżej wymienionego spektaklu. To zadanie trafiło do Weroniki Zemły i Patrycji Sekuły.

            Zaproszeniem zajęła się Monika Warzecha, której zajęło to bardzo mało czasu.

            Tomasz Karczmarz i Marcin Wójcicki przez cała lekcję uważnie obserwowali pracę reszty klasy i pisali sprawozdanie z lekcji języka polskiego.

            Cała klasa bardzo zaangażowała się w pracę, szło im to bardzo dobrze, efekty widać było podczas prezentacji. To była bardzo udana lekcja.

            Język polski.

        • .
          • .

          • Dzisiaj miłym akcentem było spotkanie z panią Renatą Dradrach-Szwedą, która przyszła w odwiedziny do swojej byłej placówki, w której, jak podkreśla, pracowała 10 lat. Obecnie pani R.Dradrach-Szweda jest dyrektorem Gimnazjum nr 3. Życzymy sukcesów porównywalnych z tymi osiąganymi w G5.

        • 2.miejsce na Śląsku
          • 2.miejsce na Śląsku

          • Agata Wydra, uczennica klasy pierwszej Gimnazjum nr 5 została laureatką konkursu wojewódzkiego „In der Märchenwelt der Gebrüder Grimm”. W konkursie plastyczno-językowym, ogłoszonym przez Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie, należało  napisać własną opowieść z dowolnie wybranymi bohaterami z baśni braci Grimm. Akcję należało uwspółcześnić i przedstawić w formie komiksu w języku niemieckim.

            Agata wzięła na warsztat baśń „Hans i Greta”. Jury doceniło umiejętności językowe uczennicy i walory estetyczne pracy i przyznało komiksowi Agaty drugie miejsce na Śląsku.

        • Komunikat rzecznika prasowego prezydenta
          • Komunikat rzecznika prasowego prezydenta

          • "Miasto Racibórz w nawiązaniu do informacji prasowych informuje, że nie ma jeszcze żadnych wiążących koncepcji dotyczącej kształtu sieci placówek oświatowych na przyszły rok szkolny. Tym bardziej nie zapadły żadne wiążące decyzje dotyczące np. likwidacji lub połączenia konkretnych szkół. Tym samym informacja, że zapadają decyzje o likwidacji Gimnazjum nr 5 jest nieprawdziwa i nieuprawniona. Publiczna debata nad kształtem sieci szkół publicznych odbędzie się jesienią tego roku." 
            Źródło:
            http://www.naszraciborz.pl

        • Program Szkoła 2.0
          • Program Szkoła 2.0

          • Realizacja 2 zadania „odkrywaj, eksperymentuj, dociekaj” w programie CEO „Szkoła z klasą 2.0” w Gimnazjum Nr 5 im. Jana Pawła II w Raciborzu.

            Podczas kolejnych zajęć języka polskiego przeprowadzonych przez panią Beatę Mróz - Kajsturę w ramach programu "Szkoła z Klasą 2.0" Uczniowie 1a poruszyli ważny temat prawidłowego i selektywnego korzystania z Internetu. Zauważyli, że problemem wśród młodzieży jest kopiowanie wypracowań z sieci. Żeby sprawdzić, czy warto to robić, przeprowadzili eksperyment. Polegał on na skopiowaniu z różnych stron internetowych wypracowań pt. "Charakterystyka Romeo" (lekcja odbywała się tuż przed rozpoczęciem omawiania lektury). Następnie losowo podzieleni na grupy uczniowie wypisywali ze swoich wypracowań określone informacje dotyczące cech, zachowań i zmian, jakie zaszły w życiu Romea. Po porównaniu kilku wypracowań z Internetu okazało się, że zawierają one sprzeczne informacje i często bardzo różnią się faktami. Uczniowie znaleźli także sporo błędów językowych, ortograficznych i interpunkcyjnych                 w wypracowaniach pobranych z sieci. Tym samym uznali, że nie można i nie ma sensu wykorzystywać Internetu, jako źródła, które "odrobi" za nas zadanie domowe. Nauczyli się, że należy korzystać z niego selektywnie i pamiętać, że strony, www nie są nieomylne. Na lekcji historii, prowadzonej przez panią Magdalenę Pordzik uczniowie klasy I c (22 uczniów) realizowali wybrany przez siebie temat „Jak starożytni mówcy wygłaszali swoje mowy?” Najpierw uczennica zaprezentowała prezentację dotycząca mówców         i filozofów greckich w sali historycznej, następnie wybrani uczniowie (5 uczniów) w sali czarnego teatru zaprezentowali wybrane przez siebie fragmenty mów, a pozostali byli widzami. Podczas swojej pracy uczniowie byli zaangażowani, dobrze znali swój tekst. Udało im się skupić uwagę swoich kolegów               i koleżanek oraz zainteresować ich tematem.  Uczniowie doskonalili poprzez to umiejętność jasnego              i precyzyjnego myślenia oraz formułowania wypowiedzi ustnych. Występy były nagrywane. Na kolejnej lekcji uczniowie mieli okazję oglądać nagrany film z realizacji zadania podzielić się odczuciami                    i refleksjami związanymi z nietypową lekcja historii. Drugie zadanie z geografii, które realizowała pani Róża Szramek „Odkrywaj, eksperymentuj, dociekaj” w ramach działań „Szkoły z klasą 2.0” Było związane z erupcją wulkaniczną. Ogólnie w przygotowaniu i przedstawieniu doświadczenia brało udział 12 uczniów, a obserwatorami byli wszyscy uczniowie klasy I a, b i c obecni podczas lekcji geografii „erupcja wulkaniczna – doświadczenie”, a także na zajęciach pozalekcyjnych z geografii, gdzie 3 uczniów przedstawiło doświadczenie, a obserwowali je uczniowie klas I – III obecni na kółku geograficznym. Uczniowie wykazali się dużą pomysłowością w użyciu materiałów do budowy makiety wulkanu, a także innowacyjnością w użyciu materiałów do wykonania erupcji wulkanicznej. Choć samo doświadczenie miało podobny przebieg, to jednak różnorodność wulkanów i erupcji powodowała zaciekawienie i spontaniczne reakcje uczniów. Należy nadmienić, że opis tego zadania został oznaczony, jako dobre praktyki w „Szkole  z klasą 2.0”

             Program Szkoła 2.0.

        • Narty 2016
          • Narty 2016

          • Uczniowie G5 na obozie narciarskim w Ostravicy

             

            Od 8 do 12 lutego 2016, czyli tuż przed feriami zimowymi, uczniowie Gimnazjum Nr 5 im. Jana Pawła II, jak co roku, wyjechali na kilkudniowy obóz narciarski do czeskiej Ostravicy. Tam, pod okiem instruktorów, gimnazjaliści mieli okazję uczyć  się i doskonalić umiejętność  jazdy na nartach i na snowboardzie. Obserwując tegoroczną zimę, obawialiśmy się o pogodę, ale mieliśmy szczęście, ponieważ już drugiego dnia naszego pobytu w Czechach spadło bardzo dużo śniegu, co sprzyjało spędzaniu czasu na stoku. Popołudniami czas zajmowały nam wspólne gry i zabawy,  wychodziliśmy także na  spacery po malowniczej okolicy. Wybraliśmy się również na basen termalny.

            W ostatni wieczór pobytu w Ostravicy, przy pysznej pizzy, odbyło się podsumowaniu naszego zimowego wyjazdu. Jak co roku świetnie się bawiliśmy. Wróciliśmy do Raciborza zrelaksowani, z nowymi umiejętnościami oraz z doskonałą kondycją. Jesteśmy świetnie przygotowani do aktywnego spędzania czasu podczas ferii zimowych i już nie możemy doczekać się kolejnej narciarskiej wyprawy.

             Narty 2016.

        • Wieczorek poetycki
          • Wieczorek poetycki

          • 12 lutego, czyli w przededniu zimowej przerwy, w Gimnazjum Nr 5 im. Jana Pawła II zorganizowany został kolejny wieczorek poetycki. Tym razem był on poświęcony życiu i twórczości Jacka Kaczmarskiego. Pomysł na tę oryginalną tematykę po ubiegłorocznej wieczornicy podsunęli uczniowie ówczesnej klasy III, a dziś już absolwenci naszego gimnazjum.

            Tradycją wieczorku poetyckiego jest również to, że oprócz gimnazjalistów, biorą w nim udział także absolwenci naszej szkoły. Tak było i w tym roku. Nasi byli uczniowie zechcieli poświęcić swój czas i ponownie wystąpić w szkolnej auli. Uczniowie, przy akompaniamencie gitary, zaprezentowali kilkanaście niełatwych utworów Jacka Kaczmarskiego, które przeplatane były historią życia poety i piosenkarza, a także autorskimi wierszami absolwenta G5, obecnie ucznia II LO, Karola Sobczyńskiego. Utwory rozbrzmiewały na tle murów, co było nawiązaniem do najbardziej chyba znanego i znaczącego utworu Kaczmarskiego.

            Na słowa uznania zasługują wszyscy uczniowie, którzy odważyli się stanąć na scenie i zmierzyć z wymagającą twórczością polskiego artysty. Do występu przygotowywali się przez kilka tygodni, pod okiem opiekunów - pana dyrektora Dariusza Malinowskiego oraz nauczycielek języka polskiego - Barbary Sput i Beaty Mróz - Kajstury.

            Nie był to ostatni wieczorek poetycki w G5, tuż po feriach, 4 marca o godzinie 17:00, odbędzie się kolejna wieczornica, poświęcona żołnierzom wyklętym, na którą już dziś zapraszamy.

             Wieczorek poetycki.

        • Literackie walentynki
          • Literackie walentynki

          • „Literackie Walentynki” w bibliotece

            W tym roku, wychodząc naprzeciw świętu zakochanych, 11 lutego w bibliotece Gimnazjum Nr 5 im. Jana Pawła II został rozstrzygnięty wewnątrzszkolny konkurs czytelniczy „Literackie Walentynki”.

            Zastanawiasz się czasem jak w niebanalny sposób wyznać miłość swojej drugiej połowie? To proste! Jeśli nie wierzysz w siłę swojego pióra postaw na nieśmiertelne arcydzieła – wybierz jeden z najpiękniejszych w historii literatury wierszy o miłości i zadedykuj go wybranej osobie. Uczestnicy konkursu „Literackie Walentynki” nie będą mieli problemu z poświęceniem komuś bliskiemu szczególnie pięknych strof o miłości, musieli bowiem wykazać się wszechstronną wiedzą ze znajomości literatury. Konkurs został przeprowadzony wśród wszystkich chętnych uczniów.

            A oto wyniki:

            I miejsce – Wiktoria Trompeta I B

            II miejsce – Anna Derwisz II A

            III miejsce – Aleksandra Bartusz III A

            Wyróżnienie – Zuzanna Brzezińska III A

            Gratulujemy!

             Literackie walentynki.

        • Dzień Bezpiecznego Internetu
          • Dzień Bezpiecznego Internetu

          •  

            DBI w Gimnazjum nr 5               

                        10 lutego 2016 roku młodzież Gimnazjum Nr 5 im. Jana Pawła II w Raciborzu obchodziła Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). „Lepszy Internet zależy od Ciebie!” Pod takim hasłem uczniowie klas I-III obchodzili tegoroczny Dzień Bezpiecznego Internetu.

            Organizatorem Dnia Bezpiecznego Internetu w Polsce jest Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa oraz Fundacja Dzieci Niczyje. Partnerem wydarzenia jest firma Facebook, natomiast Głównym Partnerem DBI jest Fundacja Orange. Warto wspomnieć, że honorowy patronat objęli Rzecznik Praw Dziecka Pan Marek Michalak oraz Minister Cyfryzacji Pani Anna Streżyńska.

            Podczas obchodów DBI nasi uczniowie uczestniczyli w konkursie plastycznym na plakat pt.”Bezpieczny Internet” oraz w konkursie na prezentację multimedialną. Została również przeprowadzona prelekcja na temat zjawiska cyberprzemocy, podczas której  gimnazjaliści  poznali odpowiedzi na następujące pytania: Czym jest cyberprzemoc? Jakie są jej przejawy? Jakie może spowodować skutki? Co zrobić, jeśli jest się ofiarą cyberprzemocy? Gdzie szukać pomocy? Na lekcjach wychowawczych oraz na zajęciach z informatyki wszyscy uczniowie zapoznali się z zasadami bezpiecznego korzystania z Internetu.

            Dzień Bezpiecznego Internetu to już tradycja wpisana na stałe w coroczny harmonogram imprez i uroczystości w Gimnazjum Nr 5 im. Jana Pawła II w Raciborzu. Liczy się przecież bezpieczeństwo naszych uczniów w zakresie dostępu do zasobów internetowych. Dlatego z niecierpliwością czekamy na następną edycję DBI w 2017 roku.

             Dzień Bezpiecznego Internetu.

        • Szkoła2.0
          • Szkoła2.0

          • 10 lutego uczniowie G5 zorganizowali debatę w ramach programu edukacyjnego Szkoła 2.0, dotyczącego wykorzystywania technologii informacyjnych. Zainteresowani przygotowali plakaty, scenki, prezentacje wspomagające debatę, która obejmowała zagadnienia:

            Nie kopiujemy bezmyślnie cudzych prac. Zawsze podajemy źródło informacji.

            Korzystamy z informacji w sieci do uczenia się i do komunikowania.

            Rozsądnie wykorzystujemy komputer i dostęp do sieci.

            Dbamy o nasze bezpieczeństwo w sieci.

            Telefony komórkowe uczniów są podczas lekcji wyłączone.

            Nauczyciele w naszej szkole chętnie korzystają z rad uczniów, jak stosować nowe technologie.

            Każdy uczeń naszej szkoły ma dostęp do swoich ocen i innych uwag nauczycieli w dzienniku elektronicznym.

            Nauczyciele bez nadmiernej zwłoki odpowiadają na maile uczniów i rodziców przez Vulcan.

            Nauczyciele w naszej szkole proponują uczniom internetowe narzędzia – ułatwiające uczenie się.

            W naszej szkole dążymy do tego, by ze sprzętu komputerowego korzystali nauczyciele wszystkich przedmiotów.

            Uczniowie korzystają ze szkolnych komputerów w czasie przerw i po lekcjach, zgodnie z regulaminem.

             

             Szkoła2.0.

        • Cyberprzemoc
          • Cyberprzemoc

          • Podczas obchodów DBI została przeprowadzona prelekcja na temat zjawiska cyberprzemocy, podczas której  gimnazjaliści  poznali odpowiedzi na następujące pytania: Czym jest cyberprzemoc? Jakie są jej przejawy? Jakie może spowodować skutki? Co zrobić, jeśli jest się ofiarą cyberprzemocy? Gdzie szukać pomocy? Na lekcjach wychowawczych oraz na zajęciach z informatyki wszyscy uczniowie zapoznali się z zasadami bezpiecznego korzystania z Internetu.

             Cyberprzemoc.

        • Wieczorek poświęcony J.Kaczmarskiemu
          • Wieczorek poświęcony J.Kaczmarskiemu

          • Serdecznie zapraszamy dnia 11.02.16 (czwartek) o godz.16.30 do auli Gimnazjum nr 5 na wieczorek poetycki. To cykliczna impreza przygotowywana przez uczniów. W tym roku program obejmuje twórczość Jacka Kaczmarskiego.

              Przygotowania w toku.

        • Konkurs "Żołnierze wyklęci"
          • Konkurs "Żołnierze wyklęci"

          • Konkurs gimnazjalny o Żołnierzach Wyklętych

                    8 lutego 2016 roku w auli szkolnej Gimnazjum nr 5 im. Jana Pawła II w Raciborzu, już po raz drugi, odbył się konkurs wiedzy pomiędzy raciborskimi gimnazjami poświęcony tematyce Żołnierzy Wyklętych.

                        Konkurs „Żołnierze Niezłomni, Wyklęci” jest konkursem dwuetapowym. Podczas pierwszego etapu gimnazjaliści, na podstawie broszury o historii Żołnierzy Wyklętych, rozwiązują krzyżówkę z 18 hasłami. W drugim etapie uczestniczą uczniowie, którzy rozwiązują test wiedzy z zakresu działalności Żołnierzy Wyklętych w latach 1944-1963.

                        W tegorocznym konkursie wiedzy „Żołnierze Niezłomni, Wyklęci” wzięło udział 47 gimnazjalistów z czterech raciborskich gimnazjów – Gimnazjum nr 1 im. Wisławy Szymborskiej, Gimnazjum nr 2 im. Czesława Miłosza, Gimnazjum nr 3 im. Augustyna Weltzla oraz Gimnazjum nr 5 im. Jana Pawła II.

            Wyniki obydwu części konkursu będą ogłoszone dnia 4 marca 2016 roku podczas wieczornicy z okazji 1 Marca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, która odbędzie się o godzinie 17.00 w auli naszego gimnazjum. Serdecznie zapraszamy wszystkich uczestników konkursu, jak również mieszkańców Raciborza, naszych uczniów, rodziców i nauczycieli.

             Konkurs "Żołnierze wyklęci".