Ferie
Jasełka dla rodziców
Świąteczna atmosfera panowała w Gimnazjum Nr 5 im. Jana Pawła II jeszcze 21 stycznia 2015 r. Tego dnia gościliśmy w murach naszej szkoły Rodziców, którzy przyszli obejrzeć jasełka przygotowane przez ks. Piotra Heroka i klasę III A.
Młodzi aktorzy, którzy doskonale wcielili się w odgrywane role, wprowadzili wszystkich w świetny humor. Diabły, anioły, pasterze, królowie, ochroniarze i Święta Rodzina - wszystko to znalazło się w przedstawieniu "Jasełka na wesoło" . Było dużo braw, zdjęcia, uściski i gratulacje od dumnych Rodziców.
Już dziś serdecznie wszystkich zapraszamy na przygotowywany przez naszych uczniów na 20 lutego wieczorek poetycki o miłości.
Po wizycie w kinie
Krasnoludy z Ereboru odzyskują ojczyznę, ściągając gniew smoka. Wolne istoty Śródziemia łączą siły przeciwko Sauronowi, który wysyła legiony orków na Samotną Górę.
Dlaczego warto obejrzeć film „Hobbit: Bitwa 5 armii”?
Maciej Salomon: Podobało mi się, ponieważ było dużo akcji. Nie podobały mi się przeciągane sceny śmierci.
Marcin Wójcicki: Film podobał mi się, ponieważ cały czas coś się działo.
Daniel Konopka: Było świetnie.
Ola Czaja: Zastanawiają mnie zastosowane w filmie efekty specjalne. Najbardziej utkwiła mi w pamięci scena uwięzienia orka pod lodem.
Ola Błaszczyk: Wątek miłosny. Kiri i zakochana w nim dziewczyna... To jest to, na co warto zwrócić uwagę w filmie.
Paulina Skroban: Walki wręcz.
Agnieszka Czechowska: Film „Hobbit” bardzo mi się podobał, ponieważ lubię filmy fantasy. Wspaniałe efekty specjalne, oraz efekt 3D sprawiały, że miałam wrażenie jakbym uczestniczyła we wszystkich wydarzeniach. Gra aktorska również była niesamowita. Wydawało mi się, że rzeczywiście to wszystko się działo, a ktoś po prostu filmuje to z ukrycia. Przyczynił się do tego również genialny scenariusz Petera Jacksona. Muzyka wzbudzała we mnie ogromne emocje. Bardzo polecam film „Hobbit”.
Anna Derwisz: Podobało mi się, ponieważ byli fajni bohaterowie i ogólnie ten film był super.
Daniel Klemenc: Film podobał mi się, ponieważ lubię filmy takiego typu.
Ewa Cichy: Nie podobało mi się, dlatego iż film był trochę nudny i nie zrozumiałam do końca o co w nim chodziło, ale też nie lubię oglądać filmów fantastycznych i to nie był wyjątek.
Tomasz Karczmarz: Film podobał mi się, ponieważ było bardzo dużo efektów specjalnych.
Maciej Małek: Podobał mi się, gdyż było dużo akcji, świetna kontynuacja fabuły.
Monika Warzecha: Podobało mi się, ponieważ były fajne efekty specjalne i fajni bohaterowie, którzy byli odważni. Najbardziej podobało mi się w tym filmie to, jak wszyscy żołnierze stali w szeregu.
List do dzieci i młodzieży z okazji ferii zimowych
Drodzy i Szanowni,
zimowa przerwa to długo wyczekiwany przez dzieci czas. Jeśli zimowa aura dopisuje, świat pokryty jest białym puchem, a słońce skrzy się w lodowych soplach, aż się chce szaleć na śniegu i ślizgawce. Jeśli śniegu brakuje, czas zimowego odpoczynku można spędzić inaczej, lecz także miło i w wesołym towarzystwie.
Ferie zimowe mojego dzieciństwa były czasem spędzanym głównie na powietrzu. Łyżwy, sanki, bitwy na śnieżki, lepienie bałwanów i śnieżnych fortec – nawet w krótkie zimowe dni było na to dość czasu. Wracaliśmy do domów mokrzy, głodni i zmęczeni, ale szczęśliwi, zdrowo zarumienieni od mrozu, który nieraz solidnie szczypał w palce i policzki.
Z feriami jest tak, że można je spędzić aktywnie, radośnie, zdrowo i na sportowo, albo z oczami wpatrzonymi w ekran, w cyberprzestrzeni – i nawet nie zauważyć, gdy miną, pozostawiając uczucie niewyspania, zmęczenia i bezpowrotnie straconego czasu.
Rozejrzyjcie się wokoło – w wolne zimowe dni można robić mnóstwo wspaniałych rzeczy! Nawet, jeśli nigdzie nie wyjeżdżacie, nie warto zamykać się w domu. Bez komputera, tableta i komórki można znakomicie spędzić czas, na który tak czekaliście – czas wytchnienia po pilnej nauce w pierwszym semestrze. Zróbcie wszystko, aby te dni były nie tylko pełne zabawy i pasji, ale przede wszystkim bezpieczne. Dbajcie o siebie, ale proszę, byście dbali o też swoich przyjaciół.
Proszę również, abyście byli czujni, nie ufali napotkanym obcym oraz uważali na zamarznięte rzeki i stawy, które nie są bezpiecznymi ślizgawkami. Nigdy też nie wahajcie się prosić dorosłych o pomoc – jeśli tylko coś Was niepokoi, możecie zgłosić to Waszemu rodzicowi czy opiekunowi.
Jak zawsze do Waszej dyspozycji jest Dziecięcy Telefon Zaufana Rzecznika Praw Dziecka, który działa od poniedziałku do piątku, w godzinach 8:00-20:00. Pracownicy telefonu udzielą Wam pomocy, wysłuchają i pomogą rozwiązać problemy, uważnie odsłuchają też nagrania z poczty głosowej i oddzwonią do Was. Nikt nie może ze swoim problemem pozostać sam.
Życzę Wam pięknej pogody, wspaniałej zabawy i najlepszego, aktywnego wypoczynku podczas tegorocznych ferii!
Najserdeczniej
Wasz Rzecznik
Marek Michalak
Potrafimy się dzielić
Potrafimy się dzielić
Uczniowie G5 bardzo chętnie biorą udział w różnego rodzaju akcjach charytatywnych- potrafią się dzielić tym co mają z innymi, bardziej potrzebującymi. I tak oto przed świętami Bożego Narodzenia Samorząd Uczniowski zorganizował w szkole :
- akcję "Góra grosza", wspierającą Rodzinne Domy Dziecka; zebrano 6,5kg monet ("groszy")
- sprzedaż kartek świątecznych - "Świąteczne kartki dobroczynne" dla Fundacji "Sursum Corda" pomagającej osobom chorym i niepełnosprawnym
- zbiórkę słodyczy, zabawek, książeczek dla dzieci z Placówki Opiekuńczo-Terapeutycznej w Samborowicach, zebrano 6 dużych reklamówek słodyczy i 2 duże torby książeczek, zabawek i przyborów szkolnych.
Przez cały rok zbierając plastikowe nakrętki uczniowie pomagają rodzinie małego Kamila w zebraniu pieniążków na jego leczenie(chłopczyk choruje na mukowiscydozę). Dzielenie się z innymi tak niewiele nas kosztuje, a daje tyle radości innym i ... nam samym.
Wigilia SU i absolwentów
W ostatnim przedświątecznym dniu nauki - 19.12 o godz 18.00 w Gimnazjum Nr 5 odbyła się wigilia szkolna dla wszystkich uczniów, nauczycieli i absolwentów- zorganizowana przez Samorząd Uczniowski.Goście dopisali. Na początku głos zabrał dyrektor szkoły p.Dariusz Malinowski a po nim przewodnicząca SU - Dajana Krzykała, która złożyła wszystkim świateczne życzenia. Potem tradycyjne był opłatek, życzenia, poczęstunek i wspólne kolędowanie. Było bardzo uroczyście, wesoło, smacznie i ...tłoczno.
"I ty możesz zostać Mistrzem Ortografii"
Jeszcze przed świętami w Gimnazjum Nr 5 im. Jana Pawła II odbył się Szkolny Konkurs Ortograficzny "I ty możesz zostać Mistrzem Ortografii". Celem konkursu było rozbudzenie zainteresowania kulturą języka ojczystego oraz kształcenie umiejętności samokontroli ortograficznej.
Na pojedynek z ortografią zdecydowało się 12 uczniów uczęszczających na zajęcia pozalekcyjne pomagające ćwiczyć zasady poprawnej pisowni, korygować popełniane błędy oraz w ciekawy sposób poszerzać wiedzę z języka polskiego. Wszyscy uczestnicy ukończyli trudny test składający się z 12 zadań, w różnorodny sposób sprawdzający zdobyte umiejętności pisania bez błędów oraz zastosowanie ich w praktyce.
Mistrzem Ortografii został uczeń klasy Ia Tomasz Karczmarz.
Gratulujemy Mistrzowi i wszystkim uczestnikom, dziękujemy za udział i życzymy dalszych sukcesów!
Absolwenci!
Drodzy absolwenci G5!
Jak co roku chcielibyśmy podzielić się z Wami wigilijnym opłatkiem. Zapraszamy Was w mury Waszej, już byłej, szkoły dnia 19.12. (piątek) o godz.18. na spotkanie opłatkowe.
Samorząd uczniowski i grono pedagogiczne
Jasełka
Jasełka i spotkania klasowe.
Konkurs historyczno-literacki
Zaproszenie do wzięcia udziału w VI Ogólnopolskim Konkursie Historyczno-Literackim
Już po raz szósty Gimnazjum Nr 5 im. Jana Pawła II w Raciborzu jest organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Historyczno-Literackiego „II wojna światowa i czasy powojenne we wspomnieniach”.
Tematem konkursu mają być losy członków rodzin oraz ich przodków, jakie przeżyli w okresie II wojny światowej, jak również w powojennej rzeczywistości. Konkurs ma na celu kształtowanie postaw obywatelskich i patriotycznych wśród młodzieży.
Honorowy patronat nad konkursem objęli: Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, Starosta Powiatu Raciborskiego, Prezydent Miasta Racibórz, Dyrektor Muzeum w Raciborzu, Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej okręg Katowice oddział Racibórz, Przewodniczący Związku Sybiraków w Raciborzu. Medialny patronat nad konkursem objęły „Nowiny Raciborskie”, Radio Vanessa, portal internetowy naszraciborz.pl.
Konkurs odbywa się w trzech kategoriach: dla uczniów klas szóstych szkół podstawowych, dla uczniów wszystkich klas gimnazjalnych oraz dla uczniów wszystkich klas szkół ponadgimnazjalnych. Prace pisemne w dowolnej formie literackiej wraz ze zdjęciami, dokumentami należy składać od 10 grudnia 2014 roku do 10 maja 2015 roku w sekretariacie szkoły lub przesłac na adres szkoły. Uroczysta gala podsumowująca konkurs odbędzie się dnia 5 czerwca 2015 roku w auli szkolnej Gimnazjum Nr 5 im. Jana Pawła II w Raciborzu.
Już teraz gorąco zachęcamy wszystkich do udziału w VI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Historyczno-Literackiego „II wojna światowa i czasy powojenne we wspomnieniach”. Na najlepszych czekają bardzo atrakcyjne nagrody książkowe i rzeczowe ufundowane przez Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Muzeum Powstania Warszawskiego. Nie zwlekaj, weź udział i TY!!!
REGULAMIN w zakładce KONKURSY
Mikołajki
5 grudnia na pierwszej lekcji grzecznych uczniów odwiedził święty Mikołaj, rozdając łakocie i prezenty. Mikołaj chodził od klasy do klasy przy dźwiękach dzwoneczka.
Później przyszedł czas na zorganizowane w szkole konkursy: szachowy oraz układanie na czas Happy Cube. Dzień wcześniej na lekcjach wychowania fizycznego, przy świątecznej muzyce, młodzież brała udział w biegu z workiem prezentów i w czapce Mikołaja.
Uczniowie wraz z opiekunami bawili się świetnie, biorąc udział w zabawie lub dopingując kolegów.
Bieg mikołajkowy
Dnia 3.11.2014r. w naszej szkole odbył się Bieg mikołajkowy. Na lekcjach wf przy świątecznej muzyce młodzież brała udział w biegu z workiem prezentów i w czapce Mikołaja. Zwyciężyła klasa, która w określonym czasie pokonała największą liczbę okrążeń na sali gimnastycznej. Rywalizację wygrała klasa I z (155,5 okrążenia), drugie miejsce zajęła 1a (145 okrążeń), a trzecie miejsce klasa 3a ( 136 okrążeń).
Zapal świeczkę
G5 wspiera akcję IPN „Zapal Światło Wolności”
Młodzież Gimnazjum Nr 5 im. Jana Pawła II w Raciborzu włącza się do ogólnopolskiej akcji społeczno-edukacyjnej Instytutu Pamięci Narodowej „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”.
Celem przedsięwzięcia jest upamiętnienie ofiar stanu wojennego, a sam udział w akcji jest bardzo prosty. Wystarczy, że dnia 13 grudnia 2014 roku o godzinie 19.30 zapalimy symboliczne Światło Wolności w dwojaki sposób. Można to zrobić wirtualnie za pomocą aplikacji przygotowanych przez Instytut Pamięci Narodowej na stronie internetowej www.pamiec.pl/13grudnia lub tradycyjnie, umieszczając paląca się świecę w oknie. Zapraszamy wszystkich mieszkańców Raciborza do wzięcia udziału w akcji IPN.
Ponadto w szkole zorganizowane zostaną inne inicjatywy. Samorząd Uczniowski przygotował plakaty promujące akcję, a nauczyciele wiedzy o społeczeństwie ogłosili wśród uczniów klas I-III dwa konkursy - na prezentację multimedialną poświęconą okresowi stanu wojennego w Polsce w latach 1981-1983 oraz na fotografię Własnego „Światła Wolności”
Zapalmy więc wszyscy symboliczne „Światło Wolności” 13 grudnia 2014 roku o godzinie 19.30, aby upamiętnić ofiary stanu wojennego w Polsce. Weź koniecznie udział i Ty, Drogi Czytelniku!
Plakat o tolerancji
Tolerancja - jedno słowo a znaczy tak wiele: cierpliwość i wyrozumiałość dla odmienności, poszanowanie cudzych uczuć, poglądów, upodobań, wierzeń, obyczajów i postępowania, choćby były całkowicie odmienne od naszych albo zupełnie z nimi sprzeczne.
Podzieleni na grupy próbowaliśmy wyrazić te wartości na plakatach. Musieliśmy przestrzegać regulaminu, w którym zawarte były cele konkursu, takie jak: zgodność treści plakatu z tematem, zaangażowanie całej grupy, ciekawa forma przedstawienia treści, wykorzystanie całej powierzchni papieru.
Najlepiej z ujęciem tematu konkursu zamkniętego w formie plakatu poradziła sobie grupa, w której skład wchodzili: Zuzia Rychlik IIIa, Ola Pocentajło IIIb, Filip Żurakowski Ib, Daniel Konopka Ia, Jessica Zielska Ib i Daniel Bielicki Ib.
Wszyscy nagrodzeni zostali dodatnimi punktami z zachowania i gromkimi brawami, a nagrodzone plakaty zawisły w naszym gimnazjum, aby przypominać wszystkim jak ważne jest poszanowanie cudzej odrębności i inności.
Noc tolerancji
Świetna zabawa andrzejkowa, konkursy, warsztaty filmowe, promocja zdrowej żywności - to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych przez Samorząd Uczniowski podczas Nocy Tolerancji.
W piątkowy wieczór 28 listopada wszyscy chętni uczniowie Gimnazjum Nr 5 zebrali się w sali gimnastycznej. Zgodnie z polską tradycją obchodziliśmy w naszej szkole wieczór wróżb i zabaw andrzejkowych, połączony z warsztatami filmowymi oraz dyskoteką.
Wspólnie zatroszczyliśmy się o zdrowy poczęstunek, a Samorząd Uczniowski zadbał o dekorację sali, zorganizował muzykę, konkursy, wróżby i kącik filmowy. Dużą atrakcją były wróżby andrzejkowe. W rolę wróżbitek wcieliły się uczennice klasy III a, a swoją przyszłość chcieli poznać przede wszystkim ... chłopcy.
Chwilą refleksji nad sobą była projekcja filmu o tolerancji wśród młodzieży. Tolerancja oznacza cierpliwość i wyrozumiałość dla odmienności, ale czy z ręką na sercu potwierdzimy, że zawsze kierujemy się tą wartością w życiu codziennym?
Wspólnie spędzony czas, dobra zabawa, ale i praca w grupie, współdziałanie, integracja, spojrzenie w głąb siebie to wartości, które towarzyszyły nam podczas Nocy Tolerancji. Mimo, że zakończyła się ona dopiero o 8:00 rano w sobotę nikt się nie nudził!
Zbiórka żywności
- Andrzejkowe sobotnie przedpołudnie uczniowie - wolontariusze z Gimnazjum Nr 5 im. Jana Pawła II spędzili w sklepie E. Leclerc biorąc udział w przedświątecznej zbiórce żywności. Swoim czasem podzielili się z nami: Kamil, Paweł, Wiktoria, Magda, Szymon, Julka, Anita i Zuzia.
W sumie podczas dwudniowej zbiórki organizowanej na terenie Raciborza zebrano nieco ponad 700 kg żywności.
Dziękujemy wolontariuszom za ich zaangażowanie oraz wszystkim darczyńcom za dobrą wolę i otwartość na drugiego człowieka.
Konkurs ćwiczeń
Dnia 26 listopada 2014 r. odbyła się II edycja wewnątrzszkolnego konkursu z zeszytu ćwiczeń z historii dla klas I-III.
Uczniowie zmagali się z zadaniami z następujących działów: klasy pierwsze z historią starożytnej Grecji, klasy drugie z historią Polski i Europy w epoce Odrodzenia, natomiast klasy III z historią ziem polskich w I połowie XIX wieku.
Najlepszymi znawcami historii w Gimnazjum Nr 5 okazali się Natalia Włodarczyk, Marcin Wójcicki, Daniel Konopka z klasy I a, Sebastian Olczak i Monika Heider z klasy II a oraz Dajana Krzykała i Marta Tambor z klasy III a, jak również Karol Sobczyński z klasy III b.
Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy do udziału w następnej edycji konkursu.
Naval
"Wszystko się może zdarzyć, gdy głowa pełna marzeń..."
W poniedziałek 24 listopada, spotkaliśmy się z niecodziennym gościem. Na nasze zaproszenie odpowiedział były żołnierz jednostki Grom, raciborzanin z urodzenia - Naval.Spotkanie było barwną opowieścią o tym, że każdemu potrzebne są marzenia po to, żeby mieć do czego dążyć i co spełniać, a początek drogi nie przesądza o jej końcu.
Podczas spotkania mogliśmy obejrzeć prezentacje na temat Gromu, zobaczyć i przymierzyć sprzęt, który towarzyszył Navalowi podczas jego misji, jak również poznać kulisy towarzyszące powstaniu książki "Przetrwać Belize".Wielkie gratulacje dla Filipa z kl. 1B, który popisał się błyskawicznym refleksem i najszybciej znalazł odpowiedź na pytanie, jakie miasto jest stolicą Belize, a w nagrodę otrzymał od naszego gościa czapeczkę Black Hawk.
Możecie również odwiedzić stronę internetową Naval Polska, gdzie znajdziecie mnóstwo informacji i filmików na temat Gromu i Navala.
A tym z was, którzy mają bardziej artystyczne dusze, dedykuję słowa piosenki Anity Lipnickiej "wszystko się może zdarzyć, gdy serce pełne wiary..." Zdjęcia: https://gimnazjum5raciborz.edupage.org/album/?
Dzień życzliwości
21 listopada w dniu Światowego Dnia Życzliwości -Samorząd Uczniowski w ramach tzw "Wesołych Dni w G5"obchodził „Dzień życzliwości i przywitań połączony z Dniem pluszowego misia”. W tym dniu chłopcy i dziewczyny, mali i duzi, wszyscy co żyw przyszli do szkoły przynosząc swoje ulubione pluszowe misie i witając się nimi z koleżankami, kolegami a nawet z nauczycielami– przytulali się życzliwie, życząc sobie miłego dnia. Tego dnia w G5 było bardzo, bardzo wesoło !!! Nasz szkolny "zliczacz " ogłosił, że w akcji wzięło udział prawie 60% uczniów wszystkich klas. BRAWO!!!
W grudniu kolejny „wesoły dzień”, a mianowicie dzień 12.12 ogłaszamy "Dniem dresu”. W tym dniu przychodzimy do szkoły w dresie pokazując, że potrafimy być na luzie i mieć dystans do siebie.
Będzie wesoło - I O TO CHODZI !!!Foto: Dzień życzliwości.
Archiwum Aktualności