• Też napisz swój wiersz!

          • Miłość

             

            Serce

            symbol miłości

            w nim uczucie

            wciąż gości.

            Do osoby nam bliskiej,

            osoby ze snów,

            na widok której

            brakuje nam słów.

            Na widok której

            odbiera nam mowę,

            na widok której

            tracimy głowę.

            Za każdym spojrzeniem

            na bliską nam osobę

            wszystkie chwile

            są kolorowe,

            wszystkie myśli

            są jaskrawe,

            więc czas na

            radość,

            śmiech

            i zabawę.

            Karol Sobczyński

             

            PS

            Ciąg dalszy w październikowym numerze gazetki MIkser na stronie szkoły.

          • 17 września

          • 17 września 2014 roku młodzież Gimnazjum Nr 5 im. Jana Pawła II w Raciborzu uczciła 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz agresji ZSRR na Polskę. Gimnazjaliści uczestniczyli w apelu pod "Dębem Pamięci" oraz w miejskich uroczystościach zorganizowanych przez Związek Sybiraków.

            Uczniowie klas I-III wysłuchali montażu słownego poświęconego czasom wojny oraz okupacji niemieckiej i radzieckiej. Apel dla uczniów odbył się w symbolicznym dla nas miejscu - "Dębem Pamięci", który został poświęcony pułkownikowi Jerzemu Skrzydlewskiemu, zamordowanemu w 1940 roku w Charkowie. "Dąb Pamięci" to efekt włączenia się naszej szkoły w 2008 roku do ogólnopolskiej akcji sadzenia dębów, upamiętniających polskich oficerów zamordowanych w Katyniu, Charkowie i Miednoje. Młodzież uczciła minutą ciszy wszystkie ofiary II wojny światowej i złożyła znicze pod "Dębem Pamięci".

            Poczet sztandarowy Gimnazjum Nr 5 im. Jana Pawła II wraz z panem dyrektorem Dariuszem Malinowskim uczestniczył w miejskich uroczystościach w kościele pod wezwaniem Matki Bożej, upamiętniających rocznicę 17 września. Symboliczne spotkanie pokoleń: Sybiraków, władz miejskich, harcerzy i młodzieży odbyło się już po raz szesnasty. Wszyscy w zadumie słuchali słów o latach zesłań, które były dla Sybiraków prawdziwą współczesną golgotą, naznaczoną głodem, chorobami i utratą wielu najbliższych. Przemówienie okolicznościowe wygłosił pan dyrektor Dariusz Malinowski. Po mszy wszyscy zebrani przeszli pod pomnik Sybiraków, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze, oddając hołd wszystkim ofiarom II wojny światowej.

        • 1 września
          • 1 września

          •  

            1 września uczniowie Gimnazjum Nr 5 im. Jana Pawła II wspólnie z nauczycielami i rodzicami przywitali rok szkolny 2014/15.

            Na pewno szczególnie mocno przeżyli początek nowego roku uczniowie klas pierwszych. Wielu z nich po raz pierwszy zobaczyło nową szkołę i swoich wychowawców. Wszystkim życzymy świetnych ocen i wspaniałych przyjaźni.
            Uczniów klas trzecich czeka w tym roku ważny egzamin - egzamin gimnazjalny. Życzymy im w związku z tym wiele szczęścia i " połamania pióra".

            A dla wszystkich mottem na nowy rok szkolny niech będą słowa naszego patrona Jana Pawła II: "Wymagajcie od siebie choćby inni od was nie wymagali".

            1 września.

          • MINI - KALENDARZ UCZNIA

          • ORGANIZACJA ROKU SZKOLNEGO 2014/2015

             

             

            01.09.14 – rozpoczęcie roku szkolnego

            12.10.14 - Dzień Papieski. "Jan Paweł II - Świętymi Bądźcie". Dzień Patrona ( za 10.11.2014 r.)

            14.10.14 – Dzień Nauczyciela, opiekuńczo - wych.

            01.11.14 – Wszystkich Świętych

            10.11.14 - dzień wolny - odprac. 12.10.14 r.

            11.11.14 - Narodowe Święto Niepodległości

            22.12.14 – 31.12.14 – zimowa przerwa świąteczna

            01.01.15 – Nowy Rok

            02.01.15 - dzień opiekuńczo. - wych.

            06.01.15 – Święto Trzech Króli

            23.01.15 – zakończenie I semestru

            02.02.15 – 15.02.15 – ferie zimowe

            02.04.15 – 07.04.15 – wiosenna przerwa świąteczna

            21.04.15 – 23.04.15 egzamin gimnazjalny

            01.05.15 – Święto Pracy

            03.05.15 – Święto Konstytucji 3 Maja

            04.06.15 – Boże Ciało

            05.06.15 – dzień opiekuńczo – wych.

            25.06.15 - dzień opiekuńczo - wych.

            26.06.15  – zakończenie roku szkolnego

            27.06.15 – 31.08.15 – Ferie letnie: WAKACJE

        • Goście z Białorusi
          • Goście z Białorusi

          • 23 czerwca w naszym gimnazjum pojawili się goście z Białorusi. Grupa 34 osób przyjechała na zaproszenie Fundacji Polesie Wschód oraz Gimnazjum Nr 5 i Szkoły Podstawowej nr 4. Kilka dni wcześniej wspólnie bawiliśmy się na Gimnazjadzie.

            Grupa młodzieży o polskich korzeniach przyjechała do Raciborza wraz z dwiema opiekunkami Leną i Julią z miejscowości Miory. Wcześniej w programie ich pobytu znalazła się m. in. Warszawa.
            Na Gimnazjadzie wszyscy chętnie uczestniczyli w różnych konkurencjach sportowych. Najbardziej gibkim zawodnikiem imprezy okazał się jeden z naszych gości, przechodząc pod bardzo nisko zawieszoną poprzeczką.

            Podczas pobytu w naszej szkole białoruska młodzież uczestniczyła w zajęciach, a także poszła na kręgielnię, gdzie razem z rówieśnikami z Gimnazjum Nr 5 rywalizowała w grze oraz miała okazję zapoznać się i nawiązać przyjaźnie.

            Gimnazjum Nr 5 im. Jana Pawła II współpracuje z Fundacją Polesie Wschód od początku istnienia szkoły.

             Goście z Białorusi.

        • Gimnazjada
          • Gimnazjada

          • Dnia 18 czerwca 2014r. jak co roku odbyła się Gimnazjada dla uczniów raciborskich szkół. Tym razem gospodarzem imprezy było Gimnazjum nr 3 w Raciborzu. Młodzież gimnazjów bawiła się, biorąc udział w siedmiu konkurencjach. Gimnazjum nr 5 okazało się bezkonkurencyjne w palancie rzucanym, w którym należało wykonać rzut piłeczką tenisową, tak by drużyna przeciwna jej nie złapała i jak najszybciej przebiec cztery bazy. Wszyscy uczestnicy spędzili ten dzień bardzo aktywnie. Gimnazjada.

        • Festyn ekologiczny
          • Festyn ekologiczny

          • Woda =życie to hasło Gimnazjum Nr 5 podczas  happeningu na 14 Festynie Ekologicznym

            Uczniowie klasy II b przygotowali balony jako krople wody, symbol wody w postaci błękitnej wstęgi

            z różnego rodzaju zwierzętami żyjącymi w wodzie. Były także transparenty z napisami oraz mały wieloryb. Uczniowie byli ubrani w koszulki gimnazjalne oraz niebieskie symbolizujące wodę.

            Nasze uczennice wystąpiły na scenie, gdzie  Wiktoria Żydek z klasy I a zaśpiewała piosenkę Help the people, a Dajana Krzykała z klasy II a zatańczyła. Uczniowie z klasy II b i III a naszą falą wodną zrobili tło na scenie dla występujących. Wszystkim uczestnikom nasz występ się podobał. Następnie po posileniu się cukierkami i wodą udaliśmy się na stoiska Międzynarodowych Targów Energii Odnawialnej. Najbardziej uczniów zainteresowały solary nagrzewające wodę. Tam też dowiedzieliśmy się że w Raciborzu jest bardzo duża dopłata dla osób zdecydowanych na inwestycję w solary. Uczniami opiekowały się Róża Szramek i Beata Rubin - Jałowiecka.

             Festyn ekologiczny.

        • Spotkanie z ciekawym człowiekiem
          • Spotkanie z ciekawym człowiekiem

          • 11 czerwca 2014 roku gościliśmy w Gimnazjum Nr 5 pana Venugopala Menona, pochodzącego z Indii dyrektora Zarządu Spółki z o.o. VVF.

            Gość opowiedział  uczniom o kulturze, religii, poglądach swoich rodaków. Podkreślił, że w Indiach bardzo ważne jest wykształcenie, które powinno zdobywać się w wesoły, połączony z zabawą sposób. Wskazał także podobieństwa języka hindi do języka polskiego.
            Nie brakowało również pytań uczniów, którzy byli ciekawi, jakie polskie potrawy lubi nasz gość, czy ogląda nasz futbol, czy widział polskie góry oraz w jaki sposób trafił do Raciborza. Pytano także o rodzinę i przyjaciół.

            Spotkanie z panem Venugopalem Menonem trwało dużo dłużej niż zaplanowano, bo tyle było pytań uczniów, dyskusji i ciekawych dygresji prowadzącego.

             Spotkanie z Hindusem.

        • II wojna światowa we wspomnieniach
          • II wojna światowa we wspomnieniach

          • Uroczysta gala podsumowująca konkurs historyczny o II wojnie światowej w „Piątce”

                        Dnia 11 czerwca 2014 roku w auli szkolnej Gimnazjum Nr 5 im. Jana Pawła II                         w Raciborzu odbyła się uroczysta gala podsumowująca V Ogólnopolski Konkurs Historyczno-Literacki „II wojna światowa i czasy powojenne we wspomnieniach”, którego organizatorami był Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej oddział w Raciborzu oraz nasze gimnazjum.

                        Swoją obecności zaszczycili nas znakomici goście – Prezydent Miasta Raciborza Pan Mirosław Lenk, Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Pan Marek Kurpis, Przewodniczący Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Oddział w Raciborzu Pan Marian Szlapański, Prezes Związku Sybiraków Oddział w Raciborzu Pan Mieczysław Sus,  kierownik Działu Historii Muzeum w Raciborzu Pan Adam Knura oraz młodzież                               i opiekunowie raciborskich szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

            Komisja konkursowa oceniła nadesłane prace konkursowe w kategoriach - klasy szóste szkół podstawowych, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne. Oto prace, które okazały się zdaniem komisji konkursowej najlepsze:

            Kategoria klasy szóste szkół podstawowych:

            I miejsce:        Nie przyznano

            II miejsce:      Gabriela Mrozek za pracę pt. „Odyseja Ibrahima”

            Szkoła Podstawowa nr 3 Brzezie w Raciborzu,

            III miejsce:     Nie przyznano

            Kategoria gimnazja:

            I miejsce:        Karol Pierzchała za pracę pt. „Nie o gar zupy tu chodziło”

                                    Gimnazjum Nr 1 w Raciborzu

            II miejsce:      Jagoda Kurpis za pracę pt. „Siła naszych wspomnień”

                                    Gimnazjum Nr 1 w Raciborzu

            III miejsce:     Ewa Turakiewicz  za pracę pt. „Historia życia moich przodków”

                                    Gimnazjum Nr 1 w Raciborzu

            Kategoria szkoły ponadgimnazjalne:

            I miejsce:        Nie przyznano

            II miejsce:      Aleksandra Robutka za pracę pt. „Wspomnienie o Michalinie Rylakowskiej”

            Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Lubiniu

            III miejsce:     Piotr Henryk Skotarek za pracę pt. „Historia człowieka pragnącego wolności”

            Zespół Szkół Budowlanych i Rzemiosł Różnych w Raciborzu

                        Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, a wszystkich zainteresowanych losami przodków podczas II wojny światowej i w okresie powojennym serdecznie zapraszamy do udziału w VI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Historyczno-Literackiego „II wojna światowa i czasy powojenne we wspomnieniach”.

             II wojna światowa we wspomnieniach.

        • Zlot szkół im.Jana Pawła II
          • Zlot szkół im.Jana Pawła II

          • Uczniowie z Piątki na zlocie szkół im. Jana Pawła II oraz na zajęciach terenowych w Parku Krajobrazowym na Górze św. Anny


            W dniu 09.06.2014r. uczniowie z Gimnazjum Nr 5 im. Jana Pawła II w Raciborzu tradycyjnie wzięli udział w zlocie szkół im. Jana Pawła II na Górze św. Anny. Uczniowie z Piątki wraz z nauczycielami i Pocztem Sztandarowym szkoły wzięli udział w uroczystej Mszy św. w bazylice na Górze św. Anny wraz z uczniami innych szkół im. Jana Pawła II.

            Po mszy i prezentacji sztandarów wszyscy spotkali się w domu pielgrzyma, by następnie wziąć udział w zajęciach terenowych z geografii i biologii zorganizowanych przez pracowników Parku Krajobrazowego na Górze św. Anny. Uczniowie poznali florę i faunę, rodzaje roślinności, skał, zwierzęta i owady występujące w Parku Krajobrazowym. Poznali również historię samej góry dowiadując się o jej wulkanicznych korzeniach. Po ciekawych warsztatach terenowych poznali historię Powstań Śląskich i Pomnika Powstańców Śląskich oraz zwiedzili amfiteatr przy samym pomniku.

            Po ciekawych zajęciach w plenerze, posileni pysznymi lodami kojącymi zmęczenie w ten piękny upalny dzień, powrócili do Raciborza.

             Zlot szkół im.Jana Pawła II.

        • Wycieczka do Wrocławia
          • Wycieczka do Wrocławia

          • Wrocław na trasie wycieczki III b z Gimnazjum Nr 5

            W dniu 06.06.2014 r. wybraliśmy się z paniami Krystyną Cyfką i Beatą Mróz - Kajsturą na wycieczkę do Wrocławia. To już ostatnia szansa na wspólny wyjazd - wkrótce kończymy naukę w gimnazjum.

            Naszą wyprawę rozpoczęliśmy od zobaczenia jednego z najstarszych obiektów widowiskowo - sportowych w kraju, jakim jest Hala Stulecia. Obejrzeliśmy także multimedialny pokaz fontann, prezentowany z okazji 25.rocznicy wolnych wyborów. Kolejnym przystankiem podczas wycieczki był urokliwy wrocławski rynek, na którym szukaliśmy "fałszywego", bo domalowanego okna na jednej z kamienic. Również na rynku spotkaliśmy się przewodnikiem, który w ciekawy sposób zdradził nam kilka tajemnic tego miejsca. Odwiedziliśmy najstarszą dzielnicę Wrocławia - Ostrów Tumski. Dotarliśmy także do słynnego mostu, do którego wszyscy zakochani przypinają kłódki, symbolizujące ich wieczna miłość.

            Pogoda dopisała, więc ostatnia wycieczka w gimnazjum zaliczona zostanie do udanych.

             Wycieczka do Wrocławia.

        • Puchar tenisa stołowego
          • Puchar tenisa stołowego

          • Dnia 9 czerwca 2014 roku w Gimnazjum Nr 5 im. Jana Pawła II odbył się XIV Turniej tenisa Stołowego o Puchar Dyrektora. W tegorocznym turnieju wzięło udział 45 zawodników z raciborskich gimnazjów (19 dziewcząt i 26 chłopców). W kategorii dziewcząt najlepsza okazała się uczennica Gimnazjum nr 3 Daria Doladutko, a wśród chłopców wygrał, podobnie jak rok temu Szymon Kuc z Gimnazjum nr 1. Drużynowo zwyciężyło Gimnazjum nr 3. Zawodnicy na podium otrzymali dyplomy, medale i nagrody rzeczowe, a zwycięska szkoła Puchar Dyrektora Gimnazjum Nr 5 w Raciborzu. Do zobaczenia za rok. Puchar tenisa stołowego.

        • Oświęcim
          • Oświęcim

          • Oświęcim - Brzezinka - Kraków na trasie wycieczki gimnazjalistów z "Piątki'

            3. czerwca uczniowie klas trzecich Gimnazjum Nr 5 wraz z opiekunami: p. Różą Szramek, p. Krystyną Sebastian-Wypasek, p. Krystyną Cyfką i p. Beatą Mróz-Kajsturą udali się na jednodniową wycieczkę do Oświęcimia i Krakowa.

            Celem wyjazdu było poznanie dramatycznych faktów z historii Polski w sposób inny niż tradycyjna lekcja. Ponadto Oświęcim i Brzezinka to miejsca, które powinien zobaczyć każdy Polak.
            Poza zwiedzeniem Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, mieliśmy także okazję poznać elementy kultury i codzienności żydowskiej oraz zwiedzić synagogę Starą w Krakowie i zobaczyć żydowską dzielnicę Kazimierz.

            Nie można wyobrazić sobie wizyty w Krakowie bez odwiedzenia Wzgórza Wawelskiego - tego punktu również nie zabrakło w programie naszej wycieczki. Pani przewodnik zdradziła nam kilka ciekawych tajemnic tego miejsca. Spotkanie z Krakowem zakończyliśmy nadwiślańskim spacerem i wizytą u smoka wawelskiego.

            Oświęcim.

        • Lekcja wolności
          • Lekcja wolności

          • "Lekcja Wolności 1989-2014"
            Dnia 4 czerwca 2014 roku uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich uczestniczyli w "Lekcji Wolności", ogólnopolskiej akcji przygotowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, poświęconej 25. rocznicy wydarzeń 1989 roku.

            Młodzież w tym dniu uczestniczyła w zajęciach wiedzy o społeczeństwie, których tematem były obrady Okrągłego Stołu i wybory parlamentarne przeprowadzone 4 czerwca 1989 roku.
            Uczniowie wzięli również udział w konkursie plastycznym na plakat z okazji 25. rocznicy wydarzeń 1989 roku. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. 58 uczniów klas I-III wykonało łącznie 38 plakatów. Zwycięzcami okazali się Joanna Maier i Mateusz Lachowicz oraz Karolina Ralko i Aleksandra Pocentajło z klasy II b. Drugie miejsce zajęli Lena Szymula i Mateusz Klima z klasy III b oraz Dominik Kluczyński i Patryk Palkiewicz z klasy II z. Na III miejscu znaleźli się uczennica klasy III a Anna Janik oraz uczeń klasy II b Karol Sobczyński. Wyróżniono również prace Michała Urbszysa z klasy II b, Aleksandry Błaszczyk z klasy II c oraz Maksymiliana Skiby z klasy III b.

            "Lekcja Wolności 1989-2014" przybliżyła uczniom genezę i skutki wydarzeń 1989 roku oraz pokazała, jak obrady Okrągłego Stołu i pierwsze częściowo wolne wybory parlamentarne, przeprowadzone 4 czerwca 1989 roku, wpłynęły na obecną sytuację Polski oraz obecne warunki życia Polaków.

             Lekcja wolności.

        • Międzyzdroje
          • Międzyzdroje

          • Gimnazjum Nr 5 w Międzyzdrojach na międzynarodowej wymianie

            Uczniowie Gimnazjum Nr 5 im. Jana Pawła II w Raciborzu w dniach 25-30 maja 2014 roku uczestniczyli w wymianie polsko-czeskiej w Międzyzdrojach. To już kolejna wymiana młodzieży z "Piątki" i czeskiej młodzieży z Gymnázium w Chotěbořu.

            Od 2007 roku tradycją naszej szkoły  jest coroczna wymiana młodzieży z czeskim Gymnázium w Chotěbořu. Przyjęliśmy zasadę, że zimą uczniowie polscy wyjeżdżają do Republiki Czech, a wiosną goszczą swoich czeskich kolegów w Polsce. Od początku organizatorami wymiany są nauczyciele: ze strony czeskiej pani Dana Mrtkova i pani Irena Žákova, nauczyciele wychowania fizycznego, ze strony polskiej pani  Anita Dąbkowska, również nauczyciel wychowania fizycznego oraz pani Joanna Nowak, pedagog szkolny. Obecnie w wymianie młodzieży w charakterze opiekuna uczestniczyła także pani Magdalena Pordzik, nauczyciel historii.

            Głównym celem wymiany jest nawiązanie bliższych kontaktów pomiędzy młodzieżą polską i czeską. Udział w niej pozwala na doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem czeskim i polskim. Ponadto młodzi ludzie mają możliwość poznać obyczaje, tradycję i kulturę odwiedzanych krajów. Dużą atrakcją wymiany jest bogaty program zwiedzania i zajęcia integracyjne przygotowane przez organizatorów. Gimnazjaliści mogli obejrzeć bardzo wiele atrakcyjnych miejsc.
            Międzyzdroje to zresztą jedna z najpiękniejszych miejscowości polskiego wybrzeża, położona na największej polskiej wyspie Wolin i otoczona Wolińskim Parkiem Narodowym. W Międzyzdrojach zwiedziliśmy Aleję Gwiazd, na której uwieczniono 146 odcisków dłoni i pomników polskich artystów kinowych i teatralnych; Gabinet Figur Woskowych; Muzeum Przyrodnicze z repliką rekordowego bursztynu o wadze ponad 9 kg czy najdłuższe 395 metrowe molo w Polsce. Uczniowie byli zafascynowani Wolińskim Parkiem Narodowym, a szczególnie zagrodą żubrów. Udało nam się zdobyć Górę Kawczą położoną 61 m.n.p.m., z której podziwialiśmy Morze Bałtyckiego, po tym jak zeszliśmy na plażę po 287 schodach. Po większej ilości schodów (bo ponad 400), musieliśmy wspinać się na najwyższą w Polsce latarnię morską położoną w Świnoujściu. Bardzo interesującym było również zwiedzanie stanowiska broni V3, tajnej broni niemieckiej z okresu II wojny światowej w Zalesiu koło Międzyzdrojów. Jednak najpiękniej było nad Bałtykiem, podczas plażowania, kąpieli morskich, spacerów nad brzegiem morza czy zachodów słońca... Wymiana była niesamowita, pełna nowych doświadczeń, przyjaźni, wrażeń i chwil, które na pewno długo zapamiętamy. Mieliśmy możliwość w bardzo efektywny sposób polepszyć naszą znajomość języka czeskiego.

            Będziemy mile wspominać ten czas i nie zapomnimy o nowych kolegach i koleżankach z Czech. Z utęsknieniem czekamy na kolejną wymianę, która nastąpi już jesienią 2014 roku w Chotěbořu.

             Międzyzdroje.

        • Cottbus
          • Cottbus

          • Współpraca szkół Gimnazjum Nr 5 w Raciborzu i Paul -Werner - Oberschule w Cottbus trwa od kilkunastu lat. W tym roku zostaliśmy ponownie zaproszeni do tego ciekawego i pięknego miasta. Celem projektu wspieranego przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży było wzajemne poznanie się uczniów, przełamywanie barier językowych , rozwijanie postaw otwartości , szacunku i współdziałania , poznanie szkoły, miasta i okolicy Cottbus. Jak osiągnąć tak postawiony cel? Skrupulatne przygotowanie gospodarzy i gości do spotkania było podstawą sukcesu.

            Uczniowie Gimnazjum Nr5 przygotowali mini-spektakl " Życie Josepha von Eichendorffa" oraz prezentację multimedialną na temat atrakcji turystycznych Raciborza i Cottbus. Zajęcia rozłożone na 5 dni były pomyślane tak, aby stopniowo poznać się jako osoby, następnie poznać środowisko szkolne- pracownie i zajęcia. W dalszej kolejności odkrywaliśmy atrakcje zabytkowej części stolicy Łużyc. Ostatnim etapem był wyjazd w okolice słynące z ciekawego zagospodarowania terenów po wydobyciu węgla brunatnego.
            Uczniowie obu szkół z wielkim zaangażowaniem wykonywali zadania przygotowane przez gospodarzy. W szkole brali udział w zajęciach teatralnych, tworzyli stronkę internetową, uczyli się tańca ludowego popularnego w tym regionie. Obejrzeli i przedstawili przygotowane uprzednio prezentacje multimedialne o obu ośrodkach. Bardzo interesujący był bieg po mieście. W jego trakcie uczniowie wykonali 9 zadań w różnych punktach starówki. Sporą atrakcję stanowił spływ rzeką Szprewą do starego młyna, przy którym m. in. wysłuchaliśmy legend o Wodniku.

            Cottbus jest znanym ośrodkiem przemysłowym, jednak nie odczuwa się nieprzyjemnych skutków tej działalności . Mogliśmy się o tym przekonać wyjeżdżając na zajęcia terenowe do Parku Rekreacyjnego Teichland. Wzgórze, które było kiedyś hałdą pokopalnianą zamieniono w park pełen niespodzianek dydaktycznych i sportowych. Rozległy krajobraz i cały park można doskonale obserwować ze szczytu wieży wybudowanej w najwyższym punkcie. Dreszczyk emocji wywołał u wielu zjazd po letnim torze saneczkowym. Ćwiczenia terenowe zakończyły się piknikiem.

            Tydzień spędzony w Cottbus od 19.05-23.05.2014 był jednym z najciekawszych tygodni całego roku szkolnego. Towarzyszyła nam piękna letnia pogoda i serdeczna atmosfera. Wyjeżdżaliśmy zachwyceni pobytem, pozostawiając zaproszenie - do zobaczenia za rok u nas.

             Cottbus.