• Pasowanie na ucznia
          • Pasowanie na ucznia

          • Jak pasuje się uczniów G5 na gimnazjalistów? Radośnie i donośnie. W pierwszych dniach października 71 pierwszoklasistów przystąpiło do egzaminu na pierwszoroczniaka. Egzaminatorami byli drugoklasiści, którzy zadbali o dobrą, wspólną zabawę. Egzaminowani z wiedzy o historii gimnazjum, o jego patronie i pracownikach, przeciągnięci przez tor przeszkód, skontrolowani pod kątem umiejętności manualnych przy rysowaniu portretu wychowawcy, na finiszu przystąpili do braci uczniowskiej G5. Całą imprezę zakończyła dyskoteka szkolna, prowadzona przez DJ Dawida, nowo wybranego przewodniczącego szkoły.

            Pasowanie na ucznia.

          • Dzień Chłopaka

          • Jak wszyscy wiemy, 30.09. obchodzimy Dzień Chłopaka. Z tej okazji dziewczyny G5 przygotowały dla swoich "chłopaków" - tych "małych i dużych" kosz rozmaitości. Chłopcy z poszczególnych klas otrzymali różne drobne upominki. Były więc słodycze, ołówki, zakładki, ciastka, lizaki. A dla pana dyrektora urocza maskotka.
            Było miło i wesoło, bo tak jest w naszym gimnazjum!

        • Wybory do SU
          • Wybory do SU

          • W środę 30.09.2015 odbyły się w naszej szkole wybory nowych władz Samorządu Uczniowskiego. Cała „brać uczniowska” G5 wybierała nową  przewodniczącą lub przewodniczącego szkoły spośród 3 kandydatów. Przypomnijmy kandydowali : Natalia Podlasek (IIZ), Wiktoria Żydek (IIIA) i Dawid Hmielorz (IIIZ). W głosowaniu wzięło udział 129 uczniów na 164 uprawnionych do głosowania.

            Wyniki :

            - Dawid Hmielorz – 67 głosów – zostaje przewodniczącym szkoły

            - Natalia Podlasek – 55 głosów – zostaje zastępcą

            - Wiktoria Żydek – 6 głosów – zostaje zastępcą

            - głos nieważny – 1

            Wszystkim gratulujemy i życzymy owocnej pracy w nadchodzącym roku szkolnym !!!

            Warto również wspomnieć, że wybrano uczniów G5 do Młodzieżowej Rady Miasta.

            Naszymi przedstawicielami zostali : Dawid Hmielorz, Monika Heider, Wiktoria Leśnikowska.

             

             Wybory do SU.

        • Wolontariat
          • Wolontariat

          • W dn. 25 - 26 września br., po raz 12 odbyła się ogólnopolska zbiórka żywności.
            Uczniowie kl.3a naszego gimnazjum wlączyli się do tej akcji.
            Wolontariuszom za ich zaangażowanie gorąco dziękujemy.
            Już dziś wszystkich chętnych zapraszamy do udziału w kolejnej zbiórce, która odbędzie się w dn 4 - 5 grudnia 2015 r.

             Wolontariat.

        • Nad morzem 3
          • Nad morzem 3

          • 23.09.2015, czyli w pierwszy dzień kalendarzowej jesieni odwiedziliśmy wspaniałe ogrody Hortulus. Błądziliśmy w roślinnych labiryntach, jedliśmy liście słodkiej stewi a także kwiaty. Nikt się nie otruł.

            Po drodze spotykaliśmy trole, baby jagi, skrzaty, anioły, diabły. Oglądaliśmy piękne rzeźby, cudnie uformowane rośliny, fontanny, oczka wodne, drzewa, strumyki, mostki. W labiryntach ogrodu Hortulus niektórzy się pogubili i trzeba było wejść na wieżę, żeby wskazać im drogę. Była tam świetna zabawa.

            Po obiedzie poszliśmy na plażę budować zegary słoneczne i oczekiwaliśmy zachodu Słońca, które jednak schowało się za chmurami.

            Zegary były różnorodne i trudno było wybrać najlepszy. Po kolacji nasi czescy przyjaciele zagrali z nami w bum bum rurki, bo bardzo im się ta zabawa spodobała.

             Nad morzem 3.

        • Nad morzem 2
          • Nad morzem 2

          • 2 dzień integracji polsko – czeskiej nad Morzem Bałtyckim w Ustroniu Morskim

             

            Drugi dzień rozpoczęliśmy w miasteczku rozrywki w Zieleniewie. A było w nim wiele atrakcji. Zaproszeni zostaliśmy do wielkiego wigwamu, gdzie nasze „blade twarze” zostały pomalowane w indiańskie wzory. Następnie wyruszyliśmy zdobywać Dziki Zachód: jeździliśmy konno, ujeżdżaliśmy byka, strzelaliśmy z łuku, jeździliśmy bryczką. Jednak nowoczesność i tutaj dotarła. Dużym powodzeniem cieszyło się jeżdżenie elektrycznymi „samochodami”, jeżdżenie terenówką po wertepach i bezdrożach miasteczka oraz przejażdżka beczkami na kółkach ciągniętych traktorem.

            W trakcie pobytu zostaliśmy zaproszeni do wspólnych tańców oraz ciekawych pokazów;  rewolwerowca, i kowboja z lassem, któremu dzielnie pomagała nasz Natalia. Odbyło się także przedstawienie „z nożem w ustach”.

            Po obiedzie część grupy wyruszyła na rowerach do Kołobrzegu, a pozostałe osoby, ruszyły szukać skarbów (okazów przyrody) na plaży i w samym Ustroniu.

            Po kolacji uczestnicy bawili się na dyskotece z prawdziwym disk jockeyem.

             Nad morzem 2.

        • Nad morzem
          • Nad morzem

          • I dzień integracji z Czechami nad Morzem Bałtyckim w Ustroniu Morskim

            W dniu 20.09.15 rozpoczęliśmy integrację z grupą ze szkołą partnerską z miejscowości Chotebor w Czechach jeszcze na sali gimnastycznej naszego gimnazjum. Uczennice i uczniowie grali w piłkę, a także poznawali słownictwo polskie i czeskie. Następnie wyruszyliśmy autokarem do Ustronia Morskiego i to już był kolejny dzień. Ustroń przywitał nas ulewnym deszczem. Do południa rozlokowaliśmy się w ośrodku w pokojach i odpoczywaliśmy po podróży. Po południu niebo rozpogodziło się i wyruszyliśmy na przywitanie z morzem. Ci, którzy są  pierwszy raz zakochali się w morzu. Niektórzy podziwiali mewy, inni zbierali muszelki i ciekawe „kamienie”, jeszcze inni delektowali się szumem fal. Po kolacji zagraliśmy wspólnie w świetlicy ośrodka kilka melodii na bum bum – rurkach – była świetna zabawa. Wieczór zakończyliśmy projekcją filmu „Kamienie na szaniec” w celu zapoznania naszych uczniów i przyjaciół z Czech z historią Polski.

             Nad morzem.

        • Arboretum
          • Arboretum

          • Wyprawa- naprawa w Arboretum Bramy Morawskiej w lesie Obora

            Uczniowie klas I i ich opiekunowie z „piątki” (Gimnazjum Nr 5 im Jana Pawła II w Raciborzu) wzięli udział w co rocznej akcji „Sprzątanie Świata” pod hasłem „Wyprawa – naprawa” w Arboretum Bramy Morawskiej w lesie Obora. Nasze sprzątanie odbyło się podczas zajęć edukacyjnych „Przyroda wokół nas”, które poprowadził pracownik Arboretum pan Piotr Kolarczyk oraz nauczyciele G – 5: Beata Rubin – Jałowiecka i Róża Szramek. W trakcie zajęć uczniowie także „polowali” na jak najlepsze ujęcia obiektów przyrodniczych, takich jak: krajobrazy, rośliny, zwierzęta i grzyby. Bezkrwawe łowy zostały zakończone sukcesem – największym powodzeniem cieszyły się: kanie, zimowity jesienne, pluskwiaki, żabki, kwiaty i zwierzęta w mini zoo, wdzięczne krajobrazy leśne i stawy. W ten sposób uczniowie zostali zachęceni do udziału w konkursach ekologicznych: na najciekawszą fotografię i fotoreportaż z zajęć edukacyjnych i akcji „Sprzątanie Świata” w Arboretum Bramy Morawskiej. Pani Barbara Sput zachęcała do układania „fantastycznych opowieści o ekologicznej treści” o zaczarowanym ogrodzie. Uczniowie zebrali 6 worków śmieci: puszek aluminiowych, papieru, butelek i plastiku. Najwytrwalsi i najbardziej spostrzegawczy uczniowie, którzy zebrali najwięcej opadów czekają także nagrody w formie pochwał za „sokole oko”. Te śmieci były naprawdę mało widoczne.

            Bilety, rękawice, worki i nagrody dla laureatów konkursów sponsorował Urząd Miasta Racibórz (WOSiR).

            Uczniami opiekowały się: Joanna Nowak, Barbara Sput, Beata Rubin – Jałowiecka i Róża Szramek.

            Mamy nadzieję, że prace konkursowe będą bardzo ciekawe.

             Arboretum.

        • Festiwal Ekologiczny
          • Festiwal Ekologiczny

          • Festyn i festiwal Ekologiczny z udziałem uczniów i nauczycieli G – 5

            W dniu 17.09.2015 uczniowie klas I i II Gimnazjum Nr 5 im. Jana Pawła II wzięli udział w Festynie Ekologicznym na raciborskim Rynku oraz evencie  pod nazwą: “Fotowoltaika dla dorosłych i dla smyka”!. Uczniowie naszej szkoły uświetnili Festyn występami solistek z kl I c oraz tańcem „Brudu przykrytego zielenią” pod kierunkiem pani Manueli Krzykały. Gorąca atmosfera sprzyjała dobrej zabawie i nauce. Uczniowie mogli zobaczyć jak poruszają się „solarne owady” i „kolejka na korbę”, mieszali „polimerowego gluta”, a także mogli zaobserwować jak magiczna kula „unosi włosy”. Uczniowie widzieli jak można wykorzystać energię pochodzącą ze różnych źródeł odnawialnych: np. energii słonecznej. Opiekunami uczniów były: Barbara Sput, Beata Rubin – Jałowiecka, Joanna Nowak i Róża Szramek.

            Festiwal Ekologiczny.

        • Miejskie obchody rocznicy 17.09
          • Miejskie obchody rocznicy 17.09

          • 17 września. Obchody Dnia Sybiraka

             

            Na cmentarzu Jeruzalem odbyły się uroczystości upamiętniające sowiecką agresję na Polskę 17 września 1939 roku. Rocznica ta od lat obchodzona jest również jako Dzień Sybiraka.

             

            Od 1991 roku dzień 17 września obchodzony jest jako Światowy Dzień Sybiraka. W rocznicę sowieckiej napaści na zmagającą się z niemieckim agresorem Polskę przypomina się o konsekwencjach sowieckiej agresji, milionach Polaków wywiezionych na Sybir, niebywałych cierpieniach, które tam przeszli.

             

            Przemówienie, obejmujące m.in. historię agresji ZSRR na Polskę oraz podkreślające ogrom strat, jakie poniósł polski naród wygłosił dyrektor Gimnazjum nr 5.
             
            Następnie pod pomnikiem upamiętniającym te tragiczne wydarzenia uczestnicy uroczystości złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze.

            Foto: Miejskie obchody rocznicy 17.09.

        • Dąb Pamięci
          • Dąb Pamięci

          • Spotkanie pod Dębem płka Jerzego Skrzydlewskiego.

            Okazją do wspólnego spotkania uczniów, nauczycieli i zaproszonych gości w osobach pana Szlapańskiego – prezesa raciborskiego oddziału światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz pana Susa – przewodniczącego raciborskiego koła Związku Sybiraków było upamietnienie agresji hitlerowskich Niemiec i Związku Radzieckiego na Polskę w 1939 roku, oddanie hołdu żołnierzom i cywilom, walczącym i ofiarom tej wojny.

            Miejsce spotkania było szczególne, jest nim dąb będący symbolicznym grobem pułkownika wojska polskiego Jerzego Skrzydlewskiego, zamordowanego skrytobójczo przez NKWD w 1940 roku. Dąb nazwany jego imieniem jest wyrazem siły, symbolem męstwa i odzyskanej niepodległości, tego w co wierzył pułkownik Skrzydlewski i za co zginął.

            W chwili wybuchu wojny płk Jerzy Skrzydlewski był szefem sztabu Wileńskiej Brygady Kawalerii stacjonującej w Wilnie. W pierwszych dniach września, w czasie walk z Niemcami brygada została rozbita. Część żołnierzy wzięła udział w walkach z Armią Czerwoną zakończonych kapitulacją. Wówczas płk Skrzydlewski znalazł się w sowieckiej niewoli, umieszczono go w obozie w Starobielsku, a wiosną 1940 roku rozstrzelano w Charkowie.

             

            Dąb płka Skrzydlewskiego posadziliśmy w 2008 r., od tego momentu tworzymy tradycję upamietniając wybuch drugiej wojny światowej poprzez wspólne spotkania w tym szczególnym miejscu, gdzie składamy również zapalone znicze i minutą ciszy czcimy pamięć wszystkich ofiar.

            Szczególne podziękowania za udział w uroczystościach dedykujemy naszym gościom, naocznym świadkom historii, jak również tym, którzy przygotowali dzisiejszą uroczystość Ani i Weronice z kl.2a oraz Łukaszowi i Kacprowi z kl.2b, a także pocztowi sztandarowemu gimnazjum.

             17 września.

        • WF z klasą
          • WF z klasą

          • Dopiero co podsumowaliśmy drugą edycję programu WF z klasą, a tu już kolejne wyzwanie przed nami.

            Nasza szkoła została przyjęta do III edycji programu WF z Klasą, realizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Przed nami kolejne zadania . Kładziemy szczególny nacisk na zdrowy tryb życia, fair play, aktywizację uczniów mniej sprawnych, równe traktowanie chłopców i dziewcząt. Korzystamy z bazy ciekawych, nowych gier zespołowych. Robimy "Przewrót na WFie".

        • Bajkowe G5
          • Bajkowe G5

          • W minioną sobotę uczniowie G5 włączyli się do zabawy miejskiej "Bajkowy Park", wpisanej w program Dni Raciborza, organizowanej przez Urząd Miasta oraz portal i tygodnik Nasz Racibórz. Uczestników pikniku przyciągały przygotowane przez uczniów zabawy z bumbururkami, bańki mydlane, pokazy fizyczne i eksperymenty chemiczne. Gimnazjaliści wystąpili tu w roli uczniów i mistrzów - mieli okazję uczyć innych tego, czego sami wcześniej się nauczyli. Co cieszyło gimnazjalistów i odwiedzających stoisko? "Między innymi demonstrowaliśmy symulatory różnych wad wzroku. Przeprowadziliśmy badanie i obserwację bajecznych minerałów skał i sztucznych wytworów imitujących minerały i skały, wykonaliśmy doświadczenia z minerałami i skałami.  Atrakcją było pismo Breailla. Zachęcalismy do zbieractwa "kamieni", hobby jako forma zdrowego i aktywnego spędzania wolnego czasu. "

            Pisali o nas:

            http://www.naszraciborz.pl/site/art/1-aktualnosci/0-/44956-bajkowy-park---frekwencja-przeszla-nasze-najsmielsze-oczekiwania.html

            Foto:  Bajkowe G5.

        • Wyprawa - Naprawa
          • Wyprawa - Naprawa

          • SZKOLNE KONKURSY Z OKAZJI „ SPRZĄTANIA ŚWIATA” WYPRAWA – NAPRAWA 2015

            NA TEMAT

             

             „ARBORETUM BRAMY MORAWSKIEJ NASZYM OKIEM”

            1. Konkurs na najciekawszą fotografię z naszej wyprawy do arboretum w Oborze,
            2. Konkurs na najciekawszy fotoreportaż

            Cele konkursu:

            • Poznanie piękna i unikatowości arboretum
            • Rozwijanie wrażliwości na piękno i wartość otaczającej nas przyrody
            • Poznanie gatunków występujących w lesie Obora

            w Raciborzu

            • Zachęcenie do wycieczek po ścieżkach dydaktycznych arboretum
            • Rozwijanie umiejętności obserwacji i wyrazu artystycznego za pomocą środków plastycznych, fotograficznych i literackich
            • rozwijanie umiejętności wyszukiwania

            i korzystania z różnych źródeł informacji

             

            1. Wykonanie własnego zdjęcia krajobrazu, jego fragmentu lub szczegółu z arboretum

            (format od 10 x 15 i większy),

            1. Opisanie w 10 zdaniach ciekawego - prawdziwego lub fikcyjnego spotkania z przyrodą w arboretum.

             

            Termin do 30.09.2015

            Prace należy przynieść do p. R. Szramek (sala 210)

             lub B. Rubin-Jałowieckiej (sala 207)

            UWAGA !!!

            • CENNE NAGRODY
            • OCENA BDB ZA UDZIAŁ I CEL ZA WYRÓŻNIENIE
            • PUNKTY DODATNIE ZA UDZIAŁ W KONKURSIE

            Wystawa prac i rozstrzygnięcie konkursu w dniu 11.10.2015 r.(Dzień Papieski)

        • "Lepsza szkoła"
          • "Lepsza szkoła"

          • Gimnazjum nr 5 w minionym roku szkolonym brało udział w ogólnopolskim projekcie "Lepsza szkoła". W ramach projektu szkoła mierzyła poziom wiedzy i uczniów specjalistycznymi metodami pomiaru dydaktycznego, poddawała analizie wyniki osiągnięte przez poszczególnych uczniów. Koordynatorem akcji było Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe.

        • Zalecenia dotyczące właściwego wyboru tornistra/plecaka szkolnego
          • Zalecenia dotyczące właściwego wyboru tornistra/plecaka szkolnego

          • Zalecenia Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego dotyczące właściwego wyboru tornistra/plecaka szkolnego:

             

            Zalecenia dotyczące właściwego wyboru tornistra/plecaka szkolnego, a także wskazania jak prawidłowo zapakować i kontrolować jego właściwe użytkowanie:

            • waga tornistra nie powinna przekraczać 10 do 15% masy ciała ucznia,
            • powinien posiadać ergonomiczną, odpowiednio usztywnioną ściankę przylegającą do pleców,
            • jego ciężar powinien być rozłożony symetrycznie,
            • cięższe rzeczy powinny być umieszczone na dnie, a lżejsze wyżej,
            • tornister powinien mieć równe, szerokie szelki,
            • długość szelek powinna umożliwić swobodne wkładanie i zdejmowanie jednocześnie zapewniając jak najlepsze przyleganie tornistra do pleców,
            • zalecane jest dodatkowe zapięcie spinające szelki z przodu klatki piersiowej,
            • tornister należy nosić na obu ramionach,
            • konieczne jest kontrolowanie przez rodziców zawartości tornistra, aby zapobiec zabieraniu przez uczniów zbędnych rzeczy,

            Nadmierna waga tornistra może powodować nasilenie bólów pleców, ma wpływ na zmniejszenie pojemności płuc, może sprzyjać kształtowaniu nieprawidłowej statyki ciała i w efekcie skrzywieniom kręgosłupa. Na przekroczenie wagi tornistrów/plecaków uczniów mają wpływ przede wszystkim czynniki takie jak:

            • obciążenie podręcznikami i zeszytami z przedmiotów, które nie były ujęte w programie nauczania w danym dniu,
            • noszenie dodatkowych słowników i książek,
            • noszenie przedmiotów nie związanych bezpośrednio z programem nauczania, takich jak: pamiętniki, albumy, zabawki, butelki z napojami,
            • rodzaj materiału, z jakiego został wykonany tornister lub plecak (waga pustego tornistra waha się od 0,5 kg do 2 kg),
            • niewystarczający nadzór opiekunów (rodziców, nauczycieli) nad zawartością tornistrów,

            Aby zapobiegać dysfunkcjom układu ruchu, oprócz prawidłowo dobranego, spakowanego i użytkowanego tornistra należy uczniom zapewnić odpowiednią ilość aktywności fizycznej, a także właściwe stanowisko pracy, zarówno w szkole jak i w domu, oraz wyrobić właściwe nawyki ruchowe (zachowanie symetrii ciała przy wykonywaniu czynności ruchowych i statycznych tj. oglądanie telewizji lub odrabianie lekcji).

            Źródło GIS

            http://www.wsse.katowice.pl/index.php?c=article&id=82

        • Rozpoczęcie roku szkolnego
          • Rozpoczęcie roku szkolnego

          • Nowy rok szkolny zaczęliśmy od podsumowania projektów zakonczonych w ostatnich dniach czerwca poprzedniego roku szkolnego. Sukcesem zakonczyły się programy: "W-f z klasą" i "IBE entuzjaści edukacji". Sukces pobudza do działania - w nowym roku szkolnym kolejna edycja projektu WF z klasą, nowe zadania, pomysły na uatrakcyjnienie zajęć sportowych.

             

            Rozpoczęcie roku szkolnego.