Wesoło, kolorowo, smacznie, słodko i na sportowo. Tyle określeń na ostatni dzień przed przerwą świateczną, dzień przedświąteczny.
Tuż przed świętami
Godzina dla Ziemi
G - 5 bierze udział w akcji „Godzina dla Ziemi”
Jak co roku WWF Polska organizuje akcję „Godzina dla Ziemi”. W tym roku pod hasłem „Godzina dla wilka”. Weźmy wszyscy udział w akcji, która ma wymiar symboliczny i ma uzmysłowić nam, że tylko poprzez wspólne działanie jesteśmy w stanie pomóc przyrodzie na Ziemi oraz utrzymać bioróżnorodność. Uczniowie „Piątki” przygotowali plakaty, aby przypomnieć wszystkim o tej akcji Pamiętaj!. 26.03.2016 zgaś światło od godziny 20:30 do 21:30.
Bądź z tymi, którzy dbają o środowisko!
Bądź z nami.
Zagłosuj na ratunek wilkowi. Dołącz do watahy http://www.godzinadlaziemi.pl/?gclid=COWs-Na81MsCFckaGwod8eAPRw
Zobacz dlaczego powinniśmy ratować wilki https://www.youtube.com/watch?v=XIiZwPcc2nA&feature=youtu.be
"Skąpiec" na scenie auli G5
Uczniowie Gimnazjum nr 5 mieli okazję obejrzeć najbardziej ponurą z komedii - "Skąpca". Widowisko w wykonaniu Teatru Młodego Pokolenia z Białegostoku było pokazem przygotowanym w formie ulicznych teatrów francuskich. Przerysowane postacie sztuki Moliera przemawiały do widza nie tylko żywym słowem, ale i ciekawymi strojami oraz rekwizytami, nawiązującymi do epoki baroku. Na uwagę zasługują białe maski, wykonane techniką dell’arte, które charakteryzowały postać. Brawami nagrodzona została umiejętność identyfikowania się aktorów z bohaterem, która wydobywała, tak istotny w komedii, komizm postaci.
Przedstawienie ciekawe, godne polecenia, pod warunkiem, że szkoła, tak jak G5, dysponuje aulą ze sceną, gotową do prezentacji spektaklu.
Kolorowe schody
Kolorowe schody
Mogą być strome i nudne, a mogą być barwne i z elementami edukacyjnymi. Schody!
Gimnazjum nr 5 włącza się w ogólnopolską akcję „kolorowych schodów” i maluje obie klatki schodowe na terenie placówki. Na razie podkład ma barwy szkoły, czyli granatowy i czerwony, nawiązujące do logo placówki. Wkrótce pojawią się tu napisy: wzory matematyczne, chemiczne i fizyczne, daty wydarzeń historycznych, a także słowniczek języka polskiego. W tej chwili czekamy na propozycje uczniów; to oni dokonają wyboru, które informacje są dla nich na tyle istotne, że powinny być zamieszczone na kolorowych schodach. O postępach prac będziemy informować na bieżąco.
Klasa TENISA STOŁOWEGO
Serdecznie zapraszamy przyszłych gimnazjalistów do klasy sportowej – tenis stołowy dziewcząt i chłopców.
Oferujemy:
- 10 godzin WF w tygodniu (realizacja programu WF, podział na treningi ogólnorozwojowe i ukierunkowane);
- zajęcia z wykwalifikowaną i doświadczoną kadrą nauczycielską (pani Anita Dąbkowska – instruktor tenisa stołowego, była zawodniczka II ligi)
- wykorzystywanie nowoczesnych metod i form pracy z uczniami
- przygotowanie uczniów do zawodów na różnych szczeblach
- wyjazdy uczniów na obozy sportowe
- szeroką gamę zajęć pozalekcyjnych rozwijających uzdolnienia i poszerzających zainteresowania uczniów oraz zajęcia wyrównujące szanse
- wsparcie pedagoga i psychologa
Zapraszamy także do klas sportowych o profilu: tańce; zapasy; tchoukball
W każdą sobotę w godzinach 10:00-12:00 na sali gimnastycznej Gimnazjum Nr 5 odbywają się zajęcia sportowe z tenisa stołowego oraz tchoukballa.
Tenis stołowy to sport, który jest znany niemal każdemu. Jako jedna z nielicznych dyscyplin sportowych pomaga nie tylko w prawidłowym rozwoju fizycznym i emocjonalnym dziecka, budowaniu świadomości własnego ciała, poprawie koordynacji ruchowej.
Znany światowy neurofizjolog kliniczny, dr Daniel G. Amen twierdzi, że jest to jedyna dyscyplina sportu, która znacząco wpływa na rozwój mózgu.
Gra w tenisa stołowego rozwija koordynację ręka-oko i kształtuje u zawodników takie same schematy, jakie mają miejsce przy przepisywaniu tekstu – jednoczesne obserwowanie i działanie. Bardziej niż inne dyscypliny zwiększa wytrzymałość, poprawia zwinność i koordynację. A to dzięki temu, że ping pong jest jednym z najszybszych sportów.
Tenis stołowy zwiększa również inteligencję dziecka, ponieważ wymaga opanowania szeregu taktycznych umiejętności: zasad, strategii, indywidualnego stylu gry. Sport ten umożliwia dzieciom lepszy start w dorosłość – dzięki grze najmłodsi lepiej radzą sobie ze stresem, co jest niezwykle istotne w dorosłym życiu.
Tchoukball to gra zespołowa rozgrywana przy użyciu piłki oraz specjalnych bramek. W odróżnieniu od większości sportów drużynowych, tchoukball jest grą bezkontaktową: przechwytywanie podań, blokowanie rzutów
czy ograniczanie toru ruchu innego zawodnika jest zabronione. Pomimo braku kontaktu między zawodnikami, tchoukball jest grą niezwykle dynamiczną i efektowną. W odróżnieniu od innych sportów zespołowych,
w tchoukballu nie traci się energii na przeszkadzanie przeciwnikowi w grze, gdyż głównym sposobem na przejęcie piłki jest skuteczna obrona. Zawodnicy skupiają się na doskonaleniu własnej gry oraz umiejętności drużynowych, związanych z ustawieniem na boisku i obserwacją ruchów przeciwnika. Dzięki temu tchoukball, zgodnie
z założeniami jego twórcy, dr. Hermanna Brandta, zachęca do budowania więzi społecznych poprzez wspólną aktywność sportową.
CKUiZ
Spotkanie z CKZiU nr 1
23 marca w naszym gimnazjum odbyły się kolejne zajęcia przygotowujące trzecioklasistów do wyboru kierunku dalszej edukacji. Na lekcji wychowawczej klasy 3a i 3z spotkały się z przedstawicielami Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1. Gimnazjaliści obejrzeli prezentację i filmy pokazujące pracę i naukę na poszczególnych profilach zawodowych. Uczniowie mieli okazję nie tylko poznać ofertę placówki, ale też porozmawiać z nauczycielami CKZiU i z Nicolą - uczennicą "Ekonomika", która udzieliła wielu praktycznych rad przyszłym absolwentom gimnazjum, ubiegającym się niebawem o przyjęcie do szkoły ponadgimnazjalnej. A ten wybór zbliża się wielkimi krokami.
Zapasy
3 miejsce Rałał Rybiński
4 miejsce Adam Niedbała
W dniu 19.03.2016 w Katowicach odbyły się Mistrzostwa Śląska. Jako reprezentanci Gimnazjum nr 5 wystartowali Adam Niedbała oraz Rafał Rybiński, których trenuje na co dzień trener Mateusz Wanke. Po ciężkich zmaganiach Rafał zajął trzecie miejsce, a Adam czwarte miejsce.
Dzień Wiosny
Uczniowie G5 w Dzień Wiosny, jeden z popularniejszych dni w kalendarzu uczniowskim, postanowili zaprosić młodszych kolegów z okolicznych szkół podstawowych. Przygotowali wiele atrakcji, a wśród nich: fotobudkę, czyli szalone zdjęcia w przebraniu, bum bum rurki, tj. ćwiczenia w grze na rurkach, ulubioną przez gimnazjalistów lekcję kodowania. Szkolni matematycy prezentowali przybyłym gościom prezentację o Złotym Podziale. Uczniowie mieli też okazję zobaczyć cuda z owoców i warzyw, a także ich spróbować. Uczennice z klasy drugiej przedstawiały swój zwycięski projekt edukacyjny. Była to gra na własnoręcznie zrobionych instrumentach. Szóstoklasiści mieli też okazję spróbować swoich sił w grach logicznych, szachach itp. Na koniec opuszczali mury Gimnazjum nr 5 wymalowani twarzowymi farbkami, rozruszani na tchoukballu oraz przez zapaśników i grupę taneczną.
Lekcja otwarta
17 marca w Gimnazjum nr 5 odbyła się lekcja otwarta. Były to zajęcia języka polskiego w klasie 1a, których nadrzędnym celem było promowanie czytelnictwa wśród młodzieży.
Podczas zajęć uczniowie pracowali nad fragmentem powieści młodzieżowej. Na moment wcielili się w role pisarzy, których zadaniem było dokończenie książki. Podczas lekcji wykorzystano także elementy oceniania kształtującego, które w Gimnazjum nr 5 już od roku są sukcesywnie wprowadzane do procesu nauczania. Wśród tych elementów znalazło się tzw. NACOBEZU, określenie konkretnych celów lekcji i podanie ich językiem ucznia, a także podanie kryteriów oceny, w tym przypadku była to ocena pracy pisemnej, i odnoszenie się do nich w trakcie oceniania. Ważnym jest, aby – według założeń oceniania kształtującego – w proces wskazywania mocnych i słabych stron włączyć także uczniów i taka metoda pracy została zaprezentowana podczas zajęć.
Uczniowie klasy 1a mieli także okazję kolejny raz uczestniczyć w grach dydaktycznych utrwalających umiejętność opowiadania oraz zagadnienia wynikające z podstawy programowej. Młodzież kolejny raz przekonała się, że praca z lekturą nie musi być nużąca i nieciekawa.
Dni wolne
Zarządzenie Nr 10/ 2015/2016
§ 1.
W dniach 24,25,29 marca 2016r. szkoła zapewnia opiekę dla uczniów w ramach zajęć opiekuńczo-wychowawczych.
§ 2.
W przypadku, gdy rodzice złożą pisemną prośbę o opiekę nad dzieckiem w dniach 24,25,29 marca 2016r. szkoła będzie czynna, nauczyciele są zobowiązani do opieki w szkole.
§ 3.
Rodzice/opiekunowie dzieci, którzy chcą aby objąć ich dzieci opieką w szkole w w/w dniach proszeni są o złożenie pisemnej prośby do sekretariatu szkoły do dnia 21 marca 2016r.
Całe zarzadzenie.pdf
2. miejsce na Śląsku
17.03.2016 r. Agata Wydra, uczennica Gimnazjum nr 5, odebrała w RODN WOM w Częstochowie nagrodę za zdobycie 2 miejsca w Konkursie Plastyczno-Językowym „W świecie Baśni Braci Grimm" na najlepszy komiks w języku niemieckim.
- Wybrałam baśń Hänsel und Gretel, przenosząc fabułę do świata współczesnego – zaznacza Agata. Zachowałam to, co jest nieodzownym elementem każdej baśni - dobre zakończenie. Cieszę się, że mogłam osobiście odebrać nagrodę w ośrodku WOM w Częstochowie, bo dzięki temu poznałam koleżanki, również laureatki konkursu, mogłam zobaczyć ich prace.
Nagrody zostały ufundowane przez Goethe-Institut i ambasadę niemiecką.
Sp15 na tchoukballu w G5
Miło było nam gościć uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 15 na lekcji w-fu poświęcoenj tchoukballowi.
W każdą sobotę w godzinach 10:00-12:00 na sali gimnastycznej Gimnazjum Nr 5 odbywają się zajęcia sportowe z tenisa stołowego oraz tchoukballa.
G5 na targach edukacyjnych
Wybór szkoły ponadgimnazjalnej to niełatwa sprawa.
Przekonali się dzisiaj uczniowie „Piątki” poznając kalejdoskop oferowanych kierunków (zawodów) w raciborskich szkołach ponadgimnazjalnych. Aby wybrać zawód trzeba go poznać nie tylko z opowiadań. Uczniowie Gimnazjum Nr 5 im. Jana Pawła II w Raciborzu mieli okazję w dniu 16.03. 2016 Zobaczyć i poznać szkoły ponadgimnazjalne, które wybrali, jako pierwszy swój wybór, w których chcieliby kontynuować naukę. Podzieliliśmy się na 3 grupy:
- pierwsza grupa odwiedziła obydwa raciborskie licea,
- druga grupa odwiedziła tzw. „mechanik”,
- trzecia, najliczniejsza grupa naszej młodzieży odwiedziła szkołę zawodową i „budowlankę” na Wileńskiej.
Po tych odwiedzinach wzięliśmy także udział w Powiatowych Targach Pracy i Edukacji, gdzie uczniowie mogli zapoznać się z bogatą ofertą szkół ponadgimnajalnych naszego powiatu raciborskiego.
Uczniom najbardziej podobał się bliski kontakt z naszymi byłymi uczniami, którzy kontynuują naukę w raciborskich szkołach ponadgimnazjalnych, zobaczenie, czego już nauczyli się w tych szkołach i możliwość zobaczenia, co robi: np. kucharz, fryzjer, technik analityk, geodeta, technik ochrony środowiska, murarz, stolarz, informatyk, elektryk, architekt krajobrazu.
Niektórzy dzisiaj właśnie podjęli swoje życiowe decyzje, że właśnie do tej szkoły chcą na pewno pójść. Zdaniem wielu uczniów były to świetne zajęcia z doradztwa zawodowego.
Targi były uzupełnieniem wiedzy o różnorodności szkół ponadgimnazjalnych i różnorodności dróg kariery młodych ludzi.
Międzynarodowy konkurs matematyczany "Kangur"
Projekty edukacyjne
16 marca w Gimnazjum nr 5 im. Jana Pawła II odbyła się prezentacja projektów edukacyjnych. Jak co roku uczniowie klas drugich mieli okazję pokazać młodszym kolegom efekty swojej kilkutygodniowej, a nawet kilkumiesięcznej pracy nad wybranym tematem.
Grupy projektowe liczyły maksymalnie 6 osób. Już po doborze tematów prac było widać, że są one interesujące i nieszablonowe, można więc było się domyślić, że rywalizacja o miejsce na podium będzie wyrównana i tak też się działo. W kilku przypadkach uczniowie opracowujący wybrane zagadnienie angażowali do swoich doświadczeń znajomych, rodzinę, a nawet… całą szkołę – tak było przy realizacji projektu, który miał na celu określenie, ilu uczniów jest potrzebnych, aby objąć budynek Gimnazjum nr 5. Wśród prezentacji nie zabrakło również efektownych pokazów chemicznych, doświadczeń z fizyki, brawurowo odtańczonej zorby, połączonej z historią antycznego teatru, interesujących ćwiczeń pokazujących pracę ludzkiego mózgu, wykorzystania algorytmu w codziennym życiu czy korzyści związanych z nauką poprzez wykonywanie doświadczeń.
Po niemal dwugodzinnych prezentacjach grup, komisja wyłoniła trzy zwycięskie projekty, które będzie można ponownie obejrzeć podczas Dni Otwartych w najbliższy poniedziałek 21 marca.
I miejsce zajął projekt pt. „Skąd się biorą dźwięki i dlaczego różnie brzmią?” wykonany przez uczennice klasy 2a: Natalię Obajtek, Natalię Włodarczyk, Gabrielę Mrozek, Monikę Warzechę, Patrycję Sekułę, Annę Derwisz pod opieką pani Beaty Rubin – Jałowieckiej.
II miejsce zajął projekt pt. „Tak narodził się teatr!” w wykonaniu uczniów klasy 2a: Marcina Wójcickiego, Tomasza Karczmarza, Patryka Zielińskiego i Daniela Konopki pod opieką pani Barbary Sput.
Na III miejscu uplasowała się grupa pani Krystyny Cyfki w składzie: Maciej Małek, Mateusz Wojnarowski, Maciej Jaworski, Wiktoria Mazurek, która przygotowała prezentację pt. „Złoty podział”.
Gratulujemy wykonawcom oraz opiekunom trzech zwycięskich projektów, ale ogromne brawa bijemy wszystkim, którzy odważyli się wyjść na scenę i pokazać efekty swojej pracy, bo to wcale nie takie, jak pozornie mogłoby się wydawać.
SP15 na czarnym teatrze
Miło było nam gościć uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 15 na warsztatach czarnego teatru.
Zbiórka żywności
Wolontariusze z Gimnazjum nr 5 podczas Zbiórki Żywności
2016-03-15
W dniach 11 - 12 marca wraz z 50.000 wolontariuszy z całej Polski włączyliśmy się do Zbiórki Żywności organizowanej przez Banki Żywności, której beneficjentami są osoby najbardziej potrzebujące, żyjące w skrajnym ubóstwie.Pierwsza taka zbiórka odbyła się w 1997 roku, nasze Gimnazjum uczestniczy w zbiórkach od 2013 roku, w tym roku reprezentowała nas grupa 21 wolontariuszy, a wśród darczyńców spotykaliśmy naszych absolwentów, którzy jako uczniowie byli wolontariuszami.
Wynik tegorocznej zbiórki to prawie 400 kg zebranych artykułów spożywczych.Naszym uczniom chcemy gorąco podziękować za ich gotowość do niesienia pomocy innym oraz podkreślić ich wrażliwość na drugiego człowieka.
Dzień liczby Pi
14.03. - obchodzimy Międzynarodowy Dzień Liczby π ...
W tym dniu w Gimnazjum Nr 5 im. Jana Pawła II odbyło się podsumowanie Ogólnoszkolnego Projektu Klas II pt. " Poznajmy bliżej liczbę π - Pi razy drzwi". W projekt ten włączyli się również uczniowie klas I i III.W tym dniu w G5 :
- na lekcjach matematyki odbył się konkurs "π-nitki" - celem zabawy było nawlekanie na nitkę koralików w takiej kolejności, jak kolejność odpowiadających im cyfr rozwinięcia dziesiętnego liczby pi (każdemu kolorowi koralika przypisana była inna cyfra)
- na lekcjach religii wyszukiwano w Starym i Nowym Testamencie informacji o sposobach wyznaczania liczby π
- na lekcjach języka polskiego omówiono wiersz Wisławy Szymborskiej- Liczba pi", który jest przykładem na zastosowanie mnemotechniki oraz wypisywano słowa z literami pi w ramach powtórki z ortografii
- na lekcjach języka angielskiego i niemieckiego wyszukiwano słówek z liczbą pi oraz rozwiązywano szyfry
- na historii przypomniano wkład Sumerów i Babilończyków w odkrycie liczby π i jej rozwinięcie oraz sprawdzano czy kręgi Stonehenge są okręgami
- na lekcjach wychowania fizycznego uczniowie rozegrali konkurs- "kto najdłużej zakręci hula-hopem" (wszak liczba pi jest związana z długością okręgu)
Podsumowaniem projektu był happening, podczas którego uczniowie ułożyli ciąg liczb przestawiający rozwinięcie dziesiętne liczby π oraz rozdawali ulotki o tej wyjątkowej liczbie - solenizantce. Przy okazji uczniowie wzięli udział w kolejnej rocznicy urodzin Alberta Einsteina
Przypomnijmy, że: Liczba π (czytaj: liczba pi), ludolfina - to stała matematyczna, która pojawia się w wielu dziedzinach matematyki. W geometrii π jest równe stosunkowi długości obwodu koła do długości jego średnicy :
π =3,14159 26535 89793 23846 ...
Symbol π wprowadził w 1706r.William Jones (π jest pierwszą literą greckiego słowa -perimetron, czyli obwód), a rozpowszechnił go później Leonhard Euler. Liczba π jest znana także jako stała Archimedesa lub ludolfina - tak została nazwana na cześć Ludolpha van Ceulena (obliczył przybliżone wartości π z dokładnością do 35 miejsc po przecinku). Z biegiem lat uzyskiwano coraz lepsze przybliżenia wartości π sięgające kilkuset miejsc po przecinku. Liczba Pi jako jedyna liczba ma swoje święto. Jest ono szczególnie popularne w kręgach akademickich USA. Datę 14 marca wybrano nieprzypadkowo - w Stanach Zjednoczonych zapisuje się ją jako 3.14, co stanowi przybliżoną wartość ludolfiny. Po raz pierwszy dzień liczby Pi obchodzono w 1988 r.
Dzień liczby Pi świętuje się także w Polsce i po raz kolejny w G5.
Maciej Małek wziął udział w StartUp Camp w Krakowie
Maciej Małek wraz z grupą młodzieży poawiatu raciborskiego wziął udział w projekcie StartUpCamp. Program obejmował wizytę w Małopolskim Parku Technologii Informacyjnych oraz warsztaty Virtual StartUp.
Matematyka w G5 na 5
„Matematyka na 5 w G5”
To nazwa IV edycji konkursu matematycznego, który odbył się 11 marca 2016 r. w murach Gimnazjum Nr 5 im. Jana Pawła II w Raciborzu. Startowało w nim 39 uczniów klas V-VI szkół podstawowych z 13 placówek z terenu całego powiatu raciborskiego. Pomysłodawcą i głównym organizatorem tego konkursu jest Jolanta Otlik – nauczyciel matematyki w G5.
Uroczystego otwarcia konkursu dokonał dyrektor Gimnazjum – pan Dariusz Malinowski. W organizację tegorocznej edycji konkursu zaangażowali się również inni nauczyciele z tej szkoły: Róża Szramek, Joanna Nowak i Beata Mróz Kajstura, które w czasie przerw przeprowadziły z uczestnikami ciekawe warsztaty: z geografii i „czarnego teatru”.
Laureatami tegorocznej edycji konkursu „Matematyka na 5 w G5” zostali:I miejsce – Laura Musioł z ZSP 2 Racibórz (opiekun p. Małgorzata Pisarczyk)
II miejsce – Marta Halfar z SP 1 Racibórz (opiekun p. Sabina Chodenko) oraz Adam Kuschnik z ZSO Krzyżanowice (opiekun p. Ilona Cieślik)
III miejsce – Martyna Czerniak z SP 13 Racibórz (opiekun p. Justyna Wydra)I miejsce drużynowo i Puchar przechodni Dyrektora Gimnazjum Nr 5 otrzymała drużyna ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Raciborzu w składzie: Marta Halfar, Wiktoria Jacków, Maciej Mielnik Opiekunami uczniów była pani Sabina Chodenko i Marek Krybus.
II miejsce – SP 13 w Raciborzu – w składzie : Martyna Czerniak, Dominik Kulot, Laura Papiernik (opiekun Justyna Wydra)
III miejsce – SP 18 w Raciborzu – Alicja Zdanowicz, Maciej Lorenc i Jakub Bańdura (opiekun Iwona Kuźmicz)
Zarówno laureaci, jak i pozostali uczestnicy konkursu otrzymali okolicznościowe dyplomy
i nagrody rzeczowe ufundowane przez Starostwo Powiatowe, Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe, dyrekcję Gimnazjum Nr 5 oraz Księgarnię „Sowa”.Patronat honorowy nad odbywającym się konkursem objął Starosta Raciborski i Prezydent Miasta Racibórz.
Archiwum Aktualności