Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Przedsiębiorczość.
Przedsiębiorczość
czarny teatr
3 listopada odbyły się kolejne w tym roku szkolnym warsztaty grupy teatralnej, działającej w Gimnazjum nr 5 im.Jana Pawła II. Tym razem naszymi gośćmi byli uczniowie klasy VI d z SP 15 wraz z opiekunami. Klasa VI d już wcześniej odwiedzała nasz teatr, dlatego tym razem czekało na nich specjalne wyzwanie.
Motywem przewodnim warsztatów były bajki. Na początku, w części integracyjnej, zadaniem uczniów było wskazanie swojego ulubionego bohatera bajkowego, takiego, do którego choć trochę są podobni. I tak w sali teatralnej pojawiło się kilka Smerfetek, Kopciuszków, a nawet bohaterowie filmu "Shrek". Następnie szóstoklasiści podzielili się na trzy grupy, a do każdej z nich dołączyło kilku gimnazjalistów - aktorów czarnego teatru. Tym razem zadaniem grup było przygotowanie etiudy w oparciu o wybraną bajkę, a zadaniem widzów było odgadnięcie, o jakiej bajce mowa. Aktorzy mieli do dyspozycji gotowe rekwizyty, a także materiały do stworzenia nowych elementów dekoracji, odpowiednich dla powstającej prezentacji.
Po kilkudziesięciu minutach wspólnej pracy na scenie czarnego teatru zadebiutowały Minionki, Śpiąca królewna oraz Królewna Śnieżka. Zabawa, jak zawsze, była doskonała - zarówno dla naszych gości, jaki i dla aktorów, którzy co tydzień spędzają czas w czarnym teatrze. Każde warsztaty są dla nich bowiem inspiracją do tworzenia nowych etiud.
Klasie VI d dziękujemy za ponowne odwiedziny i udaną współpracę.
e-podręcznik.pl
Wycieczka do teatru
Czarny teatr na spektaklu „Dziady”
Aktorzy czarnego teatru z Gimnazjum nr 5 nie tylko tworzą etiudy, ale także kilka razy w roku są odbiorcami sztuk teatralnych i poznają ich różne formy. 29 października odbył się pierwszy w tym roku szkolnym wyjazd na spektakl do Katowic. Tym razem naszym celem stały się „Dziady” wystawiane w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.
Była to pierwsza teatralna wyprawa w nowym składzie, ponieważ we wrześniu do zespołu czarnego teatru dołączyło sporo pierwszoklasistów, którzy poznają tajniki pracy aktorskiej i już tworzą swoje etiudy. Dla uczniów klas drugich i trzecich, którzy już na dobre zadomowili się w grupie teatralnej, spektakl był okazją do utrwalenia wiadomości o lekturze Adama Mickiewicza. Po wyjazdach na komedię „Zemsta” i interaktywny spektakl „Szalone nożyczki” uczniowie mogli zetknąć się z inną tematyką, która przy okazji wprowadzała w klimat zbliżającego się Święta Zmarłych.
Lekkoatletyka
Na hali lekkoatletycznej ZSOMS w Raciborzu, w środę 28.10.2015r. odbyły się Jesienne Międzynarodowe Zawody Halowe Mistrzostwa Raciborza i Powiatu Raciborskiego w
Lekkiej Atletyce Szkół Gimnazjalnych. Reprezentacja naszej szkoły liczyła 24 uczniów, którzy startowali w dziewięciu dyscyplinach. Wszyscy walczyli z wielkim poświęceniem, marząc o medalach. Niestety, ten krążek zdobywają tylko trzej najlepsi w każdej konkurencji. Z naszej szkoły na podium stanęło aż 8 uczniów, kilku pozostałym zabrakło niewiele do tych najlepszych. Ważne jest jednak to, że wszyscy starali się wygrać – wygrać z samym sobą, swoim strachem, zmęczeniem i przy okazji uczestniczyli w bardzo dobrze zorganizowanej imprezie, na której każdy walczył zgodnie z zasadami fair play.Poniżej nasi medaliści:
Filip Żurakowski - III miejsce w pchnięciu kulą,
Jessica Zielska - II miejsce w skoku w dal,
Kacper Sałaciak - II miejsce w biegu na 300 metrów,
Maksymilian Zając - II miejsce w skoku wzwyż,
Szymon Kuciński - III miejsce w skoku wzwyż,
Wiktoria Trompeta - III miejsce w biegu na 60 metrów,
Paulina Menżyk - II miejsce w pchnięciu kulą,
Wiktoria Sobczak - III miejsce w skoku wzwyż.
Młodzi głosują
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Młodzi głosują.
Czytanie to przyjemność
- Z okazji Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych 23 października uczniowie klas I naszego gimnazjum wzięli udział w imprezie czytelniczo-integracyjnej "Z książką na wesoło".
Każda klasa wystawiła trzyosobową drużynę, która walczyła o punkty w 4 konkurencjach: "Zgaduj-zgaduli", w której uczniowie odgadywali tytuł i autora książki na podstawie jej krótkiego fragmentu, "Kalamburach"- uczniowie za pomocą mimiki, gestów lub rysunku starali się podpowiedzieć klasie tytuł książki, "Świat jest teatrem"- kapitanowie drużyn czytali fragment "Pana Tadeusza", wcielając się w rolę przedszkolaka, nauczyciela, prezydenta itp. Ostatnią konkurencją była prezentacja przez klasy plakatów promujących czytelnictwo.
Wszyscy zebrani w auli uczniowie nie tylko gorąco dopingowali swoje drużyny, ale brali aktywny udział w zabawie. Po podliczeniu punktów jednogłośnie zwyciężyły klasy IB i IC.
-"Z książką na wesoło" to impreza, która na stałe zagościła w kalendarzu Gimnazjum nr 5. Bawimy się po to, aby pokazać, że czytanie to przyjemność, inspiracja, satysfakcja, wyobraźnia, nauka... wymieniać można by długo - mówi Grażyna Chudy, pani bibliotekarka G5 i organizatorka konkursu.
,,Młodzi głosują" - wybory parlamentarne 2015
23.10.2015 r. w naszej szkole odbyły się wybory. Przeprowadzono je we współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej w ramach ogólnopolskiej akcji "Młodzi głosują".
Nad ich przebiegiem czuwała Młodzieżowa Komisja Wyborcza, w skład której weszli: Anna Dąbkowska, Natalia Peszke i Dawid Hmielorz.
Uczniowie oddawali swoje głosy na komitety wyborcze według zasad obowiązujących podczas prawdziwych wyborów, które odbędą się 25 października 2015 r. Na lekcjach wiedzy o społeczeństwie nasi gimnazjaliści poznawali pracę parlamentu, programy partii politycznych oraz zasady głosowania w wyborach powszechnych.
W wyborach wzięło udział 75 uczniów uprawnionych do głosowania, co stanowi 51 % wszystkich uczniów naszego gimnazjum. Wyniki preferencji wyborczych uczniów Gimnazjum nr 5 podamy w poniedziałek, już po ogólnopolskich wyborach do sejmu i senatu.
Koordynatorką akcji była pani Anita Dąbkowska.
Akcja "Młodzi głosują" ma na celu zaangażowanie w działania edukacyjne oraz profrekwencyjne jak największej liczby młodych osób. Symulacja głosowania w szkole miała pokazać młodzieży, jak wyglądają prawdziwe wybory i zachęcić ją do udziału w nich w przyszłości. Zdjęcia:https://gimnazjum5raciborz.edupage.org/album/?
Podaruj znicz na Kresy
Zebraliśmy 200 zniczy.
Znicze zapłoną na na grobach Polaków pochowanych na starych nekropoliach znajdujących się we Lwowie, Drohobyczu, Borysławiu, Samborze i w Chmielnickim.
Od 12 października do 23 października w Gimnazjum Nr 5 im. Jana Pawła II w Raciborzu przeprowadzono akcję "Podaruj znicz na Kresy". To ogólnopolska akcja, w której raciborska szkoła uczestniczy od 3 lat.
Inicjatorem akcji jest Górnośląski Oddział Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" w Katowicach. Celem akcji jest zebranie zniczy, które w dniu Wszystkich Świętych zapłoną na opuszczonych grobach Polaków. Przy pomocy polskich organizacji polonijnych w obwodzie lwowskim, skupionych wokół nich dzieci i młodzieży polskiego pochodzenia oraz organizacji harcerskich znicze zapłoną na grobach Polaków pochowanych na starych nekropoliach znajdujących się we Lwowie, Drohobyczu, Borysławiu, Stryju, Samborze, Truskawcu i w Chmielnickim. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem ze strony gimnazjalistów i nauczycieli. Zebrano łącznie około 200 zniczy. https://gimnazjum5raciborz.edupage.org/album/?
Tydzień kariery zawodowej
W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery dziś w naszej szkole odbyło się spotkanie z przedstawicielami wybranych zawodów. Uczniowie klasy III a, którzy już niebawem staną przed wyborem swojej dalszej drogi edukacyjnej, mieli okazję porozmawiać z policjantem i pielęgniarką. Dzielnicowy, pan asp. sztab. Krzysztof Biskup, przybliżył uczniom tajniki pracy w policji, opowiedział także o warunkach naboru do służby. Kolejnym gościem była nasza szkolna pani pielęgniarka, która mówiła o cechach, jakimi odznaczać się powinna osoba pracująca w tym zawodzie. Ze strony uczniów padały pytania np.o sytuacje z życia zawodowego, które naszym gościom utkwiły w pamięci, a także o to, co powinni zrobić już teraz, aby w przyszłości móc wykonywać zawód policjanta lub pielęgniarki. Tydzień kariery zawodowej.
Dopalacze
W dniu 21.10.2015r. w murach naszej szkoły odbyły się dla uczniów, rodziców oraz dla grona pedagogicznego zajęcia z zakresu profilaktyki uzależnień, a uściślając dotyczyły one problemu związanego z dopalaczami. Profesjonalne warsztaty przeprowadził specjalista ze Śląskiego Centrum Profilaktyki i Psychoterapii pan Stanisław Maciaszek.
Uczniowie podczas dwugodzinnych warsztatów zostali wprowadzeni w temat związany z zagrożeniem, jakie niesie za sobą sięganie po dopalacze czyli różnorodne, trujące substancje, które mogą doprowadzić do uszkodzeń, chorób a także do śmierci. Dlatego też na zajęciach starano się wspomóc młodzież w wykształceniu odpowiedniej postawy wobec tak ważnego tematu. Problem dopalaczy to kwestia nie tylko wiedzy, ale i wyboru. Treści przedstawione Radzie Pedagogicznej i rodzicom poszerzyły warsztat wychowawczy . Prelekcja była usystematyzowaniem wiedzy o dopalaczach, ale też ukazała problem z praktycznej strony — odbioru tego produktu przez młodzież.
Cyberprzemoc
Dziasuaj dla klas pierwszych odbyły się zajęcia z zapobiegania cyberprzemocy. Podczas spotkania w auli szkolnej pan dyrektor Dariusz Malinowski wprowadził w poważny problem, który dotyka coraz szerszą grupę młodych ludzi. Pedagog szkolny omówił konsekwencje prawne oraz społeczne wynikające z hejtowania oraz zamieszczania niewłaściwych treści w sieci. Następnie pani wicedyrektor Renata Dradrach- Szweda zaprezentowała krótkie filmy podkreślające, że cyberprzemoc to też przemoc.
OTK
Działania w Gimnazjum Nr 5 im. Jana Pawła II w Raciborzu w ramach OTK 2015
I dla uczniów
- Przeprowadzenie ankiety na temat potrzeb i oczekiwań uczniów naszej szkoły względem doradcy zawodowego.
- Rozdanie "wizytówek" dotyczących doradcy zawodowego w gimnazjum.
- Przeprowadzenie: zajęć, konkursów prezentacji dotyczących wyboru zawodu, spotkanie z przedstawicielami różnych zawodów, .
klasy 1
konkurs plastyczny:
"Mój wymarzony zawód"
prace należy oddać do dn. 23.10.2015
klasy 2 i 3
Konkurs na prezentację multimedialną, film
"Dlaczego praca jest pani/pana pasją" - wywiady z ludźmi z najbliższego otoczenia - rodzicami, sąsiadami, nauczycielami, dziadkami, babciami.
prace należy oddać do dnia 23.10.2015
Szczegóły w załącznikach:
Festiwal Perspektyw
16 października uczniowie klasy III a uczestniczyli w Festiwali Perspektyw, który odbywał się w Arenie Rafako. Celem przedsięwzięcia było zapoznanie młodzieży gimnazjalnej, rodziców i nauczycieli z ofertą szkół ponadpodstawowych. Festiwal Perspektyw ma pomóc młodym ludziom w ważnym wyborze, jakiego będą musieli dokonać już za kilka miesięcy. Gimnazjaliści mieli więc okazję spotkać się i porozmawiać z uczniami raciborskich szkół ponadgimnazjalnych. Mogli zapytać o to, jakie predyspozycje są pożądane w określonym zawodzie. Gimnazjaliści ciekawi byli także tego, jak wygląda ścieżka kariery, pytali więc o przedmioty i ilość godzin realizowanych w poszczególnych klasach. Starsi koledzy chętnie odpowiadali na pytania i dzielili się swoimi doświadczeniami. Dodatkową atrakcją była możliwość wypróbowania swoich sił w wybranym zawodzie, można więc było na chwilę zostać geodetą, fotografem, kucharzem albo chemikiem i np. przygotować szminkę z wazeliny i cienia do powiek. Odwiedzając stanowiska poszczególnych szkół, gimnazjaliści zbierali pieczątki na specjalnych kartach, które pod koniec festiwalu brały udział w losowaniu atrakcyjnych nagród.
Festiwal Perspektyw niektórych uświadomił w podjętej już decyzji, innych - zainspirował i skłonił do zastanowienia nad wyborem przyszłej szkoły. I jednym, i drugim życzymy dobrej, przemyślanej decyzji. Targi.
Dzień kodowania
„Programowanie, algorytmika, kodowanie i gry są też dla na dorosłych"
Celem zadania jest integracja społeczności lokalnej przez wykonanie zadań zespołowych. Festiwal kodowania jest organizowany jako jedna z części inicjatywy podjętej przez szkołę w ramach "EU Code Week - Europejski Tydzień Kodowania 10.10.2015-18.10.2015 ". Uczniowie przygotowują zadania dla nauczycieli związane z programowaniem w Scrach, algorytmiką, programowaniem, kodowaniem i grami nie tylko edukacyjnym.
Zespoły są trzyosobowe- czteroosobowe.
Każdy zespół dostaje kartę zadania, na której odnotowane są miejsca realizacji poszczególnych zadań. Sale lekcyjne w których odbywają się poszczególne zadania: 301,302,303,307,308 i 203.
Kolejność wykonywania zadań w salach wymienionych w karcie w pozycjach od 1 do 6 nie jest istotna.
Każde zadanie jest punktowane od 1 do 10. Potwierdzeniem zdobycia punktów jest pieczątka lub podpis organizatora w klasie.
Zakończenie biegu zostanie zasygnalizowane dzwonkiem szkolnym. Na auli podsumowanie biegu wraz z wyłonieniem najlepszych zawodników.
ZADANIA
lp
Numer sali
zadanie
1.1
Sala 301
Czy to komputer?
Jak włożyć tę część, do czego ona służy?
2.
Sala 302
Co to za ludzik?
3.
Sala 303
E-klasa istnieje w mojej szkole.
4.
Sala 307
Mówi się często, że człowiek dotąd nie zrozumie czegoś,
zanim nie nauczy tego - kogoś innego.
W rzeczywistości,człowiek nie zrozumie czegoś naprawdę,
zanim nie zdoła nauczyć tego - komputera. [Donald E. Knuth - informatyk amerykański]5.
Sala 308
Popraw fryzurę, posłuchaj i działaj.
6.
Sala 203
Przyłącz się do Anny i Elsy zachwycających się magią i pięknem lodu.
Dzień Nauczyciela
Z okazji Dnia Nauczyciela w imieniu wszystkich uczniów Gimnazjum nr 5 pragniemy złożyć podziękowania za trud włożony w codzienną pracę i złożyć życzenia energii, wytrwałości w kształtowaniu i wychowaniu oraz wielu powodów do radości.
Konkurs Arboretum
W dniu 11.10.2015 rozstrzygnięty został szkolny konkurs „Arboretum Bramy Morawskiej naszym okiem”.
Przed akcją „Sprzątanie Świata” zostały ogłoszone szkolne konkursy: fotograficzny i literacki na reportaż i fotoreportaż z naszej wyprawy do Arboretum Bramy Morawskiej w lesie Obora w dniu 18.09.2015 r.
W Dniu naszego Patrona podczas festynu rodzinnego zaprezentowano na wystawce prace nagrodzonych uczniów, a Pan dyrektor Dariusz Malinowski wręczył dyplomy i nagrody ufundowane przez WOSiR Urzędu Miasta w Raciborzu.
W konkursie na najciekawszą fotografię laureatami zostali:
Emilia Fiegiel z kl. I c – I miejsce
Wiktoria Szymura z kl. I c – I miejsce
Adam Popiela z klasy I a – III miejsce
Drugiego miejsca i wyróżnienia nie przyznano.
W konkursie na reportaż i fotoreportaż laureatami zostali:
Natasza Malinowska kl. I b – II miejsce
Adam Szczygielski kl. I b – wyróżnienie
Tomasz Auguścik z kl. I c – wyróżnienie
Mateusz Mikołajec z kl. I c – wyróżnienie
I i III miejsca nie przyznano
Konkursy i wystawę przygotowały:
Beata Rubin – Jałowiecka
Barbara Sput
Róża Szramek
Nagrody przygotował i sponsorował Urząd Miasta w Raciborzu
Czarny teatr
Klasa III c z SP 15 w Czarnym Teatrze
Czarny Teatr działający w Gimnazjum Nr 5, podobnie jak w ubiegłym roku szkolnym, otwiera swoje drzwi dla wszystkich, którzy mają ochotę spróbować swoich sił w tej wciąż rzadko spotykanej i interesującej formie teatralnej.
Naszymi pierwszymi gośćmi w nowym roku szkolnym byli uczniowie klasy III c ze Szkoły Podstawowej nr 15. Jak się okazało, nasi gości doskonale już znali tajemniczą, ciemną salę na pierwszym piętrze, ale dotąd nie mieli okazji spróbować swoich sił na scenie czarnego teatru. Spotkanie rozpoczęło się więc od krótkiej prezentacji etiud w wykonaniu gimnazjalistów, a potem pałeczkę przejęli nasi goście. Podzieleni na dwie grupy mieli kwadrans na przygotowanie się do występu, oczywiście pod okiem opiekunów i starszych kolegów.
Zarówno w trakcie pracy, jak i podczas występów nie brakowało śmiechu, a z Czarnego Teatru nikt nie wyszedł smutny. Trzecioklasiści spisali się doskonale, warto też dodać, że byli bardzo profesjonalnie przygotowani do występu, bo przyszli ubrani na czarno.
Dziękujemy za odwiedziny i zapraszamy ponownie do naszej magicznej sali!
Festyn rodzinny
Szanowni Państwo zapraszamy na festyn rodzinny z okazji Dnia Papieskiego i Dnia Patrona Gimnazjum nr 5 im. Jana Pawła II w Raciborzu. Zabawę planujemy w niedzielę 11 października w godzinach 13-15 na terenie szkoły. W programie: pokazy zapaśnicze uczniów klasy sportowej G5, mecz księża raciborskich parafii kontra absolwenci G5, a w przerwie meczu dla Państwa absolutnie premierowy pokaz tańca uczniów klasy tanecznej G5. Ponadto gry i zabawy terenowe, m.in. jazda na nartach po trawie, spacer na szczudłach, pojedynek tata – syn w podnoszeniu ciężarków. Dla potrzebujących treningu umysłowego rozgrywka w szachy plenerowe. Dla łakomczuchów ciasto, dla tych bez obiadu kiełbasa z grilla. Drodzy państwo, weźcie dzieci swoje i sąsiada, drobne na wydatki oraz bon na dobrą pogodę. Czekamy!
Wycieczka klasy sportowej
Dokąd na integracyjną wycieczkę szkolną? Uczniowie klasy sportowej tanecznej i zapaśniczej postawili na zajęcia w terenie i w ruchu. Ostatecznie w ramach zajęć integracyjno - sportowych padło na paintball. Jak im się podobało? Odpowiedzi są jednoznaczne. „Super zabawa. Na takiej wycieczce jeszcze nie byłem.” „Każda wycieczka jest atrakcją, ale paintball, to rewelacyjna wycieczka: dużo biegania, a jaka adrenalina.” „Na naszej wycieczce do Szymocic najbardziej podobały mi się scenariusze, szczególnie ten polegający na zdobyciu flagi.” Co na to rodzice: "..zabawa uczy podstawowych zasad obchodzenia się z bronią oraz podstaw taktyki. Należy jednak bezwzględnie przestrzegać zasad bezpieczeństwa, ponieważ marker może być niebezpieczny… „Bonusem" zabawy są siniaki, jednak chłopcy postrzegają je jako trofeum, nie wiem jak dziewczyny, ale raczej nie są zadowolone. " "...to po prostu inna forma ruchu. Uczy też strategii, 100 razy lepiej niż strzelanka w komputerze, w które i tak grają, czy rodzice chcą, czy nie chcą."
Uczniowie klasy Ib, uczestniczący w wycieczce na paintball w Szymocicach, wrócili zadowoleni. Poznali nowy, współczesny, atrakcyjny sposób na spędzanie czasu wolnego; w ruchu i na świeżym powietrzu. Lepiej poznali kolegów, teraz już wiedzą, kogo na co stać. Rozmowa z instruktorami paintballa też okazała się cenną: strzelanie w komputerze nie boli, w grze w paintball owszem ból jest, ale jeszcze można się umówić, „ile ma się żyć”. …Całkiem inaczej niż w realu….
Archiwum Aktualności