• Naval
          • Naval

          • "Wszystko się może zdarzyć, gdy głowa pełna marzeń..."


            W poniedziałek 24 listopada, spotkaliśmy się z niecodziennym gościem. Na nasze zaproszenie odpowiedział były żołnierz jednostki Grom, raciborzanin z urodzenia - Naval.

            Spotkanie było barwną opowieścią o tym, że każdemu potrzebne są marzenia po to, żeby mieć do czego dążyć i co spełniać, a początek drogi nie przesądza o jej końcu.
            Podczas spotkania mogliśmy obejrzeć prezentacje na temat Gromu, zobaczyć i przymierzyć sprzęt, który towarzyszył Navalowi podczas jego misji, jak również poznać kulisy towarzyszące powstaniu książki "Przetrwać Belize".

            Wielkie gratulacje dla Filipa z kl. 1B, który popisał się błyskawicznym refleksem i najszybciej znalazł odpowiedź na pytanie, jakie miasto jest stolicą Belize, a w nagrodę otrzymał od naszego gościa czapeczkę Black Hawk.

            Możecie również odwiedzić stronę internetową Naval Polska, gdzie znajdziecie mnóstwo informacji i filmików na temat Gromu i Navala.
            A tym z was, którzy mają bardziej artystyczne dusze, dedykuję słowa piosenki Anity Lipnickiej "wszystko się może zdarzyć, gdy serce pełne wiary..." Zdjęcia: https://gimnazjum5raciborz.edupage.org/album/?

        • Dzień życzliwości
          • Dzień życzliwości

          • 21 listopada w dniu Światowego Dnia Życzliwości -Samorząd Uczniowski w ramach tzw "Wesołych Dni w G5"obchodził „Dzień życzliwości i przywitań połączony z Dniem pluszowego misia”. W tym dniu chłopcy i dziewczyny, mali i duzi, wszyscy co żyw przyszli do szkoły przynosząc swoje ulubione pluszowe misie i witając się nimi z koleżankami, kolegami a nawet z nauczycielami– przytulali się życzliwie, życząc sobie miłego dnia. Tego dnia w G5 było bardzo, bardzo wesoło !!! Nasz szkolny "zliczacz " ogłosił, że w akcji wzięło udział prawie 60% uczniów wszystkich klas. BRAWO!!!
            W grudniu kolejny „wesoły dzień”, a mianowicie dzień 12.12 ogłaszamy "Dniem dresu”. W tym dniu przychodzimy do szkoły w dresie pokazując, że potrafimy być na luzie i mieć dystans do siebie.
            Będzie wesoło - I O TO CHODZI !!!

            Foto: Dzień życzliwości.

        • 15.Monodram
          • 15.Monodram

          • Do bardzo udanych imprez, w tegorocznym, szkolnym kalendarzu, należy zaliczyć organizowany przez naszą szkołę powiatowy konkurs "Monodram, czyli teatr jednego aktora". Fantastyczni uczestnicy, profesjonalne jury, obfite nagrody i znakomite portfolio na portalu naszraciborz - cóż dodać? Dziękujemy, zapraszamy za rok.

            Pisali o nas TUTAJ .

            Kliknij FOTO:

            Nagrody przyznane zostały w dwóch kategoriach: szkoła podstawowa i gimnazjum. W żadnej z kategorii jury nie przyznało pierwszego miejsca.

            Kategoria SP:

            II miejsce

            Monika Kociołek - SP 15
            Dawid Wypler - SP 15

            III miejsce

            Magdalena Borsuk - SP 15
            Julia Herok - SP Kobyla

            Gimnazja:

            II miejsce Julia Georges - G1
            III miejsce Weronika Modlich

            wyróżnienie Maciej Salomon - G5

             

        • lekcja języka angielskiego
          • lekcja języka angielskiego

          • 17 listopada przeprowadzona została innowacyjna lekcja otwarta, podczas której nauczyciele mieli okazję przyjrzeć się pracy z zastosowaniem oceniania kształtującego. Jest to forma sprawdzania umiejętności uczniów, która staje się coraz popularniejsza w szkołach.

            Zajęcia z języka angielskiego w klasie I a przygotowała i przeprowadziła pani Bożena Ploszka. Lekcja poświęcona była doskonaleniu umiejętności komunikowania się, tym razem uczniowie skupili się na tworzeniu i prezentowaniu dialogów dotyczących pomysłów na spędzanie wolnego czasu i odwiedzanie ciekawych miejsc. W trakcie zajęć pani Bożena Ploszka wprowadziła ocenianie kształtujące, na które składają się: jasne i zrozumiałe dla ucznia określenie celu lekcji, podanie kryteriów oceny, wskazanie mocnych stron wykonanego zadania, zwrócenie uwagi na to, co wymaga poprawy oraz wyjaśnienie, jak tej poprawy dokonać. Istotną rolę w ocenianiu kształtującym odgrywa także samoocena i ocena koleżeńska, dzięki której uczniowie pomagają sobie nawzajem, rozbudowując tym samym swoją wiedzę i umiejętność współpracy.

            Wszystkie te elementy zostały zastosowane podczas lekcji i zaprezentowane nauczycielom. Zaangażowanie uczniów w wykonywanie zadań, otwartość i aktywność jednoznacznie pokazały, że odpowiada im taka forma pracy i informacji o tym, co już opanowali, a nad czym jeszcze powinni popracować.

          • Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

          • 19.11.2014 roku w przededniu I Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka w Gimnazjum Nr 5 odbył się happening.

            Przedstawiciele wszystkich klas spotkali się na auli, gdzie opiekun Samorządu Uczniowskiego - p. Jola Otlik przedstawiła cel spotkania:

            "20 listopada będziemy po raz pierwszy obchodzić w Polsce Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka na pamiątkę uchwalenia 20 listopada 1989 roku przez Zgromadzenie Narodów Zjednoczonych najważniejszego dokumentu określającego prawa dziecka - a mianowicie Konwencji o Prawach Dziecka. W myśl tego dokumentu "dziecko" - to każda istota ludzka poniżej 18 roku życia. Konwencja zawiera zestaw obowiązków i norm międzynarodowych mających na celu obronę dzieci przed zaniedbaniem i wykorzystywaniem."
            Następnie uczniowie tworzyli własną listę ich praw jako dzieci. Powstały bardzo ciekawe prace, w których powtarzały się następujące prawa:

            Wszystkie dzieci mają prawo :
            do życia i prawidłowego rozwoju fizycznego, psychicznego i umysłowego
            do miłości i wychowania przez oboje rodziców, także gdy rodzice nie mieszkają razem
            do nauki, wypoczynku i pełnej opieki medycznej, gdy zajdzie taka potrzeba
            do wypowiedzi, własnego zdania w ważnych dla nich sprawach,
            do swobody myśli, sumienia i religii
            do szanowania ich godności i prywatności
            do życia bez przemocy i poniżania
            do informacji z różnych źródeł wiedzy
            do ochrony przed złym traktowaniem i krzywdzeniem fizycznym i psychicznym
            do ochrony w sądach i urzędach, aby ich sprawy uwzględniały przede wszystkim ich dobro, a dopiero potem interesy dorosłych.

            Plakaty zawisły na szkolnych korytarzach, aby wszyscy mogli się z nimi zapoznać.

        • H2O
          • H2O

          • 19.11 klasa I z była z wychowawcą na basenie - H20 w ramach Wf z klasą.

            Takie wyjścia wpisały się już na stałe w program zajęć wf w naszej szkole.

            Jest to wspólny pomysł wszystkich uczniów i nauczycieli wf wypracowany podczas debaty wf z klasą.

            FOTO: H2O.

        • Monodram
          • Monodram

          • Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie MONODRAM, CZYLI  TEATR  JEDNEGO  AKTORA

            POD PATRONATEM STAROSTY POWIATU RACIBORSKIEGO I PREZYDENTA MIASTA RACIBÓRZ.

            1. Konkurs jest adresowany do uczniów gimnazjów oraz ostatnich klas szkół podstawowych z terenu miasta Raciborza i powiatu raciborskiego.
            2. Uczniowie przygotowują 1 utwór do prezentacji scenicznej, występują indywidualnie;
            3. Prezentacja utworu nie może przekraczać 10 minut. Prezentowane utwory mogą mieć dowolną tematykę, jednak odpowiednią do wieku i wrażliwości ucznia.
            4. Konkurs odbędzie się 21 listopada w auli Gimnazjum Nr 5 o godz. 9oo .

             

            Oferujemy profesjonalne jury i wartościowe nagrody.

        • 11.XI apel
          • 11.XI apel

          • Z okazji 96. rocznicy odzyskania niepodległości przez państwo polskie, odbył się apel zatytułowany "Ku niepodległej" przygotowany przez uczniów klasy 1a.

            Na okres państwowego niebytu - 123 lat, na które złożyły się powstania, represje, emigracja, wynaradawianie i niesłabnące nadzieje na niepodległość spojrzeliśmy oczyma poetów, pisarzy, kompozytorów i żołnierzy.

            Foto: 11.XI apel.

        • 11 listopada
          • 11 listopada

          • Dnia 11 listopada 2014 roku dyrekcja, nauczyciele oraz przede wszystkim młodzież naszej szkoły uczestniczyła w miejskich obchodach 96. rocznicy Święta Niepodległości.

            Uroczystości rozpoczęły się od Mszy św. w intencji Ojczyzny, którą odprawił proboszcz Ginter Kurowski. Następnie odbył się przemarsz pod pomnik abp. Józefa Gawliny oraz pomnik Matki Polki. Pod pomnikiem Matki Polki dyrektor Gimnazjum Nr 5 im. Jana Pawła II pan Dariusz Malinowski wygłosił okolicznościowe przemówienie do licznie zgromadzonych Raciborzan. Uroczystość zakończyła się oddaniem salwy honorowej przez Śląsko-Małopolski Oddział Straży Granicznej.


            Podczas obchodów 96. rocznicy Święta Niepodległości nasi uczniowie godnie reprezentowali szkołę niosąc sztandar oraz asystując Prezesowi Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oddział Racibórz panu Marianowi Szlapańskiemu.

            Dnia 12 listopada 2014 roku w auli szkolnej Gimnazjum Nr 5 odbyła się uroczysta akademia dla uczniów klas I-III poświęcona obchodom Święta Niepodległości. W tym dniu w naszej szkole uczniowie i nauczyciele uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji "Kotylion", której patronem jest prezydent RP Bronisław Komorowski.

            Foto: 11 listopada.

          • Konkurs foto

          • Justyna Możejko i pani Róża Szramek zostały laureatkami konkursu fotograficznego „Woda wszechobecna” organizowanego przez ZWiK w Raciborzu

            W dniu 06.11.2014 w Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji w Raciborzu zostały wręczone nagrody i dyplomy laureatom konkursu fotograficznego „Woda wszechobecna”. Wśród laureatów znalazły się Justyna Możejko z klasy III a, która uzyskała wyróżnienie w tym konkursie oraz Róża Szramek nauczycielka w Gimnazjum Nr 5, która zajęła II miejsce. Warto nadmienić, ze I miejsce zajął Bartosz Migocki, absolwent naszego gimnazjum, a obecnie uczeń II LO.

            Zachęcamy wszystkich uczniów do brania udziału w konkursach.

            Zwycięskie zdjęcia można oglądać  na http://zwik-rac.com.pl/konkurs/woda-wszechobecna/laureaci

            Na zdjęciu: Justyna Możejko po wręczeniu nagrody i dyplomu

            Fot. R. Szramek

        • Strzelcy
          • Strzelcy

          • Gimnazjum Nr 5 nawiązało współpracę ze "Strzelcem"

            W ramach współpracy w szkolnej auli odbyła się prelekcja, na której przedstawiono statutowe cele związku.

            Związek strzelecki "Strzelec" jest organizacją pozarządową współpracującą z Ministerstwem Obrony Narodowej, Strażą Graniczną, Obroną Cywilną i Związkiem Harcerstwa Polskiego. W auli Gimnazjum Nr 5 odbyła się prelekcja, na której przedstawiono statutowe cele związku.

            Statutowymi celami działalności współczesnego "Strzelca" są przede wszystkim: działanie na rzecz niepodległości Rzeczpospolitej, wychowanie członków Związku w duchu patriotycznym, podnoszenie poziomu sprawności fizycznej oraz popularyzowanie tradycji oręża polskiego i obronności państwa. Zajęcia i szkolenia w zakresie wychowania patriotyczno - obronnego będą organizowane w Gimnazjum Nr 5 w soboty. Warunkiem uczestnictwa jest ukończone 15 lat.

            Dla członków związku będą również organizowane obozy szkoleniowe w jednostkach strzeleckich, rajdy, marsze poświęcone najważniejszym wydarzeniom z historii Polski, spotkania z kombatantami i weteranami.

            Foto: Strzelcy.

        • "Szkoła tolerancji"
          • "Szkoła tolerancji"

          • O tolerancji w Gimnazjum Nr 5

            W dniach 24 - 26 października nauczyciele - pani Renata Dradrach - Szweda i pan Dariusz Malinowski wzięli udział w szkoleniu w Wildze organizowanym przez CEO "Szkoła tolerancji". Na warsztaty przyjechali nauczyciele z całej Polski.

            Podczas szkolenia przedstawiono różne metody pracy z uczniami w celu przeciwdziałania dyskryminacji, warsztaty poświęcone sztuce opowiadania historii - storytellingowi, warsztaty o kulturze islamu metodą symulacji. Przeprowadzono również warsztaty o przeciwdziałaniu stereotypom, uprzedzeniom oraz wykluczeniu.


            Szkolenie pomogło w przygotowaniu zajęć tolerancji w Gimnazjum Nr 5 w Raciborzu, które są częścią przygotowanej w tym roku szkolnym kampanii w nauczaniu tolerancji. Warsztaty dla uczniów i nauczycieli przeprowadziła pani Renata Dradrach - Szweda w ramach lekcji otwartej. Wszyscy, zarówno uczniowie, jak i nauczyciele brali aktywny udział w zajęciach.

            W planach jest jeszcze Noc Tolerancji, czyli projekcja filmów związanych z tolerancją i stereotypami, konkursy i ciekawe zajęcia dla uczniów i rodziców.

            Foto: "Szkoła tolerancji".

        • Wyjście na basen
          • Wyjście na basen

          • Minioną środę postanowiliśmy rozpocząć trochę inaczej niż zazwyczaj. Aby nabrać energii na resztę tygodnia, klasy II a i III b z wychowawcami oraz nauczycielką WF panią Anitą Dąbkowską wybrały się na basen do raciborskiego aquaparku "H2Ostróg". Zabawa była doskonała, każdy znalazł coś dla siebie. Jedni pływali, inni relaksowali się w jacuzzi, a pozostali postawili sobie za cel pokonać tor przeszkód ustawiony na części pływalni. Oczywiście wszystko pod czujnym okiem ratownika.
            Po takim - dla jednych - relaksie, dla drugich - wysiłku fizycznym poszliśmy na lekcje.

            Foto: Wyjście na basen.

        • Wycieczka do straży
          • Wycieczka do straży

          • Wycieczka do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu

             29 października uczniowie klasy I b i II z Gimnazjum Nr 5  udali się na wycieczkę do KP PSP w Raciborzu. Wycieczka była formą nagrody za zajęcie pierwszego miejsca w szkolnym konkursie „Co wiem o ochronie przeciwpożarowej i zasadach ewakuacji w Gimnazjum Nr 5 w Raciborzu?”

             Podczas zwiedzania placówki uczniowie poznali wyposażenie straży pożarnej i zapoznali się z zawodem strażaka. Mieli możliwość wejść do kabiny samochodu strażackiego, założyć hełm i maskę tlenową. Byli także świadkami akcji strażackiej: jeden z pojazdów musiał wyjechać do kolizji drogowej w celu neutralizacji plamy oleju.

            Foto: Wycieczka do straży.

        • Tydzień kariery
          • Tydzień kariery

          • W dniach 20- 24.10.2014 odbywał się Ogólnopolski Tydzień Kariery Zawodowej pod hasłem „Jak zaprzyjaźnić się z rynkiem pracy?”

            W Gimnazjum Nr 5 w Raciborzu uczniowie klas III b i III c byli z wizytą w Powiatowym Urzędzie Pracy w Raciborzu i brali udział w zajęciach „Gdzie i jak szukać pracy?”. Zapoznali zostali ze sposobami tworzenia ścieżki kariery zawodowej i dowiedzieli się, że najwięcej bezrobotnych jest z najniższym wykształceniem. Uczniowie dowiedzieli się także, jak ważne są zainteresowania i pasje, które rozwijane mogą stać się przyszłą pracą. Uczniowie klasy III a na lekcji wychowawczej wybierali 3 przyszłe zawody i 3 szkoły ponadgimnazjalne dla siebie. Wszystkie klasy pierwsze wzięły udział w konkursie bibliotecznym (22.10.2014) i poznali pracę bibliotekarza. W klasie I z uczniowie na zajęciach z doradztwa zawodowego poznali sposoby poszukiwania pracy oraz zawody poszukiwane przez pracodawców w naszym mieście i regionie. Uczniowie poznali także wymagania pracodawców oraz wysokość zarobków w określonych zawodach. Wielu z nich zostało zainspirowanych do wyboru przyszłego zawodu. Uczniowie klasy I z i II a uczestniczyli także w wycieczce do zakładu pracy ZWiK w Raciborzu, gdzie mogli poznać niektóre zawody i przyjrzeć się pracy w tych zawodach.

            Uczniowie wszystkich klas mają możliwość uczestnictwa w naszym gimnazjum w zajęciach z doradztwa zawodowego. Niektórzy  z nich z tej możliwości korzystają. Mamy nadzieję, że wizyta w Powiatowym Urzędzie Pracy  zmotywuje uczniów do uczestnictwa w zajęciach, aby poznać siebie i swoje możliwości w celu wyboru szkoły ponadgimnazjalnej, takiej która pozwoli na otwarcie drogi wybraną ścieżką kariery do wymarzonego zawodu.

            OTK Koordynowała Róża Szramek we współpracy z dyrekcją szkoły,  wychowawcami  i nauczycielami zaangażowanymi w działania w ramach OTK 2014.

            Szczególne podziękowania dla nauczycielek: Grażyny Chudy, Jadwigi Brzeziny, Barbary Sput, Jolanty Otlik, Beaty Mróz – Kajstury i Renaty Dradrach – Szwedy.

            Foto: Wycieczka do PUP.

        • Dzień Koszuli
          • Dzień Koszuli

          • 24 października Samorząd Uczniowski "Dniem Koszuli" zapoczątkował cykl
            tzw "Wesołych Dni w G5". W tym dniu chłopcy i dziewczyny, mali i duzi,
            chudzi i ciut grubsi, wszyscy co żyw ubrali koszule - swoje, mamy, taty,
            brata a nawet dziadka i z uśmiechem na twarzy - jak co dzień przyszli do
            szkoły. Nasz szkolny "zliczacz " ogłosił, że w akcji wzięło udział
            prawie 62% uczniów wszystkich klas. BRAWO!!!
            W listopadzie dzień  21.11 ogłaszamy "Dniem Życzliwości i
            powitań"połączony z "Dniem pluszowego misia". W tym dniu przynosimy
            nasze ulubione pluszowe misie i witamy się nimi z naszymi koleżankami i
            kolegami.
            Będzie wesoło - I O TO CHODZI !!!

            Foto: Dzień Koszuli.

        • Wycieczka do wodociągów
          • Wycieczka do wodociągów

          • W dniu 23.10.2014 uczniowie klasy I z i II a zwiedzili Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Raciborzu. Podczas wizyty zostali zapoznani z historią produkcji, uzdatniania i dystrybucji wody w Raciborzu.

            Wycieczkę zaczęliśmy od zwiedzenia laboratorium, które bada wodę dostarczaną do naszych domów. Uczniowie z zaciekawieniem oglądali różne urządzenia do badania wody. Zapoznali się z pracą laborantek.

            Następnie obejrzeliśmy film o raciborskich wodociągach i poszliśmy do najstarszej części zakładu, gdzie urządzono sale wystawowe. Na koniec zwiedziliśmy centrum zarządzania, w którym uczniowie mogli zapoznać się z pracą w tej części zakładu. Byli ciekawi, jakie wykształcenie jest potrzebne, by tam pracować. Wielu uczniów zaskoczył fakt, że z centrum można zobaczyć na monitorach wszystkie studnie, które są znacznie oddalone od tej części miasta.

            Uczniowie nie tylko poznali historię, ale także współczesne urządzenia w zakładzie, a także zapoznali się ze stanowiskami pracy oraz pracą ludzi, którzy, na co dzień zajmują się ważną dla nas pracą, która zapewnia nam codzienne, nieprzerwane dostawy wody oraz oczyszczanie jej.

            Opiekunami uczniów byli: Beata Mróz – Kajstura i Róża Szramek.

            Foto: Wycieczka do wodociągów.

            **********

                        23 października razem z klasą II a oraz paniami: Różą Szramek i Beatą Mróz – Kajstura udaliśmy się do Zakładu Wodociągów i Kanalizacji.

                        Gdy dotarliśmy na miejsce, pani przewodnik zaprowadziła nas do laboratorium, w którym pokazywała nam, jak bada się czystość wody. Kolejnym etapem zwiedzania zakładu było obejrzenie krótkiego filmu o historii raciborskich wodociągów. Podczas seansu zostaliśmy poczęstowani cukierkami i naszą miejscową wodą z dodatkiem soku owocowego.

                        Po filmie udaliśmy się do starszej części wodociągów, gdzie jeden z pracowników opowiadał nam o powstaniu zakładu, ich historii oraz technikach filtrowania wody. Potem poszliśmy do centrum informatycznego, w którym pracownicy na bieżąco obserwują przesył wody w mieście i kontrolują, czy nigdzie nie ma awarii. Jeden z naszych kolegów – Mateusz Karbownik -  przy pomocy pana, który nas oprowadzał, mógł przez chwilę sterować przepływem wody i zatrzymać pompę.

                        Wycieczka do wodociągów bardzo nam się podobała. Dowiedzieliśmy się wielu nowych rzeczy i teraz mamy pewność, że raciborska woda z kranu jest czysta i można ją pić bez obaw.

             Autorzy: Natalia Podlasek, Kamil Wolnik, Mateusz Karbownik kl.1z

            *********

             

            23 października 2014 roku odwiedziliśmy Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Raciborzu. Na początku zobaczyliśmy laboratorium i dowiedzieliśmy się tam, między innymi, jak przebiega proces oczyszczania wody.

                        Kolejnym etapem naszej wycieczki było obejrzenie krótkiego filmu, przedstawiającego historię zakładu, jego pracę oraz sieć wodociągową w dawnym Raciborzu.  Po filmie udaliśmy się do starszej części zakładu, która z okazji jubileuszu została przystosowana do zwiedzania. Mieliśmy tam okazję zobaczyć, jak wyglądały filtry i pompy kiedyś, a jak wyglądają dziś.

                        Na sam koniec odwiedziliśmy biuro – centrum Zakładu Wodociągów i Kanalizacji, z którego można obserwować i kontrolować przepływ wody w naszym mieście. Byliśmy ciekawi, jaką szkołę należy skończyć, aby pracować w takim miejscu. Niektórzy z nas mieli okazję usiąść na chwilę przed komputerem i sterować przepływem wody.

                        Po zwiedzaniu podziękowaliśmy panu, który nas oprowadzał po zakładzie, za ciekawe i szczegółowe przybliżenie nam tego miejsca i wróciliśmy do szkoły.

            Autorzy: Dawid Skroban, Piotr Procek, Tobiasz Bryłka, Daniel Kwasiński klasa 1z

             

        • Konkurs biblioteczny
          • Konkurs biblioteczny

          • Uczyliśmy się bawiąc na imprezie czytelniczej

            22 października w naszym gimnazjum odbył się konkurs "Z książką na wesoło". Celem zabawy była promocja biblioteki szkolnej oraz integracja klas pierwszych. Impreza odbyła się z okazji święta bibliotek szkolnych.

            W konkursie wzięły udział trzy klasy pierwsze, które zmierzyły się w 5 konkurencjach: "Zgaduj - zgadula" (odgadywanie tytułu i autora książki po wysłuchaniu fragmentu utworu), "Kalambury" (klasa odgaduje tytuł książki, który stara się podpowiedzieć kapitan za pomocą gestów i mimiki), "Świat jest teatrem" (zadaniem reprezentantów drużyn było przeczytanie fragmentu "Pana Tadeusza" m. in. jako prezydent, przedszkolak, nauczyciel), zaprezentowanie loga biblioteki oraz hasła promującego książkę lub bibliotekę.
            Wszyscy uczniowie brali aktywny udział w zabawie gorąco dopingując występujących.

            Po podliczeniu punktów za wszystkie konkurencje jednogłośnie zwyciężyła klasa Ib wspierana przez panią wychowawczynię Krystynę Sebastian-Wypasek, miejsce II zajęła klasa Iz, a ostatnie zaszczytne miejsce na podium - klasa Ia.
            Włączając się do trwającego w Gimnazjum Nr 5 Tygodnia Kariery Zawodowej uczniowie klas pierwszych poznali tajniki zawodu bibliotekarza.

            Organizacją konkursu zajęła się pani bibliotekarka Grażyna Chudy: " Bardzo zależy mi na promowaniu biblioteki szkolnej, jako miejsca przyjaznego i atrakcyjnego, dającego możliwość efektywnej pracy w oparciu o tradycyjne i nowoczesne źródła informacji. Myślę, że doskonale sprawdzają się tu różne konkursy i zabawy z książką w roli głównej."

             Konkurs biblioteczny.

          • Znicze na kresy

          • Podarowaliśmy znicze na Kresy

            W dniach od 16 września do 22 października 2014 roku w Gimnazjum Nr 5 im. Jana Pawła II w Raciborzu przeprowadzono akcję "Podaruj znicz na Kresy".

            Inicjatorem akcji jest Górnośląski Oddział Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" w Katowicach. Celem akcji jest zebranie zniczy, które w dniu Wszystkich Świętych zapłoną na opuszczonych grobach Polaków, którzy zostali pochowani w dziesiątkach nekropolii, znajdujących się w Borysławiu, Stryju, Samborze i Łanowicach na Ziemi Drohobyckiej.

            Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem ze strony gimnazjalistów i nauczycieli. Zebrano łącznie ponad 100 zniczy.