• Zakończenie 2014/15
          • Zakończenie 2014/15

          • Po raz ostatni zadźwięczał dzwonek...

            2015-06-26

            26 czerwca ostatni raz w tym roku szkolnym uczniowie i grono pedagogiczne spotkali się w auli Gimnazjum Nr 5 im. Jana Pawła II. Były życzenia miłych i bezpiecznych wakacji, nagrody za osiągnięcia w nauce i występy artystyczne grupy tanecznej.

            Właśnie nadeszła chwila, której wyczekiwaliście już od pierwszych dni roku szkolnego. Myślami większość z Was jest już daleko stąd. Przemierzacie góry, jeziora, doliny... Przed Wami dwa miesiące wakacji. Spędźcie je bezpiecznie, wesoło, aktywnie, abyśmy wszyscy spotkali się 1 września.

             Zakończenie 2014/15.

        • Pożegnanie klas 3
          • Pożegnanie klas 3

          • Maliny 2015 rozdane, czyli pożegnanie klas III

            2015-06-26

            Tak się trudno rozstać, ale nadszedł dzień pożegnania klas trzecich z Gimnazjum Nr 5. Jak wypadło podsumowanie roku szkolnego: czy spełniliśmy pokładane w nas nadzieje, czy wynieśliśmy wiedzę, umiejętności, doświadczenie, przyjaźnie, które pomogą nam w dalszej drodze przez życie?

            W części oficjalnej pan dyrektor Dariusz Malinowski w krótkim wystąpieniu pogratulował uczniom dotarcia do tak radosnego momentu, jakim jest otrzymanie świadectwa ukończenia szkoły, a także życzył sukcesów w szkole średniej. Wychowawcy rozdali nagrody i wyróżnienia uczniom z wysokimi wynikami w nauce oraz tym, którzy zaznaczyli swoją obecność szczególnym zaangażowaniem na rzecz naszej szkoły.

            I wreszcie nastał moment szczególnie wyczekiwany - wręczenie statuetek Lidera Klas Trzecich i Lidera Szkoły. Lider to ktoś, kto nie tylko osiąga doskonałe wyniki w nauce, ma wzorowe zachowanie oraz frekwencję, ale również angażuje się w sprawy szkolne, służy swoją pomocą innym i jest po prostu bardzo lubiany. Te dwa zaszczytne tytuły trafiły w ręce jednej osoby - uczennicy klasy III a Justyny Możejko. Gratulujemy!

            Ogromną niespodzianką dla wszystkich było wręczenie prestiżowych "Malin", czyli nagród w aż 12 kategoriach. Nie wszyscy byli szczęśliwi, że znaleźli się w tym rankingu, bo można było zwyciężyć w gronie "Młodych gniewnych", "Wizytatorów" czy "Szwajcarskich zegarków"... A nominowani do tytułu "Szwajcarskich zegarków" tak uwielbiają szkołę, że na spotkanie z nią, niemal każdego dnia, potrzebują więcej czasu niż przeciętny gimnazjalista. Z reguły zajmuje im to tyle minut, godzin..., że gdy przybywają, zastają zamknięte drzwi, ale nie przeszkadza im to, bo dopiero wtedy mają WEJŚCIE. Na szczęście można było wyróżnić się również w kategorii "Mistrz pióra".

            I kiedy nadszedł moment zakończenia uroczystości, trudno było uwierzyć, że to już, że od tej chwili spotykać będziemy się sporadycznie, może wcale. Ale wspomnienia spędzonych razem dni zostaną przecież z nami na zawsze.

             Pożegnanie klas 3.

        • Komers 2015
          • Komers 2015

          • Bal trzecioklasistów z Gimnazjum nr 5

            2015-06-25

            W środę 24 czerwca 2015 roku odbył się bal uczniów klas trzecich naszego gimnazjum - komers.

            Była świetna zabawa połączona z konkursami, nie zabrakło też chwil wzruszeń i wspomnień, a także wspólnych zdjęć oraz często ukradkiem wycieranych łez. Zresztą zobaczcie sami...

             Komers 2015.

        • Dajana Krzykała
          • Dajana Krzykała

          •  

            Dajana Krzykała, przewodnicząca samorządu uczniowskiego Gimnazjum nr 5, utalentowana, gra na skrzypcach i pianinie, tańczy w zespole SKAZA.

            Rok temu wystartowałaś w wyborach do SU, gdzie zostałaś wybrana na przewodniczącą. Jak oceniasz swoją pracę?

            Hmm… pracę w samorządzie oceniam na plus, miło mi się pracowało, jednak ciągle mam wrażenie, że zrobiłam za mało, mogłam zrobić coś więcej…

            Moim zdaniem było dużo ciekawych akcji, np.: Noc tolerancji. Co byś chciała jeszcze zrealizować?

            Pomysły rodzą się w mojej głowie na bieżąco. Chciałabym, jakimś happy endem zakończyć pracę samorządu.

             

            Oprócz pracy w Samorządzie pilnie uczestniczysz w zajęciach tanecznych w zespole SKAZA, działającym przy Raciborskim Centrum Kultury.

             

            Owszem, chętnie uczestniczę w zajęciach już od 4 lat, od samego początku zespołu. Wcześniej tańczyłam w Lila Hause, ale swoją przygodę z tańcem zaczęłam w Młodzieżowym Domu Kultury. W ogóle przyszłość wiążę z tańcem, chcę pójść na studia taneczne.

             

            Jak wygląda praca w zespole, dobrze się tam czujesz? Przychodzisz na zajęcia z chęcią?

             

            Zawsze tylko czekam aż będzie czwartek, żeby już pójść na tańce. Czuję się dobrze, ponieważ zespół pomaga mi rozwijać swoją pasję. Zajęcia odbywają się 2 razy w tygodniu (czwartek, piątek) i na tych zajęciach głównie ćwiczymy choreografie na pokazy lub konkursy. W luźniejszym sezonie ćwiczymy tak zwane „układy na jedne zajęcia”, które rozwijają nasze umiejętności, Odkąd zajęcia odbywają się 2 razy w tygodniu jeden dzień poświęcamy na doskonalenie techniki przez np. klasykę czy powtarzanie kroków podstawowych.

             

            Czy oprócz tańca masz jeszcze jakieś inne zainteresowania ?

             

            Kiedyś śpiewałam w zespole wokalnym ,,Perspektywa'' , również działającego przy Raciborskim Centrum Kultury. Oprócz tego kolejną moją pasją jest gra na instrumentach. Przez 6 lat uczyłam się gry na skrzypcach oraz na pianinie w PSM w Raciborzu.

             

            Czy ktoś dostrzegł twój talent?

            Tak. Nauczyciele, rodzina, znajomi.

            Łatwo jest ci pogodzić pasję z nauką i innymi obowiązkami?  Czy starczyło ci czasu na wyjścia ze znajomymi,  imprezy, miłości?

            Jest to trudne, ale daję radę,  no niestety z czegoś trzeba zrezygnować, ale od czasu do czasu wyjdę gdzieś ze znajomymi, na imprezę też zdarzy mi się iść, ale nie jest to tak częste jak u innych moich znajomych. Na wszystko trzeba jakoś zagospodarować czas, tak by nie zaniedbać znajomych, przyjaciół, chłopaka i oczywiście nauki.

            W swoim życiu poznałaś różne style tańca, który z nich jest ci najbliższy?

            Nie mam takiego stylu, próbowałam już chyba wszystkich stylów i nie potrafiłabym wybrać jednego.

            Skąd bierzesz siłę do codziennych zmagań ze swoim ciałem na sali?  Czy jest to jakaś tajemna receptura?

            Po prostu trzeba chcieć i kochać to. Nie zawsze jestem pełna sił, ale to właśnie taniec mi ją daje. Wchodząc na salę, czuję bijącą od niej pozytywną energię, dzięki której mogę zrobić tak naprawdę wszystko.

            5.  „Tańczyć każdy może, jeden lepiej, drugi trochę gorzej” - zgadzasz się z tym? Taniec jest dla każdego, czy decydują o tym jakieś wrodzone predyspozycje?

            Jak najbardziej się zgadzam. Tańczyć może, a nawet powinien każdy. W końcu ruch to zdrowie.

            7. Kogo podziwiasz, kto jest Twoim idolem?

            Podziwiam wiele osób oraz zespołów, ale nie mam swojego idola.

            8.Jakiej muzyki słuchasz, gdy chcesz się zrelaksować, a do jakiej uwielbiasz tańczyć?

            W sumie to słucham wszystkiego. Od rapu, przez rock i metal, zahaczając o pop i kończąc na disco czy techno. Muszę przyznać, że łatwiej przychodzi mi tańczyć jazz, więc wolę piosenki, do których mogę tańczyć właśnie ten styl.

            9.Jak sobie radzisz z kontuzjami, których nie da się uniknąć przy intensywnych treningach ?

            No niestety się nie da. No jakoś trzeba sobie z tym radzić. Zawsze smaruję się maściami na stłuczenia lub staram się to wyleczyć sama, lub po prostu czekam, aż samo się zagoi, a dopiero w ostateczności idę do lekarza.

            10. Co robisz na co dzień, gdzie można Cię oglądać?

            Na co dzień to raczej wiadomo, że chodzę do szkoły, uczę się, czasem spotkanie ze znajomymi, przyjaciółmi no i oczywiście tańczę. Nawet jeśli nie mam zajęć, to idąc z pokoju do kuchni nie mogę się powstrzymać i nie wykonać jakiś kroków tanecznych. Mogę to nazwać nawet uzależnieniem. Oglądać można mnie na uroczystościach szkolnych, w Raciborskim Centrum Kultury oraz na licznych pokazach w Raciborzu i okolicach.

            11.Jakie są Twoje marzenia, co jeszcze chciałabyś osiągnąć?

            Zawsze marzyłam, by pojechać na Malediwy i odpocząć. Hmm... na pewno dalej chcę odnosić takie sukcesy jak dotychczas, a nawet i większe, tym bardziej, że sukcesy SKAZY motywują mnie do coraz większej pracy nad sobą. Nie ma konkursu, z którego byśmy przyjechali z pustymi rekami. SKAZA zaczyna być coraz bardziej rozpoznawalna na polskich scenach. Wyjeżdżamy także za granice, gdzie dajemy pokazy. Może kiedyś wystąpimy na Malediwach.

            Zdjęcie: koleżanka ze szkoły i z zespołu Justyna Możejko

            tekst: koleżanka ze szkoły i z zespołu Marta Tambor

             

             Dajana Krzykała.

        • Certyfikat dla G5
          • Certyfikat dla G5

          • Gimnazjum Nr 5 im. Jana Pawła II brało udział w projekcie edukacyjnym Lepsza Szkoła Edycja 2014/2015.

            W ramach projektu szkoła mierzyła poziom wiedzy uczniów za pomocą specjalistycznych narzędzi pomiaru dydaktycznego oraz analizowała osiągnięcia uczniów, porównując je z wynikami pozostałych uczestników programu. Nasze starania zostały docenione i otrzymaliśmy certyfikat Lepsza Szkoła Edycja 2014/2015 potwierdzony przez koordynatora projektu.

        • Kraków
          • Kraków

          • 22 czerwca uczniowie Gimnazjum Nr 5 zaangażowani w prace Czarnego Teatru wybrali się na ostatnią już w tym roku szkolnym wycieczkę. Tym razem młodzież wraz z opiekunkami spędziła dwa dni w Krakowie.

            Głównym celem wyjazdu było wyjście do teatru "Bagatela" na spektakl "Szalone nożyczki". Późne wtorkowe popołudnie spędziliśmy więc w dobrych humorach, w które wprawiły nas komiczne perypetie bohaterów obejrzanej komedii. W związku z tym, że aura nam sprzyjała, po sztuce wybraliśmy się na spacer po urokliwych zakątkach Starego Miasta, któremu wieczorna pora nadaje szczególnego charakteru. Środa również przywitała nas pięknym słońcem, więc po śniadaniu wyruszyliśmy na spacer traktem królewskim na Wawel, a potem do centrum miasta.

            Niestety wszystko co dobre, szybko się kończy i tak samo było z naszym wyjazdem do grodu Kraka. Zaraz po obiedzie wsiedliśmy do autobusu, gdzie mieliśmy dużo czasu na wspominanie dwóch minionych dni.

             Kraków.

        • Wojnowice
          • Wojnowice

          • Co i kto łączy Racibórz z Wojnowicami?

            Jakie rzadkie gatunki drzew rosną w parku przypałacowym w Wojnowicach?

            Co się stało z piaskownią Popeli, z której wydobyto głaz narzutowy, który jest pomnikiem przyrody nieożywionej w Raciborzu?

            Czym różni się poroże danieli i jeleni?

            Ile lat ma najgrubsze drzewo w parku?

            Odpowiedzi na te i inne pytania szukali dzisiaj 18.06.2015 r. uczniowie raciborskiej „Piątki” na zajęciach terenowych z geografii i biologii w Wojnowicach.

            Na kilkugodzinnej wycieczce uczniowie zwiedzili park przypałacowy w Wojnowicach poznając „niezwyczajne” gatunki drzew, które w ciekawy sposób opisywała Pani Beata Rubin – Jałowiecka.

            Historię głazu narzutowego polodowcowego przybliżyła uczniom Róża Szramek.

            Historię pałacu i parku opowiedział w ciekawy sposób właściciel Pan Wożniak. On także opowiedział o zwierzętach w tym parku.

            Pani Jolanta Otlik, która mieszka w Wojnowicach oprowadziła nas po ciekawych miejscach i pokazała nam zabytki wsi oraz miejsca pamięci i miejscowy cmentarz.

            Podczas zajęć uczniowie podczas odpoczynku ocenili konkursowe prace plastyczne uczniów klas II, którzy wzięli udział w konkursie „Arboretum Bramy Morawskiej” w przepięknym parku przypałacowym, który pod wieloma względami też przypomina arboretum.

            Wędrując po wsi uczniowie zobaczyli nowoczesne gospodarstwa rolne, ale także pszczelarza, który pracował przy swojej pasiece. Uczniowie zobaczyli także, gdzie i w jaki sposób składuje się śmieci.

            Były to ciekawe lekcje w terenie ukazujące wielokulturowy charakter ziemi raciborskiej z jej skarbami przyrody i kultury. 

             Wojnowice.

        • Konkurs o Arboretum
          • Konkurs o Arboretum

          • Wyniki konkursu SZKOLNEGO KONKURSU Z OKAZJI DNIA ZIEMI 2015 NA TEMAT   „ARBORETUM BRAMY MORAWSKIEJ”

            W konkursie udział wzięło 12 uczniów, którzy wykonali prace plastyczne:

            Komisja składająca się z uczniów klas trzecich oraz 3 nauczycieli w głosowaniu na najlepsze prace postanowiła przyznać następujące nagrody:

            I miejsce – Julia Ejsmont – kl. II a

            II miejsce – Wiktoria Żydek – kl. II a

            III miejsce – Wiktoria Mazurek – kl. II a

            Zwycięzcom gratulujemy!

            W konkursie udział wzięli także uczniowie klasy II a:

            1. Sebastian Olczak
            2. Tomasz Sławik
            3. Szymon Zabłocki
            4. Dawid Hmielorz
            5. Natalia Szymura
            6. Szymon Zabłocki
            7. Mariusz Kwilisza
            8. Magda Fabrowska
            9. Zuzanna Brzezińska

            Wszystkim biorącym udział dziękujemy: Organizatorzy

        • Gimnazjada
          • Gimnazjada

          •  

            Organizatorem tegorocznych zmagań sportowych było Gimnazjum Nr 5. Impreza odbyła się w hali Rafako. Uroczystego otwarcia dokonali: Pan Prezydent Mirosław Lenk oraz dyrektor Gimnazjum Nr 5 Pan Dariusz Malinowski.

            Oprócz uczniów czterech raciborskich gimnazjów w zawodach sportowych udział brała także goszcząca w naszym mieście młodzież z Białorusi. 
            Gimnazjaliści rywalizowali w grach zespołowych, takich jak wszystkim znane dwa ognie czy przeciąganie liny oraz w konkurencjach indywidualnych, np. w rzutach do kosza czy skakaniu na długiej skakance. Był także konkurs plastyczny. Uczniowie mieli okazję sprawdzić się w nowej dla nich dyscyplinie sportowej - w tchoukballu, z którego zasadami zapoznali nas specjalizujący się w tej dyscyplinie goście z Rybnika. Wszystko odbyło się zgodnie z zasadami fair - play, przy gorącym dopingu publiczności.

            Już wkrótce na naszej stronie dokładne wyniki poszczególnych konkurencji. 
            Gimnazjada za nami, a to znak, że wakacje tuż tuż!:)

            Gimnazjada.

        • 1 miejsce w LA
          • 1 miejsce w LA

          • 17 czerwaca 2015 roku w Zespołe Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu odbył się Memoriał im. Janusza Kusocińskiego. Nasze gimnazjum reprezentowało 13 zawodników. Uczniowie startowali w następujących konkurencjach: skok w dal, skok wzwyż, pchnięcie kulą, bieg na 60m., 300m., 600m. i 1000m. Zawodnicy z Gimnazjum nr 5 im. Jana Pawła II zdobyli 6 medali i drużynowo uplasowali się na III m., za Gimnazjum SMS (Im.) i Gimnazjum nr 1 (2m.). Serdecznie gratulujemy!

            Medaliści Gimnazjum nr 5:

            Dajana Krzykała – skok w dal                 I m.

            Patrycja Adamiec – skok wzwyż             I m.

            Wiktoria Leśnikowska – skok wzwyż     III m.

            Dawid Skroban – skok w dal                    III m.

            Łukasz Bucyk –skok w dal                       III m.

            Natalia Podlasek – 60 m.                         III m.

        • Dopalacze
          • Dopalacze

          • Oficer prasowy Komendy Powiatowej podkomendant Mirosław Szymański oraz pracownice Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej spotkali się z młodzieżą Gimnazjum Nr 5 w Raciborzu, by poruszyć niezwykle istotny problem, który stanowią w dzisiejszych czasach dopalacze oraz narkotyki.

            W trakcie spotkania goście zwracali szczególną uwagę na zagrożenia, jakie niesie ze sobą zażywanie tych substancji, a także edukowali słuchaczy na temat odpowiedzialności prawnej.
            Czym są dopalacze i narkotyki ? Jakie konsekwencje może ze sobą nieść ich zażywanie? Niestety, młodzi ludzie coraz częściej eksperymentują z różnymi substancjami psychoaktywnymi, nie zdając sobie sprawy z tego, jak bardzo jest to niebezpieczne.

            Wczorajsze spotkanie miało na celu nie tylko podnieść świadomość prawną związaną z narkomanią, ale także poszerzyć wiedzę młodzieży na temat różnych niebezpiecznych konsekwencji zażywania nieznanych substancji.

             Dopalacze.

        • 15. Turniej tenisa stołowego
          • 15. Turniej tenisa stołowego

          • 16 czerwca 2015 r. odbył się XV Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Dyrektora Gimnazjum Nr 5 im. Jana Pawła II w Raciborzu. W tym roku zawody odbyły się w gronie gości z Białorusi.

            W kategorii dziewcząt udział wzięło 11 zawodniczek, a chłopców grało dziewięciu.
            W klasyfikacji drużynowej zwyciężyło Gimnazjum nr 1 zdobywając 32 pkt., drugie miejsce zdobyło Gimnazjum nr 5 (28 pkt.), a na miejscu 3 uplasowali się zawodnicy z Białorusi, którzy uzyskali 12 pkt.

            Wyniki rozgrywek indywidualnych:
            Dziewczęta:
            1m. Jessica Zielska G5
            2m. Dominika Stosz G1
            3m. Aleksandra Czaja G5
            Chłopcy:
            1m. Szymon Kuc G1
            2m. Karol Pierzchała G1
            3m. Denis Zaczek G5

            Gratulujemy i do zobaczenia za rok!

             15. Turniej tenisa stołowego.

        • II wojna we wspomnieniach
          • II wojna we wspomnieniach

          • 12.06.2015 r. w Gimnazjum nr 5 odbyła się uroczysta gala podsumowująca VI Ogólnopolski Konkurs Historyczno - Literacki "II wojna światowa i czasy powojenne we wspomnieniach".

            Na konkurs wpłynęło 37 prac z całej Polski. Komisja w składzie : p. Adam Knura, pracownik Muzeum w Raciborzu, p. Magdalena Pordzik, nauczyciel Gimnazjum nr 5 i p. Elżbieta Preisner, emerytowana nauczycielka Gimnazjum nr 5 wytypowała i nagrodziła następujące prace:

            Kategoria szkoły podstawowe: II miejsce- Matylda Bonikowska, Szkoła Podstawowa nr 7 w Grudziądzu III miejsce- Aleksandra Adamska, Społeczna Szkoła Podstawowa nr 5 STO w Krakowie wyróżnienie- Adam Garbarczyk, Szkoła Podstawowa nr 4 w Sieradzu

            Gimnazjum: Grand Prix- Mateusz Zawadzki, Gimnazjum Samorządowe nr 2 w Bolesławcu I miejsce- Kamila Waręcka, Gimnazjum nr 6 w Lublinie I miejsce- Artur Wiktorowicz, Zespół Szkół Samorządowych nr 3 w Opocznie II miejsce- Bogna i Olga Łukomskie, Gimnazjum w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Kruszynie III miejsce- Martyna Topolska, Gimnazjum nr 4 w Inowrocławiu III miejsce- Agata Łukaszu, Gimnazjum nr 6 w Lublinie Wyróżnienie- Michalina Jagoda Pawłowska, Gimnazjum Dwujęzyczne nr 4 w Inowrocławiu

            Szkoły ponadgimnazjalne: I miejsce- Robert Wiśniewski, ZST w Lipinie Wyróżnienie- LO w Rzeszowie.

            Na gali pojawili się honorowi goście: p. Katarzyna Dziekan, p. Marian Szlapański, p. Mieczysław Sus oraz p. Adam Knura. Poznaliśmy krótką historię naszego gościa, pani Katarzyny Dziekan urodzonej w okolicach Lwowa, w miejscowości Narwia. Miała 9 lat, gdy zaczęła się II wojna światowa. Po zakończeniu wojny przeprowadziła się na Ziemie Odzyskane. Ukończyła studia polonistyczne na Uniwersytecie Wrocławskim. Ponad 30 lat życia zawodowego poświęciła pracy z młodzieżą jako nauczyciel języka polskiego w II LO im. Adama Mickiewicza w Raciborzu.

            Dziś mieliśmy niezwykłą okazję spotkać się ze świadkami tamtych dawnych wydarzeń i posłuchać wzruszających wspomnień związanych z II wojną światową i latami powojennymi. Serdecznie dziękujemy i zapraszamy za rok!

             II wojna we wspomnieniach.

        • Debiut poetycki Karola
          • Debiut poetycki Karola

          •  

            11 czerwca 2015 roku zapisze się w historii Gimnazjum Nr 5 im. Jana Pawła II na długo. Był to szczególny dzień dla jednego z uczniów „Piątki” - dla Karola Sobczyńskiego z klasy III b.

             

            Karol od kilku lat pisał wiersze. Za namową swoich nauczycieli postanowił jednak, że nie będą one trafiały do szuflady. Zaczął więc prezentować je na uroczystościach szkolnych, marząc skrycie, by kiedyś znalazły one swoje miejsce w tomiku. Kolejny raz okazało się, że marzenia się spełniają – pod koniec maja ukazał się bowiem debiutancki tomik Karola Sobczyńskiego pt. „Miłość, Nienawiść i Koniec Świata”. Tomik zilustrowany został obrazami raciborskiego artysty – pana Waldemara Senftlebena, który dopasował je do tematyki utworów Karola.

            Podczas prezentacji swojego debiutanckiego tomu Karol gorąco podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do wydania książki – począwszy od tych, który czytali jego utwory jeszcze w fazie rękopisów, po tych, którzy umożliwili mu zamieszczenie ich w książce – Sponsorom i Radzie Rodziców.

            W tomiku Karola Sobczyńskiego pojawiła się także reprodukcja plakatu autorstwa Joanny Maier, również z klasy III b Gimnazjum nr 5. Plakat ten zwyciężył w konkursie dotyczącym wspomnienia Żołnierzy Wyklętych. 

            Debiut poetycki Karola.

        • Julia Mistrzynią Polski
          • Julia Mistrzynią Polski

          • Dnia 22-24.05 w hali Azoty w Kędzierzynie-Koźlu odbyły się Mistrzostwa Polski tańca mażoretkowego. W Mistrzostwach udział wzięła uczennica Gimnazjum nr 5 w Raciborzu Julia Koterba, reprezentowała zespół „Tęcza I ‘’. Już w czerwcu Julia stanie w szranki w Mistrzostawach Europy.

            Z MISTRZYNIĄ rozmawia Daria Mucha, koleżanka ze szkolnej ławki.

            -Julia, jak wyglądały przygotowania do mistrzostw?

            *Przygotowania to ciężkie treningi; dzień w dzień trzeba wybrać się na salę i poćwiczyć. Pracować trzeba systematycznie, więc trwało to tak naprawdę już od września, na początku były tylko treningi poszczególnych elementów, a od grudnia do samego dnia mistrzostw ćwiczenie choreografii. Było to czasochłonne i męczące.

            -Jak godzisz szkołę z treningiem?

            *Często uczę się po nocach, ale da się przyzwyczaić do nieprzespanych nocy, mogę również liczyć na wyrozumiałość nauczycieli, np. kiedy nie mogę przyjść na kółko nadrobić zaległości, bo lecę na trening, to nauczyciele  pozwalają mi napisać pracę w dodatkowym terminie.

            -Kto był twórcą układu, który zagwarantował Ci Mistrza Polski? Z kim trenujesz i gdzie ?

            *Moja trenerka i choreograf to Aneta Owsiak, starsza koleżanka, która kiedyś również tańczyła w naszym zespole. Najczęściej ćwiczyłyśmy na sali treningowej, ale bywało. że trenowałyśmy czasem i w warsztacie samochodowym, i w moim pokoju.

            -Kto uszył twoją sukienkę? Kto ją zaprojektował?

            *Sukienkę zaprojektowałyśmy z koleżankami, każda dodała coś od siebie. Strój uszyła nasza krawcowa zespołowa pani Maria, cudowna, starsza kobieta.

            -Na czyje wsparcie mogłaś liczyć?

            *Największe wsparcie dają mi rodzice, za to jestem im wdzięczna. Mam też grono świetnych koleżanek z zespołu.

            -Co czułaś przed wyjściem na scenę?

            *Stres! Ale także radość z tego, że mogę wejść na scenę i pokazać się.

            -Jesteś zadowolona z występu?

            *Nie do końca!

            -To znaczy?

            *Mogło pójść lepiej, ale cieszę się bardzo, że zostałam Mistrzem Polski!

            -Czy wybierasz się na Mistrzostwa Europy, które odbędą się za miesiąc w Kędzierzynie?

            *Tak, chcę sprawdzić, czy moje umiejętności wystarczają na zajęcie miejsca na podium w tak szerokim gronie.

            -W takim razie życzę powodzenia!

            -Jakieś wskazówki dla dziewcząt rozpoczynających przygodę z tańcem?

            *Nie bać się zapisać na kurs albo do zespołu, albo chociaż na zajęcia tańca w szkole. Lekcje, choćby w szkole, to jakiś start.

            -Dlaczego tańczysz? Co daje taniec?

            *Tańczę, bo lubię, taniec daje radość i pozwala na chwilę zapomnieć o stresie w szkole, o obowiązkach.

            -Bardzo dziękuję za wywiad i jeszcze raz życzę powodzenia!

            /tekst Daria Mucha, zdj. Julia Koterba/

        • Wiersze Karola
          • Wiersze Karola

          • Zaproszenie

            Już w czwartek, 11 czerwca, Karol Sobczyński, uczeń 3 klasy Gimnazjum nr 5 zaprezentuje swój pierwszy tomik wierszy.  Spotkanie zaplanowano o godzinie 18.00 w Bibliotece Miejskiej przy ul. Kasprowicza. Prezentacji utworów będzie towarzyszył wernisaż prac pana Waldemara Senftlebena - malarza, który dopasował swoje obrazy do tematyki i nastroju wierszy Karola.

        • Góra św. Anny
          • Góra św. Anny

          • 8 czerwca uczniowie z Gimnazjum Nr 5 im. Jana Pawła II w Raciborzu tradycyjnie wzięli udział w zlocie szkół imienia naszego patrona na Górze św. Anny. Wraz z nauczycielami i Pocztem Sztandarowym szkoły wzięliśmy udział w uroczystej Mszy św. w bazylice na Górze św. Anny.

            Po mszy i prezentacji sztandarów wszyscy spotkaliśmy się w domu pielgrzyma, a następnie udaliśmy się pod Pomnik Powstańców Śląskich. Tam poznaliśmy historię Powstań Śląskich oraz zwiedziliśmy amfiteatr przy samym pomniku. Specjalnie dla nas otworzono Muzeum Czynu Powstańczego, którego lokalizacja nie była przypadkowa - to właśnie Góra św. Anny, była rejonem najkrwawszych zmagań zbrojnych III powstania śląskiego w 1921 roku i stała się symbolem walki ludu śląskiego o powrót Śląska do odrodzonej po latach zaborów Polski.

            Po ciekawych zajęciach w plenerze i muzeum, posileni kanapkami i lodami kojącymi zmęczenie w ten piękny słoneczny dzień, powróciliśmy do Raciborza.

             Góra św. Anny.

        • Premiera wiersza Karola
          • Premiera wiersza Karola

          • Karol Sobczyński, zadebiutował swoim wierszem przed szeroką publicznością na XI Międzyszkolnym Spotkaniu Przyjaciół Dzieci, organizowanym przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci.

            Karol, na co dzień uczeń Gimnazjum nr 5 w Raciborzu, powoli dojrzewał do prezentacji swoich wierszy kolejnym odbiorcom; najpierw nauczycielom, potem rówieśnikom, ostatnio na szkolnym wieczorku poetyckim i  dziś: na wielkiej scenie w DK „Strzecha”, licznemu gronu odbiorców. Jego występ połączony był z podziękowaniami dla Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Oddział Miejski w Raciborzu, które przyczyniło się do zrealizowania marzenia Karola – wydania pierwszego tomiku wierszy.

            Wkrótce premiera tomiku, o miejscu i czasie niezwłocznie powiadomimy.

             

        • Plażówka
          • Plażówka

          • Dnia 3 czerwca 2015 roku odbył się finał miejski w rozgrywkach piłki plażowej. Nasze gimnazjum reprezentowały 2 drużyny dziewcząt: Anna Dąbkowska i Jessica Zielska (klasa I) oraz Patrycja Adamiec i Karolina Ralko (klasa III). Pierwszoklasistki doszły aż do finału, gdzie po emocjonującej walce z reprezentantkami klasy III Gimnazjum nr 3, zajęły II miejsce. Gratulujemy sukcesu i mamy nadzieję na zwycięstwo w przyszłym roku! Plażówka.